Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-12-07, 17:56   #6826
dragos2900
VW Driver

Stage 5
 
dragos2900's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,818
Member of:
[VW]
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by Skma View Post
Deci zici ca sunt dupa razboi !
Te-ai invinetit grasule? Oare ce viteza am prins?am fost cam rapizi...
dragos2900 is offline  
Old 22-12-07, 22:15   #6827
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Diverse discutii

Lasama ca m-am zgariat si pe spate cu gheata dinaia!
Skma is offline  
Old 22-12-07, 23:12   #6828
Pitu

Stage 5
 
Pitu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 3,747
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by bass_powa View Post
nu am facut un thread nou ca am vazut ca se supara lumea asa ca pun si eu o intrebare aici am un head unit sony si am cumparat o statie 400 w rms mtx de curand si as dori si eu sa stiu cam ce grosime sa fie cablu sa faca fata statia, si cum e ma indicat sa trag plus si minus de la baterie sau sa iau minusu de pe caroserie, si subu inca nu mi l-am luat astept niste pareri de la voi ce firma ce tip de incita(bass reflex, seald sau dual band) s-ar potrivi pentru un hatcback.dak mai trebuie sa pun ceva pe drum de la baterie la statie, si dak cdplyeru nu are iesire de sub ce posibilitate am sa nu-l schimb.si cum e mai indicat sa fac: statie volum mare si casetofon volum mic sau invers.orice indicatie este bine venita. multumesc si astept ajutorul vostru ca vreau sa fac ceva de calitate si sa nu fac alte prostii.
pune linistit cablu d 10mm dar sa nu il intrerupi
Pitu is offline  
Old 23-12-07, 01:10   #6829
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by PH86MIN View Post
Tre,park (,) cablul de 10 mm duce pana la 300 W RMS,eu zic sa isi puna pe 20 mm k e mai sigur,iar treaba cu playerul k nu are iesire e cam aiurea,parerea mea e sa il schimbi,k o sa dai ceva bani pe convertorul ala si o sa ajungi mai scump decat un player ca lumea,plus k ala o sa ti "mamance"2 iesiri de la player,asa k parerea mea e sa il dai si sa iti iei ceva ca lumea (Pioneer,Alpine,Clarion) pt k Sony nu prea le are la playere de masina (reglaje mai deloc).Este doar o parere personala,desi nu prea ma pricep asa mult la domeniul audio,dar tine cont si de ce ti am zis eu
pai daca nu te pricepi de ce dai sfaturi? stii ce inseamna conectare in paralel? ai idee cam cat costa un convertor din ala? "parerea mea" e ca nu asadar, ca sa citez din clasici in viata, "stai jos, 4".

bass_powa tot in cartea de fizica gasesti si formula de calcul pt. aria sectiunii pe care trebuie s-o aiba cablul de alimentare. din cate tin minte pt. cupru curentul este de 4A/mmp deci 10 mmp (ca la asta se refera ratingul cu gauge) ar trebui sa fie arhisuficient (~560W). cum aria cercului=pi*r^2=>r^2=~3,179=>d=~3,566 deci ~4mm e ok.
__________________
"it's of bad taste not to mod your evo"

Last edited by tre; 23-12-07 at 01:13.
tre is offline  
Old 23-12-07, 05:07   #6830
g_t
Audi Driver

Stage 3
 
g_t's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 97
Member of:
[Midnight Racers]
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii

tre`ule statia d masina are sursa chopata si consuma mai mult. calculul tau este valabil dupa sursa chopata, dar inainte de sursa adik la 12V este alt consum, cu cat cablul e mai gros cu atat mai bine
__________________
If you had asked me back in grade school what I wanted to be when I grew up, I would have said my first choice was an actor, but if I couldn\'t be that, I\'d want to be a superhero.
g_t is offline  
Old 23-12-07, 05:28   #6831
g_t
Audi Driver

Stage 3
 
g_t's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 97
Member of:
[Midnight Racers]
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii

aaah si nu recomand conectarea cu convertoare in paralel sau cum le numiti voi, adik high input, intrarea de linie este sfanta, asa k scapa de sony care mi se pare cea mai slaba firma in domeniul automotive si cumpara un cd cu iesire dedicata pentru subwoofer, asta dak vrei sa ai fidelitate nu distorsiuni, si la ultima intrebare dak HU pe care il vei cumpara are filtru LPF si HPF adik sa taie basul din boxele masinii si sa lase doar pe subwoofer reglezi cum iti place tie sa se auda si sa nu ai distorsiuni, dak nu statia aproape de maxim basul la minim din HU, ma rog astea sunt reglaje care se fac dupa urechea fiecaruia
c ma enerveaza edit`u asta k dureaza doar 5 minute
g_t is offline  
Old 23-12-07, 14:19   #6832
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by g_t View Post
tre`ule statia d masina are sursa chopata si consuma mai mult. calculul tau este valabil dupa sursa chopata, dar inainte de sursa adik la 12V este alt consum, cu cat cablul e mai gros cu atat mai bine
n-am inteles nimic din ce-ai zis (si cred ca nici tu ). nu ne intereseaza partile interne ale statiei, iar calculul meu n-are cum sa fie valabil dupa "sursa chopata" in primul rand pt. ca acea sursa genereaza curent alternativ.

in fine, daca o statie poate produce 400W rms, sigur nu va absorbi doar 400W din reteaua electrica ci mai mult. cat exact nu se poate afla decat cu ajutorul unui aparat de masura.

da, evident ca cu cat cablul e mai gros cu atat mai bine, doh! e la mintea cocosului, dar are rost sa-si ia ga20 daca el trebuie sa alimenteze doar 3-400W?

legat de sony, cel putin la calitatea sunetului sunt praf. in fine, omul voia sa nu schimbe hu si d-aia i-am zis de convertoarele hi-lo

Last edited by tre; 23-12-07 at 14:24.
tre is offline  
Old 23-12-07, 16:39   #6833
g_t
Audi Driver

Stage 3
 
g_t's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 97
Member of:
[Midnight Racers]
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii

The higher the gauge number, the smaller the diameter and the thinner the wire. cauta gauge to mm conversion
g_t is offline  
Old 23-12-07, 16:54   #6834
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Diverse discutii

da, imi cer scuze le-am incurcat, americanii astia. mai bine ramanem la metric unde formulele sunt clare.

"The clearest way to give a wire thickness is to state the actual diameter of the wire, in millimeters or decimals of inches. This can be measured with calipers. Gauge numbers are often used as a common point of reference, and most suppliers of wire and rings give gauges instead of (or in addition to) actual diameter measurements. This can become a tricky issue, since there are several different systems for designating wire gauge. [...] Two of the most common gauge systems are AWG (American Wire Gauge, also known as Browne & Sharpe) and SWG (Imperial Standard Wire Gauge)."
tre is offline  
Old 24-12-07, 00:05   #6835
tng
Observator 4tuning

Stage 5
 
tng's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,936
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning]
[Opel]
Default Re: Diverse discutii

Pentru ca nu am sa mai fiu pe aici ....
Am sa va urez de pe acum un Craciun Fericit alaturi de cei dragi !
Si distractie maxima oriunde v-ati duce !
__________________


Toata lumea e "illest" acum, insa doar pe stickere
"low&slow" dar mai mult slow decat low
Euro Corsa C
tng is offline  
Old 24-12-07, 00:09   #6836
PH86MIN

Stage 5
 
PH86MIN's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,408
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

Multumim la fel TNG,si sarbatori fericite,tuturor
PH86MIN is offline  
Old 24-12-07, 00:31   #6837
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Diverse discutii

CRACIUN FERICIT tuturor , la multi ani , noul an sa fie de 10 ori mai bun ca asta ...
Vladz is offline  
Old 24-12-07, 02:02   #6838
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Diverse discutii

sarbatori fericite tng!
tre is offline  
Old 24-12-07, 02:09   #6839
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

Am pierdut multzi prieteni, am pierdut multzi bani, am invatzat din toate cate ceva, am invatzat sa tzinem capul sus atunci cand a fost mai rau, dar si cand ne-a fost bine. Suntem o comunitate unita si asa trebuie sa ramanem.
4TUNING PLOIESTI, NSL PLOIESTI, MIDNIGHT RACERS PLOIESTI, INFERNO PLOIESTI - PLOIESTI - Impreuna pana la capat!!! Capatul lui 402 si nunumai!
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: donu_vr6@yahoo.com
DONU' is offline  
Old 24-12-07, 14:41   #6840
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Diverse discutii

Amin...!
Skma is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -