Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 27-01-04, 22:20   #31
Calibra

Stage 1
 
Calibra's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 11
Default

Ba frate... daca ar fii sa am ceea ce imi doresc in materie de masini, as fii cel mai fericit
Attached Images
  
Calibra is offline  
Old 27-01-04, 22:37   #32
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

imi place de tine Calibra!ai gusturi bune!dar la o masina chiar si Solenza se mai pot face o gramada de chestii,de fapt aceleasi chestii care se pot face la orice motor,depinde numai nivelul pe care ti-l permite motorul din fabrica!
__________________
PAREREA MEA \\\"PROPRIE SI PERSONALA\\\"
TNos is offline  
Old 28-01-04, 06:18   #33
mpa
Registered

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,943
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Scuze dar daca tot e cu datul cu parerea io cred ca solenza aia rosie ar merge mai bine pe alt topic de la masina mea, poate unii si inteleg...... daca nu scuze!!!
mpa is offline  
Old 28-01-04, 21:26   #34
Calibra

Stage 1
 
Calibra's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 11
Default

Tnos, asha este, depinde ce motor ai din fabrica.... Din cauza asta e nasol ca Solenza vine doar cu motor de 1.4 ... macar de ar fii pus si ei un motor de 1.6
Oricum si din motoru` asta de 1.4 poti scoate ceva caluti... daca te duce capu` sa jtii ce sa iei si de unde si mai ales daca ai bani... [/b]
Calibra is offline  
Old 28-01-04, 22:21   #35
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

nu prea conteaza cilindreea,la doua motoare de acelasi litraj,diferenta de potential consta in materiale,cotele constructive si pt ce a fost conceput motorul respectiv(putere,tractiune,economie,chestii de genul asta)!
TNos is offline  
Old 29-01-04, 08:07   #36
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

eu zic ca din solenza se mai pot scoate usor 20 de cai


Deci ar insemna 95 de cai, putere zic eu..satisfacatoare pt greutatea ei (e mai usoara decat Cielo...si inca se poate mai usoara)!
Zic satisfacatoare in sensu ca ar face usor orice Cielo oricum stiu sigur din exp proprie si din ce am vazut ca SupeRnova STOCK se tine bine cu cielo la demaraj (NU cu Executive)
__________________
tractor u650 cu tempomat
B12ZMD is offline  
Old 29-01-04, 08:56   #37
Marty

Stage 2
 
Marty's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 70
Default

Hai sa stabilim niste lucruri:

1) SupeRNova e mai nervoasa ca Solenza;
2) Solenza stock face pipi pe Cielo stock (nu pe Executive), ca sa nu mai vorbim de SuperNova
__________________
\\\"De-as fi o pasare in zbor, mi-as pune turboreactor!\\\"
www.vaidevoi.ro
Marty is offline  
Old 29-01-04, 09:30   #38
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

Da? Nu stiam!
asa o fi nu contrazic (taicamiu are SNova) in fine
dar de ce e snova mai nervoasa ca solentza? nu sunt motoarele identice ?
intreb ca nu stiu, pt ca pe alt forum (marty stii tu care) mi-au dat in cap!
B12ZMD is offline  
Old 29-01-04, 12:50   #39
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

cred ca din cauza cutiei de viteze si a sistemului de injectie,parca e si mai usoara solenza!nu stiu sigur nimic din astea,dar asa am auzit!
TNos is offline  
Old 29-01-04, 13:49   #40
Marty

Stage 2
 
Marty's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 70
Default

B 12 ZMD, cine ti-a dat in cap ???
Motorul de DSN este APROAPE identic cu SLZ, difera doar rampa de injectie. La DSN, in capul rampei, exista un regulator de presiune care la SLZ a disparut. Se pare ca \"butelcuta\" aia ii umbla un pic la putere.
Cutia de DSN este ACEEASI ca aia de SLZ! Cine crede timpenia aia cu cutia de Megane 2, sa mai intrebe. Cutia de viteze de pe SLZ are acelasi indicativ ca si cutia de viteze de pe DSN. Pe \"forumul ala\" exista un fax prin care Dacia Pitesti recunoaste ca este aceeasi cutie de viteze si ca n-are nimic in comun cu nici o cutie de viteze de pe Megane 2.
Marty is offline  
Old 29-01-04, 14:54   #41
mpa
Registered

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,943
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Da pai ar fi o problema daca imi permiteti:
1. Motoarele SuperNova sunt productie Franta
2. Motorul Solenza e tot Franta dar doar alea produse pana a aparut 1.9D fiindca Solenza 1.4 MPi au motoare si cutii aduse din Turcia care sunt mult mai slabe!!!
3. Faza din service Dacia au gasit o piulita in cilindru de Solenza 1.4 MPi
mpa is offline  
Old 29-01-04, 15:01   #42
Marty

Stage 2
 
Marty's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 70
Default

mpa, faci o greseala eronata, ca sa zic asa! Motoarele de pe DSN si SLZ NU au fost NICIODATA fabricate in Franta. Daca te duci intr-un service Renault de afara, nu iti vor recunoaste motorul! Seamana cu K7J care e pus pe Clio dar nu e (astea sunt E7J).
Motoarele puse pe DSN au fost fabricate in Spania (primele), Turcia (pe la mijlocul perioadei) si in ... Romania (Iulie 2002 si pina in ziua de azi)! Iti poti da seama unde sunt fabricate motoarele uitindu-te pe placutele ovale de pe traversa dintre faruri. Seriile cu D sunt fabricate in Spania, cu A - in Turcia si cu U in Romania. Piesele sunt aduse din Spania, Turcia si Franta, intr-adevar. Asamblarea se face la Pitesti.
Pe SLZ s-a pus indicativul MPI (de la 1 Septembrie 2003) pentru a le diferentia de 1,9 D (ca si la Fabia).
Faza cu piulita in cilindru sa stii ca nu ma mai mira, tinind cont de faptul ca eu cu ochii mei am vazut o Berlina venita fara un ansamblu piston (cuzineti, biela, segmenti)!
Marty is offline  
Old 29-01-04, 15:25   #43
mpa
Registered

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,943
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Ok sorry cea ce stiu e ca am mers cu 2 Solenza una cu MPi pe spate si una fara si nustiu dc dar diferenta se simte super mult!!! Am mers si cu 1.9 d dar motorul ala nu sta bine pe masina si cam vibreaza pe la 160!!!
mpa is offline  
Old 29-01-04, 15:29   #44
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

eu am mers azi cu taxiu cu solnitza 1.9d si e ca dreaq!
si precizez ca avea 12.500 km......deci NOUA NOUTZA !
B12ZMD is offline  
Old 29-01-04, 15:31   #45
mpa
Registered

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,943
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Da mah deci la 160 o solenza Diesel facea mai urat decat facea 1100 meu la talpa am zis ca nu e adevarat plus ca cipul folosit foloseste cam 70% din cap mot!!!
mpa is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -