Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Reply
 
Thread Tools
Old 08-03-11, 08:40   #1
alexone

Stage 5
 
alexone's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,690
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[Suzuki]
[BMW]
Default Unde ne spalam masina?

Unde ne spalam masina, la ce pret si ce treaba se face acolo?
De exemplu eu imi spal masinile la spalatoria de pe Rudului (aproape de capat langa vulcanizari) costa 24 lei si sunt destul de multumit.

Voi unde le spalati?
__________________

Oltcit 11 Club | Oltcit 11 RM | Dacia Supernova Clima 1.4 MPI | Opel Vectra Z22SE | Fiat Coupe 2.0 20V | Suzuki 750 GSXF | BMW E30 coupe 2.5 12V | BMW E30 coupe 2.5 24V | BMW E36 coupe 2.0 24V | BMW E36 318i cabrio | BMW E46 318i | BMW E30 coupe S50B30 | Mazda 323 coupe
www.streetlegal.ro
BBS - born to burn
alexone is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 13:11   #2
Sobi

Stage 4
 
Sobi's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 187
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Unde ne spalam masina?

ai actiuni acolo ? 24 de lei ce ?
Sobi is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 13:17   #3
PH86MIN

Stage 5
 
PH86MIN's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,408
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Unde ne spalam masina?

24 ron doar exteriorul?Ce metoda de spalare este?
Ca o paranteza,feriti-va de spalatoriile cu perii,sunt cele mai periculoasa,dar nici cele cu spuma activa nu sunt mai prejos(chestii demostrate),spuma aia activa ataca partile cromate ale masinii,iar de indepartat mizeria nu o indeparteaza perfect,pe masina ramane ceva mizerie care la stergerea cu pielea de caprioara sau ce prostii mai folosesc ei aceasta este plimbata si de aici apare asa zisa "panza de paianjen" sau mai rau zgarieturi adanci.Multi or sa spuna ca nu ramane mizerie,pai normal ca asa pare atat timp cat masina este uda,dar ia sa incercati voi urmatoarea metoda:va duceti la spalatorie,va da cu spuma,va clateste masina cu presiune si aici va opriti,nu ii mai lasati sa va sterga masina,iar dupa uscarea apei o sa vedeti ca ramane o pelicula fina de mizerie pe masina.
Exista in Ploiesti vreo spalatorie care foloseste manusa de microfribra sau blana de oaie?

L.E:Ca o mica paranteza,uite cam ce folosesc eu la intretinerea masinii:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0400.JPG
Views:	195
Size:	2.46 MB
ID:	1908974   Click image for larger version

Name:	DSC_0404.JPG
Views:	159
Size:	2.38 MB
ID:	1908975   Click image for larger version

Name:	DSC_0407.JPG
Views:	145
Size:	2.66 MB
ID:	1908976  

Click image for larger version

Name:	DSC_0408.JPG
Views:	113
Size:	2.40 MB
ID:	1908977  
__________________
Kia Pro_Ceed 1.6GSL,Facelift,White. https://forum.4tuning.ro/591-masina-m...ml#post3454299
Renault Symbol 1.5 Dci
Honda CBR 600F

Vand becuri cu leduri SMD: https://forum.4tuning.ro/460-faruri-s...ml#post5250005

Last edited by PH86MIN; 08-03-11 at 13:26.
PH86MIN is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 13:29   #4
Sobi

Stage 4
 
Sobi's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 187
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Unde ne spalam masina?

Eu spal la Paulesti (imediat dupa intersectie). Au solutii bune si au fost singurii care mi-au scos fata la pielea de pe scaunul de la sofer (am murdarit-o de la o geaca de piele). Un alt plus ar fi ca sterg masina indoor (stersul afara iarna e degeaba pt ca apa ingheata instant iar vara, in momentul cand ai scos masina afara se depune deja praf pe ea, mai ales ca majoritatea spalatoriilor sunt la strazi circulate, si cand o sterge apare efectul mentionat in postul anterior). Preturile: 20 lei interior / 20 lei exterior (la 5 spalari int/ext primesti una gratis)
Sobi is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 13:30   #5
tng
Observator 4tuning

Stage 5
 
tng's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,936
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning]
[Opel]
Default Re: Unde ne spalam masina?

Quote:
Originally Posted by alexone View Post
spalatoria de pe Rudului (aproape de capat langa vulcanizari) costa 24 lei si sunt destul de multumit.
Quote:
Originally Posted by Sobi View Post
ai actiuni acolo ? 24 de lei ce ?
interior+exterior. si eu mai spal acolo cateodata, fac treaba buna baietii si fetele de acolo
tng is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 13:34   #6
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unde ne spalam masina?

Quote:
Originally Posted by PH86MIN View Post
24 ron doar exteriorul?Ce metoda de spalare este?
Ca o paranteza,feriti-va de spalatoriile cu perii,sunt cele mai periculoasa,dar nici cele cu spuma activa nu sunt mai prejos(chestii demostrate),spuma aia activa ataca partile cromate ale masinii,iar de indepartat mizeria nu o indeparteaza perfect,pe masina ramane ceva mizerie care la stergerea cu pielea de caprioara sau ce prostii mai folosesc ei aceasta este plimbata si de aici apare asa zisa "panza de paianjen" sau mai rau zgarieturi adanci.Multi or sa spuna ca nu ramane mizerie,pai normal ca asa pare atat timp cat masina este uda,dar ia sa incercati voi urmatoarea metoda:va duceti la spalatorie,va da cu spuma,va clateste masina cu presiune si aici va opriti,nu ii mai lasati sa va sterga masina,iar dupa uscarea apei o sa vedeti ca ramane o pelicula fina de mizerie pe masina.
Exista in Ploiesti vreo spalatorie care foloseste manusa de microfribra sau blana de oaie?
cam ai drepatte in legatura asta! imi cer scuze ca nu sunt din judetul vostru, dar ce vroiam sa zic este, conteza mult si cu ce fel de pompe lucreza la spalatorie! io am vazut la o spalatorie la noi in oras, ca de abia avea presiune! de atunci nici nu mam mai dus pe acolo! si de vreo 2 ani, spal masina intr-un singur loc, si nu chiar la fiecar spalare, dar la 2-3 spalari bag si ceara! 5lei in plus, dar are efect! dupa ce o da cu ceara, si se murareste cu sare nisip etc de pe drumuri(ma refer acuma iarna)dupa ce ii da un jet numai, se vede ca so curatat de tot! unde spal io masina au si scule profesionale si si solutii chiar de calitate! unde spal eu masina interiorul numai, sal faci este vreo 8lei(contine: spalat cu solutie geamurile, curata bordul si tot ce tine de plastic sau cauciucat cu solutie, parfumat, si aspirat, curatat presurile+ solutie pt curatat)!numai exterior este 8 lei: jet, sampon, jet, sterg masina cu carpe, si dressing pe cauciucuri + spala si presurile din masina! iar daca faci interior+exterior, deci amandoua deodata atunci ii 15lei(tot ce am enumerat mai sus)! iar daca vrei si ceara este 5lei!deci 20lei in total! iar de spalat masina in benzinarii unde au "periide alea", niciodata nam facut si nici no sa fac! sau ce or mai apaarut acuma spaltul ecologic sau plm ii: cu jumat de litru de apa: nici daca miar face cineva gratis timp de 20 ani na-si face!salutare!
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 14:41   #7
Sxn.

Stage 5
 
Sxn.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 446
Default Re: Unde ne spalam masina?

eu o spal langa depou de tramvaie acolo unde are CRISTI BRD magazinul de piese, este 13 lei ext si 13 int si spala bine masina acolo, tot inauntru o sterg baietii nu afara, si sunt multumit
__________________
" www.streetlegal.ro
Sxn. is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 14:45   #8
alexone

Stage 5
 
alexone's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,690
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[Suzuki]
[BMW]
Default Re: Unde ne spalam masina?

Quote:
Originally Posted by Sobi View Post
ai actiuni acolo ? 24 de lei ce ?
Nu am actiuni.
Costa 24 lei interior + exterior cum zicea si TNG iar membrii STREET LEGAL au reducere 19 lei interior + exterior.(Na ca am spus-o)
alexone is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 18:54   #9
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Unde ne spalam masina?

Eu imi spal masinile numai la VALENTINO CAFE CLUB!!!
32 RON Interior/Exterior sau poti sa o speli gratis la ei daca canti bine intr-o seara de Karaoke si castigi premiul respectiv.

Reclama
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: donu_vr6@yahoo.com

Last edited by DONU'; 08-03-11 at 18:57.
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 19:59   #10
Alex4u
Dacia Driver

Stage 5
 
Alex4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,591
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unde ne spalam masina?

Eu o spal in bariera bucov..chiar imediat cum cobori podul spre bereasca e pe stanga o spalatorie si sunt multumit
Alex4u is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 17:04   #11
Sxn.

Stage 5
 
Sxn.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 446
Default Re: Unde ne spalam masina?

pai aia e VALENTINO CAFE CLUB de care zicea si DONU'..
Sxn. is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 17:42   #12
Wasyloiu

Stage 4
 
Wasyloiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 256
Default Re: Unde ne spalam masina?

ce tari sunteti mai baieti!
Wasyloiu is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 18:46   #13
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Unde ne spalam masina?

Quote:
Originally Posted by Sxn. View Post
pai aia e VALENTINO CAFE CLUB de care zicea si DONU'..
Si in banii astia beau si o cafea! Na!

Vasiloiule ce mai ai de vanzare de ai intrat iar p-aici mah samsarule, mah!
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 10:44   #14
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Unde ne spalam masina?

la ACR....10 RON...CRIZA....
SAU LA AGIP BARIERA BUCOV....5 RON....SI MAI CRIZA
jakal is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 12:01   #15
alexone

Stage 5
 
alexone's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,690
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[Suzuki]
[BMW]
Default Re: Unde ne spalam masina?

Ieftina asta cu 5 RON, unde e mai exact ca are nevoie si ursul meu de un dus.
alexone is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -