Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Ploiesti (https://forum.4tuning.ro/100-ploiesti.html)
-   -   Unde ne spalam masina? (https://forum.4tuning.ro/100-ploiesti/245457-spalam-masina.html)

alexone 08-03-11 08:40

Unde ne spalam masina?
 
Unde ne spalam masina, la ce pret si ce treaba se face acolo?
De exemplu eu imi spal masinile la spalatoria de pe Rudului (aproape de capat langa vulcanizari) costa 24 lei si sunt destul de multumit.

Voi unde le spalati?

Sobi 08-03-11 13:11

Re: Unde ne spalam masina?
 
ai actiuni acolo ? 24 de lei ce ?

PH86MIN 08-03-11 13:17

Re: Unde ne spalam masina?
 
4 Attachment(s)
24 ron doar exteriorul?Ce metoda de spalare este?
Ca o paranteza,feriti-va de spalatoriile cu perii,sunt cele mai periculoasa,dar nici cele cu spuma activa nu sunt mai prejos(chestii demostrate),spuma aia activa ataca partile cromate ale masinii,iar de indepartat mizeria nu o indeparteaza perfect,pe masina ramane ceva mizerie care la stergerea cu pielea de caprioara sau ce prostii mai folosesc ei aceasta este plimbata si de aici apare asa zisa "panza de paianjen" sau mai rau zgarieturi adanci.Multi or sa spuna ca nu ramane mizerie,pai normal ca asa pare atat timp cat masina este uda,dar ia sa incercati voi urmatoarea metoda:va duceti la spalatorie,va da cu spuma,va clateste masina cu presiune si aici va opriti,nu ii mai lasati sa va sterga masina,iar dupa uscarea apei o sa vedeti ca ramane o pelicula fina de mizerie pe masina.
Exista in Ploiesti vreo spalatorie care foloseste manusa de microfribra sau blana de oaie?

L.E:Ca o mica paranteza,uite cam ce folosesc eu la intretinerea masinii:

Sobi 08-03-11 13:29

Re: Unde ne spalam masina?
 
Eu spal la Paulesti (imediat dupa intersectie). Au solutii bune si au fost singurii care mi-au scos fata la pielea de pe scaunul de la sofer (am murdarit-o de la o geaca de piele). Un alt plus ar fi ca sterg masina indoor (stersul afara iarna e degeaba pt ca apa ingheata instant iar vara, in momentul cand ai scos masina afara se depune deja praf pe ea, mai ales ca majoritatea spalatoriilor sunt la strazi circulate, si cand o sterge apare efectul mentionat in postul anterior). Preturile: 20 lei interior / 20 lei exterior (la 5 spalari int/ext primesti una gratis)

tng 08-03-11 13:30

Re: Unde ne spalam masina?
 
Quote:

Originally Posted by alexone (Post 4151946)
spalatoria de pe Rudului (aproape de capat langa vulcanizari) costa 24 lei si sunt destul de multumit.

Quote:

Originally Posted by Sobi (Post 4152667)
ai actiuni acolo ? 24 de lei ce ?

interior+exterior. si eu mai spal acolo cateodata, fac treaba buna baietii si fetele de acolo

sandor406 08-03-11 13:34

Re: Unde ne spalam masina?
 
Quote:

Originally Posted by PH86MIN (Post 4152678)
24 ron doar exteriorul?Ce metoda de spalare este?
Ca o paranteza,feriti-va de spalatoriile cu perii,sunt cele mai periculoasa,dar nici cele cu spuma activa nu sunt mai prejos(chestii demostrate),spuma aia activa ataca partile cromate ale masinii,iar de indepartat mizeria nu o indeparteaza perfect,pe masina ramane ceva mizerie care la stergerea cu pielea de caprioara sau ce prostii mai folosesc ei aceasta este plimbata si de aici apare asa zisa "panza de paianjen" sau mai rau zgarieturi adanci.Multi or sa spuna ca nu ramane mizerie,pai normal ca asa pare atat timp cat masina este uda,dar ia sa incercati voi urmatoarea metoda:va duceti la spalatorie,va da cu spuma,va clateste masina cu presiune si aici va opriti,nu ii mai lasati sa va sterga masina,iar dupa uscarea apei o sa vedeti ca ramane o pelicula fina de mizerie pe masina.
Exista in Ploiesti vreo spalatorie care foloseste manusa de microfribra sau blana de oaie?

cam ai drepatte in legatura asta!:) imi cer scuze ca nu sunt din judetul vostru, dar ce vroiam sa zic este, conteza mult si cu ce fel de pompe lucreza la spalatorie! io am vazut la o spalatorie la noi in oras, ca de abia avea presiune!:( de atunci nici nu mam mai dus pe acolo! si de vreo 2 ani, spal masina intr-un singur loc, si nu chiar la fiecar spalare, dar la 2-3 spalari bag si ceara! 5lei in plus, dar are efect! dupa ce o da cu ceara, si se murareste cu sare nisip etc de pe drumuri(ma refer acuma iarna)dupa ce ii da un jet numai, se vede ca so curatat de tot! unde spal io masina au si scule profesionale si si solutii chiar de calitate!;) unde spal eu masina interiorul numai, sal faci este vreo 8lei(contine: spalat cu solutie geamurile, curata bordul si tot ce tine de plastic sau cauciucat cu solutie, parfumat, si aspirat, curatat presurile+ solutie pt curatat)!numai exterior este 8 lei: jet, sampon, jet, sterg masina cu carpe, si dressing pe cauciucuri + spala si presurile din masina! iar daca faci interior+exterior, deci amandoua deodata atunci ii 15lei(tot ce am enumerat mai sus)! iar daca vrei si ceara este 5lei!deci 20lei in total! iar de spalat masina in benzinarii unde au "periide alea", niciodata nam facut si nici no sa fac! sau ce or mai apaarut acuma spaltul ecologic sau plm ii: cu jumat de litru de apa: nici daca miar face cineva gratis timp de 20 ani na-si face!salutare!

Sxn. 08-03-11 14:41

Re: Unde ne spalam masina?
 
eu o spal langa depou de tramvaie acolo unde are CRISTI BRD magazinul de piese, este 13 lei ext si 13 int si spala bine masina acolo, tot inauntru o sterg baietii nu afara, si sunt multumit

alexone 08-03-11 14:45

Re: Unde ne spalam masina?
 
Quote:

Originally Posted by Sobi (Post 4152667)
ai actiuni acolo ? 24 de lei ce ?

Nu am actiuni.
Costa 24 lei interior + exterior cum zicea si TNG iar membrii STREET LEGAL au reducere 19 lei interior + exterior.(Na ca am spus-o)

DONU' 08-03-11 18:54

Re: Unde ne spalam masina?
 
Eu imi spal masinile numai la VALENTINO CAFE CLUB!!!
32 RON Interior/Exterior sau poti sa o speli gratis la ei daca canti bine intr-o seara de Karaoke si castigi premiul respectiv. :peace:

Reclama :lol:

Alex4u 08-03-11 19:59

Re: Unde ne spalam masina?
 
Eu o spal in bariera bucov..chiar imediat cum cobori podul spre bereasca e pe stanga o spalatorie si sunt multumit :D

Sxn. 09-03-11 17:04

Re: Unde ne spalam masina?
 
pai aia e VALENTINO CAFE CLUB de care zicea si DONU'..:D

Wasyloiu 09-03-11 17:42

Re: Unde ne spalam masina?
 
ce tari sunteti mai baieti!

DONU' 09-03-11 18:46

Re: Unde ne spalam masina?
 
Quote:

Originally Posted by Sxn. (Post 4156127)
pai aia e VALENTINO CAFE CLUB de care zicea si DONU'..:D

Si in banii astia beau si o cafea! Na! :p

Vasiloiule ce mai ai de vanzare de ai intrat iar p-aici mah samsarule, mah!

jakal 10-03-11 10:44

Re: Unde ne spalam masina?
 
la ACR....10 RON...CRIZA....:lol:
SAU LA AGIP BARIERA BUCOV....5 RON....SI MAI CRIZA:lol:

alexone 10-03-11 12:01

Re: Unde ne spalam masina?
 
Ieftina asta cu 5 RON, unde e mai exact ca are nevoie si ursul meu de un dus.


All times are GMT +2. The time now is 20:30.

- Copyright 2026 4Tuning