Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 19-11-09, 14:48   #1
Alecso

Stage 5
 
Alecso's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 341
Member of:
[DACIA]
Default Albinuta "ULISICA" by Alecso

salutare tuturor,
sunt now inregistrat pe forum,dar destul de vechi ca si cititor al articolelor,
m`am hotarat sa va prezint si eu daciuca mea model 2001,injectie,63cp (bine acum cred ca aia 3 au murit ),cam 45 mii km,pot spune ca este intr`o conditie buna per total...
momentan masinuta a suferit o schimbare ca si aspect interior,huse scaune + volan si niste covorase noi.. la exterior ink nu are nimic deosebit,este stoc la anu dupa ce trece iarna pe la sf lui feb i voi trage o vopsea si de autnci vor interveni modificariile de rigoare
pe viitor voi adauga o cotiera,un cap de schimbator si un manson nou pt frana de mana,niste folii geamuri spate+ luneta,folii triple,parasolar negru mat,stiker 4tuning evident ,toba finala sport,filtru aer sport..
de saptamana care vine sper s`o bag in service sa`i fac integral sistemul de franare pe fata ca de cand am schimbat placutele am tot avut proleme (sonore) si stricaciuni pe la discuri.. am hotarat sa le schimb cu totu,si tamburii pe spatel,bucshe,bielete,si restu ce mai sunt pe acolo,la cutie semeringu/rile,curatam bine motorul la suprafata ca la interior momentan nu are nevoie masina trage bine nu bocane nu troncane ... si cam astea ar fi sa fie cat mai simpla,dupa ce o voi vopsi la anu in feb,o mai cobor putin,niste jenti noi lafel albe,si probabil aripile latite dar nu f mult, a si niste proiectoare acum de curand..

Niste Poze Recente (nr sters din motive de siguranta "la mine in cartier se fura ca la usa cortului si nu vreau sa le`o dau chiar asa pe tava daca cumva o ard si pe aici domnii aceia ):
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN1072.jpg
Views:	291
Size:	1.77 MB
ID:	1182219   Click image for larger version

Name:	DSCN1073.jpg
Views:	182
Size:	1.25 MB
ID:	1182220   Click image for larger version

Name:	DSCN1074.jpg
Views:	281
Size:	1.81 MB
ID:	1182221  

Click image for larger version

Name:	DSCN1075.jpg
Views:	205
Size:	2.06 MB
ID:	1182222   Click image for larger version

Name:	DSCN1077.jpg
Views:	427
Size:	1.19 MB
ID:	1182223   Click image for larger version

Name:	DSCN1078.jpg
Views:	160
Size:	1.34 MB
ID:	1182224  

Alecso is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 14:52   #2
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

bine ai venit.foarte ingrijita berlina,frumoasa asa simpla.numai bine
dog99 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 14:54   #3
Alecso

Stage 5
 
Alecso's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 341
Member of:
[DACIA]
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

Quote:
Originally Posted by dog99 View Post
bine ai venit.foarte ingrijita berlina,frumoasa asa simpla.numai bine
ms ms, btw si dacia ta arata foarte bine mai ales cu jantele acelea e crima.. bvo,demult am vrut sa te felicit
Alecso is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 14:59   #4
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

Da, masinuta asta chiar arata foarte bine, este bine ingrijita.Sfatul meu, daca vrei sa incepi modificarile, sa o lasi simpla si curata si poti ajunge la ceva foarte frumos.E bine ca ai o masina buna de la care poti incepe.Bafta si bine ai venit!

PS.Schimba tripla aia sparta.Si da jos presurile de noroi(chiar daca sunt utile),arata naspa.Poti sa aplici pe ele un strat frumos de spray de triple, Duplicolor, o sa arate mult mai bine.

Last edited by RRedman; 19-11-09 at 15:02.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 15:05   #5
Alecso

Stage 5
 
Alecso's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 341
Member of:
[DACIA]
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

Quote:
Originally Posted by RRedman View Post
PS.Schimba tripla aia sparta.Si da jos presurile de noroi(chiar daca sunt utile),arata naspa.Poti sa aplici pe ele un strat frumos de spray de triple, Duplicolor, o sa arate mult mai bine.
ms frumos man de sfat si de intampinare,dap am sa`l schimb dar acum cu spraiul la ce te referi sa iau unul negru si sa`l fac sus sau .. ? la ce culoare te gandeai tu?
Alecso is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 15:15   #6
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

Eu pentru triple prefer rosul...dat integral, pe exterior,arata bine....si nici "Garcea"" nu se ia de tine(nu ies in evidenta, par stock).
Inca o chestie...pana se pune gerul...mai poti sa aplici un mic antifon(pentru siguranta), ti-am marcat pe imagine, un ulei in praguri...la capota...pe interior,dupa ranforsarea aia, antigel, aerisire sistem racire,asta daca nu ai facut pana acum.
O folie pe geamurile laterale spate si luneta spate, dar iti recomand ceva nu foarte inchis...un 25% sau chiar 50%...nu ionizate,parerea mea ca arata naspa.
Pe parcurs mai vin idei.important e sa ai o masina buna pe care sa poti sa le aplici.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN1073.jpg
Views:	209
Size:	624.2 KB
ID:	1182255   Click image for larger version

Name:	DSCF2436.JPG
Views:	269
Size:	3.38 MB
ID:	1182256  
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 15:24   #7
Alecso

Stage 5
 
Alecso's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 341
Member of:
[DACIA]
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

da man ... deci pe spate ink sunt in dubii nush ce sa fac ori s`o fak cu negru partea de sus a triplelor ori cum imi zici tu total rosu,folii spate da am spsu si in primul post ca vor urma lafel nu negru total 50% maxim e suficient pt ca si masina in interior e neagra,masina a fost pregatita de iarna,filtre schimbate + ulei,antigel,iar la faza cu ranforsarea am sa vad ce pot face... ulei in usi nush ce sa zic poate dupa ce am s`o vopsesc integral ... ms frumos de sfaturi ... dupa ce mai apar niste modificari am sa postez niste imagini ...
Alecso is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 15:39   #8
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

Uite ti-am facut un mic desen, sa iti faci o idee despre ceea ce ziceam.Nu pui foarte mult ulei...el se va "lasa" muchia de la capota...si va preveni ruginirea ei.
E bine ca ti-ai pregatit-o pentru iarna.O vopsesti tot alb?sau te-ai gandit la alta culoare?
Inainte de a vopsi-o, e bine sa faci toate modificarile la nivel de caroserie, ma refer la pasaje, manere astupate sau altceva, ca sa nu mai fi nevoit sa faci treburile astea dupa, bine, asta daca vrei sa faci modificarile respective.
Bafta!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF2211.jpg
Views:	815
Size:	1.12 MB
ID:	1182298  
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 16:00   #9
Alecso

Stage 5
 
Alecso's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 341
Member of:
[DACIA]
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

da man am inteles perfect si iti multumesc pt detaliile de rigoare masina da tot alba o voi face dar cu perla iar despre manerele spate portiere sa le astup nush ma voi gandi a momentul respectiv ... dar stiu ca o vreau alba cu perla iar jantele lafel tot albe aceiasi culoare evident,eu unul sunt obsedat dupa nonculoarea asta ...

btw zimi si mie filtru sport ce marca e si cat ai dat pe el ? si daca se merita,daca se aude cv la dacie? ms frumos .. spoor......
Alecso is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 16:16   #10
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

Este filtru AF-2, produs de firma Lampa,Italia.Am dat fix 110 ron.Sunetul este placut...la turatii mici se aude un "grohait" specific motoarelor sport, la turatii mari de aude un "ssssait" de motor turbo, mie chiar imi place, sa nu iti inchipui ca iti vin cai in plus, o data cu montarea lui, dar se simte ca motorul trage aerul mai usor, si produce un sunet mai sportiv.
Consumul, dupa montajul filtrului, depinde de cat de mult iti place sunetul facut de el.
Dimensiuni:
- Diametru con : 122 mm
- Inaltime : 162 mm
- Fixare: 60~90 mm
Descriere:
- Filtru de aer universal
- Se potriveste de la 60mm pana la 90mm
- Se adapteaza la majoritatea masinilor
- Se instaleaza foarte usor
- Sunet sportiv
- Design sportiv
- Performanta marita datorita fluxului de aer direct
- Acuratete in filtrarea aerului
cam asta e...
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 18:24   #11
Ace MNE

Stage 5
 
Ace MNE's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 588
Member of:
[DACIA]
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

Quote:
Originally Posted by Alecso View Post
salutare tuturor,
sunt now inregistrat pe forum,dar destul de vechi ca si cititor al articolelor,
m`am hotarat sa va prezint si eu daciuca mea model 2001,injectie,63cp (bine acum cred ca aia 3 au murit ),cam 45 mii km,pot spune ca este intr`o conditie buna per total...
momentan masinuta a suferit o schimbare ca si aspect interior,huse scaune + volan si niste covorase noi.. la exterior ink nu are nimic deosebit,este stoc la anu dupa ce trece iarna pe la sf lui feb i voi trage o vopsea si de autnci vor interveni modificariile de rigoare
pe viitor voi adauga o cotiera,un cap de schimbator si un manson nou pt frana de mana,niste folii geamuri spate+ luneta,folii triple,parasolar negru mat,stiker 4tuning evident ,toba finala sport,filtru aer sport..
de saptamana care vine sper s`o bag in service sa`i fac integral sistemul de franare pe fata ca de cand am schimbat placutele am tot avut proleme (sonore) si stricaciuni pe la discuri.. am hotarat sa le schimb cu totu,si tamburii pe spatel,bucshe,bielete,si restu ce mai sunt pe acolo,la cutie semeringu/rile,curatam bine motorul la suprafata ca la interior momentan nu are nevoie masina trage bine nu bocane nu troncane ... si cam astea ar fi sa fie cat mai simpla,dupa ce o voi vopsi la anu in feb,o mai cobor putin,niste jenti noi lafel albe,si probabil aripile latite dar nu f mult, a si niste proiectoare acum de curand..

Niste Poze Recente (nr sters din motive de siguranta "la mine in cartier se fura ca la usa cortului si nu vreau sa le`o dau chiar asa pe tava daca cumva o ard si pe aici domnii aceia ):

Salut. Parerea mea este urmatoarea:
la exterior: astupi manerele spate, scoti bandouri si stickere, schimb masca,pui proiectoare
la interior: un volan sport si in rest ordine si curatenie
d.p.d.v. tehnic: filtru sport , finala sport, si daca tot te ocupi de sistem de fanare tamburi si alte nebuneli de genu' treci acum pe 4 prezoane si cam atat.
Si daca tot o vopsesti ai putea sa pui niste praguri , dar sa le "lipesti" de caroserie.uite un ex.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image036.jpg
Views:	409
Size:	160.2 KB
ID:	1182448  
__________________
Ace MNE is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 18:58   #12
cristy_dacia

Stage 5
 
cristy_dacia's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,319
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

vezi ce faci cu rugina aia de la masca acea de deasupra capotei
cristy_dacia is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 22:27   #13
Alecso

Stage 5
 
Alecso's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 341
Member of:
[DACIA]
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

@RRedman hehe ms man pentru descriere,dap clar nu ma gadeam la putere decat la sound si o aerisire mai buna + o durabilitate sporita fata de un filtru stock,ce vroiam s t mai intreb .. de cat timp il ai si daca ai avut probleme pana acum,adica daca iti trage mizerie si alte chestii ca la dacii stiu ca mai apar complicatii de genu acum nah.. poate depinde si de calitatea filtrului nu?
@Ace MNE hehe ms man de sfaturi,la faza cu astupatul manerelor inca ma mai gandesc,grila fata da o scot si am sa`mi pun una gen plasa neagra evident,praguri nu cred ca am sa`mi pun deoarece astupa rugina si nu e bine,iar proiectoarele sunt si ele pe vine.. volanul il las stoc,am unul nou momo foarte misto poate am sa pun niste poze cu el este un model mia deosebit zic eu adik cam de aceiasi dimenisune cu cel de dacie,in 3 spite si imbracat in alcantara dinala (piele intoarsa gen) foarte sucar numia ca are sistem de prindere in vreo 5,6 suruburi deci trebuie sa schimb tot mecanismult stock de prindere... si risc dupa sa`mi fure astia masina cu totu cand vad volan momo... si asa mi`a fost furata odata cand am cumparato in 2001 atunci dar am gasito in vreo 3 zile la timp fara bord trist.. acum ctv luni geamu spart la sofer si fara casetofon .. a avut peripetii mititica... in fine pe parcurs vom vedea,oricum ms de sfaturi ...
@cristy_dacia de rugina ne vom ocupa integral la anu prin feb cand o bag la vopsit man ca sa nu facem carpeli,n`o sa moara ea iarna asta si asa la cta iarna e destul de blanda :P
Alecso is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 23:51   #14
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

Il am de un an...carburatorul este curat, filtrul l-am spalat o data, e curat, filtreaza foarte bine....cu alte cuvinte isi face treaba cum ar trebui.Hartia aia e chiar buna, am mai studiat niste filtre.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 23:56   #15
Ace MNE

Stage 5
 
Ace MNE's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 588
Member of:
[DACIA]
Default Re: Albinuta "ULISICA" by Alecso

Quote:
Originally Posted by Alecso View Post
@Ace MNE hehe ms man de sfaturi,la faza cu astupatul manerelor inca ma mai gandesc,grila fata da o scot si am sa`mi pun una gen plasa neagra evident,praguri nu cred ca am sa`mi pun deoarece astupa rugina si nu e bine,iar proiectoarele sunt si ele pe vine.. volanul il las stoc,am unul nou momo foarte misto poate am sa pun niste poze cu el este un model mia deosebit zic eu adik cam de aceiasi dimenisune cu cel de dacie,in 3 spite si imbracat in alcantara dinala (piele intoarsa gen) foarte sucar numia ca are sistem de prindere in vreo 5,6 suruburi deci trebuie sa schimb tot mecanismult stock de prindere... si risc dupa sa`mi fure astia masina cu totu cand vad volan momo... si asa mi`a fost furata odata cand am cumparato in 2001 atunci dar am gasito in vreo 3 zile la timp fara bord trist.. acum ctv luni geamu spart la sofer si fara casetofon .. a avut peripetii mititica... in fine pe parcurs vom vedea,oricum ms de sfaturi ...

Amice se pare ca ai o problema mare cu hotii si primul lucru care ar trebui sa-l faci e sa bagi o alarma daia nesimtita,sincer.
Ace MNE is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -