Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-09, 17:15   #16
MMD_BR

Stage 2
 
MMD_BR's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 28
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

in trecut am avut pe masina jenti de supernova pe 13 ( vezi poza...), dar cand am vazut aceste jenti pe net mi-au placut si nu am stat pe ganduri si le-am comandat.
Apoi am cautat anvelope cat mai late dar sa fie pe 13 si cea mai mare dimensiune posibile la cumparae de la firme este 185.
Nu am cautat pe ebay ci am vrut sa iau noi-noute.
Senzatia pe care o ai cand te uiti la roti este ca par de 14 asat datorita anvelopelor de 185 si balon 60.
Nu aveau modelul acesta pe 14 atunci ca mi-l luam pe acela.
Tin sa precizez ca aproape toti care mi-au vazut masina le-au placut f mult jantele.
Daca este sa fac o schimbare in privinta jentilor este sa imi iau unele pe 15 cu anvelope profil V si cu balon 50.( deja la balon 60 simti toate denivelkarile de pe carosabil si senzatia nu este una asa de placuta, te zdruncina dar la 50 cred ca va fi si mai nasol).
Sa fim seriosi dacia nu se compara cu masinile de marca straine pe care poti pune jenti f late si balon mic (de la 50 in jos...... suspensia este f slabuta la dacia .. nush la golan ...).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1111111111111111122222.jpg
Views:	718
Size:	416.7 KB
ID:	744310  
MMD_BR is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 17:55   #17
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

nu schimba frate nici o janta daca tie iti plac e foarte bine,nu trebuie sa placa tuturor!tie sa-ti placa e cel mai important!
oricum sun frumoase jantele!
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 18:07   #18
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

heh, ai palasolar ca si al meu, imi place masina si jantele , bafta in continuare
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 18:15   #19
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,576
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

Scuza-ma ca iti spun dar esti total pe dinafara... Dimensiunea la anvelope pe 15" optima (ca si circumferinta) pt SN/Solenza/1310 este 195/45 r15, astfel se pastreaza aceeasi circumferinta, nu apar erori in vitezometru, masina nu ar trebui sa piarda in demaraj si sa stea mult mai bine pe curbe. Apare insa problema uzurii directiei si a planetarelor (nu mai vb de bucsaraie bascule si bara torsiune, pivoti, dar asta e, tuningul costa...) Balonul nu are nici o treaba cu suspensia, atat doar ca daca pui jante mai mari cu balon mai redus nu se vor mai absorbi socurile marunte in cauciuc ci in suspensie... Ce zici tu acolo de balon 50-60, zi-mi si mie te rog ce reprezinta balonul ala? Cat mai exact in cm este balonul unui cauciuc de 185/60r13? Si jantele alea care le ai tu, sunt intradevar altceva decat ce vezi de obicei pe strazi, dar cand te uiti la masina seamana cu un carucior de Supermarket...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 18:56   #20
MMD_BR

Stage 2
 
MMD_BR's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 28
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

mai omule .. fiecare cu parerile lui... nu comentez acest aspect.
inca un lucru: 185/60/r13, acel 60 eu ii spun balon , poate exprimarea este gresita dar inseamna distanta in cm adica 6 : inaltimea masurata intre carosabil si marginea jantei.
Nu spun ca nu poti monta jante pe 14,15..... reducand astfel acesta distanta astfel incat sa nu iti atinga de interiorul aripi masini dar daca mergi cu masina in regim normal adica destul de des, eu zic ca va trebui sa ajungi cu ea destul de des pe la sertvice sa ii schimbi pivoti, amortizoare si asa mai departe...... Este alegerea fiecaruia .
Eu fac si drumuri de tara uneori si ma descurc f greu cu masina pe unele portiuni de drum( stim bine cum sunt drmurile pe la tara.... nasoale).
Eu nuy ies cu masina doar la plimbare doar de fatada , eu ma folosesc de ea si sunt situatii cand trebuie sa mai si cari ceva sau sa duci pe cineva cu ceva bagaje intr-un anumit loc.

Tuning sau netuning, de o masina trebuie sa te folosesti in aproape toate situatiile..... cine reuseste sa le combine este norocos.
MMD_BR is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 19:15   #21
Lymbutza

Stage 5
 
Lymbutza's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,291
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

eu doar am spus nu am dat cu parul . Unde mai pui ca nici nu am spus ca nu imi plac jentile , doar am intrebat de ce a preferat tot pe 13 !
__________________
BMW E36 318i 1997
Lymbutza is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 19:26   #22
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,576
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

Quote:
Originally Posted by MMD_BR View Post
mai omule .. fiecare cu parerile lui... nu comentez acest aspect.
inca un lucru: 185/60/r13, acel 60 eu ii spun balon , poate exprimarea este gresita dar inseamna distanta in cm adica 6 : inaltimea masurata intre carosabil si marginea jantei.
Nu spun ca nu poti monta jante pe 14,15..... reducand astfel acesta distanta astfel incat sa nu iti atinga de interiorul aripi masini dar daca mergi cu masina in regim normal adica destul de des, eu zic ca va trebui sa ajungi cu ea destul de des pe la sertvice sa ii schimbi pivoti, amortizoare si asa mai departe...... Este alegerea fiecaruia .
Eu fac si drumuri de tara uneori si ma descurc f greu cu masina pe unele portiuni de drum( stim bine cum sunt drmurile pe la tara.... nasoale).
Eu nuy ies cu masina doar la plimbare doar de fatada , eu ma folosesc de ea si sunt situatii cand trebuie sa mai si cari ceva sau sa duci pe cineva cu ceva bagaje intr-un anumit loc.

Tuning sau netuning, de o masina trebuie sa te folosesti in aproape toate situatiile..... cine reuseste sa le combine este norocos.


60 reprezinta 60% din latime, adica din 185. Un calcul simplu ne arata ca 60% din 185 egal 111mm, adica 11,1 cm.
Daca ai sa pui amortizoare intarite poti sa mergi unde vrei tu fara sa atinga in aripi, dar risti sa ti se dezintegreze masina, si serios vorbesc, intai oalele amortizoarelor, apoi jocuri peste tot... Pune jante mai mari, vezi sa nu frece nicaieri si gata... Daca ai sa conduci o masina ca a ta cu jante mai mari nu ai sa mai vrei suspensie. Hai spor, cand mai ajung la BR la curse si te vad pe acolo vin sa te tin la un pahar de vorba... Numai bine!
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 19:40   #23
MMD_BR

Stage 2
 
MMD_BR's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 28
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

nu am vrut sa il fac pe desteptul dar eu asa ma banuit logic ca ar trebuyie sa insemna acea dimensiune, dar vad ca m-am inselat si nu ma pot supara pe cine va care este mai intelept ca mine.
E bine sa afli niste lucruri de la cineva avizat.
Sper sa ne gasim prin braila sau prin alt oras cu urmatoarea ocazie prijeluita de baieti de la Legal Racing.

bafta
MMD_BR is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 22:20   #24
ag80bik

Stage 3
 
ag80bik's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 155
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

arata f bine masina.bravo.sincer nu cred in 15cp.dar cu o evacuare buna ,resoftare si un filtru bun pus de cineva care se pricepe ,nu in 15 min crede-ma,vei simti o diferenta.plus injectoare1.6 logan.daca ai drum prin pitesti sunt multi baieti care pot sa te ajute.incearca jante pe 15 pt.poti sa pierzi demaraj da ca aspect .merg si arcuri taiate dar mai bine incearca ceva sport pe la pilot.bafta
ag80bik is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 13:50   #25
Speed4U

Stage 5
 
Speed4U's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,103
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
[DACIA]
[DAEWOO]
[AirBrush]
[4Rally]
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

frumoasa masina aranjata ingrijita ,eleronu nu prea pica bine .am si eu o intrebare cum se aude woferu ??
Speed4U is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 17:28   #26
MMD_BR

Stage 2
 
MMD_BR's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 28
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

wooferu se aude bine, sunt multumit de raportul calitate/pret al celor de la blaupunkt.
Multam de aprecieri si ma voi stradui si de acum inainte sa am mare grija de masina.
Pe viitor va avea si un nou spoiler spate asta si cu ajutorul lui "remus"( (prostreet) de la baia mare care imi-l va construi din fibra.
Pana la sfarsitul luni s-ar putea sa il primesc si apoi il voi duce la vopsit.
MMD_BR is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 23:02   #27
cicisxn

Stage 5
 
cicisxn's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 469
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

Bun venit pe forum. Masina ta o stiu din vedere,e frumoasa. Sa o stapanesti sanatos.
cicisxn is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 16:02   #28
KillerINC

Stage 5
 
KillerINC's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 3,210
Member of:
[Street 4 Cars]
[ALFA ROMEO]
[RENAULT]
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

frumoasa masina si ingrijita . sa ai parte de ea cat mai mult timp , si fara evenimente neplacute .... bafta in continuare
KillerINC is offline   Reply With Quote
Old 05-03-09, 16:50   #29
pitibraila

Stage 4
 
pitibraila's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 268
Member of:
[DACIA]
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

frumoasa masina app esti vecinul meu :> am vazut ca tia venit spoileru spate bafta in continuare
pitibraila is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 11:30   #30
nazca

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,089
Member of:
[DACIA]
Default Re: O masina frumoasa ..... SOLENZA BR 83 MMD

frumoasa solenza
dar parca mai frumos ii statea cu niste jante mai mari
sa o stapanesti sanatos si fara incidente
si nu-mi plac geamurile ionizate
mai bine folie
parerea mea
nazca is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -