Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-10, 12:48   #496
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by Cosmin-SNR View Post
A iesit foarte bine masina ta dar nu inteleg de ce mai tii banda aia izoliera pe faruri daca ai bad boy? Si apropo de lucasuri, exista lucasuri standard cum ai tu dar pe alb, la mine aici in zona este un magazin cu piese auto si au lucasuri din alea semnalele poti pune folie smoked pe ele, nu din aceea de geamuri e o folie speciala mai ales ca ai si farul cu interiorul negru Bafta multa
Banda aia a ramas pentru ca mi-a fost greu sa pun autocolant..dar o sa o schimb....linia de banda de sub capota accentueaza "bad-boy-u" si-l scoate mai mult in evidenta.Cu semnalele am stabilit ca le las asa, din punctul meu de vedere sunt ok.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 12:51   #497
Cosmin-SNR

Stage 5
 
Cosmin-SNR's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,090
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by RRedman View Post
Banda aia a ramas pentru ca mi-a fost greu sa pun autocolant..dar o sa o schimb....linia de banda de sub capota accentueaza "bad-boy-u" si-l scoate mai mult in evidenta.Cu semnalele am stabilit ca le las asa, din punctul meu de vedere sunt ok.
Am inteles, merci pentru explicatie Multa bafta cu dacioara
Cosmin-SNR is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 20:05   #498
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: DJ 02 NUE

Am uitat să scriu atunci, dar completez acum.

Ca mic detaliu, ai putea să îi schimbi plăcuţele de înmatriculare. Să-i pui unele model nou şi să le ştergi marginea neagră şi să încerci să nu le mai lipeşti autocolantul de la ITP, pentru că le încarci aiurea.
Le poţi susţine cu o bandă dublu adezivă (costă vreo 20 de lei una de calitate - Tesa).

Un detaliu oarecum infim, dar care va conta.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 09:18   #499
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Am uitat să scriu atunci, dar completez acum.

Ca mic detaliu, ai putea să îi schimbi plăcuţele de înmatriculare. Să-i pui unele model nou şi să le ştergi marginea neagră şi să încerci să nu le mai lipeşti autocolantul de la ITP, pentru că le încarci aiurea.
Le poţi susţine cu o bandă dublu adezivă (costă vreo 20 de lei una de calitate - Tesa).

Un detaliu oarecum infim, dar care va conta.
Nu-i o idee rea, numerele nu se afla intr-o stare foarte buna....au vreo 15 ani...stii cum se zice...detaliile fac totul...

Masina se afla momentan la Pitesti...pot sa spun ca s-a comportat exemplar pe drum.E frumos sa intrii cu a-3-a pe la vreo 4000 de rpm pe dealurile spre Slatina...mi-a placut cum sta pe sosea, desi are suspensia standard...

Apropo...sa aveti grija cu radarele...si mai ales cu ARR-ul...am scapat de ele ( 2)avand scut cateva TIR-uri...e nasol...
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 15:33   #500
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: DJ 02 NUE

Păi nu îţi făcea nimic ARR-ul.
RAR-ul e beleaua pentru turisme.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 16:02   #501
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Păi nu îţi făcea nimic ARR-ul.
RAR-ul e beleaua pentru turisme.

Eu am vazut cum au oprit si turisme....si le-au supus inspectiei.Masinile erau inscriptionate clar A.R.R.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 09:43   #502
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by RRedman View Post
Eu am vazut cum au oprit si turisme....si le-au supus inspectiei.Masinile erau inscriptionate clar A.R.R.
A fost o controversă chiar aici pe secţiunea Dacia, că na, noi cu Daciile suntem cei mai predispuşi la luarea talonului şi aşa ştiam şi eu iniţial că ARR-ul se ocupă cu filtrele, respectiv opririle, dar băieţii (majoritatea) au spus că RAR-ul opreşte turisme şi ARR, camioanele şi maşinile de tonaj mai mare.
Acum sincer, nici nu mai ştiu care ar trebui să te oprească.
Cert este că trebuiesc evitaţi!

Scuze de offtopic.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 19:33   #503
dixxi

Stage 3
 
dixxi's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 156
Member of:
[VW]
Default Re: DJ 02 NUE

foarte frumoasa masina sa o stapaneti sanatos si fara incidente . un singur luxru nu imi place la ea plasticurile alea de vin la aerisirea de la calorifer ori fi ele eficiente dar nu sunt la loxu lor
dixxi is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 20:48   #504
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by dixxi View Post
foarte frumoasa masina sa o stapaneti sanatos si fara incidente . un singur luxru nu imi place la ea plasticurile alea de vin la aerisirea de la calorifer ori fi ele eficiente dar nu sunt la loxu lor
Merci.
Plasticele de care zici....nu sunt sigur ca o sa ramana acolo...s-ar putea sa le dau jos, cand ma plictisesc de ele.Oricum..e bine ca nu mai cad frunze sau alte mizerii la acel compartiment unde se afla caloriferul....iar aerul intra mai repede in instalatie.O sa vad.

Astazi m-am intors si eu cu masina de la plimbare cu masina....pot sa spun ca s-a comportat foarte bine...e ok.Tocmai imi zicea un prieten ca sunt obositoare drumurile lungi cu Dacia.....lucru pe care l-am contrazis...nu sunt obositoare deloc, daca stii cum sa mergi cu ele si mai ales daca nu au nici o problema tehnica.Am mers cu masini mult mai obositoare decat Dacia...la drum lung.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 08:15   #505
alecsutz03

Stage 5
 
alecsutz03's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 836
Default Re: DJ 02 NUE

probabil acel prieten se referea ca dacia e lipsita de confort....si e adevarat...are niste scaune neconfortabile...cel putin asa mi se pare si mie....arata bine!succes in continuare!
__________________
DACIA 1610
alecsutz03 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 09:56   #506
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by RRedman View Post
Merci.
Astazi m-am intors si eu cu masina de la plimbare cu masina....pot sa spun ca s-a comportat foarte bine...e ok
Da niste poze de pe drum nu pui si tu? Sau nu ai facut nici o poza cu masina?

Mie personal imi plac captatoarele alea de aer dupa grila, am si eu un set acasa care urmeaza sa le montez, dau bine pe masina si mai ales sunt foarte practice, sa vezi la iarna ce bune or sa fie eu zic sa nu le dai jos
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 10:10   #507
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Da niste poze de pe drum nu pui si tu? Sau nu ai facut nici o poza cu masina?

Mie personal imi plac captatoarele alea de aer dupa grila, am si eu un set acasa care urmeaza sa le montez, dau bine pe masina si mai ales sunt foarte practice, sa vezi la iarna ce bune or sa fie eu zic sa nu le dai jos
Initial eram hotarat sa bat Transfagarasanul...dar mai aveam nevoie de o zi libera in plus...pe care nu am avut-o.Asa ca m-am multumit cu mici drumetii pe la Pitesti-Curtea de Arges & Co.Poze am...dar nu cu masina...
Poate facem si noi nebunia aia cu Transfagrasanul...

Despre captatoarele alea de aer....momentan nu ma ating...le dau jos doar daca ma plictisesc de ele.Daca isi fac treaba cum trebuie...raman.

@alecsutz03 Nu este foarte confortabila, comparand-o cu masinile de productie recenta....e si normal...dar in timp de obisnuiesti.

Last edited by RRedman; 30-08-10 at 10:12.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 15:08   #508
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: DJ 02 NUE

Păi nu are sens să renunţi la captatoarele de aer, pentru că ştii bine că sistemul de încălzire este deficitar la modelul ăsta de bord.


Să nu îmi spui că tu nu aveai probleme cu, căldura?!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 15:43   #509
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Păi nu are sens să renunţi la captatoarele de aer, pentru că ştii bine că sistemul de încălzire este deficitar la modelul ăsta de bord.


Să nu îmi spui că tu nu aveai probleme cu, căldura?!

Nici o problema nu aveam cu caldura......mergeam cu alta masina... Iarna, Dacia sta la barlog...

Last edited by RRedman; 30-08-10 at 15:58.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 07:34   #510
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: DJ 02 NUE

la exterior arata f bine masina! dar la interior am cateva lucruri de "criticat"! de ex. nu prea da bine acel galben urat, imitatie de piele,zic de tapiterie, si nici husele de pe scaune nu se asorteaza cu masina! un alt lucru este urat sa pui odorizante in spate, si sa le legi de manerul acela de pe plafon! de ce nu pui un singur odorizant si bun? iar in portbagaj, vad ca iti place sa iei cu tine toata "trusa de manichiura-pedichiura"! si eu tin in masina solutie pt geam, silicon de bord etc etc, dar vezi ca se gasesc in comert genti,eu de la real am cumparat, este gri cu negru, si este destul de mare sa pui in ea trusa medicala, triunghiuri, solutii, sprayuri,etc!si este dintr-un material ca si mocheta din masina, deci se asorteaza cu portbagajul! dar oricum este de apreciat ce ai facut la masina!salut!bafta!
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -