Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-12-03, 23:54   #1
Calibra

Stage 1
 
Calibra's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 11
Default Cine se incumeta sa faca tuning la Solenza ?

Salut fratilor!
ia ziceti cine se incumeta sa faca un tunning la o Solenza ?
Oare bagi bani degeaba in ea ? Eu unu` nu prea cred asta si as zice ca se merita, mai ales atunci cand vrei sa sochezi lumea, cand o sa vada ce a iesit dintr-o masina a unui om de rand
Calibra is offline  
Old 30-12-03, 01:05   #2
Gabi_323i

Stage 5
 
Gabi_323i's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of:
[BMW]
Default

frate sincer am vazut eu o SLZ tunata
acum nu stiu cat de tunata era, la ext arata bine (e una rosie pe la stadionu' olimpia) dar la motor nu stiu ,ma mult ca sigur ca nu ya fct nimic
__________________
BMW E30 324td S50B30 Twin Turbo Touring (Pt moment la grupa mica M50B25)
BMW E21 325iX M50 Turbo - Proiect ...
Gabi_323i is offline  
Old 30-12-03, 06:11   #3
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

fa-i un transplant de motor de la Clio RS(daca merge fara complicatii majore), arcuri si amortizoare sport, discuri mai mari ci placute performante, bari stabilizatoare si os a surpirnzi multa lumea.......acuma normal ca dai pe toate astea mai mult ca pe masina,d ar asta e altceva.....
pimp_lex is offline  
Old 30-12-03, 15:18   #4
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Un inceput de tuning ( exterior ) la Solenza au inceput baietii de la Constanta ( vezi galeria foto de la ultima cursa Legal Racing ).
Gabi is offline  
Old 30-12-03, 15:27   #5
Gabi_323i

Stage 5
 
Gabi_323i's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of:
[BMW]
Default

aaaaaaaaaaaaaaaaa daaaaaaaaaaaaaa ,dar nu e cine stie ce, sau ma rog la cat de tunata era, nu putea baietii sai bage si niste arcuri mai tari? sau cel putin niste tampoane din alea intre spire ca se lasa rau si au fct spoileru dupa fata varza

solenza aya care am vauto yo e calumea rau de tot

e super tunata, dar stiu doar de ext de restu ...........
Gabi_323i is offline  
Old 30-12-03, 17:06   #6
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

O solnitza rosie am vazut si eu ... cu numere de Buc ... Da la motor nu i-a facut nimic ... cel putzin de asta de care vb ...
Era in Cta si i-am propus o linie ... si nu a avut ce sa faca decat sa ma intrebe \" Ce are frate masina de fuge asha ?\" ...
Mai este o Super Nova In Calarasi cu nr de Buc ...
Aia e facuta de mine ... Am sa pun poze ... dar mai incolo ...

BTW ... check This Out ...
Ca tot se vorbea pe aici de Paint Brush ...
Attached Images
 
X-Ray-Eyes is offline  
Old 30-12-03, 20:36   #7
Calibra

Stage 1
 
Calibra's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 11
Default

Ba frate pacat ca romanii nu au ce face, sau poate nu au bani, da macar sa nu se mai bage sa \"tunneze\" daca nu au bani. Eu am vazut o Solenza modificata in Brasov care era ridicata de cur ca o tiribomba si avea 4 tzevi de esapament. Pana aici totu` frumos, dar din alea 4 tzevi doar una fuma, restu fiinf sudata una de cealalta, iar ca eleron avea o tzeava din PVC. Arata jalnic!. Cred ca era modificata de baietii care fac tuciuri!
Calibra is offline  
Old 03-01-04, 17:25   #8
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

daca tu ai banii,eu iti pot face un proiect de tunig pt Solenza si te duc si unde iti poti face tot ce iti trebuie,tu doar sa ai banii si rabdarea necesara si masina!
__________________
PAREREA MEA \\\"PROPRIE SI PERSONALA\\\"
TNos is offline  
Old 21-01-04, 20:38   #9
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Eu am vazut chiar azi o solenza visinie cu numere de buc ...B nu mai stiu cat F O X ...asha avea un eleron frumos in spate si spoilere pe fatza/spate care erau joase mai aveau un pic pana jos....am vazut-o cam 5-10 secunde si mi sa parut frumusica...sunt sigur ca la motor nu avea nimik schimbat ...ca nu prea sunt bani si nimeni nu prea modifica dacia la motor doar in exterior ....aa si am mai vazut azi o dacie din `86 jegoasa toata cu doua linii albastre trase de la portbagaj pana pe capota (cum sunt la viper) iar culoarea masinii era un galben din ala \"cacaniu\":P oricum arata......mai rau decat jalnic...
__________________
EvLSant0S is offline  
Old 21-01-04, 23:18   #10
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

orice poate arata frumos daca e facut cu cap si pasiune!cred ca e toata lumea de acord!
TNos is offline  
Old 22-01-04, 07:51   #11
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

TNos: daca n-ai cap, iese kitch. Daca n-ai bani, nu iese nimic. Daca nu esti pasionat, nu faci. Corect?
Gabi is offline  
Old 22-01-04, 07:55   #12
Marty

Stage 2
 
Marty's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 70
Default

Baieti, hai sa va zic un posesor de Solenza cum sta treaba! MI-am luat masina asta cu gindul ca daca tot am doua masini complete in garaj si nu pot circula pe ele, sa adun piese de pe alea si sa arunc pe asta... Ma rog, am luat Solenza, am mers citeva zile cu ea, nu mi-a placut cum merge, am zis s-o mai las! Si am lasat-o toata vara. In toamna eram deja plin de probleme: parbrizul statea sa-mi sara din cheder, vopseaua de pe spoilere se exfoliase, de pe capota se exfoliase lacul, eleronul se \"decorticase\" pe portiuni extinse, intra apa in ea ca la balamuc, un actuator de usa se bulise, scartaia din toate madularele..... Deja ma exasperase cu problemele asa ca am abandonat ideea cu schimbatul de motoare, suspensii, fuzete, galerii de evacuare si alte balamucuri d-astea! Acu' vreau s-o vind si de banii aia sa-mi iau o taraba de R 19/21 si sa-mi pun pe ala ce am de pus.
Concluzie: Cine-si modifica SLZ, e defect! Masina aia are alte probleme, mult mai mari!
__________________
\\\"De-as fi o pasare in zbor, mi-as pune turboreactor!\\\"
www.vaidevoi.ro
Marty is offline  
Old 22-01-04, 08:16   #13
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

da partial sunt de acord si te cred dar toti stiu ca daciile sunt facute la \"futu-i ma-sa\" si una nu e la fel cu cealalta!
poti sa ai noroc sa prinzi una fara probleme si poti sa ai una care sa-ti manance zilele.
Batranu' meu are supernova de aproape 3 ani si o forjeaza la greu cara cu ea marfa 2-300kg frecvent, da in gropi fara mila si n-are absolut nimic! (bineinteles in afara de bagat silicon la chedere ca ploua in ea din prima zi cand a luat-o si schimbat radiatoru de 3 ori = asta se intampla la toate n-ai ce-i face)
__________________
tractor u650 cu tempomat
B12ZMD is offline  
Old 22-01-04, 09:47   #14
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

gabiiiiiiiii,tu filozof esti frate!cam asa e!dar i-o si partea cealalta:
daca esti pasionat,faci ce faci si tot faci rost de ceva bani,dupa ce ai facut rost de acei ceva bani,pt ca esti pasionat,te gandesti cum sa faci cel mai bine,si pt ca gandesti o faci cu cap,iar daca o faci cu cap,nu iese kitch.
Parca e mai bine asa,ne da si noua sperante,nu?
TNos is offline  
Old 22-01-04, 11:31   #15
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

TNos: intr-adevar, ai pus mai bine problema... dar acum apare alta problema. Cati dintre noi gandesc asa ? Din pacate, in Romania sunt mai mult \"pasionati\" de kitch decat de un tuning pur si de bun gust. Mai multi isi lipesc stickere de kko in loc sa-si puna un eleron dragutz, si lista poate continua.

PS: am inteles ca si-ar fi pus un tip din Craiova stickere ca-n F&F, pe Oltcit. Ce parere aveti?

PPS: Oltcitu' arata super fara ele, dar nu stiu insa cum arata acum ( nu l-am vazut ).
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -