Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-01-11, 02:49   #301
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot Benzinărie -> 7 ianuarie - ora 16.00

Am dat de un articol incredibil
Titlul lui este urmatorul
Cum câştigă Petrom de patru ori mai bine decât anul trecut dacă produce şi vinde mai puţin?

http://wall-street.md/view_art.php?view_sub=56189651

"La nivel de piaţă vânzările totale de carburanţi au săzut cu 12%, iar cele din retail s-au contractat cu 6%. Noi am scăzut mai mult pentru că în 2009 am avut multe vânzări de păcură. Oricum, la nivel de piaţă cred că până la sfârşitul anului vom avea pe partea de retail o scădere de 10%, iar pentru 2011 este dificil să fac o predicţie pentru că evoluţia va depinde foarte mult de măsurile de relansare care vor fi luate şi de efectul acestora", a mai precizat Mariana Gheorghe, CEO al Petrom

În contextul în care compania nici nu a produs mai mult şi nici nu a vândut mai multă motorină şi benzină, rezultatele bune sunt explicate în mare parte prin creşterea preţurilor atât la petrol, cât şi la carburanţi.

"Iniţial, concurenţa pe client a dus la o scădere a preţurilor, dar apoi au intervenit mai mulţi factori independenţi de noi care au dus la majorarea acestora cum ar fi creşterea TVA sau creşterea cotaţiilor internaţionale", explică Gheorghe.

Producţia, mina de aur

Pe partea de explorare şi producţie, care reprezintă practic bogăţia Petrom, compania a raportat un profit operaţional (EBIT) de 1,7 miliarde de lei (427 de milioane de euro), aproape dublu comparativ cu perioada similară a anului trecut, chiar şi pe fondul unei scăderi de 3% a producţiei.

Daca cititi printre randuri veti realiza ca astia fac profituri imense si pe timp de criza si toate pe seama noastra...daca lor le scad vanzarile ei cresc preturile pentru ca noi suntem slabi si mergem in continuare sa le cumparam benzina...cand in orice stat civilizat astfel de practici nu isi au locul caci sunt taxate imediat de consumatori prin actinui multiple de protest in care se mobilizeaza toata populatia.
OAMENI BUNI NU LE MAI CALCATI PRAGUL BENZINARIILOR SA AI INVATAM MINTE,REDUCETI CONSUMUL SI MERGETI LA LUK OIL SI ROMPETROLtrebuie sa le reducem vanzarile la maxim astia sunt atat de nesimtiti
dany12epz is offline  
Old 09-01-11, 06:55   #302
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Boicot Benzinărie -> 7 ianuarie - ora 16.00

Din pacate acest protest IN ACEASTA FORMA este unul simpatic intradevar dar fara mari efecte asupra benzinarilor. Eu l-as vedea MULT MAI EFICIENT sub alta forma . Ar trebuii "sabotate" citeva saptamini la rind ,benzinariile unui singur concern ,eu zic OMV- Petrom pentru ca este cel mai mare ,lasindu-le libere pe celelalte. Dupa vreo 4-5 saptamini "sabotajul " ar trebuii extins si la Rompetrol ,mentinindu-l bineinteles la Omv- Petrom. Va garantez ca dupa 8- 10 saptamini ,cind Lukoil si Moll vor simti ca sunt urmatorii si ca vor pierde semnificativ din volumul de vinzari fata de cele 8-10 saptamini anterioare cind vinzarile lor au crescut datorita "sabotarii" concurentei, vor realiza ca doar o scadere a pretului ii poate ajuta. CONSIDER CA ACESTA ESTE SINGURUL MOD IN CARE ACEST PROTEST POATE SA DEA REZULTATE ALTFEL RAMININD DOAR O MANIFESTARE ROMANTICA SI INTRADEVAR SIMPATICA.
stelian67 is offline  
Old 09-01-11, 06:56   #303
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Boicot Benzinărie -> 7 ianuarie - ora 16.00

Eu m-am hotarit sa listez pe imprimanta mea de acasa ,pentru inceput 100 de fluturasi cu indemnuri de a nu mai alimenta in OMV_PETROM (explicind bineinteles scopul urmarit)pe care o sa le impart pe parbrize cind ma duc cu nevasta la supermarket . E super ok protestul dar eu cred ca daca se explica in fluturas scopul pentru care ar fi bine sa nu se alimenteze din cele doua lanturi de benzinarii oamenii nu au de ce sa nu se conformeze. Pina la urma nu cred ca este cineva care nu-si doreste scaderea pretului la combustibil.
stelian67 is offline  
Old 09-01-11, 07:10   #304
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Boicot Benzinărie -> 7 ianuarie - ora 16.00

Foarte fai ar fi sa alimentam de 1-2 lei si sa platim cu cardul ,atunci benzinariile mai platesc si comision bancar si nu cred ca mai ramin cu vreun profit. E simplu alimentezi speli parbrize stopuri etc ,platesti cu cardul si te asezi din nou la rind.
stelian67 is offline  
Old 09-01-11, 11:40   #305
LEN

Stock
 
LEN's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1
Post Re: Boicot Benzinărie -> 7 ianuarie - ora 16.00

Am inteles ziua si ora dar care este banzinaria vizata?Eu ies la 17:00 de la munca si vreau sa stiu unde va gasesc.

Last edited by LEN; 09-01-11 at 11:53.
LEN is offline  
Old 09-01-11, 12:12   #306
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Boicot Benzinărie -> 7 ianuarie - ora 16.00

Quote:
Originally Posted by LEN View Post
Am inteles ziua si ora dar care este banzinaria vizata?Eu ies la 17:00 de la munca si vreau sa stiu unde va gasesc.
Vi la petrom pe soseaua vestului cand iesi de la munca la ora 17.00..acolo e locul de intalnire..de acolo vedem unde ne ducem sa "alimentam"!!
ALEX_BZN is offline  
Old 09-01-11, 13:53   #307
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot Benzinărie -> 7 ianuarie - ora 16.00

Am vazut aseara la realitatea declaratia Dl Adrian Vasilescu consilierul guvernatorului Bnr Mugur Isarescu si a deputatului PDL Daniel Oajdea
Datorita acestor boicoturi atragem atentia si unor oameni importanti din viata economica si politica a Romaniei.
Vreau sa va spun ca intr-o discutie neoficiala cu un demnitar din arcul guvernamental,am fost felicitati si mi s-a spus franc ca foarte bine facem si sa continuma sa punem o presiune cat mai mare pe benzinari caci numai atunci guvernul are o justificare pentru a intervenii.
"Cunoaşteti poziţia Băncii Naţionale, care a fost exprimată prin vocea guvernatorului, nu întelegem ce se întamplă pe piaţa carburanţilor şi de unde vin aceste scumpiri. Este de neînţeles această dinamică a preţurilor la benzină şi motorină, în condiţiile în care avem încă extracţii interne şi faţă de anii trecuţi un preţ mai rezonabil pe piaţa internaţională la ţiţei", a declarat Adrian Vasilescu.

"Avem de-a face cu un monopol privat care nu e bine gestionat de stat, de Consiliul Concurenţei. Românii sunt consumatori captivi. Nu putem cere oamenilor să meargă pe bicicletă ca să nu mai crească preţurile. Cei din Consiliul Concurentei ar trebui traşi la răspundere, poate chiar ar trebui să fie trimis la plimbare şi să fie puşi alţii în loc. Categoric nu îşi fac treaba", a declarat Daniel Oajdea, deputat PDL

Ei nu ne pot obliga sa mergem cu bicicleta insa noi ca si consumatori avem dreptul de a o face numai noi putem sa iesim din captivitate....haideti sa facem noi ceva inainte sa asteptam ca altii sa se implice pentru noi.
dany12epz is offline  
Old 10-01-11, 08:14   #308
sly_waz

Stage 3
 
sly_waz's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 161
Member of:
[DACIA]
Default Re: Boicot Benzinărie -> 7 ianuarie - ora 16.00

trebuie sa fim cat mai multi si sa bblocam cat mai multe benzinarii din oras in acelas timp
sly_waz is offline  
Old 10-01-11, 08:50   #309
Alex4u
Dacia Driver

Stage 5
 
Alex4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,591
Member of:
[DACIA]
Default Re: Boicot Benzinărie -> 7 ianuarie - ora 16.00

Am gasit si eu un post interesant pe dc.ro nu stiu daca este real sau nu..nu imi apartine..eu doar il postez...sper sa nu fie nimic in neregula...


Baza de calcul:
1. Pretul benzinei are 2 parti de baza: Pret Producator + Taxa
2. Taxa are doua componente Acciza si Tva
3. Asadar pretul benzinei contine: Pret Producator + Acciza + TVA

TVA-ul se aplica la suma finala avem urmatoarea formula pentru pretul benzinei:

Pret Pompa = (Pret Producator + Acciza)*1.24
Adica statul ia tva pe tva, deci dubla impozitare, lucru care teoretic este ilegal, se pare ca nu si practic... in continuare, relatia matematica ar fi:

Pret Producator = Pret Pompa/TVA –(minus) Acciza, adica mai pe romaneste

* Pret Pompa = 5,08 Lei (pret petrom pentru benzina 95)
* TVA = 1.24 (adica 24%)
* Acciza = 1.88 LEI/Litri ( 436 euro/1000L , 0.436 Euro/ Litru , 0.436*4.3 => ~ 1.8

=>pretul benzinei la producator ar fi : 5,08/1,24-1,88 = 2,21 lei/ litru pentru petrom 95, adica statul ia 2,87 din taxe, impozite, accize, iar producatorul care face "toata treaba grea", ia doar 2,21.
__________________
Ex: Dacia 1310 - 1987
Opel astra - 2006
Bmw e36 - 1995 ...

.(O O)\_(||||)(||||)_/(O O).
|.....o //...............\\ o.....|
.\____/==========\____/.
Alex4u is offline  
Old 10-01-11, 10:11   #310
66zuz

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Default Re: Boicot Benzinărie -> 7 ianuarie - ora 16.00

ne adunam si pe data de 11. 01 in benzinaria de langa Hipodrom?
ma voi alatura oricarui protest din Ploiesti, oricand ar fi!
66zuz is offline  
Old 10-01-11, 11:14   #311
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default

Eu zic ca mai bine mai mergem o data le Metro

Urmatoarea data 14 ianuarie 2011, ora 17:00.

Last edited by shantzu; 10-01-11 at 11:18.
eMH is offline  
Old 10-01-11, 11:29   #312
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot Benzinărie -> 7 ianuarie - ora 16.00

Quote:
Originally Posted by Alex4u View Post
Am gasit si eu un post interesant pe dc.ro nu stiu daca este real sau nu..nu imi apartine..eu doar il postez...sper sa nu fie nimic in neregula...


Baza de calcul:
1. Pretul benzinei are 2 parti de baza: Pret Producator + Taxa
2. Taxa are doua componente Acciza si Tva
3. Asadar pretul benzinei contine: Pret Producator + Acciza + TVA

TVA-ul se aplica la suma finala avem urmatoarea formula pentru pretul benzinei:

Pret Pompa = (Pret Producator + Acciza)*1.24
Adica statul ia tva pe tva, deci dubla impozitare, lucru care teoretic este ilegal, se pare ca nu si practic... in continuare, relatia matematica ar fi:

Pret Producator = Pret Pompa/TVA –(minus) Acciza, adica mai pe romaneste

* Pret Pompa = 5,08 Lei (pret petrom pentru benzina 95)
* TVA = 1.24 (adica 24%)
* Acciza = 1.88 LEI/Litri ( 436 euro/1000L , 0.436 Euro/ Litru , 0.436*4.3 => ~ 1.8

=>pretul benzinei la producator ar fi : 5,08/1,24-1,88 = 2,21 lei/ litru pentru petrom 95, adica statul ia 2,87 din taxe, impozite, accize, iar producatorul care face "toata treaba grea", ia doar 2,21.
Da vad ca departamentul de intoxicare al petrom isi face treaba.
Nu sunt calculele bune deloc.
Va dau un tabel din mai cand benzina era 4.56 si cand aveam cea mai mare pondere din pretul la pompa din Europa la pretul benzinei(in afara de cipru acolo este altceva zona libera tralala paradis fiscal.
Tinand cont ca scumpirile au continuat pana azi la valoarea de 5.13 iar singura taxa a fost aducerea acizelor la benzina la minimul european de 359 euro per mia de litri de combutibil ,s-au mai adaugat 15 euro/1000 litri adica 0.15 e/litru.
Decai ne dam seama ca de la acel tabel pretul carburantilor a crescut cu 10% deci si ponderea a ajuns undeva la 60-65% din pretul total.....ESTE UN PRET ENORM in conditiile in care noi mai si extragem.

http://www.riscograma.ro/2183/10-luc...une-niciodata/
dany12epz is offline  
Old 10-01-11, 19:06   #313
Kitzsteinhorn91

Stage 3
 
Kitzsteinhorn91's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 88
Member of:
[DACIA]
Default Re: Boicot Benzinărie -> 14 ianuarie - ora 17.00

Salutare ! Si eu sunt din Ploiesti. Ma alatur si eu voua vineri la ora 17.00 dar sunt de parere ca ar trebui sa schimbam locatia. E doar o parere
Cine mai vine ? Mai aduc si eu niste prieteni ! Astept mai multe informatii
Kitzsteinhorn91 is offline  
Old 10-01-11, 19:10   #314
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Boicot Benzinărie -> 14 ianuarie - ora 17.00

Quote:
Originally Posted by Kitzsteinhorn91 View Post
Salutare ! Si eu sunt din Ploiesti. Ma alatur si eu voua vineri la ora 17.00 dar sunt de parere ca ar trebui sa schimbam locatia. E doar o parere
Cine mai vine ? Mai aduc si eu niste prieteni ! Astept mai multe informatii
Locatie insemnand locul unde ne intalnim, sau benzinaria la care mergem?
eMH is offline  
Old 10-01-11, 19:12   #315
Kitzsteinhorn91

Stage 3
 
Kitzsteinhorn91's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 88
Member of:
[DACIA]
Default Re: Boicot Benzinărie -> 14 ianuarie - ora 17.00

nu, ma refeream la benzinarie. ziceam sa fie undeva unde vin mai multi soferi ca sigur se mai alatura si altii. in fine, oriunde ar fi noi sa fim uniti si in numar cat mai mare !
Kitzsteinhorn91 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -