Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-11, 14:45   #1
alyn braila

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2
Default dacia mea pe injectie merge intrerupt

sal!!!fratilor am si eu o problema care ma scoate din sarite,am o dacie pe injectie an 2000 si nu stiu ce draq are ca merge intrerupt rau de tot.Am fost mai demult cu ea la Buzau si la intoarcere a inceput ssa faca ca toti draci mergea foarte urat se ineca in mers,se tura aiurea eee infine.Am dus-o la un mecanic si in 2 ore problema parea a fi rezolvata dar de unde a doaua zi a inceput sa mearga in suturi rau de tot de parca ar fi mers in 2 pistoane.I-am schimbat bujiile si problemapareadin nou rezolvata cu toate ca in viteza 1 si 2 mai avea putine trepidatii dar cat de cat mergea bine.tin sa precizez ca bujiile le-am gasit afumate.EHhh in finalvreau sa zic ca merge la fel de prost foarte intrerupt si in viteza a 4-a nu depaseste 2000 de turatii.Va rog ajutati-ma
alyn braila is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 14:51   #2
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: dacia mea pe injectie merge intrerupt

nu trebuia sa deschizi aici topic...in fine

Cred ca ai probleme cu aprinderea, nu-ti da scanteie cum trebuie si de-aia iti afuma si bujiile...sau sa ai si ceva probleme de la calculator. Dar eu cred ca ceva pe la aprindere. Eu am modelul carburator si imi intrerupea mereu in treptele 3 si 4 si nu mai avea viata in ea deloc parca trageai de ea sa mearga si am umblat prin carburator, am schimbat tot...fise, capac delcou si am pana nu am schimbat si platina si alte rahaturi din delcou, bujii noi sinterom nu s-a schimbat situatia....Dupa ce am pus si aprindere electronica in loc de condesator s-a schimbat situatia. Deci ceva din aprindere ai..vezi de unde iti pleaca fisele pentru bujii rahatul ala poate sa nu mai mearga bine.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 14:58   #3
alyn braila

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2
Default Re: dacia mea pe injectie merge intrerupt

fratioare la asta m-am gandid si eu si sunt curios daca o sa rezolv ceva dar oricum mi-ar parea bine sa fie de acolo problema.APP nu ai ideie deunde pot sa fac rost si eu de ceva legat despre partea cu aprinderea,cu mecanica la daciile asteape injectie?
alyn braila is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 15:09   #4
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: dacia mea pe injectie merge intrerupt

Quote:
Originally Posted by alyn braila View Post
fratioare la asta m-am gandid si eu si sunt curios daca o sa rezolv ceva dar oricum mi-ar parea bine sa fie de acolo problema.APP nu ai ideie deunde pot sa fac rost si eu de ceva legat despre partea cu aprinderea,cu mecanica la daciile asteape injectie?
deocamdata nu exista decat pentru Dacia 1310 Carburator classic cel putin la partea tehnica...electrica la modelele CN 1998-1999 CN3 nu se gaseste schema electrica si alte minuni. Deci din aia cred ca este problema intreruptului, acea aprindere electronica de o ai tu sa nu mai fie buna, sa nu mai scanteie cum trebuie si atunci arderea carburantului devine defectuoasa si afuma si bujiile si nici masina nu merge cum trebuie, nu ajunge nici la temperatura optima de functionare a motorului, duce la multe cauze. Verifica daca e ala cu fisele de la bujii, daca nu le-ai schimbat, schimbale...verifica releele alea de pe aripa sa nu fie vreun fir sarit ceva, ia-o la control...e din 2000 incep problemele.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 16:01   #5
Marian06tzw

Stage 5
 
Marian06tzw's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 653
Member of:
[DACIA]
[BMW]
Default Re: dacia mea pe injectie merge intrerupt

culbutorii i-ai reglat vreodata?
Marian06tzw is offline   Reply With Quote
Old 23-12-12, 19:41   #6
AMEA MASINA

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 1
Default Re: dacia mea pe injectie merge intrerupt

am si eu aceasi problema si nu stiu ce sai mai fac ca am verificat aproape tot.cu alte detali daca mati putea ajuta.multumesc
AMEA MASINA is offline   Reply With Quote
Old 23-12-12, 21:05   #7
bigathebest

Stage 5
 
bigathebest's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 877
Default Re: dacia mea pe injectie merge intrerupt

si a lu tata face tot la fel....ia incercati sa ii scoateti bornele de la baterie sa lasati 5 10 min asa punetile inapoi si incercati dupa ia vedezi daca merge mai bine...el tot asa face si merge mai binisor...dar cand are toane merge sacadata rau u ii da benzina pe injector intr-un anumit punct...daca vrea sa plece cu putin demaraj..nu are sanse da sa moara imediat...incercati sa ii dati restart cum am scris mai sus....sunt curios daca se comporta mai bine dupa ce faceti operatiunea asta..
__________________
bigathebest is offline   Reply With Quote
Old 24-12-12, 17:43   #8
nosturbina

Stage 5
 
nosturbina's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 345
Default Re: dacia mea pe injectie merge intrerupt

Verifica impamantarea calculatorului (papucii prinsi de unul dintre prezoanele cu care sunt prinse carterul cutiei de motor). sigur e de la ea.
nosturbina is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -