Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 18-12-09, 11:47   #106
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: cateva modificari la o supernova

Str82Hell - ca sa-ti explic niste chestii importante - ia un termometru si masoara unde se strange cea mai multa caldura - 1. in fata motorului - unde sunt serpisorii? 2. peste motor (deasupra capac de chiuloasa - vara cand motoru a fost cald temperatura in interioru filtrului de aer era de 90.4 grade - masurate cu termometru digital BOSCH). 3. in spatele motorului unde nu e nimic (nu stiu cum tu crezi ca acolo se strange caldura cand iarasi masurat cu termometru digital am obtinut 44 de grade celsius iarasi vara tot cu motoru cald dupa forja). Am studiat bine inainte sa pun filtru acolo - mai am sa ii trag niste trasee de circulare mai buna ca sa fie un adevarat cold air intake - dar ce are seven_dj sub capota nu e decat un sports air-intake dat fiind faptului ca filtru probabil trage aer rege dar pana sa ajunga in motor el se incalzeste in acel plastic. Aerul cald o ia in sus - pe chiuloasa temperatura este foarte mare... unde ajunge? nu cumva in fundul carcasei acelea verzi?
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 12:36   #107
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: cateva modificari la o supernova

felicitarii, belea rau vopsita.
dog99 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 12:59   #108
Str82Hell

Stage 2
 
Str82Hell's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 38
Smile Re: cateva modificari la o supernova

Quote:
Originally Posted by seven_dj View Post
uite.........cum am avut.........si cum am in prezent montat filtrul...nu stiu cat d bine e dar merg asa d 2 ani....nu am avut probleme cu apa.......iar k performante se infige destul d bine...mai ales cu al 2-lea filtru
varianta a doua e f buna..asa de maream si yo filtrul si pozitionat asa cum este in poza 2...de infipt ce pot sa zic ..la mn parca in panta trage mai bn..n am vazut diferente mari...oricum masina mea a fost invatat sa mearga cu incetul...asa mergea fostul proprietar..mai am un prieten tot cu supernova si fuge de nare treaba..mai ales knd yo da pe a 5 a se duce blana
Str82Hell is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 13:04   #109
Str82Hell

Stage 2
 
Str82Hell's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 38
Smile Re: cateva modificari la o supernova

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
Str82Hell - ca sa-ti explic niste chestii importante - ia un termometru si masoara unde se strange cea mai multa caldura - 1. in fata motorului - unde sunt serpisorii? 2. peste motor (deasupra capac de chiuloasa - vara cand motoru a fost cald temperatura in interioru filtrului de aer era de 90.4 grade - masurate cu termometru digital BOSCH). 3. in spatele motorului unde nu e nimic (nu stiu cum tu crezi ca acolo se strange caldura cand iarasi masurat cu termometru digital am obtinut 44 de grade celsius iarasi vara tot cu motoru cald dupa forja). Am studiat bine inainte sa pun filtru acolo - mai am sa ii trag niste trasee de circulare mai buna ca sa fie un adevarat cold air intake - dar ce are seven_dj sub capota nu e decat un sports air-intake dat fiind faptului ca filtru probabil trage aer rege dar pana sa ajunga in motor el se incalzeste in acel plastic. Aerul cald o ia in sus - pe chiuloasa temperatura este foarte mare... unde ajunge? nu cumva in fundul carcasei acelea verzi?
Aha...stiam k acolo se strange caldura...mi a mai zis mai multa lume...acuma yo stiu cat de adevarat o fi...sa fie cum zici tu
Str82Hell is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 14:52   #110
robert_zed2112

Stage 5
 
robert_zed2112's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,660
Member of:
[Old School Cars]
[Opel]
Default Re: cateva modificari la o supernova

frumoasa masina...chiar arata bine....spatele e putin cam exagerat..bafta cu masina si fara incidente.
robert_zed2112 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 15:46   #111
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: cateva modificari la o supernova

Este de apreciat faptul ca, spre deosebire de altii care au umplut zecile de pagini aiurea, fara sa faca nimic, omul asta a facut toate modificarile, in tacere, cum a considerat ca este ok.Sunt multe specimene aici pe forum, care doar dau in gura, dar de facut, absolut nimic.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 16:15   #112
micutu11

Stage 5
 
micutu11's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 350
Default Re: cateva modificari la o supernova

Quote:
Originally Posted by RRedman View Post
Este de apreciat faptul ca, spre deosebire de altii care au umplut zecile de pagini aiurea, fara sa faca nimic, omul asta a facut toate modificarile, in tacere, cum a considerat ca este ok.Sunt multe specimene aici pe forum, care doar dau in gura, dar de facut, absolut nimic.


iti multumesc.............. faza cu portbagajul...am vrut sa fie cv diferit...sa-i schimb putin spatele de nova........... mie unu imi place...acum fiekre cu parerea lui
micutu11 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 17:27   #113
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: cateva modificari la o supernova

e super reusit spatele - seamana cu un subaru
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 21:52   #114
micutu11

Stage 5
 
micutu11's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 350
Default Re: cateva modificari la o supernova

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
e super reusit spatele - seamana cu un subaru
fiekre are parerea lui :-s
micutu11 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 21:54   #115
micutu11

Stage 5
 
micutu11's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 350
Default Re: cateva modificari la o supernova

AM UN CAUCIUC 195/50/R15 .... DAK VREA CINEVA..... E TOCIT PE O PARTE DE LA ARIPA K IMI ATINGEA..... MAI MERE DAK AI NEVOIE NEAPARAT DE UNU......


NU VREAU NICI UN BAN PE EL...... SI E PAKT SA-L ARUNC... POATE CINEVA IL FOLOSESTE
micutu11 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 22:09   #116
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: cateva modificari la o supernova

Quote:
Originally Posted by micutu11 View Post
AM UN CAUCIUC 195/50/R15 .... DAK VREA CINEVA..... E TOCIT PE O PARTE DE LA ARIPA K IMI ATINGEA..... MAI MERE DAK AI NEVOIE NEAPARAT DE UNU......


NU VREAU NICI UN BAN PE EL...... SI E PAKT SA-L ARUNC... POATE CINEVA IL FOLOSESTE
Foarte frumos gestul tau.

Ai putea sa pui aici un anunt cu donatia ta:
https://forum.4tuning.ro/493-anunturi...acia-tara.html

Ai avea mai multe sanse sa "scapi" de el.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 22:01   #117
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Thumbs up Re: cateva modificari la o supernova

Quote:
Originally Posted by micutu11 View Post
iti multumesc.............. faza cu portbagajul...am vrut sa fie cv diferit...sa-i schimb putin spatele de nova........... mie unu imi place...acum fiekre cu parerea lui
te felicit inca o data ... a iesit super masina si chiar e diferita, sau mai bine as spune deosebita !...
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-09, 20:05   #118
calibrazor
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: cateva modificari la o supernova

Quote:
Originally Posted by Str82Hell View Post
Aha...stiam k acolo se strange caldura...mi a mai zis mai multa lume...acuma yo stiu cat de adevarat o fi...sa fie cum zici tu
cel mai rece loc e ori priza pe capota, ori cum e n fabrica,in fata de tot de la far
calibrazor is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 14:12   #119
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,247
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: cateva modificari la o supernova

I-as face ceva la stopuri, innegri sau inrosi, daca nu se gasesc stopuri aftermarket si as incerca sa scot sigla pe fata sa fie grila clean. In rest masina chiar arata bine.

ps. Imi place si prelungirea peste stopuri. Succesuri
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 14:22   #120
stefiPJJ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
stefiPJJ's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,979
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
Default Re: cateva modificari la o supernova

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
Str82Hell - ca sa-ti explic niste chestii importante - ia un termometru si masoara unde se strange cea mai multa caldura - 1. in fata motorului - unde sunt serpisorii? 2. peste motor (deasupra capac de chiuloasa - vara cand motoru a fost cald temperatura in interioru filtrului de aer era de 90.4 grade - masurate cu termometru digital BOSCH). 3. in spatele motorului unde nu e nimic (nu stiu cum tu crezi ca acolo se strange caldura cand iarasi masurat cu termometru digital am obtinut 44 de grade celsius iarasi vara tot cu motoru cald dupa forja). Am studiat bine inainte sa pun filtru acolo - mai am sa ii trag niste trasee de circulare mai buna ca sa fie un adevarat cold air intake - dar ce are seven_dj sub capota nu e decat un sports air-intake dat fiind faptului ca filtru probabil trage aer rege dar pana sa ajunga in motor el se incalzeste in acel plastic. Aerul cald o ia in sus - pe chiuloasa temperatura este foarte mare... unde ajunge? nu cumva in fundul carcasei acelea verzi?
ai studiat cu masina pe loc...deci...degeaba ! Decat sa bagi tot praful in motor cu un filtru "mega-sport" de 30lei mai bine ii pui filtru stock... Eu la a mea am filtru stock si crede-ma ca am curaj sa ma dau la orice ora cu tine..
__________________
stefiPJJ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -