Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 30-03-10, 18:04   #61
SlimSlick

Stage 3
 
SlimSlick's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 168
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
[Old School Cars]
Default Re: eurostyledacia USA

Observ ca-ti lipsesc cateva piese... Ornamentul cromat de pe buza capotei, sigla dacia UAP, cea originala, aerisirile cromate pe stalpul (aripa) spate si oglinzile + stergatoarele.... Este o mica nota discordanta intre ornamentele pe care le ai pe masina si cele care lipsesc.... Iar la bord... se putea mai bine... (cd-player-ula ala puteai sa-l adaptezi mai jos, sa nu creeze disconfort vizual, o bricheta originala sau acel nut din aluminiu pe care-l foloseau cei care renuntau la bricheta...Pacat ca m-ar costa prea scump, ca ti-as trimite eu elementele respective....)

Last edited by SlimSlick; 30-03-10 at 18:08.
SlimSlick is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 18:36   #62
TzucuNY

Stage 4
 
TzucuNY's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 250
Default Re: eurostyledacia USA

Quote:
Originally Posted by SlimSlick View Post
Observ ca-ti lipsesc cateva piese... Ornamentul cromat de pe buza capotei, sigla dacia UAP, cea originala, aerisirile cromate pe stalpul (aripa) spate si oglinzile + stergatoarele.... Este o mica nota discordanta intre ornamentele pe care le ai pe masina si cele care lipsesc.... Iar la bord... se putea mai bine... (cd-player-ula ala puteai sa-l adaptezi mai jos, sa nu creeze disconfort vizual, o bricheta originala sau acel nut din aluminiu pe care-l foloseau cei care renuntau la bricheta...Pacat ca m-ar costa prea scump, ca ti-as trimite eu elementele respective....)
Catalin7070 ma ajutat pe mine cu toate piesele mentionate...chiar aseara am primit pachetul din Romania, a mai inclus si radio Predeal totul sub $200. Vezi poze pe pagina mea
TzucuNY is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 01:57   #63
eurostyledacia

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 252
Default Re: eurostyledacia USA

Quote:
Originally Posted by icstrem_no1 View Post
draguta babeta)ce mi place la ea k e dreapta si bine legata asa...te ai gandit in loc de vopsea s o foliezi?!toata k toata dar 5500$...mi se pare enorm ptr o dacie,bft
adica sa pun pe ea vehicle wrap as in vinyl stickers? nu deloc miash bate joc de ea merita o vopsea buna si la banii care am ajuns merita tiind cont ca e unicata dacie in state.... mersi de reply
eurostyledacia is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 06:28   #64
eurostyledacia

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 252
Default Re: eurostyledacia USA

Quote:
Originally Posted by TzucuNY View Post
Catalin7070 ma ajutat pe mine cu toate piesele mentionate...chiar aseara am primit pachetul din Romania, a mai inclus si radio Predeal totul sub $200. Vezi poze pe pagina mea
oh multzumesc foarte mult pentru atentie dar tot ce e pe mashina e de la cel dinainte inafara de CD player care eu lam vrut sus sa pot controla cind conduc, nu conteaza ca e vizibil cu atita mai bine, bucata cromata de pe capota e data jos ca nu am vopsito inca, cel de pe spate nu intzeleg ce vrei sa spui, bricheta se vede originala , oglinzile le am chromate dar inca nu am vopsit mashina si nu le pun deocamdata, stergatoarele le am cromate dar inca nu le pun, deci le am pe toate aproape piesele doar poate citeva lucruri minuscule care o sa le gasesc la sfirshit... thanx
eurostyledacia is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 06:30   #65
eurostyledacia

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 252
Default Re: eurostyledacia USA

Quote:
Originally Posted by SlimSlick View Post
Observ ca-ti lipsesc cateva piese... Ornamentul cromat de pe buza capotei, sigla dacia UAP, cea originala, aerisirile cromate pe stalpul (aripa) spate si oglinzile + stergatoarele.... Este o mica nota discordanta intre ornamentele pe care le ai pe masina si cele care lipsesc.... Iar la bord... se putea mai bine... (cd-player-ula ala puteai sa-l adaptezi mai jos, sa nu creeze disconfort vizual, o bricheta originala sau acel nut din aluminiu pe care-l foloseau cei care renuntau la bricheta...Pacat ca m-ar costa prea scump, ca ti-as trimite eu elementele respective....)
oh multzumesc foarte mult pentru atentie dar tot ce e pe mashina e de la cel dinainte inafara de CD player care eu lam vrut sus sa pot controla cind conduc, nu conteaza ca e vizibil cu atita mai bine, bucata cromata de pe capota e data jos ca nu am vopsito inca, cel de pe spate nu intzeleg ce vrei sa spui, bricheta se vede originala , oglinzile le am chromate dar inca nu am vopsit mashina si nu le pun deocamdata, stergatoarele le am cromate dar inca nu le pun, deci le am pe toate aproape piesele doar poate citeva lucruri minuscule care o sa le gasesc la sfirshit... thanx
eurostyledacia is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 06:32   #66
eurostyledacia

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 252
Default Re: eurostyledacia USA

cine stie care este bolt pattern la dacie este cumva 3x112 mm? sau care este ca ash vrea sai caut ceva roti mai bune cam ca si la smart car ele au 3x112mm caci nu ash vrea sa schimb tambururile pentru preoane cu patru
eurostyledacia is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 15:33   #67
TzucuNY

Stage 4
 
TzucuNY's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 250
Default Re: eurostyledacia USA

Quote:
Originally Posted by eurostyledacia View Post
cine stie care este bolt pattern la dacie este cumva 3x112 mm? sau care este ca ash vrea sai caut ceva roti mai bune cam ca si la smart car ele au 3x112mm caci nu ash vrea sa schimb tambururile pentru preoane cu patru
M-am gandit si eu la varianta cu rotile de la Smart. Din pacate bolt pattern la Dacie este diferit de cel de la Smart. Dacia has the same bolt pattern as the Dauphine, R8, R10, R15, R16, R17. 3 on 150mm Bolt Circle. R5 wheels are 3 on 130mm BC. So the Smart wheels won't fit. Ai cateva optiuni, una e sa dai o groaza de bani pe roti Gotti, 3-piece alloy http://www.gbsalpine.com/wheel/gotti/eng.html. Alta ar fi sa le lasi pe astea originale sau sa pui de Renault 8, se pot gasi in 15" arata binisor. Cea mai buna varianta ar fi sa treci la patru prezoane 4X100 si ai avea o groaza de optiuni. Punta pe spate de pe Renault 18 si daca nu ma insel si cea de pe Fuego se potriveste la Dacie si are bolt pattern de 4X100. Pe fata poti sa pui flanse (adaptors) din Romania si ai rezolvat treaba.
TzucuNY is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 17:02   #68
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: eurostyledacia USA

Eurostyle, Fergat-urile pe care le ai sunt super frumoase.

Tu acolo în America, ai avea posibilitatea chia să le cromezi şi atunci ar arăta bine de tot.
Unii de pe aici caută cu disperare Fergat-uri şi tu te-ai plictisit de ele?
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 18:04   #69
icstrem_no1

Stage 3
 
icstrem_no1's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 120
Default Re: eurostyledacia USA

dar sa sti ca nu e tziganie foliata...am vzt masini de zeci de mii de E foliate si nici nu ti dai seama...in fine tu sti mai bn bft in cont
icstrem_no1 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 01:28   #70
eurostyledacia

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 252
Default Re: eurostyledacia USA

Quote:
Originally Posted by icstrem_no1 View Post
dar sa sti ca nu e tziganie foliata...am vzt masini de zeci de mii de E foliate si nici nu ti dai seama...in fine tu sti mai bn bft in cont
stiu bine despre foliat caci fratemiu lucreaza la asa ceva sia imbracat mashina asa dar mie numi place nu arata classic ar insemna ca imi bat joc de ea , eu mai bine o las asa cum arata decit so imbrac, macar arata lucru in progress//// mersi de idee dar ai dreptate unele mashini arata bine cu folie dar asta nu ...
eurostyledacia is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 01:30   #71
eurostyledacia

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 252
Default Re: eurostyledacia USA

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Eurostyle, Fergat-urile pe care le ai sunt super frumoase.

Tu acolo în America, ai avea posibilitatea chia să le cromezi şi atunci ar arăta bine de tot.
Unii de pe aici caută cu disperare Fergat-uri şi tu te-ai plictisit de ele?
tu vorbesti de roti? alea leam luat de la r12 ala galben caci cele originale erau tare rele si strimbe, mam gindit si la varianta aia de cromat dar ma costa cam $100 pe bucata si uite ca so dus naibii jumate de mie iar oricum o sa vad ce pot sa rezolv
eurostyledacia is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 08:57   #72
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: eurostyledacia USA

Quote:
Originally Posted by eurostyledacia View Post
tu vorbesti de roti? alea leam luat de la r12 ala galben caci cele originale erau tare rele si strimbe, mam gindit si la varianta aia de cromat dar ma costa cam $100 pe bucata si uite ca so dus naibii jumate de mie iar oricum o sa vad ce pot sa rezolv
Atunci încearcă să găseşti la junkyard-uri nişte jante în 3 prezoane, nu contează acum ce model, dar dacă găseşti Gotti, te-ai scos.

Vezi că trebuie să ai 3x130, distanţa între prezoane.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 17:13   #73
TzucuNY

Stage 4
 
TzucuNY's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 250
Default Re: eurostyledacia USA

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Atunci încearcă să găseşti la junkyard-uri nişte jante în 3 prezoane, nu contează acum ce model, dar dacă găseşti Gotti, te-ai scos.

Vezi că trebuie să ai 3x130, distanţa între prezoane.
Imposibil sa gasesti la junkyard-uri in state jante in 3 prezoane, mai ales Gotti. Mie mi sa spus de un mester Renault ca Dacia (Renault 12, 15,17, etc.) are distanta intre prezoane de 3x150 si Renault 5 de 3x130. Presupun ca voi aveti deaface cu Daciile tot timpul si stiti mai bine dar vreau sa clarific.
TzucuNY is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 17:39   #74
andreigame

Stage 5
 
andreigame's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,999
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: eurostyledacia USA

pai distanta e 3x150....ai zis corect .....3x130 e la r5
andreigame is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 21:21   #75
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: eurostyledacia USA

mea culpa...

într-adevăr 3x150, ulterior mi-am dat dat seama dar nu am mai putut modifica.

TzucuNY, niciodată nu poţi ştii ce găseşti în cimiterele de maşini. Tu ai fi crezut că vei găsi la un moment dat Renault 12?
Dacă are posibilitatea sa caute şi bineînţeles să aibă şi prin ce să caute, ar fi păcate să nu se uite măcar. Aşa cum Renault 12 a ajuns şi prin America, aşa poate s-au rătăcit şi nişte jante Gotti sau altă marcă.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -