Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-10, 19:45   #31
tadi

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

RRedman, sprinter intreba de roti care se potrivesc fara modificari de aripi si nu ce roti ar arata bine pe Dacia 1100. Daca pui roti de 8j, ai nevoie de evazari ca ale lui alexufo.
Si eu m-am gandit la "largirea" rotilor de Dacia 1100 pt. un max. 5J, dar este o operatie ce necesita multa precizie pt. centrare/echilibrare. Daca opratia nu reuseste te alegi cu niste roti ce nu le mai poti folosi.

Last edited by tadi; 10-01-10 at 19:47.
tadi is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 19:51   #32
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

Quote:
Originally Posted by tadi View Post
RRedman, sprinter intreba de roti care se potrivesc fara modificari de aripi. Daca pui roti de 8j, ai nevoie de evazari ca ale lui alexufo.
Si eu m-am gandit la "largirea" rotilor de Dacia 1100 pt. un max. 5J, dar este o operatie ce necesita multa precizie pt. centrare/echilibrare. Daca opratia nu reuseste te alegi cu niste roti ce nu le mai poti folosi.
Am inteles.Latimea rotilor poate fi mai mica,in cazul in care nu doreste alte modificari ale caroseriei.
Din cate stiu eu, in Bucuresti, exista astfel de ateliere, care dubleaza jante, fara mari probleme legate de centrare/echilibrare.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 17:24   #33
tadi

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

Gata sesiunea? Te-ai apuca de restaurat?
tadi is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 10:37   #34
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

Da, cu sesiunea am terminat, insa nu am reusit sa ma apuc de masina, pentru ca e vremea cum e si chef de munca 0, intre timp ma mai ocup de E36 si se duc o groaza de bani pe detalii infime... sper sa dau o spargere la banca, ca altfel nu se poate
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 10:24   #35
alexufo
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
alexufo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,904
Member of:
[CSR]
[DACIA]
[PEUGEOT]
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

asa e si la mine .. nu te lasa ca si au am abandonat 2 ani proiectul..dar acum nu o mai las ca e pacat de sutica. spor la treaba
__________________
Team C.S.R.
alexufo is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 14:38   #36
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Da, cu sesiunea am terminat, insa nu am reusit sa ma apuc de masina, pentru ca e vremea cum e si chef de munca 0, intre timp ma mai ocup de E36 si se duc o groaza de bani pe detalii infime... sper sa dau o spargere la banca, ca altfel nu se poate
in trecut care aveau dacii 1100 ,in general cele cu 4 faruri,isi puneau jante intorse de 1300 fara sa modifice aripile ,arata foarte misto mai ales dc le puneau si inele nichelate(care gasea) si piulitele le acopereau cu ''dopuri'' negre
exista ateliere care fac asta sau le lateste dar pt asta iti trebuie si alte jenti donatoare un ateleier er in spatele benzinariei diham la service 80 lei buc costa operatiunea

Last edited by lagdryan v6; 23-02-10 at 14:42.
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 01:06   #37
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

oze te-ai dat pe 1100 vad, am si eu una in familie, poate iarna viitoare iesi cu dacia nu mai iesi cu pisica ca tot tractiune spate e, si nu trebuie cine stie ce putere
__________________
There's a simple rule when buying a car. If it's been modified, especially lowered, walk away.
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 02:11   #38
b-37-ssp

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 89
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

In legatura cu jantele, ai putea sa le intorci pe astea pe care le ai acum pana gasesti ceva mai bun. Si daca ai si capacele originale pe care sa le polisezi e chiar bine. Avantajul intorsului jantelor fata de dublatul lor e ca isi pastreaza greutatea. Dezavantajul s-ar putea sa atinga in aripi si se mareste raza de bracare(dar asta nu e grav).
b-37-ssp is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 17:41   #39
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

Quote:
Originally Posted by lagdryan v6 View Post
in trecut care aveau dacii 1100 ,in general cele cu 4 faruri,isi puneau jante intorse de 1300 fara sa modifice aripile ,arata foarte misto mai ales dc le puneau si inele nichelate(care gasea) si piulitele le acopereau cu ''dopuri'' negre
exista ateliere care fac asta sau le lateste dar pt asta iti trebuie si alte jenti donatoare un ateleier er in spatele benzinariei diham la service 80 lei buc costa operatiunea
Ma batea gandul la un momentdat sa intorc pur si simplu jantele , dar vreau ceva sa scoata masina in evidenta cu adevarat, sa atraga toate privirile. In cazu in care chiar nu gasesc jante o sa dublez unele ca solutie temporara, daca chiar vreau sa scot masina neaparat.. oricum ms pt pont!

Quote:
Originally Posted by plictisit View Post
oze te-ai dat pe 1100 vad, am si eu una in familie, poate iarna viitoare iesi cu dacia nu mai iesi cu pisica ca tot tractiune spate e, si nu trebuie cine stie ce putere
Eh... si eu ca bajetii stai sa termin treaba, ca sunt ingropat pana peste cap..

Quote:
Originally Posted by b-37-ssp View Post
In legatura cu jantele, ai putea sa le intorci pe astea pe care le ai acum pana gasesti ceva mai bun. Si daca ai si capacele originale pe care sa le polisezi e chiar bine. Avantajul intorsului jantelor fata de dublatul lor e ca isi pastreaza greutatea. Dezavantajul s-ar putea sa atinga in aripi si se mareste raza de bracare(dar asta nu e grav).
O sa gasesc eu pana la urma o solutie, ma intereseaza strict aspectul masinii cu jantele respective, pentru ca performante sa le afecteze... nu prea are saraca..
Jantele dublate din ce stiu eu nu o sa atinga in aripa.

Multumesc tuturor pentru ponturi & sfaturi... mai astept diverse sugestii daca aveti!
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 20:13   #40
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

P.S. asa ce piese vrei sa iti mai schimbi ? ca poate am eu ceva din ce iti trebuie, ca am niste piese de schimb la 1100 a lu tata
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 14:04   #41
alexufo
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
alexufo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,904
Member of:
[CSR]
[DACIA]
[PEUGEOT]
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

iarna e greu de stapanit o sutica .. motor pe spate... fata prea usoara.. nu e foarte indicat.. va spun eu ca sunt patit))
baga mare sprinter ca mai ai de lucru pe ea
alexufo is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 15:12   #42
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

so ? are tractiune spate, spatele greu = good
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 16:30   #43
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

Am o groaza de lucru ... dar inca sta pe dreapta masina, tre sa o si inscriu e ceva distractie. Interiorul chiar daca nu are nimic dpdv estetic trebuie retapisat tot, refacut de la 0 din cauza mirosului repspectiv. + ce o mai fi pe la mecanica & caroserie.. nu am avut timp mai de loc sa ma ocup de ea..
Momentan caut diverse combinatii de vopsea, nu stiu daca am zis dar vreau sa o fac un verde mat.

@plictisit... iti zic sigur e distractie pentru ca fata fiind foarte usoara tinde sa o ia unde are ea chef, nu cum tragi tu de volan. Cu piesele inca nu stiu nimic sigur pentru ca nu m am apucat sa o desfac... daca am nevoie de ceva te anunt.. ms pt sprijin!

Later Edit: Ma uit zi de zi pe la bazar si jur ca nu gasesc de loc jante pentru masina... ma refer la ceva care sa imi si placa...

Last edited by sprinter; 07-03-10 at 16:33.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 21:49   #44
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

niste bbs-uri cu buza ar merge
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 13:52   #45
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Proiect restaurare dacia 1100

ba esti nebun ..ce tare e jucaria)))) multa bafta bro><
myky99 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -