Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Botosani

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 28-05-08, 09:59   #1
ZBENG

Stage 3
 
ZBENG's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 108
Default zbeng vs mad

maD_angel : Unele poze sufera de vignetting , nu stiu insa daca e de la aparat sau e un efect aplicat de tine ca sa 'atragi atentia' asupra obiectelor din centrul imaginii.
Am inteles ca is facute cu S5700 , care nu are stabilizator optic de imagine , calitatea pozelor reiesind doar din cresterea ISO, focus manual care e foarte prost implementat. Aparatul nu are optiunea de time stamping , remanand doar varianta citirii din EXIF.
In concluzie , e un aparat 'de familie', fara prententii exagerate, un SLR-like.
Spune-mi ce echipament mai ai in afara de S5700 ? Ce obiectiv , blitz , trepied sau filtre ? Cum iti alegi locatia , cum controlezi lumina , reflexiile , cum alegi tema compozitiei ? Sau tragi 2 cadre si restul le face programelul ala magic 'face poze kool.exe' care l-ai luat de pe oDC ?
Trimite si mie pozele in format RAW sa vedem daca pot scoate ceva mai bun ca tine.

vLLLad : Spune-mi de pe acum daca ai de gand sa scrii corect gramatical ca sa stiu daca imi mai bat capul cu tine sau nu.
wtah_nissan : esti un pubertist incult , nici nu ma mira faptul ca ai doar 15 ani.
Repet : nu am facut o remarca negativa asupra masinii lui oliver , am spus doar ca acea poza nu o avantajeaza deloc. Era doar o parere subiectiva, nu stiu de ce unii se cred asa 'ciumegi' cand posteaza.


PS : ESPinoza , fa un split la topic si muta toata discutia asta pe un nou thread.Mersi.
ZBENG is offline  
Old 28-05-08, 11:47   #2
maD_angel
FOTO Member

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,007
Member of:
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Poze cu masinile dvs

Esti simpatic wai =))).

"sau e un efect aplicat de tine ca sa 'atragi atentia' asupra obiectelor din centrul imaginii" -foloseam macro sau efectul blur din photoshop
"calitatea pozelor reiesind doar din cresterea ISO" - folosesc ISO 64 ca sa evit aparitia zgomotelor pe imagine.
"Sau tragi 2 cadre si restul le face programelul ala magic 'face poze kool.exe' care l-ai luat de pe oDC ?" - la tine in comuna s'a auzit de Adobe Photoshop?!
"Trimite si mie pozele in format RAW sa vedem daca pot scoate ceva mai bun ca tine."- in weekend sunt liber si daca vrei iesim la o poza in oras, tema o alegi tu. Is curios ce slr ai tu.
maD_angel is offline  
Old 28-05-08, 12:01   #3
ZBENG

Stage 3
 
ZBENG's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 108
Default Re: Poze cu masinile dvs

Eu ti-am zis sa imi trimiti pozele. Nu schimba subiectul.
PS : nu fac munca voluntara.
ZBENG is offline  
Old 28-05-08, 12:14   #4
vLLLad
Seat Driver

Stage 5
 
vLLLad's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 910
Member of:
[SEAT]
[VW]
Default Re: zbeng vs mad

Deci , DOMNULE ZBENG !!! Te crezi mai sus decat toti! asa ca te las , DOMNULE ZBENG!....chiar te rog sa nu-ti mai bati capul cu mine!
In legatura cu ce-i spuneai tu lui MAD, stiu si eo sa iau datele tehnice ale unui aparat de pe net, si sa le afisez asa cum ai facut tu (DOMNULE ZBENG)!
Cu mare respect !
__________________
vLLLad is offline  
Old 28-05-08, 12:23   #5
maD_angel
FOTO Member

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,007
Member of:
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Poze cu masinile dvs

Quote:
Originally Posted by ZBENG View Post
Eu ti-am zis sa imi trimiti pozele. Nu schimba subiectul.
PS : nu fac munca voluntara.
Vai sa ma scuzi ca am indraznit sa te pun sa faci 2 poze cu SLRu' tau. Hai daca esti tare'n poza ... pune 2 poze facute de tine. Eu nu pot sa te cred ca pozele pe care vrei sa le editezi sunt lucrate de tine !!!

P.S: daca pui pozele, pune si exifu' . Te las, vad ca te intelegi bine si singur. Numai bine fotografu' lu peste.

P.S2 : La tine o poza buna e suficient sa fie clara !!! Ba nene sa prostesti pe altii mai mici te pricepi ! Cauta in continuare pe google.ro sa vezi poate mai gasesti ceva cu care sa te dai interesant.

Last edited by maD_angel; 28-05-08 at 12:26.
maD_angel is offline  
Old 28-05-08, 12:26   #6
ZBENG

Stage 3
 
ZBENG's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 108
Default Re: zbeng vs mad

Da domnule vLLLad si ce e cu asta ? Crezi ca stiu pe de rost specificatiile tuturor aparatelor foto care exista ? M-am documentat putin pentru ca nu stiam exact cum e S5700 si am vrut sa subliniez ca nu poti scoate o poza curata demna de un photoshoot cu acest aparat. Necesita editare.
Referitor la poza aia , eu am dat de inteles ca nici unghiul din care a fost facuta si nici procesarea ei ulterioara nu au avantajat masina. Dar baieti saritori cum sunteti , in loc sa dezvoltati o idee , ati inceput cu "da cine ejti u wa k sa ziky de pozāli aiestea", "ci wa ejti bidon" etc.
Nu sunt eu marele fotograf , nu am aparatura de zeci de mii de euro ca 'va dau clasa' dar cred ca pot scoate ceva mai bun din pozele alea.

maD_angel de ce te c*iesti atata ? Pune pozele originale sa le pot modifica si eu.
ZBENG is offline  
Old 28-05-08, 12:30   #7
maD_angel
FOTO Member

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,007
Member of:
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: zbeng vs mad

Ba eu inca invat si spre deosebire de tine am gasit ceva mai interesant de facut la 16 ani, fata de ce faceai tu, plimbai batu...
maD_angel is offline  
Old 28-05-08, 12:35   #8
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: zbeng vs mad

vorbiti civilizat. hai nu va tzine sa faceti un versus? iesim intr`un weekend va pregatiri aparatele si facem poze dupa aia faem un poll si votam.
ESPinoza is offline  
Old 28-05-08, 12:37   #9
vLLLad
Seat Driver

Stage 5
 
vLLLad's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 910
Member of:
[SEAT]
[VW]
Default Re: zbeng vs mad

ZBENG ! Te-as ruga sa nu ma iei la "DOMN" , pt ca eu spre deosebire de tine nu am cerut asta! Tu ai fost acela care s-a simtit jignit, cand m-am adresat tie cu "WA" !Chiar daca sunt altii pe aici mai mici decat mine cu 10 ani, nu le-am impus vre-o formula de adresare, asa cum tu ai facut!
Eu inteleg opinia ta! Dar trebuia si asta facuta pe un ton mai....placut asa! Nimeni nu este perfect! Se accepta criticile, dar intr-un mod placut!
Tu ai avut o adresare asa prea "agresiva"!
Bafta!
vLLLad is offline  
Old 28-05-08, 12:39   #10
vLLLad
Seat Driver

Stage 5
 
vLLLad's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 910
Member of:
[SEAT]
[VW]
Default Re: zbeng vs mad

Quote:
Originally Posted by ESPinoza View Post
vorbiti civilizat. hai nu va tzine sa faceti un versus? iesim intr`un weekend va pregatiri aparatele si facem poze dupa aia faem un poll si votam.
Buna idee...vedem la practica, care-i treaba! cum se prezinta baetii! Nu pe forum la postat...
vLLLad is offline  
Old 28-05-08, 12:45   #11
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: zbeng vs mad

pai da. ma pun eu pe documentat si va fac pe amandoi ca sa nu va mai certatzi . acuma pe bune nu are rost sa continuie discutia pe tonul si in maniera asta pt ca am sa fiu obligat sa recurg la warning`uri si numai stiu ce alte prostii ceva ce n`am facut niciodata pt nici un user din comunitatea noastra. hai sa vb civilizat cine tine la o gluma facem si o gluma dar sa fie constructiv nu destructiv.
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline  
Old 28-05-08, 12:48   #12
maD_angel
FOTO Member

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,007
Member of:
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: zbeng vs mad

Quote:
Originally Posted by ESPinoza View Post
vorbiti civilizat. hai nu va tzine sa faceti un versus? iesim intr`un weekend va pregatiri aparatele si facem poze dupa aia faem un poll si votam.
Accept provocarea... Hai Mr. ZBENG da'te ranit
maD_angel is offline  
Old 28-05-08, 12:57   #13
ZBENG

Stage 3
 
ZBENG's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 108
Default Re: zbeng vs mad

Quote:
Originally Posted by vLLLad View Post
Tu ai avut o adresare asa prea "agresiva"!
Quote:
Originally Posted by ZBENG
Efectele is reusite , pacat de decor
Sunt insa cateva care is distorsionate , cel putin in prima poza cu BMW-ul zici ca a trecut trenul peste el si i-a facut reparatia in spatele blocului.
Daca era adresare 'agresiva' suna cam asa : "Ce is cu pozele astea mai bidonule? Ai luat alocatia pe 1 an si ti-ai cumparat aparat si de acuma te crezi mare fotograf? Vai de capu tau WA, lasa sa vezi ce poze fac EO WA"
Ma intelegi ?
maD_angel : a cata oara sa te intreb , DAI POZELE ALEA SAU NU ? Vad ca de fiecare data ocolesti subiectul.
ZBENG is offline  
Old 28-05-08, 13:19   #14
maD_angel
FOTO Member

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,007
Member of:
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Poze cu masinile dvs

Quote:
Originally Posted by maD_angel View Post
Eu nu pot sa te cred ca pozele pe care vrei sa le editezi sunt lucrate de tine !!!
...
maD_angel is offline  
Old 28-05-08, 13:27   #15
ZBENG

Stage 3
 
ZBENG's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 108
Default Re: zbeng vs mad

Esti greu de cap si stai cam prost cu limba romana.
A le edita si a le 'lucra' nu au acelasi inteles la tine ?
Na , ca sa intelegi si tu , vreau sa editez pozele lucrate de tine.
ZBENG is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -