Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-03, 22:42   #1
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default DEMARAJ

Am shi eu o problema:am o dacie al care am lucrat ceva mai mult ca sa o fac asa cum am vrut eu,dar acum nu prea am plecare de pe loc,adica in momentul in care vtreau sa plec mai tare mashina mea se ridica de fata iar rotile se invart in gol pur shi simplu,shi nu pot nici sa controlez directia.Am mai intalnit fenomenul shi la alte daci,dar nu asa de accentuat.
Ce sa ii fac?
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 04-12-03, 22:47   #2
imarius

Stage 2
 
imarius's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 43
Default

Ca sa imi pot da seama de problema ,ar trebui sa ne descrii modificarile pe care le-ai adus masinii (in detaliu daca se poate);ca nu cumva sa fie de acolo.Mai o intrebare: Inainte de a o modifica ,avea astfel de manifestari ?
imarius is offline   Reply With Quote
Old 05-12-03, 00:43   #3
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: DEMARAJ

Quote:
Originally Posted by \"LAU-TM\"
adica in momentul in care vtreau sa plec mai tare mashina mea se ridica de fata iar rotile se invart in gol pur shi simplu,
adica cum ma? cand accelerezi dacia ta se ridica pe 2 rotzi? , sorry da nu inteleg
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 05-12-03, 06:56   #4
b99sha

Stage 5
 
b99sha's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 802
Default

Ai incercat si cu alte cauciucuri?
b99sha is offline   Reply With Quote
Old 05-12-03, 15:43   #5
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Sa nu imi spui ca ai facut Dragster din Dacia ...

Eu zic sa ii bagi niste arcuri sanatoase ( De papuc in caz ca merge ) ... ... Si niste amortizoare bune ... incearca sa ii schimbi arcurile si amortizoarele sa ii bagi unele tzepene si sa o faci putzin mai joasa ca nu cred ca ai facut-o tu asha de nervoasa sa se ridice pe rotzile din spate ... Ai amortizoarele si arcurile varza ...asta e pererea mea ...( P.S. Si eu am patzit asha ceva si vazuta din spate masina se lasa de Kur cand plecam de pe loc, cand schimbam a 2-a fugea Kuru stanga-dreapta pe sosea si se lasa din nou de \"el\" ... si asta din cauza ca aveam arcurile si amortizoarele VARZA pe spate)
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 06-12-03, 19:01   #6
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

La chestia cu arcurile spate m-am gandit shi eu caamortizoarele spate sunt noi shi nu cred ca sunt duse ,shi oricun rolul lor e sa amorizeze socurile shi vibratiile,derestul se ocupa arcurile.
Modificari au fost aduse mai mult la motor iar la directie am scimbat doar bara de stabilizare cu una de R16 de25mm shi antiruliul este de microbuz caalea de dacie se rupeau o data pe saptamana,lonjeroanele sunt dublate la punctele de torsiune shi sunt momtate 3 bari de torsiune.
Motorul are bloc de R5turbo,chiuloasa am shimbat-o cu una de R11 ca are camerele de admisie shi evacuare mai mari shi care a fost luat la plan poate prea mult,am ajuns la o compresie de 11,5:1(o dacie noua daca are 8:1)shi acum ma chimui sa gasesc un carb calumea care as dea randament.
Eu ma mers cu ea cam 155-160km/h,mai mult nu duce cutia(4tr. R12TL)
V-as pune niste poze dar nu prea reusesc.
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 06-12-03, 19:40   #7
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

poze
Attached Images
  
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 06-12-03, 19:52   #8
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

poze
Attached Images
  
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 06-12-03, 19:58   #9
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

poze
Attached Images
 
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 07-12-03, 13:29   #10
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default

hmmmmm
spoiler audi 80.. am vazt shi prin cj... nu e pre frumos... da' in fonds shi la urma uremi e mashina ta...
antifonajul de pe capota are vre-un efect?
155-160 km/h... nu multe dacii din generatzia aia au ajuns sa vada 160 km/h...
cat despre problema ta... sincer nu shtiu ce sa zic...
__________________
tekno is offline   Reply With Quote
Old 07-12-03, 14:15   #11
Amytal

Stage 5
 
Amytal's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 457
Default

Incearca sa nu dai drumul la ambreaj prea brusc. Conteaza f mult si cauciucurile. In prima viteza nici nu e nevoie sa apesi la maxim acceleratia. Cu antrenament te perfectionezi. Bafta!
__________________
Everything worth doing is not easy.
Meritam sa cunoastem ceea ce ne dorim cu infinita ardoare....
Amytal is offline   Reply With Quote
Old 07-12-03, 22:41   #12
LAU-TM

Stage 3
 
LAU-TM's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 75
Default

Quote:
spoiler audi 80.. am vazt shi prin cj... nu e pre frumos...
Ce nu iti place?Am cautat aproape un an un spoile de fata care sa se potriveasca si sa arate si bine si cred ca asta arata cel mai bine,mult mai bine decat un spoiler de CIELO care il vezi pe multe dacii taranesti.
Antifonajul de pe capota izoleaza mai bine zgomotul motorului,practic daca ia tacheti reglati bine si nu ai alte batai la motor afara nu se aude prea mult.
LAU-TM is offline   Reply With Quote
Old 07-12-03, 22:43   #13
LAU-TM

Stage 3
 
LAU-TM's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 75
Default

Quote:
spoiler audi 80.. am vazt shi prin cj... nu e pre frumos...
Ce nu iti place?Am cautat aproape un an un spoile de fata care sa se potriveasca si sa arate si bine si cred ca asta arata cel mai bine,mult mai bine decat un spoiler de CIELO care il vezi pe multe dacii taranesti.
Antifonajul de pe capota izoleaza mai bine zgomotul motorului,practic daca ia tacheti reglati bine si nu ai alte batai la motor afara nu se aude prea mult.
LAU-TM is offline   Reply With Quote
Old 08-12-03, 04:00   #14
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

cred vca cel mai bine arata fara spoiler....imo
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 08-12-03, 12:48   #15
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default

Quote:
Originally Posted by \"LAU-TM\"
Quote:
spoiler audi 80.. am vazt shi prin cj... nu e pre frumos...
Ce nu iti place?Am cautat aproape un an un spoile de fata care sa se potriveasca si sa arate si bine si cred ca asta arata cel mai bine,mult mai bine decat un spoiler de CIELO care il vezi pe multe dacii taranesti.
Antifonajul de pe capota izoleaza mai bine zgomotul motorului,practic daca ia tacheti reglati bine si nu ai alte batai la motor afara nu se aude prea mult.
e adevarat ca alea de cielo arata ca fanu... sunt oribile pe dacie... chiar are un tip la mine la bloc... l-a prins shi jos de tot shi cand ia curba in curte veci ii freaca coltzurile... singurul lucru ce imi place de pe amshina lui sunt ceasurile albe....
in fine... cel ami bine mi se pare ca o dacie ar arata ca in poza de ami jos.... eventual farurile sa fie de-ala rotunde duble... da' cum is prima generatzie nu a doua....
Attached Images
  
tekno is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -