Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Styling by request - Idei de tuning pt masina ta

Styling by request - Idei de tuning pt masina ta Locul in care masina ta e tunata de membrii 4Tuning. Tu spui ce vrei si noi iti dam ideile!

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-10, 12:12   #1
alfa_my_love

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 148
Smile idei de tuning pe un fiat brava

sal all.dupa nenumarate incercari am reusit sa ajung din scaunul NFS-ului in scaunul masinii propie... recent mi-am luat un fiat brava din sept 97` nu e nush ce e copilas pe langa altele are un motor de 1.4 12V 80Cp si ceva dotari pe el... la fel k multi alti sunt un mare fan al tuningului.am vrut sa deschid un thread pe acest forum pt k stiu k aici as putea primi multe sfaturi si idei pt tuning aici avand ocazia sa gasesc multi pasionati de tuning si care au experienta in domeniu...deci as aprecia f mult niste idei pt tuning...m-ar interesa un body kit niste angel eyes prelungire capota o toba sport ,folie pe geamuri ,un eleron si niste neoane undercar ...la partea de motor ai astept un pic...lipsa de finante.. astept sfaturile voastre...atasez si niste imagini k masinutza si vreo 2 poze k un kit ce miar placea f mult...msms
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN2252.JPG
Views:	233
Size:	3.46 MB
ID:	1775451   Click image for larger version

Name:	DSCN2259.JPG
Views:	197
Size:	3.65 MB
ID:	1775452   Click image for larger version

Name:	DSCN2260.JPG
Views:	100
Size:	3.30 MB
ID:	1775453  

Click image for larger version

Name:	DSCN2273.JPG
Views:	188
Size:	3.28 MB
ID:	1775454   Click image for larger version

Name:	DSCN2277.JPG
Views:	286
Size:	3.44 MB
ID:	1775455   Click image for larger version

Name:	DSCN2310.JPG
Views:	316
Size:	3.44 MB
ID:	1775456  

Click image for larger version

Name:	DSCN2316.JPG
Views:	144
Size:	3.37 MB
ID:	1775457   Click image for larger version

Name:	janta-threeface-penta-14- 4tuning shop 259 ron.jpg
Views:	94
Size:	56.3 KB
ID:	1775463   Click image for larger version

Name:	parguri fiat brava 1140 ron magnatuning.jpg
Views:	276
Size:	98.8 KB
ID:	1775464  

Click image for larger version

Name:	spoiler fata fiat bravo skyline 1127,11 ron auto-styling.jpg
Views:	227
Size:	42.3 KB
ID:	1775465  
alfa_my_love is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 16:23   #2
kinderu

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 242
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

Quote:
Originally Posted by alfa_my_love View Post
sal all.dupa nenumarate incercari am reusit sa ajung din scaunul NFS-ului in scaunul masinii propie... recent mi-am luat un fiat brava din sept 97` nu e nush ce e copilas pe langa altele are un motor de 1.4 12V 80Cp si ceva dotari pe el... la fel k multi alti sunt un mare fan al tuningului.am vrut sa deschid un thread pe acest forum pt k stiu k aici as putea primi multe sfaturi si idei pt tuning aici avand ocazia sa gasesc multi pasionati de tuning si care au experienta in domeniu...deci as aprecia f mult niste idei pt tuning...m-ar interesa un body kit niste angel eyes prelungire capota o toba sport ,folie pe geamuri ,un eleron si niste neoane undercar ...la partea de motor ai astept un pic...lipsa de finante.. astept sfaturile voastre...atasez si niste imagini k masinutza si vreo 2 poze k un kit ce miar placea f mult...msms
ptr body kit detalii la dobrin.madalin
kinderu is offline   Reply With Quote
Old 16-12-10, 12:23   #3
pLasTy

Stage 3
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 137
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

Pune-i arcuri sport,o evacuare borla,supersprint,jenti cu buza pe 16,geamuri negre,xenoane,sa pui o folie deschisa pe stopuri spate,si un mp3player sau un dvd!Sunt multe dar bani sa ai!
pLasTy is offline   Reply With Quote
Old 19-12-10, 21:48   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

In primul rand i-as da jos husele acelea,si daca tot as vrea o cotiera as pune una fara imitatie de mahon sau carbon sau ce chestii urate mai gasesti prin targ...una simpla da mai bine decat una cu bling...
Un set de jante de aliaj n-ar strica,eventual o suspensie sport,dar toate astea dupa ce iei la puricat toata masina(pivoti,bucsi bielete si ce mai are masina asta pe la articulatii) amortizoare pentru toata masina,placute de frana,ulei,lichid de frana...

aaaa...si presurile alea imitatie de aluminiu sunt urate rau,cel putin eu unu nu le vad cu ochi buni...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 23-12-10, 11:36   #5
pLasTy

Stage 3
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 137
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

Este unpic mai mult cocalaresc
pLasTy is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 11:37   #6
kamikazi

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 8
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

Sustin ideea baietilor incearca sa dai husele jos si cotiera ar arata mai frumos:P!

Last edited by kamikazi; 26-05-11 at 11:41.
kamikazi is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 11:44   #7
alfa_my_love

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 148
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

husele o disparut insa cotiera nush...mam obisnuit k ea...de knd am lau cotiera am inv sa conduc numa k stanga si k freapta numa schimb viteza(knd am luat masina eram incepator)deci pot spune k ma ajutat f mult cotiera...dak as imbracao in ceva material sau sai schimb culoarea?ori colantata k folie carbon sau negru?bordul vreau sal fac negru k verde
alfa_my_love is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 11:45   #8
alfa_my_love

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 148
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

care stie unde as putea gasi un eleron ca si cel din poza?am cautat f mult pe net dar nu am gasit numai dincolo(in alte tari)si nush cum e k transportu k astea...
Attached Images
File Type: gif brava-rear-spoiler-ra-bkms.gif (26.7 KB, 79 views)

Last edited by alfa_my_love; 26-05-11 at 11:48.
alfa_my_love is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 12:05   #9
kamikazi

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 8
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

Am vazut prin germania de astea...
kamikazi is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 11:49   #10
alfa_my_love

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 148
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

e interesant dar al meu e hatchback ...miar trebui un eleron gen opc kum este pe opel astra...
alfa_my_love is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 10:05   #11
alex.fnk63
VW Driver

Stage 5
 
alex.fnk63's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 335
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

Eu tiam pus si poza cu BodyKit dar eu as prefera masinile fara kit-uri.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BRAVA_PRAHY_RIEGER.jpg
Views:	147
Size:	22.1 KB
ID:	2040832   Click image for larger version

Name:	Honda Civic 01-05 6.jpg
Views:	69
Size:	24.2 KB
ID:	2040833   Click image for larger version

Name:	dc520racekkkk.jpg
Views:	82
Size:	15.8 KB
ID:	2040834  

Click image for larger version

Name:	detailed_image_5319_7709.jpg
Views:	101
Size:	21.8 KB
ID:	2040835  
alex.fnk63 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 12:42   #12
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

Hehe..ce dragoni frumosi ai pe scaune...nu te pisca cand te pui pe ei?
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 13-06-11, 10:45   #13
alex.fnk63
VW Driver

Stage 5
 
alex.fnk63's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 335
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

)))
alex.fnk63 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 00:04   #14
JanetuBV

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

Salut!
As vrea sa iti dau cateva sfaturi legate de Brava in general si apoi de tuning.
In primul rind interior:
Da-i jos cotiera. Cauta in dezmembrari pe net, ca o sa gasesti cotiera de brava originala, sau de mareea sau de Bravo, ca se potrivesc. O sa fie cu tot cu consola centrala de la chimbator, dar e usor de shimbat. Apoi, interior si huse scaune poti sa iei la fel din dezmembrari de pe un Marea VIP, care are bordul invelit pina la jumatate(de sus pina la jumate) cu piele, iar restul poti sa il vopsesti, sau etc.
Fetele de usi se pot imbraca, si poti sa revopsesti minarele din plastic intr-o alta culoare.
Poti schimba iluminatul ceasurilor din bord cat si iluminatul consolei centrale, dar si al plafonierei
Exterior:
NU fa greseala sa iti pui filtru de aer sport, fiindca nu reusesti altceva decat sa iti cresti consumul, deoarece vei primi o cantitate mai mare de aer, pe care Ecu o va compensa cu mai multa benzina fara sa iti imbunatateasca notabil performantele. (Am Brava de 1.6 16v, si iti zic din experienta, k nu s-a simtit nici la a mea. Am trecut pe stoc, si e mult mai ok)
Apoi, evacuarea, poti sa iti pui sport, dar daca vrei sa faci o treaba calumea, poti sa iti faci toata evacuarea la comanda, si aici o sa simti intr-adevar o schimbare la masina, va accelera mai repede, va fi mai sprintena.
Faruri nu o sa prea gasesti angel eyes, decat daca iti faci pe comanda si te costa relativ mult, dar poti sa iti iei faruri de marea care sunt cu lupa si se potrivesc.
Capota, poti sa scapi de grila fata, si sa lasi spatiul ala asa unit, asemanator cu exemplul de mai sus. nu te costa mult si e de efect.
Eleron... vezi ca sunt modele cu eleton pe hayon, e un eleron finut si cu gust, si poti gasii usor in dezmebrari. Jenti, incearca pe 15, fiindca 16 sunt putin prea mari si din nou o sa iti cresti consumul + ca o sa ti se pare ca e mai greu de manevrat(specific asta fiindca in primul rind nu e tocmai o masina economica si daca mai pui si adaugirile astea o sa ajungi lejer la un 8,5 in afara, in conditii de mers moderat, ca daca o sa scapi talpa in ea de duci la 10-11 linistit, ca sa nu iti mai dau exemplu in oras)sau poti face schimbarile astea daca nu te intereseaza cat consumi.
Cat despre kit, poti pune ce iti place tie, dar personal te sfatuiesc fie sa o tii stock, fie daca dai banii, mai bine dai putin mai mult si iti iei ceva cu gust si de calitate, decat ceva facut in garaj care o sa arate ca si cum e facut din ghips, si nici nu o sa mearga cu linia masinii. Spor la treaba si asteptam rezultate
JanetuBV is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 15:16   #15
alfa_my_love

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 148
Default Re: idei de tuning pe un fiat brava

ms mult pt poze...un body kit schimba f mult aspectul unei masini imi place f mult evacuarea...mia stat capu sami pun ceva evacuare k doua iesiri(doua finale
alfa_my_love is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -