Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Reply
 
Thread Tools
Old 06-07-13, 10:19   #1
G_S_C

Stage 3
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 98
Default Accident in Ploiesti-fara victime

Salut

Iaca am ajuns in situatia de-a fi implicat intr-un accident, ptr prima oara, fara voia mea si fara nici o vina, doar destinul m-a plasat la locul si momentul nepotrivit.
Joi 04.07.2013 circuland pe str Padina dinstre Marasesti, la intersectia cu Frasinet, un neatent(sa fiu elegant in exprimare) cu un hyundai nu opreste la ind stop si ma trozneste in roata fata.
Am mers pe cale amiabila, iar de aici incep asa zic eu prb cu firma de asigurare, care este astra, dupa constatarea daunelor, care implica aripa stg, bara, usa, vieleta, bascula, cei de la asigurari imi tot cer un cont in care sa-mi vireze o suma de bani, ei spun ca nu stiu despre ce suma e vb, si din cate am intreles de la alte persoane, cu banii aia te descursi singur in service, daca depasesti plafonul, mai scoti bani din buzunar, ceea ce mi se pare o mare prostie.
In fine, acum am rugamintea la cei ce cunoasteti sau ati mai fost implicati in astfel de evenimente, un sfat , o recomandare cu privire la aceste proceduri cu firma de asigurari. Masina se afla la automar, cu care am inteles ca astra are parteneriat cu ei.
Personal nu sunt tentat sa iau banii lor si sa ma chinui eu sa-mi repar masina, sa aduca ei tot ce trebuie si sa-mi iau masina pe roti in stare de functionare de la service.
Atasez si cateva foto cu masina.
__________________
Nu lucrez in weekend-uri si in zilele care se termina cu ''i''.

Last edited by G_S_C; 06-07-13 at 10:32.
G_S_C is offline   Reply With Quote
Old 09-07-13, 22:55   #2
nonic

Stage 5
 
nonic's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 926
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Accident in Ploiesti-fara victime

Imi pare rau pentru intamplare! Ai mare grija cu Astra cu sunt hoti, gasesti aici mai multe detalii http://www.conso.ro/asigurari/scanda...-pagubitii-rca.
__________________
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
nonic is offline   Reply With Quote
Old 09-07-13, 23:08   #3
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: Accident in Ploiesti-fara victime

Contacteaza un avocat si se ocupa el de toate. Asa iesi cel mai bine, altfel fac astia cu tine ce le taie capul. Singurul lucru la care trebuie sa ai grija este la care anume avocat apelezi.
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-13, 16:01   #4
DiavoLLo
Ford Driver

Stage 5
 
DiavoLLo's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,045
Member of:
[FORD]
Default Re: Accident in Ploiesti-fara victime

mare grija...tot cu astra am patit si eu sa raman cu masina varza....ca de unde stiu ei ca masina nu a fost busita initial....aberatii numai sa nu plateasca....ori avocat direct...pe viitor mergi direct la politie...nu la amiabila...o mare teapa amiabila.
__________________
Ford Contour SVT 2.5 V6
DiavoLLo is offline   Reply With Quote
Old 16-07-13, 01:05   #5
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Accident in Ploiesti-fara victime

mare grija cu astra...si eu sunt patit. sunt cei mai mari hoti, am avut accident in februarie (nu din vina mea) am dus masina in service, am luat-o si nici pana in ziua de azi nu au platit catre service si aia trag de mine sa le dau banii.
__________________
http://postimg.org/image/joo3sq2lj/

Renault Clio HB 2001-SOLD|Renault Laguna II 2002-SOLD|Renault Megane II 2004-SOLD|BMW E46-Current
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
Old 16-07-13, 01:11   #6
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Accident in Ploiesti-fara victime

mare grija cu astra...si eu sunt patit. sunt cei mai mari hoti, am avut accident in februarie (nu din vina mea) am dus masina in service, am luat-o si nici pana in ziua de azi nu au platit catre service si aia trag de mine sa le dau banii.
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
Old 18-07-13, 10:20   #7
sprite

Stage 5
 
sprite's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 687
Default Re: Accident in Ploiesti-fara victime

tot cu astra a patit-o si tatal meu acum vreo 2 ani , a fost la politie , am dat toti declaratii si s-a constatat ca celalalt era de vina .. tot pe marasesti iesise fara sa se asigure .. am dus masina la asigurare , m-a tinut 2 saptamani sa faca acea constatare.. apoi au inceput sa ne abureasca tot asa ca ne da o suma de bani si o reparam noi . Acea suma era de aproximativ 1800lei , iar la service acolo reparatia era estimata la 3000 lei .. Exagerat avand in vedere ca masina era o dacie din 2000 .. Si masina a ajuns la fier .. Asta-i tara in care traim ..
__________________

LRV
sprite is offline   Reply With Quote
Old 25-07-13, 01:55   #8
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: Accident in Ploiesti-fara victime

Sal, ideea este ca ei vor sa-ti bage niste bani in cont ca sa inchida dosarul.
Bani cu care tu poti fi de acord sau nu.


. in cazul in care asiguratorul a formulat o oferta de despagubire “in evaluare proprie” (respectiv inainte de efectuarea reparatiilor), oferta cu care persoana pagubita nu este de acord, aceasta poate depune documente fiscal prin care sa arate marimea prejudiciului si sa solicite plata diferentei de despagubire cuvenite. Societatea de asigurari trebuie sa plateasca diferenta de suma in cel mult 10 zile de la depunerea documentelor suplimentare.

2. ASF poate verifica daca suma oferita de asigurator (pe baza evaluarii proprii a asiguratorului care trebuie sa se transpuna intr-o OFERTA facuta de asigurator si ACCEPTATA de catre pagubit) este platita in cel mult 10 zile de la momentul depunerii ultimului document, dar nu mai mult de 3 luni de la deschiderea dosarului de dauna.


ASF= fosta CSA

Asadar tu nu vei accepta suma primita si te vei certa cu ei.

0729.337.245
Suna-ma daca vrei si te lamuresc la telefon mai sigur.
__________________
Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1981 / Golf III GTI / Golf III VR6
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 26-07-13, 13:19   #9
tng
Observator 4tuning

Stage 5
 
tng's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,936
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning]
[Opel]
Default Re: Accident in Ploiesti-fara victime

Canavaro este cel mai in masura sa te sfatuiasca in acest caz, este experit in asigurari.
Multumim de informatii!
tng is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 16:38   #10
G_S_C

Stage 3
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 98
Default Re: Accident in Ploiesti-fara victime

N-am mai scris nimic, dar acum vin cu finish-ul.

De la bun inceput nu am avut prb, ca sa zic asa, insp de dauna mi-a trecut in constatare toate cele vazute ca fiind defecte, masina a fost dusa imediat dupa accident la un service agreat, automar, iar cei de acolo pe parcurs daca a mai aparut cate ceva au mai facut cerere de suplimentare.
A durat mai mult ptr ca au gresit cand au adus fuzeta, nu era cea care trebuia, a mai durat cateva zile apoi si cu rulmentul, asemeni, dar in rest baietii au facut treaba cat se poate de ok, tinand cont de piesele oferite de asigurator, adica aftermarket, lucrurile au iesit bine. Astazi am luat masina si e ok, deocamdata, sper sa nu apara vreo defectiune ascunsa, care clar n-am cum s-o mai imput asiguratorului.
Deci ptr mine treaba a fost ok, sincer ma asteptam la lupte titanice citind tot ce s-a scris pe net despre ei, dar n-a fost cazul.
Oricum nu mai am chef sa mai trec prin asa ceva si nu doresc la nimeni.

O intrebare am acum, si e cam urgenta: unde gasesc in oras sa cumpar cauciucuri sh bune si la pret decent.
Multumesc
G_S_C is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -