Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-10, 09:41   #16
BC 92 BDG
Dacia Driver

Stage 3
 
BC 92 BDG's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

Quote:
Originally Posted by BC 92 BDG View Post
la spate m'am descurcat cu ce am avut uite in ultima poza din atach
App am o mare rugaminte la voi:O Am cumparat folie omologata pt geamurile laterale spate si luneta...acum am nevoie de niste instructiuni cum sa o pun pe pachet scrie ca merge cu o solutie anume pentru folie care trebuie pulverizata pe geam si partea lipicioasa a foliei apoi dupa ce le pui una peste alta sa tragi cu o racleta sa iasa surplusul ala si sa se lipeasca....deci eu vreau sa stiu in primul rand pe ce parte sa pun folia pe interior sau ext.?aaa acolo la instructiuni mai scrie si ca se poate da cu sampon pentru copiiin lipsa solutiei speciale...dati'mi si mie niste detalii cum ati pus voi daca ati pus folie...
BC 92 BDG is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 09:44   #17
cozmin23
Old School Cars


Stage 5
 
cozmin23's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 868
Member of:
[4Tuning International]
[Old School Cars]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

folia se pune pe interior si dai cu solutie si pe geam si pe folie...stiu pe cineva care a dat cu din ala de spalat geamuri si i sa prins foarte bine...daca gresesc cu ceva scuze
__________________

CITROEN C5 I 2.0 HPI 140cp 2002
Ex. BMW E30 318i 1984
cozmin23 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 10:11   #18
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

Quote:
Originally Posted by BC 92 BDG View Post
App am o mare rugaminte la voi:O Am cumparat folie omologata pt geamurile laterale spate si luneta...acum am nevoie de niste instructiuni cum sa o pun pe pachet scrie ca merge cu o solutie anume pentru folie care trebuie pulverizata pe geam si partea lipicioasa a foliei apoi dupa ce le pui una peste alta sa tragi cu o racleta sa iasa surplusul ala si sa se lipeasca....deci eu vreau sa stiu in primul rand pe ce parte sa pun folia pe interior sau ext.?aaa acolo la instructiuni mai scrie si ca se poate da cu sampon pentru copiiin lipsa solutiei speciale...dati'mi si mie niste detalii cum ati pus voi daca ati pus folie...
Īţi recomand apă normală şi să foloseşti un prosop şi nu o racletă pentru că vei zgāria folia.
Folia se pune pe interior şi pe partea lipicioasă (cea de pe care dezlipeşti folia protectoare) se pulverizează cu apă (la fel şi geamul).

Nu te grăbi!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 11:16   #19
andutzu85
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 470
Member of:
[SKODA]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Īţi recomand apă normală şi să foloseşti un prosop şi nu o racletă pentru că vei zgāria folia.
Folia se pune pe interior şi pe partea lipicioasă (cea de pe care dezlipeşti folia protectoare) se pulverizează cu apă (la fel şi geamul).

Nu te grăbi!
exact asa cum spune si andi...asa am pus-o si eu...
si legat de jante...sunt singurele care nu imi plac la masina...mai bine fa-le albe fara albastru...!!!
andutzu85 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 12:21   #20
BC 92 BDG
Dacia Driver

Stage 3
 
BC 92 BDG's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

ADJUDECAT! jantele le voi face albe...nici mie nu prea imi placeau cu buza albastra...face sa para janta mai mica...cand voi avea timp le voi face albe total...la toba nu vreau sa dau 50 de lei pe un r*h*t de tips care valoreaza cat o jumatate de toba aproape...asa k o voi lasa asa pana voi lua o toba sport

Last edited by BC 92 BDG; 27-07-10 at 12:23.
BC 92 BDG is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 18:58   #21
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

Manerele cromate schimba-le cu unele negre de plastic.
Incearca sa ii dai un polish la masina sa prinda ceva luciu , din poze nu pare a avea mare luciu.
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 19:35   #22
andutzu85
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 470
Member of:
[SKODA]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

Quote:
Originally Posted by BC 92 BDG View Post
ADJUDECAT! jantele le voi face albe...nici mie nu prea imi placeau cu buza albastra...face sa para janta mai mica...cand voi avea timp le voi face albe total...la toba nu vreau sa dau 50 de lei pe un r*h*t de tips care valoreaza cat o jumatate de toba aproape...asa k o voi lasa asa pana voi lua o toba sport
la dacie orice toba i-ai pune are acelasi sound specific...indiferent de toba pe care o alegi....daca vrei sa nu cheltuiesti prea mult fa-ti una home made...din tabla sau inox...eu asa am avut pe batranioara si suna binisor!!!!numai ca la un moment dat o sa te zapaceasca si o sa revii la originala inapoi cu tips
andutzu85 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 19:54   #23
BC 92 BDG
Dacia Driver

Stage 3
 
BC 92 BDG's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

Quote:
Originally Posted by Ingerasul99 View Post
Manerele cromate schimba-le cu unele negre de plastic.
Incearca sa ii dai un polish la masina sa prinda ceva luciu , din poze nu pare a avea mare luciu.
Masina are luciu insa este prafuita in poze ca o tin in garaj de vre-o 2 saptamani de cand este vopsita..si totusi i'asi da si un polish stii cumva pe la cat duce pretul? la polish k manopera o fac eu
BC 92 BDG is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 19:56   #24
BC 92 BDG
Dacia Driver

Stage 3
 
BC 92 BDG's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

Quote:
Originally Posted by andutzu85 View Post
la dacie orice toba i-ai pune are acelasi sound specific...indiferent de toba pe care o alegi....daca vrei sa nu cheltuiesti prea mult fa-ti una home made...din tabla sau inox...eu asa am avut pe batranioara si suna binisor!!!!numai ca la un moment dat o sa te zapaceasca si o sa revii la originala inapoi cu tips
Nu stiu ce sa zic...am auzit niste tobe sport puse pe dacii care sunau chiar bnoricum asta e cam ultimul amanunt care ma intereseaza
BC 92 BDG is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 22:20   #25
andutzu85
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 470
Member of:
[SKODA]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

Quote:
Originally Posted by BC 92 BDG View Post
Nu stiu ce sa zic...am auzit niste tobe sport puse pe dacii care sunau chiar bnoricum asta e cam ultimul amanunt care ma intereseaza
asa si trebuie...gasesti u un tips mai ieftin sa ii pui pana atunci..
in legatura cu polishul...nu stiu ce sa zic...ala de care facea reclama la tv e foarte bun....am avut eu si tine bine,,,numai ca la tine daca masina e proaspat vopsita nu cred ca ii bun ca polishul iti mananca din lac si din vopsea...mai bine ai incerca cu o ceara sau ceva numai de lustruit!!!acuma orienteaza-te si tu
andutzu85 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 07:31   #26
BC 92 BDG
Dacia Driver

Stage 3
 
BC 92 BDG's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

Quote:
Originally Posted by andutzu85 View Post
asa si trebuie...gasesti u un tips mai ieftin sa ii pui pana atunci..
in legatura cu polishul...nu stiu ce sa zic...ala de care facea reclama la tv e foarte bun....am avut eu si tine bine,,,numai ca la tine daca masina e proaspat vopsita nu cred ca ii bun ca polishul iti mananca din lac si din vopsea...mai bine ai incerca cu o ceara sau ceva numai de lustruit!!!acuma orienteaza-te si tu
Ms de sfat ma voi duce sa ma interesez la magazine.
BC 92 BDG is offline   Reply With Quote
Old 02-08-10, 15:58   #27
BC 92 BDG
Dacia Driver

Stage 3
 
BC 92 BDG's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

Va rog frumos sa imi dati un sfat.. Vreau sa imi inegresc stopurile doar semnalizarea si marsarierul... am lac si vopsea neagra dar am si folie 70% super dark black. din astea doua cu care credeti ca e mai bn sa le fac?ms anticipat
BC 92 BDG is offline   Reply With Quote
Old 02-08-10, 16:01   #28
cozmin23
Old School Cars


Stage 5
 
cozmin23's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 868
Member of:
[4Tuning International]
[Old School Cars]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

pune mana si i-ati un spray pentru stopuri ca e foarte bun...eu cu asta mi-am dat pe ale mele si arata super + ca atunci cand semnalizez sau pun frana se vede culoarea normala a fiecarui bec adica galben semnalul si rosu pe celelalte,nu negru...bafta
cozmin23 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 13:25   #29
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

Quote:
Originally Posted by BC 92 BDG View Post
Va rog frumos sa imi dati un sfat.. Vreau sa imi inegresc stopurile doar semnalizarea si marsarierul... am lac si vopsea neagra dar am si folie 70% super dark black. din astea doua cu care credeti ca e mai bn sa le fac?ms anticipat
Vopea (puţină, faci treaptat treaba) + Lac.

Folia aia pe care o ai, este prea intensă şi nu se va mai vedea nimic.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 14:06   #30
BC 92 BDG
Dacia Driver

Stage 3
 
BC 92 BDG's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Re: Masina Mea BC 92 BDG

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Vopea (puţină, faci treaptat treaba) + Lac.

Folia aia pe care o ai, este prea intensă şi nu se va mai vedea nimic.
Ms de sfat!
BC 92 BDG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -