Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-12, 21:34   #586
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by bv58bar View Post
ai mai inaltat-o sau wtf?
Nu ma aia e inaltimea ei)) Redman, parerea mea, scutu negru si 2 proiectoare galbene si e fix ce trebuie!!! evident inaltimea este o problema dar ai zis ca o rezolvi

Sa ma contactezi pe FB sau mess sa-ti fac o oferta, poate esti interesat
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 21:36   #587
Old_boy
Dacia Driver

Stage 5
 
Old_boy's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,711
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: DJ 02 NUE

si aici faci specula cu jante
Old_boy is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 21:38   #588
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by Old_boy View Post
si aici faci specula cu jante
Daca tu nu vrei)) tu vrei 4 prezoane discuri nebuneli [-( marfa lu Radu trebuie vanduta ))
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 21:38   #589
A.Rredman

Stage 3
 
A.Rredman's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 89
Default Re: DJ 02 NUE

Cu toate ca nu am scris, m-am lovit inca o data de o problema tipic romaneasca-discriminarea fata de cei cu daciute.
Eram la spalatorie, au spalat masina pe exterior, au curatat interiorul, au dat cu ceara iar dupa am mutat masina in zona in care se sterge de apa si se bibileste. Langa masina mea, a aparut un Mercedes E220 negru. Lui ii stergeau masina 7(sapte) insi, iar mie doar o persoana.
Ma grabeam. Tipul ajunsese dupa mine, deci ordinea in care au venit masinile nu a fost respectata. Lasand asta deoparte, am ramas uimit de diferenta de cantitate de atentie acordata celor doua masini, o Dacie si un Mercedes. Si am ramas acolo, si m-am holbat ca un prost timp de 10 minute. Mi-au venit dracii, ma grabeam cam rau.

Am chemat-o pe tipa care ii coordona pe astia de la spalatorie, i-am aratat oamenii care ii stergeau aluia mertzanul cu grija, la marele detaliu si masina mea era mozolita de unul care se parea ca vede crucis (pe bune). I-am explicat cat se poate de politicos care este situatia.
Raspunsul: Baiatu'...e Mercedes, trebuie sa arate bine, avem grija de el....Dacia e Dacie, merge si asa. La noi nu mai vin oameni cu Daciile mai vechi la spalatorie. Ca sunt vai de mama lor...ca nu merita, ca sunt ieftine, ca sa le manance rematu'..sa le arda rugina...etc...

Ce ma? Ce ma? Cum sa ii spui asa unui client? Daca veneam cu un Bentley imi facea si o felatie? Care e treaba?
Modul cum au expus problema a fost de cel mai mare cacat posibil. Bineinteles ca dupa vreo 15 minute, mi-am recuperat o jumatate din suma platita si bacsisul inapoi, dupa o discutie licentioasa. Le-am dat elegant prin gura si am plecat.

Deci sa inteleg ca sunt untermensch, ca sunt de vina ca am Dacie, ca trebuie sa astept la rand, chiar daca randul este al meu. Trebuie sa inteleg ca orice nespalat de bizon, cu Mercedes, trebuie sa primeasca prioritate. De ce? Eu sunt clientul, mie sa imi dea luciu la cazan, eu dau cu banu'.

) Voiam sa o dau pe aia cu: Sunt cetatean european si am drepturi (mergea turnat si un videoclip)...dar m-am abtinut.

Am prezentat un intamplare banala, dar cam asta e treaba. Daciotii sunt discriminati peste tot, de la service-uri, la asiguratori la tot. Bineinteles ca mai sunt si oameni care isi fac treaba cum trebuie, dar majoritatea asa fac. Am trecut prin asta de cateva ori.

Last edited by A.Rredman; 06-10-12 at 22:06.
A.Rredman is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 21:41   #590
A.Rredman

Stage 3
 
A.Rredman's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 89
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by bv58bar View Post
ai mai inaltat-o sau wtf?
Nu, nu m-am atins de suspensie. Probabil e din cauza unghiului. E la fel de inalta.

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Nu ma aia e inaltimea ei)) Redman, parerea mea, scutu negru si 2 proiectoare galbene si e fix ce trebuie!!! evident inaltimea este o problema dar ai zis ca o rezolvi

Sa ma contactezi pe FB sau mess sa-ti fac o oferta, poate esti interesat
Stiu...stiu. Trebuie sa mai fac mici modificari.

Last edited by A.Rredman; 06-10-12 at 21:44.
A.Rredman is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 21:46   #591
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: DJ 02 NUE

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!! Eu nu inteleg ceva, dupa atatia ani deabea acum tia cazut fisa pe faze de genu... este era materialismului, vorba ta, daca aveai vreo masina smecherea primeai o mica felatie cat iti spalau aia masina...
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 21:55   #592
A.Rredman

Stage 3
 
A.Rredman's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 89
Default Re: DJ 02 NUE

Eu inteleg ca are o reputatie extraordinar de proasta, dar nici chiar asa. Am folosit si folosesc mai multe masini, dar cu Dacia mi se intampla mereu asta. De ce?
A.Rredman is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 22:05   #593
Old_boy
Dacia Driver

Stage 5
 
Old_boy's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,711
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: DJ 02 NUE

pai daca nu o speli acasa...

Eu nu am patit pana cum chestii de genul in afara de sicanele obijnuite din trafic... ba mai mult! la spalatoria la care ma duc de obicei sunt doar masini alese dat fiind pretul cam piperat... si in timp ce asteptam sa imi vine randu,l un meltean cu un SLK se baga in fata mea... i-a picat fata cand i-au zis cei de la spalatorie sa faca pasi pe covorasi ca "e randu la baiatu ala cu dacia" degeaba a incercat el cu "hai boss ca ma grabesc" in timp ce flutura o bancnota de 50 de lei. Asa ca respect maxim pt baietii de la spalatorie
__________________
EX Dacia 1310 L '98
Dacia 1310 MLS '86
Suzuki DR750sBIG '90

"Dacia mea 1310MLS '86 AKA The Smurf 1710 "
"EX Dacia mea 1310L '98 AKA TEI 1610 "
"My DR 750s BIG"
Old_boy is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 22:15   #594
A.Rredman

Stage 3
 
A.Rredman's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 89
Default Re: DJ 02 NUE

Am spalat masina si acasa, dar de mai putine ori. Incerc sa nu deranjez pe nimeni cu reparatul/spalatul/ bibilitul masinii in fata blocului.

Nu generalizez, ma bucur ca ma sunt oameni care te trateaza corect. Din pacate, sunt cam putini. Strainii te pupa si-n cur daca le lasi bacsis.
A.Rredman is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 22:28   #595
Old_boy
Dacia Driver

Stage 5
 
Old_boy's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,711
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: DJ 02 NUE

da si la noi stramba din nas daca le lasi 2 -3 lei... pai e spalatu 10 lei si sa ii mai las si lui 5... pai ii las 50% din servicii...
Old_boy is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 22:41   #596
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: DJ 02 NUE

In craiova ti sa intamplat asta ?
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 00:51   #597
A.Rredman

Stage 3
 
A.Rredman's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 89
Default Re: DJ 02 NUE

Da, la Craiova.

Ca tot m-am luat cu vorba, am uitat sa scriu despre o mică problema redescoperită astăzi....vitezometrul. Practic după 110 km/indicati nu mai se mai mișca acul, deșii turatia in treapta 5 era undeva la 4500 rpm. Deci cumva trebuie sa fac rost de un vitezometru bun. Sau sa găsesc un alt dispozitiv care sa-mi masoare viteza? si care ar fi asta?

La 4500 rpm, aratati de turometru, ce viteza trebuia sa am? Tinand cont ca am cutie cu 8/33

Last edited by A.Rredman; 07-10-12 at 01:08.
A.Rredman is offline   Reply With Quote
Old 01-09-13, 21:51   #598
A.Rredman

Stage 3
 
A.Rredman's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 89
Default Re: DJ 02 NUE

M-am hotarat ca pana la urma sa inchid acest topic. Masina se afla in aceiasi stare tehnica si estetica, dar din pacate, din cauza timpului insuficient, nu o sa mai pot sa ma ocup de ea. Se va intoarce la propietarul ei initial. In ultimul an a fost folosita extrem de putin, dar a fost la fel de bibilita si intretinuta.

Daca stau bine sa ma gandesc, toata aceasta experienta Dacia a fost extrem de utila. Nu numai ca inveti sa rezolvi diferite probleme la nivel tehnic (si sunt destule cu o Dacie), inveti sa apreciezi lucrurile cu adevarat simple si in plus te ajuta ca sofer. Cu o Dacie inveti sa scapi din fel si fel de situatii dificile, fie ca ramai fara frane, fie ca ramai fara lumini noaptea, fie ca ti se incing rotile pana iese fum. Este o experienta cu adevarat speciala, dar de scurta durata.

Bafta voua si spor cu Dacia.

Rog un moderator sa inchida topicul.
A.Rredman is offline   Reply With Quote
Old 01-09-13, 22:30   #599
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: DJ 02 NUE

Ca de final, mai īncāntă-ne cu nişte poze de final, needitate.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 01-09-13, 22:59   #600
A.Rredman

Stage 3
 
A.Rredman's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 89
Default Re: DJ 02 NUE

Cu placere, dar nu mai am poze recente cu masina. E la 250 de km de mine.
A.Rredman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -