Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Botosani

Reply
 
Thread Tools
Old 08-03-09, 08:30   #316
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Poze cu masinile dvs

Quote:
Originally Posted by VBogdan View Post
frumos....presupun ca ai dezlipit "sticla" farului nuh?cum ai lipit o la loc?
Nu am putu desface sticla de far cu toate ca am incercat toate metodele(aragaz,feon profesional)intrucat are un mastic plastificat care nu se inmoaie.Am facut o viziera sub far pe unde am bagat degetelele si introdus devil eyes.
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 18:37   #317
kir0087

Stage 3
 
kir0087's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 137
Default Re: Poze cu masinile dvs

misto tare chestia asta cu devil eyes...da bine tare pe masina.
imi poti spune si mie cat te-a ajuns?oare pentru golf 4 gasesc,sau o fi la fel?
kir0087 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 19:28   #318
3Xtreme

Stage 5
 
3Xtreme's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 932
Member of:
[KIA]
Default Re: Poze cu masinile dvs

Quote:
Originally Posted by HOT View Post
Devil eyes home made.Am muncit la ele cam 2 zile cu tot cu confectionat,dat jos faruri,desfacut montat la loc si probat.
Urmeaza sa imi fac la fel si pe proiectoare.Nu am vrut sa pun pe ambele faze pentru a nu semana cu alte masini
Home made? Cum le-ai facut singur?
3Xtreme is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 20:16   #319
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Poze cu masinile dvs

Quote:
Originally Posted by 3Xtreme View Post
Home made? Cum le-ai facut singur?
Toata chestia a inceput cand am vazut acest clip pe net:http://www.calauzitorul.com/2008/11/...eye-acasa.html
Dupa am inceput sa caut materialele necesare.M-am izbit de neputinta de a le cumpara(in Dorohoi nu prea gasesti chiar tot ce vrei).Atucni am apelat la prieteni rude.Am cumparat din Practiker Iasi bare pentru jaluzele de 1 metru lungime din plexiglas transparent(12 lei cost 2 metri lungime).Tot din iasi leduri super bright(12 lei 10 leduri,mai am inca 6 leduri ramase).Plexi bagat la cuptor se inmoaie si se poate modela cum vrei.Se lucreaza foarte bine dar trebuie multa atentie pentru ca daca il scapi la temperatura prea mare se topeste si curge(isi schimba forma devine patrat sau triunghiular cu deformatii intelegeti voi).Dat jos farul de la masina si desfacut sticla de far.Ei bine acest lucru nu l-am reusit la farul meu intrucat acesta are un mastic ceva plastificat care nu se inmoaie la caldura(aragaz sau feon profesional,eu le-am folosit pe ambele dar fara succes).Cu o zi inainte am desfacut un far de astra G cu metoda aragazul si s-a desfacut foarte usor(al meu nu a vrut sub nici un chip).Atunci am luat hotararea de a face o viziera sub far dedesubt pe unde sa pot introduce devil eyes confectionat.Deci luat masura si facut un devil eyes pe masura farului la dimensiunea necesara.A trebuit sa mai fac cateva retusuri ca sa ajunga exact la dimensiunea dorita(deci incalzit cu feonul si prelucrat la cald pana a ajuns sa aiba forma dorita).Dat 2 gauri de 5,5 mm cu burghiu usor sa nu crap plexiglas-ul iar gaura a avut un aspect mat.Pentru a inlatura aspectul mat am lacuit cu lac de unghii gaura respectiva si am montat in fiecare capat cate un led(acestea sunt legate in paralel cu o rezistenta de 220 la electrician...el a masurat si facut calculele 10 lei m-a costat si el).Pe spate am lipit hirtie reflectorizanta(din aia de se pune pe camioane la spate)pentru a reflecta lumina mai bine.Devil dupa confectionare vine striat cu un cutit la dimensiune de 1-2 mm pentru a lumina mai tare.Eu am preferat sa il zgirii la 180 grade intrucat in testele facute de mine privind propagarea luminii am observat ca se reflecta mai bine daca zgirietura este la 180 grade si se vede si mai bine din orice unghi(pana mea sper sa ma intelegeti).Montat si lipit toata balacaria asta in interior cu hirtie dublu adeziva.Rezultatul:trebuie sa vedeti masina pentru a va da seama singuri de felul cum se vede.Nu vreau sa par pe interesantul dar am vazut angel eyes de bazar la 100 lei care sincer is prastie pe linga astea ale mele(le lipseste unele chestii puse in plus de mine si lumineaza mai putin in consecinta).
Deci concluzia este daca aveti ceva timp,ceva scule(un feon tare nu din ala de uscat parul lool,)o bormasina si singe sa desfaceti farul se merita.
Am si ceva poze dar nu am avut cand sa fac poze chiar cu toate etapele.

Quote:
Originally Posted by kir0087 View Post
misto tare chestia asta cu devil eyes...da bine tare pe masina.
imi poti spune si mie cat te-a ajuns?oare pentru golf 4 gasesc,sau o fi la fel?
Costul final al lucrarii cu tot cu montat a ajuns pe la 40 lei(patruzeci lei).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CIMG6646.jpg
Views:	261
Size:	116.7 KB
ID:	822576   Click image for larger version

Name:	CIMG6648.jpg
Views:	277
Size:	83.1 KB
ID:	822577   Click image for larger version

Name:	attachment.jpeg
Views:	313
Size:	23.0 KB
ID:	822587  


Last edited by HOT; 08-03-09 at 20:21.
HOT is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 21:54   #320
TEO///

Stage 3
 
TEO///'s Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 99
Default Re: Poze cu masinile dvs

am incercat sa fac si eu acelasi lucru acum o luna dar eu nu am gasit bagheta de care trebuie,eu am facut dintr-o bagheta goala in interior ca un tub si nu se vede prea bine si nici nu am toate uneltele necesare,sa vad cand trec pe la practiker sa imi iau si eu bagheta ca de restu ma descurc,am gasit inele de cumparat pe net la 50lei bucata da is chioare si au o lumina din aia galbuie cam pala,filmuletze mai sunt pe youtube

Last edited by TEO///; 08-03-09 at 22:08.
TEO/// is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 22:06   #321
VBogdan

Stage 5
 
VBogdan's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 313
Default Re: Poze cu masinile dvs

sunt si pe youtube filmulete cu asa ceva.......in plus mai e chestia lucrului bine facut si in plus facut de tine.....chiar se merita
VBogdan is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 14:28   #322
3Xtreme

Stage 5
 
3Xtreme's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 932
Member of:
[KIA]
Default Re: Poze cu masinile dvs

Quote:
Originally Posted by HOT View Post
Toata chestia a inceput cand am vazut acest clip pe net:http://www.calauzitorul.com/2008/11/...eye-acasa.html
Dupa am inceput sa caut materialele necesare.M-am izbit de neputinta de a le cumpara(in Dorohoi nu prea gasesti chiar tot ce vrei).Atucni am apelat la prieteni rude.Am cumparat din Practiker Iasi bare pentru jaluzele de 1 metru lungime din plexiglas transparent(12 lei cost 2 metri lungime).Tot din iasi leduri super bright(12 lei 10 leduri,mai am inca 6 leduri ramase).Plexi bagat la cuptor se inmoaie si se poate modela cum vrei.Se lucreaza foarte bine dar trebuie multa atentie pentru ca daca il scapi la temperatura prea mare se topeste si curge(isi schimba forma devine patrat sau triunghiular cu deformatii intelegeti voi).Dat jos farul de la masina si desfacut sticla de far.Ei bine acest lucru nu l-am reusit la farul meu intrucat acesta are un mastic ceva plastificat care nu se inmoaie la caldura(aragaz sau feon profesional,eu le-am folosit pe ambele dar fara succes).Cu o zi inainte am desfacut un far de astra G cu metoda aragazul si s-a desfacut foarte usor(al meu nu a vrut sub nici un chip).Atunci am luat hotararea de a face o viziera sub far dedesubt pe unde sa pot introduce devil eyes confectionat.Deci luat masura si facut un devil eyes pe masura farului la dimensiunea necesara.A trebuit sa mai fac cateva retusuri ca sa ajunga exact la dimensiunea dorita(deci incalzit cu feonul si prelucrat la cald pana a ajuns sa aiba forma dorita).Dat 2 gauri de 5,5 mm cu burghiu usor sa nu crap plexiglas-ul iar gaura a avut un aspect mat.Pentru a inlatura aspectul mat am lacuit cu lac de unghii gaura respectiva si am montat in fiecare capat cate un led(acestea sunt legate in paralel cu o rezistenta de 220 la electrician...el a masurat si facut calculele 10 lei m-a costat si el).Pe spate am lipit hirtie reflectorizanta(din aia de se pune pe camioane la spate)pentru a reflecta lumina mai bine.Devil dupa confectionare vine striat cu un cutit la dimensiune de 1-2 mm pentru a lumina mai tare.Eu am preferat sa il zgirii la 180 grade intrucat in testele facute de mine privind propagarea luminii am observat ca se reflecta mai bine daca zgirietura este la 180 grade si se vede si mai bine din orice unghi(pana mea sper sa ma intelegeti).Montat si lipit toata balacaria asta in interior cu hirtie dublu adeziva.Rezultatul:trebuie sa vedeti masina pentru a va da seama singuri de felul cum se vede.Nu vreau sa par pe interesantul dar am vazut angel eyes de bazar la 100 lei care sincer is prastie pe linga astea ale mele(le lipseste unele chestii puse in plus de mine si lumineaza mai putin in consecinta).
Deci concluzia este daca aveti ceva timp,ceva scule(un feon tare nu din ala de uscat parul lool,)o bormasina si singe sa desfaceti farul se merita.
Am si ceva poze dar nu am avut cand sa fac poze chiar cu toate etapele.


Costul final al lucrarii cu tot cu montat a ajuns pe la 40 lei(patruzeci lei).
Felicitari. Eu nu stiu daca as avea rabdare sa fac singur.
3Xtreme is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 15:42   #323
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Poze cu masinile dvs

Quote:
Originally Posted by TEO/// View Post
am incercat sa fac si eu acelasi lucru acum o luna dar eu nu am gasit bagheta de care trebuie,eu am facut dintr-o bagheta goala in interior ca un tub si nu se vede prea bine si nici nu am toate uneltele necesare,sa vad cand trec pe la practiker sa imi iau si eu bagheta ca de restu ma descurc,am gasit inele de cumparat pe net la 50lei bucata da is chioare si au o lumina din aia galbuie cam pala,filmuletze mai sunt pe youtube
Inelele alea au o marime standard,(de obicei facute pentru BMW)nu stiu daca se potriveste pe focusache al tau.

Urmeaza sa imi fac lumina ambientala interior tot cu acelasi sistem(o singura culoare ceva cald,inca ma gandesc ce culoare sa folosesc...un nuanta de rosu deschis ce ziceti???albastru e rece)
HOT is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 17:25   #324
kir0087

Stage 3
 
kir0087's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 137
Default Re: Poze cu masinile dvs

poti sa iti pui leduri albe cap coada.
se vede super misto chiar daca o sa ai lumina putin mai slaba decat cele standard.
kir0087 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 17:33   #325
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Poze cu masinile dvs

Quote:
Originally Posted by kir0087 View Post
poti sa iti pui leduri albe cap coada.
se vede super misto chiar daca o sa ai lumina putin mai slaba decat cele standard.
Pai de ce sa am lumina mai slaba?(nu inteleg)Cred ca o sa folosesc aceleasi leduri albe cu tenta albastruie pe care le am si acuma pe pozitii.
HOT is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 18:24   #326
VBogdan

Stage 5
 
VBogdan's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 313
Default Re: Poze cu masinile dvs

sa ai grija sa nu se vada direct "instalatia".arata extrem de urat....ar merge si cu rosu....acuma depinde cate vrei sa faci.nici prea multe nu e bine, ca doar nu faci tiganeala.bafta si pune poze
VBogdan is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 18:31   #327
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Poze cu masinile dvs

Nu vreau pom de iarna in masina.....Doar cand deschid usa sa vad pe unde calc adica sa imi bata lumina din portiera in jos dar bineinteles sa nu se vada ledurile.Si la fel o sa bag niste benzi din plexi in fata la picioare si sub scaune si care doar sa reflecte lumina difuz,ceva de genul.
HOT is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 18:39   #328
VBogdan

Stage 5
 
VBogdan's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 313
Default Re: Poze cu masinile dvs

aha.led uri rosii sunt si la niste passat uri mai vechi.arata bine, asa ca merita
VBogdan is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 15:01   #329
ZBENG

Stage 3
 
ZBENG's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 108
Default Re: Poze cu masinile dvs

In primul rand vreau sa iti urez felicitari pentru micul tau proiect. Desi unii ar prefera sa le cumpere gata facute tu ai avut rabdarea sa stai sa le faci singur.
Dar ca sa pastrez atitudinea mea de Gica Contra tre' sa fac cateva precizari:
1. Aduc mai mult a angel-eyes decat devil-eyes (nu am vazut nici un 'devil-eyes' rotund (cred ca asta a fost si scopul pentru ca a fost facut - sa se deosebeasca de angel-eyes))
2. Nu ai avut inca probleme cu politia? Din cate vad in poze ele au culoarea albastra (zilele trecuta un prieten de-al meu a fost oprit de un 'AGENT' si l-a obligat ala sa isi scoate pozitiile albastre
ZBENG is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 16:21   #330
vLLLad
Seat Driver

Stage 5
 
vLLLad's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 910
Member of:
[SEAT]
[VW]
Default Re: Poze cu masinile dvs

In cazul asta , ai dreptate Zbeng Ce e adevarat , e adevarat....
vLLLad is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -