Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 31-10-07, 13:33   #6376
andrei_hrz

Stage 4
 
andrei_hrz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 288
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Diverse discutii

Lasa-ma ca nu a fost o idee prea buna cand i-am zis sa faca asa )) sa-l vezi pe Posada sau la cota. idee buna dar nu pe mana noastra(cei dusi cu capu rau)
andrei_hrz is offline  
Old 31-10-07, 13:48   #6377
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii

eu zic sa bagam direct stroboscoape din discoteca !


eu sper ca voi glumiti...
bogdan_wrc is offline  
Old 31-10-07, 13:51   #6378
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Diverse discutii

lasere si femei la bara si pun taxa de intrare in masina, cu consumatie minima
feryboy is offline  
Old 31-10-07, 13:54   #6379
andrei_hrz

Stage 4
 
andrei_hrz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 288
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Diverse discutii

nu glumim sincer sti cum se vede si cum se face culoar pe drum, crede-ma flashurile cu xenon sunt tira)))))))
andrei_hrz is offline  
Old 31-10-07, 13:57   #6380
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii

atunci sper sa nu ne intalnim in trafic noaptea...
bogdan_wrc is offline  
Old 31-10-07, 19:51   #6381
Oelash

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 748
Default Re: Diverse discutii

da mai tinerilor dar la nova nu e pericol sa se supraincalzeasca sau ceva de genu instalatia sau ce dreaq e acolo de la H4?adik nu-s prea puternice pt sistemu electirc de nova sau se rezolva totu dak se pune un condensator ceva?
Oelash is offline  
Old 31-10-07, 20:52   #6382
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by mpa View Post
Da. Ma batut bbn... nu stiu cum trage masina lui acum... dar ma batut atunci cand RIP (m3 286+chip) tragea demential iar bbn ii dadea cam o masina si nitel.
Ideea e ca puteti face calcule cat vreti.
Aia cu am vazut eu in film ca schimba la 4000 e dementiala. In locul tau mas duce si as studia un pic motorul de dacie sa constat ca si ala se tureaza mai mult. Daca tot nu ai avut contact pana acum cu un motor cum sa iti explic eu ca honda aia mai are inca niste supape care se deschid doar dupa 7000 de ture si ca daca nu schimbi in limitare cu ea nu te bucuri de toti caii... Daca schimbi la 7500 in loc sa traga bine trage ceva mai putin bine dar diferenta e de cel mult o masina. Daca imi explici unde ai ""vazut"| tu ca schimba ala in 4000 te numesc ochila sau auzila ajutorul lui harap alb.
Iar aia cu 1011 kg e iar dementiala. Deci nu 1000, 1050, 1100. 1011 frate. Eu nu stiu cat cantareste masina si sunt proprietarul ei. Eu aproximez si zic cam o tona.... probabil ceva mai mult. Iar tu care o vezi in poze imi zici 1011. Esti bun... sper ca mai e emisiunea aia cu paranormalul la otv. Nu te supara pe mine ca nu o zic cu rautate ca rad si acuma si deja scriu de 10 minute.
Pierderile in transmisie pe un anumit setup de transmisie sunt fixe nu procentuale. Daca eu am cutia si planetarele si rotile astea si pierd 30 cp. Si o fac de 100 de cai in plus o sa pierd tot 30 de cp. Se schimba ceva doar daca schimb transmisia. Vezi ca e un topic la dyno tuning si ti se explica acolo. Sau daca consideri ca suntem prosti vezi ca e plin netul de explicatii in engleza.
Si da recunosc... m3 ma facut fiindca mam speriat rau cand ma dadeam cu el si a trecut un clio diesel pe langa noi incat am luat piciorul din acceleratie.
E drept ca avea motor de vr6 pe golf 2 dar doar in imaginatie.
1 la mana nu am facut misto de tine ,am spus doar ca tu nu aveai cum sa faci un m3,asa cum mie si lui donu ne-ai spus[si acum recunosti ca nu l-ai facut deci esti un mincinos]
2 la mana :nu imi aduc aminte sa te fi jignit cu ceva pe tine sau pe masina ta si nu cred ca ne cunoastem suficient de bine ca sa itzi permit sa faci misto de mine si sa ma jignesti....
3 la mana...daca esti barbat si ai ceva sa-mi spui astept sa o faci face to face,nu de alta dar lasi impresia unui tastaturist obosit care se da mare si tare doar in fatza monitorului...
4 la mana....am spus ca in film ''pare'' ca honda schimba la 4000 de ture,era ceva ironic,nu ceva concret,dara daca pe tine atat te duce capul....ai o pb....
5 la mana...invatza sa acceptzi si pareri care sunt in contradictoriu cu tine,nu inseamna ca esti singurul care se pricepe la motoare ca sa dai la totzi peste nas...
6 la mana....daca spui oricarui posesor de m3 sau bmw ca tu faci pe 400 de m un m3 rad cu c.u.r.u. de tine...
si ultima la mana sper satzi revizuiesti comportamentul fatza de mine,caci inca odata itzi aduc aminte ca nu te-am jignit cu nimic,sa nu crezi ca daca esti de la bucuresti noi suntem mai fraieri si punem botul la toate vrajelile aruncate aiurea de unul ca tine...
sper sa ne vedem sa discutam face to face ,asa ar fi corect
numai bine
__________________
T@zMania is offline  
Old 31-10-07, 21:20   #6383
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

tipul de care tu spui ca nu a avut contact cu motoare de honda s2000 lucreza la ''HONDA''.....nu prea ai nimerit-o aici,daca vrei ceva detalii despre motoarele japoneze itzi dau nr lui,te poate invatza cate ceva
scuza-ma,dar am uitat ca tu esti un zeu al mecanicii....mii de scuze...
sa ne vedem sanatosi
tzio spun sincer si cu mana pe inima,am mai vazut oameni care sa ''sufere'' de ei,dar tu i-ai intrecut pe totzi,tu stii cel mai bine,tu faci cel mai bine uneori ma intreb cu de te mai suportzi printre noi astia mai fara cunostintze...
eu in locul tau nu mai intram pe un forum de incepatori...

Last edited by T@zMania; 31-10-07 at 21:22.
T@zMania is offline  
Old 31-10-07, 23:09   #6384
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Diverse discutii

din cauza de forum dublez raspunsul meu. rog moderatorii sa stearga postul care a intrat aiurea, inaintea altora mai vechi.

Quote:
Originally Posted by tre View Post
mda... nu stiu de ce esti asa vehement mpa, eu chiar facusem calculele alea fiind destul de sigur ca polo-ul e castigator pe hartie. n-a fost sa fie tocmai d-aia am intrebat care-i treaba. lasa-i pe astia cu schimbat la 4000 sau ce-o mai fi, incearca sa faci un pic de distinctie.

asadar am citit threadul despre masina ta de pe vwforum si parca am vazut ceva cu 1011 kg, dar daca zici ca nu stii exact ce greutate are masina inseamna ca am retinut gresit si-mi cer scuze. poate are sub 1 tona si-n cazul asta se schimba putin datele problemei.

da, sunt de-acord cu ce-i acolo la treaba cu pierderile in transmisie, ce voiam eu sa zic e altceva, si-anume ca daca iei o configuratie X si te-apuci sa o studiezi sa vezi cat pierzi in transmisie vei constata ca valoarea pierderii se va situa in acea plaja de procente. acea plaja de procente s-a determinat probabil statistic si probabil exista si valori care nu se situeaza intre aceste procente.

e clar ca nu poti mari doar puterea motorului la infinit, la un moment dat trebuie modificat cate ceva la transmisie si-atunci iar o iei de la capat cu calculele. deci cam greu o sa obtii combinatia motor de 300 cp cu pierderi de doar 30 cp (care inseaman 10%).

poate calculez diseara cat reprezinta procentual pierderile in graficul ala din topicul dedicat de pe dynotuning pt. diferitele valori de putere ca sa vedem exact cum sta treaba.
tre is offline  
Old 31-10-07, 23:11   #6385
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by tre View Post
din cauza de forum dublez raspunsul meu. rog moderatorii sa stearga postul care a intrat aiurea, inaintea altora mai vechi.
cred ca l-ai bagat in ceatza
T@zMania is offline  
Old 31-10-07, 23:13   #6386
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Diverse discutii

eh, am incredere ca se descurca. se uita la ora.
tre is offline  
Old 01-11-07, 07:57   #6387
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii

tre, dupa cum spuneam:
am idee sa fac un hot hatch meeting. adica sa nu mai existe versus intre tastaturisti. ne adunam fiecare si ne uitam ce a castiga si ce a pierdut.

ia mai repede CTR ala !
am vb deja cu Achim cu CTR vechi si mi-a zis ca vine. eu ma ocup de adus ce inseamna VAG, adica S3 nou si vechi, Leon Cupra nou si vechi, FR, GTI, R32, am vb cu Achim si sper sa aduca si CTr nou, niste baietzi au promis ca vin cu R26 si ST, sa vedem sper sa caut si un 3 MPS. nu gasesc 130i. asa ca hai mai repede
alte idei ce mai ai?
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline  
Old 01-11-07, 08:34   #6388
andrei_hrz

Stage 4
 
andrei_hrz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 288
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Diverse discutii

ph50cat nu e nici o problema si dak era asa nu se punea condensator ci releu.cea ce te gandesti tu e la sunet si ala are rol de a permite statie sa traga mai multa putere odata depinde de cat de solicitata e statia iar instalatia de xenon are niste balasturi care are functia sa lucreze la cativa mii de volti are nevoie becu(dak nu ma insel becu de xenon are un consum de 35w)asa ca idee nu prea trebuie modificata instalatia. doar daca apar probleme la instalare sau cine mai stie ce

Last edited by andrei_hrz; 01-11-07 at 08:37.
andrei_hrz is offline  
Old 01-11-07, 08:42   #6389
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
tre, dupa cum spuneam:
am idee sa fac un hot hatch meeting. adica sa nu mai existe versus intre tastaturisti. ne adunam fiecare si ne uitam ce a castiga si ce a pierdut.

ia mai repede CTR ala !
am vb deja cu Achim cu CTR vechi si mi-a zis ca vine. eu ma ocup de adus ce inseamna VAG, adica S3 nou si vechi, Leon Cupra nou si vechi, FR, GTI, R32, am vb cu Achim si sper sa aduca si CTr nou, niste baietzi au promis ca vin cu R26 si ST, sa vedem sper sa caut si un 3 MPS. nu gasesc 130i. asa ca hai mai repede
alte idei ce mai ai?
Heeeei, pe mine m-ai uitat?
Un VR6, (taticul lui R32 ) nu te intereseaza?
DONU' is offline  
Old 01-11-07, 08:46   #6390
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Diverse discutii

bogdan si cam cand e preconizata intalnirea?

bmw 130i n-are rost sa cauti. nici macar n-arata a hothatch.
tre is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -