Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-11, 20:59   #1
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default 89` Dacia 1310 TLX

Salutare baieti! iata ca de sambata mi s-a implinit (partial ) o dorinta si anume sa am Dacia mea.. de ce partial.. initial am vrut Sport dar d.p.d.v. al practicabilitatii a trebuit sa renunt la idee.. despre masina.. este un 1310 din 89, motor de 1,4 cutie in 5 trepte.. masina are cateva locuri cu rugina insa lonjeroanele si podelele sunt super ok..cat despre ce vreau sa fac la masina... vreau sa urmez un stil classic, gen: jante dublate, masca fata subtire, cu spoilere (nu renunt la ele) taiat 2 spire din arcuri, s.a.m.d...
prima problema ce o am.. masina mi se pare foarte innalta.. pe spate am vazut ca are innaltatoare.. dar de fata? de ce sta asa innalta? o ipoteza ar fi arcuri de spate? alte variante? atasez cateva poze cu masina... apropo.. ce i-am facut de sambata pana acum a fost sa mut rotile (cele mai late pe spate pana cand fac rost de inca 2 de canada) ,pe stanga spate avea geamul sub patent nu era original si l-am schimbat si oglindade la sofer nu era originala de asemenea a fost inlocuita iar numarul a fost mutat sub bara... maine voi incerca sa-i fac rost de fusta fatza ce venea in original, masca si voi incerca un esapament home made, sa vedem.. ah si sper sa gasesc si un turometru maine..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ABCD0009.JPG
Views:	401
Size:	360.2 KB
ID:	2199242   Click image for larger version

Name:	ABCD0010.JPG
Views:	302
Size:	555.6 KB
ID:	2199243   Click image for larger version

Name:	ABCD0017.JPG
Views:	338
Size:	401.5 KB
ID:	2199244  

Click image for larger version

Name:	ABCD0019.JPG
Views:	171
Size:	284.6 KB
ID:	2199245   Click image for larger version

Name:	ABCD0013.JPG
Views:	236
Size:	490.5 KB
ID:	2199256  
__________________
`03 Škoda Octavia Combi 2.0i & `87 Vw Mk 2 GTD


http://www.stickeretop.snrclub.ro/
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 21:30   #2
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

probabil are inaltatoare de Dacia Pick Up, pe fatza are arcurile originale, dar o fi avand teuri de Dacie Pick Up alea is facute special pentru autoutilitare Dacia. In concluzie ai un pic de munca la ea pana inlaturi toata rugina, apoi ti-as recomanda sa adopti stilul ala classic, tot cu acelas tip de bari, dar poate ceva nichelat eu stiu....ar fi de apreciat daca ai trece la design clasic CN1, foarte rare modele alea si ai fi mai unic, tot cu masca dreapta si subtire din plastic, faruri CN1 cu semnalizari laterala,e dar ai nevoie de fusta fatza 1310 CN se gaseste si modificarea semiaripilor, va fi si mai usor manevrarea becurilor la schimbare, fire etc.... si eu zic ca ar fi mult mai frumoasa si ar atrage priviri. Si ar mai fi un sfat, sa schimbi capota de pe spate la portbagaj ca e modelu ala prost cu eleron din cauciuc, rugineste repede...cauta modelul nou de capota cu eleron incorporat si e mai frumoasa. Eu zic ca arata mai bine asta decat ochioasa care au multi si deja e comun. Acum depinde de gusturile tale...eu daca gasesc o dacie ca asta sau alt model de 1310 dar in stare buna cat de cat, CN1 il fac. Am mai avut una CN3, dar mie asta mi-a placut intotdeauna, cea mai faina dacie clasica.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01308.JPG
Views:	256
Size:	1.09 MB
ID:	2199319   Click image for larger version

Name:	288980_249529038414451_100000720702665_879286_6377778_o.jpg
Views:	215
Size:	322.9 KB
ID:	2199322   Click image for larger version

Name:	288797_247038491996839_100000720702665_871095_5040925_o.jpg
Views:	221
Size:	204.3 KB
ID:	2199323  

Click image for larger version

Name:	272946_233275133373175_100000720702665_821834_1529675_o.jpg
Views:	252
Size:	332.7 KB
ID:	2199324  
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 21:45   #3
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

chiar despre teuri vorbeam acum cu tatal meu.. ramane de vazut ce si cum.. in privinta farurilor asa cum ai spus si tu gusturile nu se discuta.. mie imi place mai mult cea cu 4 faruri.. chiar imi place cu toate ca au mai multi...modelul de cn1 nu prea m-a fascinat.. insa am o idee.. sa vedem daca reusesc sa fac ceva..
in privinta stilului intr-adevar voi urma cel clasic.. nu vreau bare de plastic etc.. voi merge pe cele originale negre.. in privinta nichelului sunt sceptic.. nu ca nu imi place dar nu sunt adeptul acestuia..
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 21:46   #4
UNHleaSHD
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 256
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

Frumoasa. Mie-mi place asa inalta, arata mai robusta.

Si pozele cu CN1 sunt frumoase.
UNHleaSHD is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 21:55   #5
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

UNHleaSHD : multumesc! o parea ea robusta dar pe mie unul chiar ma enerveaza asa inalta + ca e destul de instabila pe viraje...
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 22:52   #6
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

Quote:
Originally Posted by AndreiHTX View Post
Salutare baieti! iata ca de sambata mi s-a implinit (partial ) o dorinta si anume sa am Dacia mea.. de ce partial.. initial am vrut Sport dar d.p.d.v. al practicabilitatii a trebuit sa renunt la idee.. despre masina.. este un 1310 din 89, motor de 1,4 cutie in 5 trepte.. masina are cateva locuri cu rugina insa lonjeroanele si podelele sunt super ok..cat despre ce vreau sa fac la masina... vreau sa urmez un stil classic, gen: jante dublate, masca fata subtire, cu spoilere (nu renunt la ele) taiat 2 spire din arcuri, s.a.m.d...
prima problema ce o am.. masina mi se pare foarte innalta.. pe spate am vazut ca are innaltatoare.. dar de fata? de ce sta asa innalta? o ipoteza ar fi arcuri de spate? alte variante? atasez cateva poze cu masina... apropo.. ce i-am facut de sambata pana acum a fost sa mut rotile (cele mai late pe spate pana cand fac rost de inca 2 de canada) ,pe stanga spate avea geamul sub patent nu era original si l-am schimbat si oglindade la sofer nu era originala de asemenea a fost inlocuita iar numarul a fost mutat sub bara... maine voi incerca sa-i fac rost de fusta fatza ce venea in original, masca si voi incerca un esapament home made, sa vedem.. ah si sper sa gasesc si un turometru maine..
Uite-l ma ca si-a indeplinit visul, dar fara sa ma anunti, ntz ntz .
Sa o conduci multi km fara incidente si sa ai mare grija de ea.
Ai mult de munca la ea, dar cu timp, rabdare, inspiratie si $$$ se rezolva.
Intai, sa o vedem low , nu costa nimic si se face repede .
Bafta, sa vedem ceva frumos ..."stilul elegant"
__________________

Honda Civic Eg3 rolling low on Wolfrace
"Most people forget that they build a car for themselves, not for the community..."
Devu is offline   Reply With Quote
Old 26-10-11, 06:26   #7
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

Quote:
Originally Posted by AndreiHTX View Post
.....d.p.d.v. al practicabilitatii .. masina mi se pare foarte innalta.. are innaltatoare.. de ce sta asa innalta?
'nea, mai lasa si p-altii sa fie 'teligenti, nu le inventa tu pe toate.
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 26-10-11, 06:32   #8
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

Quote:
Originally Posted by Devu View Post
Uite-l ma ca si-a indeplinit visul, dar fara sa ma anunti, ntz ntz .
Sa o conduci multi km fara incidente si sa ai mare grija de ea.
Ai mult de munca la ea, dar cu timp, rabdare, inspiratie si $$$ se rezolva.
Intai, sa o vedem low , nu costa nimic si se face repede .
Bafta, sa vedem ceva frumos ..."stilul elegant"
Multumesc frumos si imi cer scuze ca nu te-am anuntat.. chiar vroiam sa-ti spun si pe mess dar m-am luat cu altceva si am uitat
cat despre partea "low" pana in primavara nu voi baga flexul in arcuri.. decat voi renunta la innaltatoare... pentru moment

Quote:
Originally Posted by Muttley View Post
'nea, mai lasa si p-altii sa fie 'teligenti, nu le inventa tu pe toate.
cand am vazut ca am post de la tine ma asteptam la ceva bun, constructiv, un sfat.. la treaba cu practicabilitatea nu vad unde am gresit, acest cuvant exista in dex "practicabilitate s.f. Calitatea de a fi practicabil. /practicabil + - itate." la partea cu "innalta" intr-adevar am gresit deoarece am varsat suc intr-o zi pe tastatura si cateva butoane se apasa ceva mai greu. in fine.. multumesc ca mi-ai atras atentia asupra unei greseli.

Last edited by AndreiHTX; 26-10-11 at 06:34.
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 26-10-11, 09:45   #9
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

E practicalitate :P

Masina-i inalta pentru ca asa a vrut fostul proprietar. Ridic-o pe elevator si motivele cocotarii vor fi evidente. Usor de remediat cu sculele potrivite.
Grija cu elevatorul, m-as mira sa fie pe atat de neruginita pe cat speri tu. Starea reala a caroseriei e ceva mai greu de stabilit.

Succes!
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 26-10-11, 09:57   #10
bv58bar

Stage 5
 
bv58bar's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,804
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

welcome
daca vrei masca subtire va trebui sa schimbi si aripiile ca astea ce le ai tu acum sunt cu colt si alealalte sunt rotunde(la far)
capota spate las-o asa ca nu a ruginit atatia ani nu va rugini nici de acum inainte plus ca e specifica tlx
volanul asta si maciuca schimbatorului nu arata bine de loc, cauta unele originale sau ceva mai frumos, clasic
arcuri de spate pe fata nu ai cum sa ai pt ca alea de spate sunt mai scurte si moi....sigur ai teuri inalte
pana una alta stropeste peste tot cu ulei, motorina sau ce ai tu ca vine iarna si sarea nu va fi blanda cu ea.
da si vb lui Muttley grija mare daca o urci pe elevator ca s-ar putea sa se indoaie pragurile
spor
__________________
Membru cu rugina turbata...
bv58bar is offline   Reply With Quote
Old 26-10-11, 16:20   #11
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

Quote:
Originally Posted by Muttley View Post
E practicalitate :P

Masina-i inalta pentru ca asa a vrut fostul proprietar. Ridic-o pe elevator si motivele cocotarii vor fi evidente. Usor de remediat cu sculele potrivite.
Grija cu elevatorul, m-as mira sa fie pe atat de neruginita pe cat speri tu. Starea reala a caroseriei e ceva mai greu de stabilit.
multumesc pentru sfaturi intr-adevar s-a adeverit ca am teuri innalte (de pik-up)

Succes!
Quote:
Originally Posted by bv58bar View Post
welcome
daca vrei masca subtire va trebui sa schimbi si aripiile ca astea ce le ai tu acum sunt cu colt si alealalte sunt rotunde(la far)
capota spate las-o asa ca nu a ruginit atatia ani nu va rugini nici de acum inainte plus ca e specifica tlx
volanul asta si maciuca schimbatorului nu arata bine de loc, cauta unele originale sau ceva mai frumos, clasic
arcuri de spate pe fata nu ai cum sa ai pt ca alea de spate sunt mai scurte si moi....sigur ai teuri inalte
pana una alta stropeste peste tot cu ulei, motorina sau ce ai tu ca vine iarna si sarea nu va fi blanda cu ea.
da si vb lui Muttley grija mare daca o urci pe elevator ca s-ar putea sa se indoaie pragurile
spor
mi-ai taiat grav tot avantul la partea cu masca.. capota portbagajului nici n-aveam de gand sa-i fac ceva:P asa va ramane, maciuca schimbatorului astazi am schimbat-o am pus una de 4 trepte, cu volanul inca n-am gasit nimic.. as vrea ceva original mai clasic .. in privinta uleiului asta am de gand dar dupa ce mai fac cateva retusuri caroseriei pana in primavara cand voi face tinichigeria si vopsitoria! apropo ti-am citit tot topicul! arata superb masina! ah si era sa uit.. azi i-am gasit 2 jante de canada late! zilele astea sa le reconditionez...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ABCD0006.JPG
Views:	276
Size:	309.9 KB
ID:	2200328   Click image for larger version

Name:	ABCD0007.JPG
Views:	263
Size:	317.2 KB
ID:	2200329  
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 26-10-11, 19:02   #12
bv58bar

Stage 5
 
bv58bar's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,804
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

Quote:
Originally Posted by AndreiHTX View Post
mi-ai taiat grav tot avantul la partea cu masca.. capota portbagajului nici n-aveam de gand sa-i fac ceva:P asa va ramane, maciuca schimbatorului astazi am schimbat-o am pus una de 4 trepte, cu volanul inca n-am gasit nimic.. as vrea ceva original mai clasic .. in privinta uleiului asta am de gand dar dupa ce mai fac cateva retusuri caroseriei pana in primavara cand voi face tinichigeria si vopsitoria! apropo ti-am citit tot topicul! arata superb masina! ah si era sa uit.. azi i-am gasit 2 jante de canada late! zilele astea sa le reconditionez...
maciuliile alea de 4 sunt cele mai faine
volan cauta unu original de tlx (vezi poza)
io zic sa nu astepti pana la primavara sa o imbalsamezi, la dacie fiecare secunda conteaza
daca mai gasesti inca doua canade asa cu rotile ai rezolvat
ms pt apreciere, incerc si eu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	020809125428.jpg
Views:	306
Size:	380.7 KB
ID:	2200785  
bv58bar is offline   Reply With Quote
Old 26-10-11, 19:08   #13
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

m-am referit la tinichigerie si vopsitorie ca vor fi in primavara.. asa, poate in cateva zile voi da masina pe-o parte sa ii dau vreo 2 maini de antifon insa prioritar si cam sambata am planificat sa mai retushez cateva din petele de rugina ce-i mai de suprafatza si unde nu e de mine curatz bine si dau cu putina vaselina (sper ca e buna ideea) pana in primavara cand voi face loc meseriasilor imi place volanul din imaginea atasata insa eu imi doresc foarte mult altceva in 3 spite.. indata ce voi gasi poze voi atasha.. cat despre maciuca schimbatorului a mea difera fatza de ce e in poza atashata! voi face maine o poza
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 26-10-11, 23:23   #14
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

daca vrei alt volan fata de cel care il ai pe masina am eu un volan ..nu vreau nimic pe el..doar sa vi sa il iei este modelul din poza -->
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	245919865-1071292-700_700.jpg
Views:	134
Size:	75.5 KB
ID:	2201196  
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 08:06   #15
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: 89` Dacia 1310 TLX

Quote:
Originally Posted by bv58bar View Post
volan original de tlx (vezi poza)
Ala din poza ta e de TX.

De TLX e cel din poza lui BXX.
Muttley is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -