Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-09-07, 17:19   #1
florinflo85

Stage 3
 
florinflo85's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 83
Default Becuri H3 pe dacie

am si eu o intrebare pt voi si sper sa ma lamureasca cineva.Merge sa pun becuri H3 pe dacie 1310 din 99?si daca merge trebuie sa mai fac vre-o modificare , sa pun relee (asta am mai citit pe alte topicuri dar nu prea sunt lamurit) sau alte chestii sau pur si simplu le pun in locul celor vechi si imi vad de treaba?

imi cer scuze daca am gresit prin crearea unui thread nou dar nu am stiut unde sa postez nelamurirea mea.multumesc.
florinflo85 is offline  
Old 05-09-07, 18:55   #2
andrei_hrz

Stage 4
 
andrei_hrz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 288
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Becuri H3 pe dacie

nu merge sa pui din cate imi aduc eu aminte dacia din `99 e cea care are un loc pentru un singur bec iar becurile H3 sunt cele care au un singur filament deci merg pe o singura faza.becurile H3 sunt facute pt cei care au spatiile diferite pentru faza lunga si scurta,si dak iti gasesti becuri care sa mearga la modelul tau ai grija sa fie de aceeasi putere ca pui mai mare exista posibilitatea sa iti ia foc instalatia, ele nu a fost gandite pentru becuri de putere mai mare.incearca sa iti iei niste becuri de aceeasi putere si acelas model de ex : Philips Blue Vision
am pus si o poza cu becul H3 sa ai idee cum arata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	NT2407.JPG
Views:	198
Size:	7.9 KB
ID:	337761  
andrei_hrz is offline  
Old 06-09-07, 10:09   #3
ven`u

Stage 5
 
ven`u's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,069
Member of:
[Opel]
Default Re: Becuri H3 pe dacie

stiam io ca andrei o sa te lamureasca !
ven`u is offline  
Old 08-09-07, 14:45   #4
florinflo85

Stage 3
 
florinflo85's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 83
Default Re: Becuri H3 pe dacie

ms mult andrei.o sa pun zilele astea o poza cu becurile pe care vreau sa le pun pe masina (si becurile au aceeasi "mufa" ca sa zic asa ca cele originale pe care le am adica au 3 "craci").o sa ma uit pe ele sa vad ce putere au (dar mi se pare ca au puterea ca cele originale de logan).daca e asa merg montate sau trebuie sa fie de putere mai mica?scuza-mi nepriceperea si lipsa de informare pe acest subiect.ms.
florinflo85 is offline  
Old 08-09-07, 16:46   #5
andrei_hrz

Stage 4
 
andrei_hrz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 288
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Becuri H3 pe dacie

sincer nu stiu ce putere au ale tale din fabrica(plus mai exista niste factori care afecteaza instalatia asa ca nu te poti luat dupa toti care si-au pus ei pe masina becuri mai mari deaoarece exista o uzura si imbatrinire a cablajului care la cel ce a facut asta nu a existata), dar parca loaganu are 50w/60w (faza scurta/faza lunga ).Dar ideea e sa nu pui becuri mai mari si din alte motive si anume, iti poate lua foc masina(ti-am mai zis asta)si daca iti pui mai mari farurile tale se vor transforma in niste lasere care ii va termina pe cei din fata ta si de pe sensul opus si sincer nu te ajuta cu nimik chestia asta ca acele striati de pe faruri sunt si ele gandite pentru dispersia lumini la o anumita putere si forma a becului.
andrei_hrz is offline  
Old 10-09-07, 03:30   #6
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Becuri H3 pe dacie

in zilele noastre exista standardul 55/60W faza scurta/lunga deci asa e la toate, ca-i bemweu' ca-i dacie, ca-i cu 2 filamente sau proiectoare separate, daca ma-ntelegeti.

dupa ce terminati cu improvizatiile e recomandat sa va reglati farurile ca altfel patiti ca aml-ul si terminati nervii si ochii celor ce au nesansa sa mearga in fata voastra.
__________________
"it's of bad taste not to mod your evo"

Last edited by tre; 10-09-07 at 03:32.
tre is offline  
Old 10-09-07, 11:06   #7
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Becuri H3 pe dacie

Quote:
Originally Posted by tre View Post
in zilele noastre exista standardul 55/60W faza scurta/lunga deci asa e la toate, ca-i bemweu' ca-i dacie, ca-i cu 2 filamente sau proiectoare separate, daca ma-ntelegeti.

dupa ce terminati cu improvizatiile e recomandat sa va reglati farurile ca altfel patiti ca aml-ul si terminati nervii si ochii celor ce au nesansa sa mearga in fata voastra.
tre pot sa ta anunt ca AML-u e posibil sa-si fii reglat farurile
shantzu is offline  
Old 10-09-07, 19:15   #8
florinflo85

Stage 3
 
florinflo85's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 83
Default Re: Becuri H3 pe dacie

din cate am citit eu pe alte forumuri cica dacia are becuri de 40-45 sau 45-50.becurile care le-am gasit eu sunt de 55-60 si se potrivesc perfect pe mufa masinii (doar acea tabla din josul becului e mai mica in diametru decat cea de la becul original dar se prinde f bine in far cu cele 2 cleme de prindere si sta fix) si sper ca nu voi avea probleme cu cablurile.daca ia foc masina o sa aflati de la stiri :P Doamne fereste.rugati-va pt mine .
florinflo85 is offline  
Old 11-09-07, 20:22   #9
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Becuri H3 pe dacie

10W in plus n-ar fi mare lucru, inseamna 0,8A in plus iar daca sa zicem ca nu duce firul in cel mai rau caz n-o sa lumineze la maxim. daca puneai din alea 95/100 atunci ar fi fost "mici" probleme.
tre is offline  
Old 11-09-07, 20:30   #10
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Becuri H3 pe dacie

dc apar probleme daca schimbi 55-60 cu 90-100?
yo am momentan 4 x 90-100,si nu a luat foc nimik inca....merg asa de cca un an de zile!
instalatia a fost verifica si e bine mersi....ce-i drept nu prea am mers cu toate aprinse (faza lunga) prea mult timp....
__________________

-----Cumpar Gotti R17------
Cumpar 2 gume 195 50 15--Urgent !!!
Bmw 318 i---------Own
Dacia 1310---------Own
_________________________
-Driving sideways ,is a way of life !
JUST-DO-IT is offline  
Old 11-09-07, 21:28   #11
andrei_hrz

Stage 4
 
andrei_hrz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 288
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Becuri H3 pe dacie

Quote:
Originally Posted by JUST-DO-IT View Post
dc apar probleme daca schimbi 55-60 cu 90-100?
yo am momentan 4 x 90-100,si nu a luat foc nimik inca....merg asa de cca un an de zile!
instalatia a fost verifica si e bine mersi....ce-i drept nu prea am mers cu toate aprinse (faza lunga) prea mult timp....
nu a luat foc pentru ca fost gandita instalatia mai bine dar nu te gandesti k poate sa aiba cu timpu loc o imbatrinire a firelor.cel mai bine cu explicatiile de electronica si calcule e sa il intrebati tree.
andrei_hrz is offline  
Old 11-09-07, 23:59   #12
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Becuri H3 pe dacie

Quote:
Originally Posted by JUST-DO-IT View Post
dc apar probleme daca schimbi 55-60 cu 90-100?
yo am momentan 4 x 90-100,si nu a luat foc nimik inca....merg asa de cca un an de zile!
instalatia a fost verifica si e bine mersi....ce-i drept nu prea am mers cu toate aprinse (faza lunga) prea mult timp....
depinde de instalatie, normal ar trebui sa se arda siguranta dar nu stiu cum e la dacia 1310 daca e cu releu sau simplu. in al 2lea rand daca nu le-ai reglat cum trebuie ii termini pe toti noaptea.
tre is offline  
Old 12-09-07, 00:33   #13
andrei_hrz

Stage 4
 
andrei_hrz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 288
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Becuri H3 pe dacie

Quote:
Originally Posted by tre View Post
depinde de instalatie, normal ar trebui sa se arda siguranta dar nu stiu cum e la dacia 1310 daca e cu releu sau simplu. in al 2lea rand daca nu le-ai reglat cum trebuie ii termini pe toti noaptea.
e tot cu releu tree din cate tin eu minte.plus k si cu mine a avut probleme tree de exemplu cu becurile mele (care sunt de putere identica cu cele originale) cand mergeam in spatele lui masina lui tree fiind foarte joasa toata lumina ii venea in oglinda retrovizoare si reflectandu-se in ochii lui
andrei_hrz is offline  
Old 12-09-07, 02:58   #14
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Becuri H3 pe dacie

de deranjat nu deranjeaza ale mele pt ca dreapta bate pe campii si fff putin marginea soselei,iar ala din stanga e pus sa bata in jos.....ce-i drept faza lunga e jale.....
dar prefer sa folosesc semnul "pacii " decat faza lunga....it;s more safe this way....
treaba cu imbatranitu firelor ma pus pe ganduri....oricum ii schimb tot botu soon ,deci va ramane doar cu 2 becuri....
JUST-DO-IT is offline  
Old 13-09-07, 10:06   #15
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Becuri H3 pe dacie

deci nu ai faruri reglate, sa-nteleg.

care-i treaba cu semnul pacii?
tre is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -