Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 06-03-11, 08:47   #661
MIHAI_NEBUNU

Stage 5
 
MIHAI_NEBUNU's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,048
Default Re: Boicot Benzinărie -> 28 februarie - ora 17.00 - Cablul Romanesc

vad ca s-a renuntat la ideea cu boicotul nu numai in ploiesti ci in toata tara din pacate eu zic sa nu renuntam
MIHAI_NEBUNU is offline  
Old 06-03-11, 22:50   #662
dumy_walker
Hyundai Driver

Stage 5
 
dumy_walker's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 541
Member of:
[Hyundai]
[DACIA]
Thumbs up Re: Boicot Benzinărie -> 28 februarie - ora 17.00 - Cablul Romanesc

sa se incalzeasca putin si julim iar benzinariile ... oricum.. sper sa fim macar 15 masini, daca nu... n-are rost sa ne strangem.... stiti la ce ma refer.. cei care ati mai venit... si mai ales cei care si-au luat tzeapa cu mine... cand ne-am strans 3 masini )

cand o sa stabilim data boicotului... daca nu vad aici pe "lista de prezenta" minim 10 persoane, EU NU VIN!
__________________
- catalin_dum (YM)

Totul pare mare cand esti mic... NU-I NIMIC!
dumy_walker is offline  
Old 08-03-11, 20:13   #663
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Boicot Benzinărie -> 28 februarie - ora 17.00 - Cablul Romanesc

DE PE NET


Subject: Taxe in BENZINA...

Am cautat taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona
Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:
370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)
Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR/tona
Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)
Producatorul incaseaza 370 EUR/tona
Statul incaseaza 835.28 EUR/tona
Vladz is offline  
Old 08-03-11, 20:48   #664
mar1an2005

Stage 3
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 89
Default Re: Boicot Benzinărie -> 28 februarie - ora 17.00 - Cablul Romanesc

degeaba zici dumy ca daca nu vezi zece persoane aici nu vii , aici zic toti ca vin si cand te trezesti la baicot esti singur sau max 2-3 ,ca asa e romanul neserios si daca ar face benzina maine 10 lei tot asa vom ramane iar de baicot doar se discuta dar de pus in practica ?????????niciodata ,din cauza asta am ajuns unde am ajuns ,se vaita pana si americani si fac proteste ca au benzina scumpa si e acelasi pret ca al nostru dar salariile ??????????
app daca mai faceti ceva dati-mi si mie un pm ceva ,va sant alaturi dar sa fie ceva serios nu sa vin degeaba k nu mai stau in ploiesti iar pana akasa am 45 de km

drumuri bune .......ardeo-ar focu de benzina

Last edited by mar1an2005; 08-03-11 at 20:52.
mar1an2005 is offline  
Old 09-03-11, 02:15   #665
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Boicot Benzinărie -> 28 februarie - ora 17.00 - Cablul Romanesc

Quote:
Originally Posted by mar1an2005 View Post
degeaba zici dumy ca daca nu vezi zece persoane aici nu vii , aici zic toti ca vin si cand te trezesti la baicot esti singur sau max 2-3 ,ca asa e romanul neserios si daca ar face benzina maine 10 lei tot asa vom ramane iar de baicot doar se discuta dar de pus in practica ?????????niciodata ,din cauza asta am ajuns unde am ajuns ,se vaita pana si americani si fac proteste ca au benzina scumpa si e acelasi pret ca al nostru dar salariile ??????????
app daca mai faceti ceva dati-mi si mie un pm ceva ,va sant alaturi dar sa fie ceva serios nu sa vin degeaba k nu mai stau in ploiesti iar pana akasa am 45 de km

drumuri bune .......ardeo-ar focu de benzina

Inainte, era mult mai simplu, cand Alex BZN se "ocupa" de boicot toata lumea era acolo si era organizata!!!
Fara sprijinul Street Legal nu cred ca vom face vreun boicot reusit. Ei cand s-au implicat totul a iesit ca la carte.
Faza asta ca "daca nu vad 10 masini pe lista nu vin" putem sa o aplicam fiecare si asa nu o sa mai facem nimic.
cynegeticos is offline  
Old 09-03-11, 18:56   #666
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Boicot Benzinărie -> 28 februarie - ora 17.00 - Cablul Romanesc

Vedeti ca incurcati Litrul cu Galonul.
La americani e aproape 4 $ Galonul. Iar un galon inseamna 3,8 Litri.
Asta inseamna ca 1L de benzina in USA este 1 $, adica 3,1 RON.

Trebuie reluate toate boicoturile dar facut ceva in stil mai mare.
Discutati si pe forumurile de profil auto pe care le mai accesati si vorbiti cu lumea sa ni se alature. Nu facem treaba 10-15 insi stand o ora intr-o benzinarie.
Daca n-am avut timp sa mai vin asta nu inseamna ca nu va sustin si nu incerc sa ajut. E reciproca toata boicoteala asta fiindca este un bine pe care l-am face nu numai noua ci tuturor. Si cine nu ni se alatura desi poate, ori n-are curaj ori tine cu Guvernul.
Aici nu e vina Petrom-ului. E vina Guvernului care cere acciza asta atat de nesimtzita!
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: donu_vr6@yahoo.com
DONU' is offline  
Old 09-03-11, 22:30   #667
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Boicot Benzinărie -> 28 februarie - ora 17.00 - Cablul Romanesc

Consumatorii nu pot da faliment. Firmele pot

Benzinarii tatonează piaţa. Vor să ajungă cu preţul cât mai aproape de nivelul în care consumul la pompe scade prea mult pentru a mai fi profitabil un litru de benzină atât de scump. Afirmaţia care îi aparţine consilierului BNR, Adrian Vasilescu, poate fi însă extinsă, fără niciun efort, la întreaga economie.
De la benzinari la producătorii şi vânzătorii de mâncare, la coafeza din colţ, toţi îşi încearcă norocul urcând puţin câte puţin preţurile.
publicitate
Fiecare comerciant, fie că e de bunuri sau de servicii, vrea să iasă din criză sau, mai bine, să iasă din criză cu profit, trăgând la maximum de puterea de cumpărare a românilor, încercând să ajungă cât mai aproape de acel punct după care nu mai există decât regres, adică scăderea vânzărilor şi falimentul. Benzinarii pot falimenta, producătorii şi importatorii de cartofi pot falimenta, însă nu şi consumatorul.
Scumpirea benzinei nu poate fi oprită decât prin boicotarea, sistematică şi la nivel generalizat, a vânzărilor, fie că e prin alegerea unui alt distribuitor, fie, pur şi simplu, prin renunţarea la maşină. Clienţii trebuie să le dovedească, în bani, producătorilor şi comerciaţilor de profil că nu rentează să practice un preţ atât de mare. Cu mâncarea e mai greu. Cartoful nu mai este mâncarea săracului acum, ci a celui căruia s-a săturat să mănânce banane şi portocale. De parcă cele de anul trecut nu ar fi fost de ajuns, producătorii şi importatorii anunţă acum noi creşteri de preţ la alimente. Scumpirea cartofilor cu 45%, a uleiului cu 21%, a legumelor cu 19% şi a fructelor cu 17%, din 2010, nu a fost îndeajuns: românul tot a cumpărat. Motivele scumpirilor anunţate? Similare celor ale benzinarilor: a scăzut producţia (de făină sau de ţiţei, după caz), cursul de schimb (care de doi ani este cel mai stabil din întreaga Europă) şi creşterea generalizată a preţurilor (adică scumpim pentru că se scumpeşte).
Ceea ce ar trebui să înţeleagă toţi cei care îşi scumpesc bunurile şi serviciile este că, în final, trăiesc tot în România, unde românii au, în mare, aceleaşi lefuri ca şi până acum. Scăderea consumului sau diversificarea lui va avea loc prea rapid pentru ca ei să mai facă ceva: vor vinde din ce în ce mai puţin, apoi deloc, apoi vor pune lacătul pe uşă. În locul lor vor veni alţi comercianţi, care vor fi suficient de abili în a face profit şi pe un preţ mai bun. Consumatorii nu pot da faliment, firmele însă pot şi o vor face dacă nu-şi vor stăpâni lăcomia sau dacă nu îşi vor eficientiza afacerile.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline  
Old 29-03-11, 20:44   #668
sprite

Stage 5
 
sprite's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 687
Default Re: Boicot Benzinărie -> 28 februarie - ora 17.00 - Cablul Romanesc

e ceva de groaza cu benzina asta 6 lei sau cat a ajuns... asta in 1 an se face 10 lei daca nu mai putin de 1 an .. sa vedeti scumpiri ... abonamente,bilete,biciclete,scutere etc nu se mai poate asa .. romania asta...fiecare cauta ce si de unde sa mai fure
__________________

LRV
sprite is offline  
Old 29-03-11, 21:33   #669
SBY

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 22
Default Re: Boicot Benzinărie -> 28 februarie - ora 17.00 - Cablul Romanesc

sprite vad k ai 16 ani...in 2 ani pana o sa ai permis...sigur o sa se ajunga si la 10 lei litrul cat ai zis u)))
SBY is offline  
Old 30-03-11, 12:59   #670
sprite

Stage 5
 
sprite's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 687
Default Re: Boicot Benzinărie -> 28 februarie - ora 17.00 - Cablul Romanesc

pai la asta ma refeream... ce naiba sa dai 10 lei pe litru de benzina , daramite aia cu masini de le consuma 15-16 la suta )
sprite is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -