Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Bursa serviciilor AUTO

Bursa serviciilor AUTO Cereri si oferte de servicii AUTO

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-09, 16:36   #16
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

-Te costa cat costa legal in Bulgaria , ca sa merg cu tine sa rezolvam totul repede adica > itp , asigurare , impozit te costa 150 lei. Neplata impozitului la statul Bulgar in termen de 60 de zile autoturismul se autoradiaza, aspect pe care nimeni nu vrea sa l spuna cand inmatriculezi in Bg.
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 22:29   #17
ronnaldinho
VW Driver

Stage 5
 
ronnaldinho's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

Quote:
Originally Posted by C180 View Post
nu am zis in nume de rau respect treaba care o faci tu ..dar incaodata spun ca o procura nu are valoarea unui act de vanzare cumparare ...nu poti sa faci si procura si act de vanzare cumparare in acelasi timp ..asta am spus ...de ex daca iau o masina ca re costa 20000 euro si vreau sa o inm pe bulgaria as dori sa am toate drepturile acelei masini nu doar sa o pot conduce ...(iar ca un sfat te poti trezi odata ca cineva anuleaza procura si da masina furata ..ce faci atunci ai platesti tu masina celui care a inm in bulgaria ?) asta vreau sa spun ca se pot gasi alte metode mai legale si care sa aiba mai multe drepturi asupra unui bun (mobil sau imobil) decat o procura ...succes cu afacerea ta ....
OFF: ia mai gandeste-te tu.si daca iti arat procura[cu toate drepturile],si ACT de VANZARE-Cumparare IN ACELASI TIMP pierzi 1000 de euro???iti place sa te bagi aiurea in seama,peste threadul omului.....nu-ti convine nu te baga
On: stati fara grija daca va face si contract de vanzare-cumparare,si procura cu toate drepturile[vanzare mai departe tot pe baza de procura,folosire ca taxi,instrainare,carte verde,etc...],nu veti avea nici o problema
Bafta la inmatriculat NSL_florica!Si ar trebui sa mai scazi putin pretul ca a crescut Euro
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------
NU lasa pe maine ce poti face azi!
ronnaldinho is offline   Reply With Quote
Old 24-01-09, 00:07   #18
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

Cu mult respect l as scade...daca bulgarii mi ar accepta lei....si acum sincer ma costa podul 60 de euro...trec de 4 ori pt o masina si motorina cam 75 pt 2 drumuri , si bulgarul i mi ia 550....pai mai bine stau acasa si asa castig un *** si pierd 2 zile...in prima faza am inmatriculat eu 2 masini ale mele dupa aia un prieten a vrut si el ..a mai adus inca 2 si uite asa am facut pasiune pt Ruse.....la una din masinile maele ma costa in bg anul asta 170E asig , itp si impozit , in Ro ma costa 9.400.000 doar asigurarea .....asa ca stau bine inm in bg....pardon nu Bulgaria se numeste Spatiul Comunitar !!!
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 24-01-09, 00:32   #19
88RED
Nissan Driver

Stage 5
 
88RED's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 619
Member of:
[Nissan]
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

masina daca ar vea mai multi cai sa zice in jur de 169(un nissan 200sx) se plateste mai mult sau cum sar putea face inmatricularea?
88RED is offline   Reply With Quote
Old 24-01-09, 01:58   #20
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

In bg limitele sunt pana in 120 de kw , 121kw-160kw fiecare kw costa 10 euro taxa de inmatriculare , dupa 161 kw se taxeaza cu 20 de euro pe kw.
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 19:30   #21
clau lcf

Stage 5
 
clau lcf's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 439
Member of:
[VW]
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

OK, vin si eu cu o intrebare.

Fiecare kw de la 1 kw la 140 kw este 10 euro, sau doar diferenta de 20 kw de la 120 kw la 140kw ? (cazul meu)
clau lcf is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 09:50   #22
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

Era bine sa fie asa.....din pacate daca ai 123 de kw taxa este de 1230Euro separata de inmatriculatul masinii.
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 11:50   #23
clau lcf

Stage 5
 
clau lcf's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 439
Member of:
[VW]
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

Cam nasol. deci am 140 kw sunt 1400 E + inmatriculare. Eu am luat masina din germania, dar are talonul pe elvetia, si imi cere vama pe ea 10149,86 euro. Astia nu is sanatosi. Fara hartia de vama nu o pot inscrie. La 2000 de euro mai bine iau o masina din bulgaria gata inscrisa.
clau lcf is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 11:50   #24
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

-Elvetia nu este tara membra euro. Ai de plata si vama !!!! e nasol si aici si acolo.
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 20:38   #25
clau lcf

Stage 5
 
clau lcf's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 439
Member of:
[VW]
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

Taxa de inatriculare nu e o problema pt mine, ca am handicap, si am adaptat masina, si sunt scutit de ea. Nu stiam de vama nimic, pt ca eu am luat masina din germania, i-am pus numere provizorii(tzoll), si am venit in tara. Neamtul nu mi-a dat nici o hartie de vama. Greseala mea ca nu mi-am dat seama ca CH este Elvetia. Acum problema e sa scap/ ung/ pacalesc/ vama. Am rezolvat cu vama la bulgari. Se pare ca acolo se primeste spaga. Scuze, ( se poate rezolva). Oricum masina e pt un proiect de restaurare cu niste modificari in plus. Pentru festivale mai bine zis. 2 ani de zile va sta numai desfacuta, asa ca asta e, poate se gandeste elvetia sa intre in UE, ca la hotii astia nu dau 10 mii de euro. ) E prea japca pe fata.

Last edited by clau lcf; 22-02-09 at 21:14.
clau lcf is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 22:13   #26
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

Quote:
Originally Posted by clau lcf View Post
Taxa de inatriculare nu e o problema pt mine, ca am handicap, si am adaptat masina, si sunt scutit de ea. Nu stiam de vama nimic, pt ca eu am luat masina din germania, i-am pus numere provizorii(tzoll), si am venit in tara. Neamtul nu mi-a dat nici o hartie de vama. Greseala mea ca nu mi-am dat seama ca CH este Elvetia. Acum problema e sa scap/ ung/ pacalesc/ vama. Am rezolvat cu vama la bulgari. Se pare ca acolo se primeste spaga. Scuze, ( se poate rezolva). Oricum masina e pt un proiect de restaurare cu niste modificari in plus. Pentru festivale mai bine zis. 2 ani de zile va sta numai desfacuta, asa ca asta e, poate se gandeste elvetia sa intre in UE, ca la hotii astia nu dau 10 mii de euro. ) E prea japca pe fata.
daca ai handicap esti scutit si de taxa de inmatriculare din cate stiam
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 17:21   #27
clau lcf

Stage 5
 
clau lcf's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 439
Member of:
[VW]
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

Da ,sunt, dar nu si de taxa vamala. Taxa vamala e problema.
clau lcf is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 18:19   #28
rekapa

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 4
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

Am un Chrysler Daymler Voyager si doresc sa o imatriculez pe bulgaria, cat mar costa? As dori lua legatura cu dumneavoastra chiar maine
rekapa is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 22:39   #29
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

clau_lcf: nu conteaza unde e inmatriculata masina, sau din ce tara provine, ci conteaza unde e fabricata. eu am adus masini din state, dar fabricate in europa si nu mi-a cerut nimeni vama.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 10:43   #30
rekapa

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 4
Default Re: INMATRICULEZ BULGARIA (SERVICIU COMPLET).

Pai ese facuta in germania.... are motor de mercedes 2.5, si caroseria este americana. Cat ma costa sa mi-o imatriculati?
rekapa is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -