Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-10, 17:57   #571
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

Quote:
Originally Posted by shantzu View Post
Folia pe fata nu e legala ... Posibil sa faci plangere degeaba
Si anumite firme care dau anumitele certificate, de ce spun ca sunt omologate? Doar ca sa-ti ia banu`, nu?
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 21:06   #572
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

Azi era militia pe la obor, opreau in special Dacii.
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 21:36   #573
puiupiu

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 223
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

cu cat e masina mai scumpa cu atat le e mai frica....cine stie cine e si pe cine cunoaste...daca ai dacie esti mort stie ca nu ai bani si bonus te mai arde si el de drag,de multe ori vad masini parcare aiurea si blocaje la roti in functie de marca daca e mai scumpa o sar garantat
puiupiu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 00:51   #574
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

Quote:
Originally Posted by t1grul View Post
Si anumite firme care dau anumitele certificate, de ce spun ca sunt omologate? Doar ca sa-ti ia banu`, nu?
Teoretic nu ar trebuii sa mai primesti omolagare pe fata de la nici o firma ...
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 13:58   #575
Dimian

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 6
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

Salutare tuturor...sunt nou pe aici si am si eu de impartasit o intamplare cu un "nene".
In drum spre Craiova ma bag in depasirea unui camion+ o skoda(geamuri fumurii nr de OT 01 B B B) cand intru in depasire hop si el se baga, depaseste dar nu se baga la loc pe bada 1 si nu ma lasa sa l depasesc(desi dupa camion era bezna)..in fine ne luam la "tranta",depaseste un tir pe linie continua, si eu fac la fel ( vizibilitate perfecta eram in vale chiar) dupa 400 de m curba dreapta intrare in localitate+ echipaj de politie..Ce face nenea cu skoda? opreste da geamu jos politistul il saluta si se uita spre mine skoda pleaca si nenea ma opreste pe mine si pe T.I.R-ist.
Ne pune fatza in fatza si ma intreaba unde l am depasit..normal ca nu l am mintit si m am ales cu o luna fara carnetzel...
Voi cum a-ti fi procedat??
Dimian is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 14:36   #576
tng
Observator 4tuning

Stage 5
 
tng's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,936
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning]
[Opel]
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

Il prosteam in fata, ptr ca politistu sigur nu avea nici o dovada video. O tineam pe a mea pana la capat
Nu se merita sa fi cinstit, ptr ca ai de pierdut
__________________


Toata lumea e "illest" acum, insa doar pe stickere
"low&slow" dar mai mult slow decat low
Euro Corsa C
tng is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 15:11   #577
Dimian

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 6
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

El mi-a aruncat o paia ca "nu avem si noi camere?"
Eo initial m-am gantit ca l are pe T.i.R-ist ca martor...am citit experientele voastre pe aici,tre sa ma consider un norocos nu am decat o amenda in 2 ani, tu mai ai putin si iesi la o bere cu ei )

Last edited by Dimian; 15-04-10 at 15:14.
Dimian is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 19:22   #578
basti77

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

Quote:
Originally Posted by shantzu View Post
Teoretic nu ar trebuii sa mai primesti omolagare pe fata de la nici o firma ...
De cand asta ? S-a modificat ceva in legislatie ?

Eu am pe toate geamurile, puse la baietii care au fost pe str. Romana, fata 73% si spate 5%, toate geamurile au timbru cu numarul autorizatiei firmei plus timbru cu RAR (albastru) spre interior, 2 hartii (ptr. fata si spate) prin care firma este autorizata de RAR, cu toate datele de identificare ale autoturismului, cu precizarea transparentelor, semnate si stampilate de firma.

Am fost oprit o singura data (anul trecut in vara) s-a uitat la hartii si mi-a dat liber.

Last edited by basti77; 15-04-10 at 19:24.
basti77 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 19:42   #579
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

Eu stiu ca s-a schimbat anul trecut prin toamne si pe fata nu mai ai voie deloc folie.
Oricum firmele inca mai vand folie "legale" pe geamurile fata
Singurul lucru care s-a schimbat e legea
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 20:20   #580
basti77

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

Ok, s-a schimbat, poate oferi cineva actul normativ prin care s-a modificat codul rutier sau ce concret s-a modificat. In regulament nu ai voie sa aplici folii sau tratamente chimice pe geamuri exceptant cele autorizate de autoritatea competenta, aici inteleg RAR-ul. Deci tot la RAR s-a modificat ceva daca este.

Last edited by basti77; 15-04-10 at 20:31.
basti77 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 17:03   #581
Alex4u
Dacia Driver

Stage 5
 
Alex4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,591
Member of:
[DACIA]
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

Quote:
Originally Posted by puiupiu View Post
Politia in actiune...
7 ani fara amenda ...si dupa urmeaza 540 ron pentru folie am zis ca il omor
neavand amenzi sau probleme cu legea nu am stiut exact ce tre sa faca nenea garcea (nu merita sa scriu garcea cu litera mare).
A venit la masina si imi zice actele...nimic altceva...surprins am intrebat pentru ce....dupa ce imi spune motivul,folia pe geamuri, fara sa mentioneze de pe fata ii predau autorizatia si actele si imi spune ca pentru fata nu am autorizatie si e amenda.Nu imi spune decat ca nu am voie sa cobor si pleaca ,eram oprit in fata la Balif blocand circulatia restul ma depaseau pe linia de tramvai.Incredibil modul de operare al politiei romane si modul de abordare...acum as vrea sa stiu daca pot face o plangere doar de drag si unde....marti merg si la RAR sa iau talonul pe care l-a retinut organul incompetent
da in general acolo in zona aia de la Balif stau...mai prinde cate unu care face stanga sa intre la balif..venind dinspre ACR...si pe toti ii opreste ori in statia de la 102 ori pe partea cealalta unde este Baliful...tu ai avut ghinion..eu as zice sa te interesezi mai bine..eu am fost cu varul meu sa faca identificarea la un Logan..tot asa folie 5 % spate si 73% fata..si l-a pus sa inchida geamurile sa vada cum se vad..ne-a cerut hartiile care atesta unde sunt puse..si ne-a lasat in pace ...
__________________
Ex: Dacia 1310 - 1987
Opel astra - 2006
Bmw e36 - 1995 ...

.(O O)\_(||||)(||||)_/(O O).
|.....o //...............\\ o.....|
.\____/==========\____/.
Alex4u is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 14:56   #582
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

Quote:
Originally Posted by Dimian View Post
El mi-a aruncat o paia ca "nu avem si noi camere?"
Eo initial m-am gantit ca l are pe T.i.R-ist ca martor...am citit experientele voastre pe aici,tre sa ma consider un norocos nu am decat o amenda in 2 ani, tu mai ai putin si iesi la o bere cu ei )
Data viitoare fă pe prostul.
Lasă-l pe el să îţi spună pentru ce te-a oprit şi încearcă să o ţii pe a ta.
Dacă îţi arată video cum că este ca el, sau dacă are martori (deşi aici este mai complicat) recunoşti, altfel ar fi prostie să te spovedeşti în faţa lui.

Să fim sinceri. Ei conduc precum nişte cizme dar sunt acoperiţi de haină şi de maşina poliţiei.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 09:50   #583
puiupiu

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 223
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

Eu sunt foarte fericit cand vad organul pe strada insa problema e ca ei nu opresc pe cine trebuie si cand trebuie.....ei se leaga de oricine...
Rolul Politiei este sa previna nu sa creeze cazuri....sunt milioane de masini cu stopuri negre iar acolo inteleg sa le ridice talonul deoarece la uniii nu se vede cand pun frana si e un pericol public....insa folia numai in RO e o problema.....nu au cu ce sa te amendeze si iti gasesc nod in papura
puiupiu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 12:55   #584
Alex4u
Dacia Driver

Stage 5
 
Alex4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,591
Member of:
[DACIA]
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

Pun....un citat luat dupa site-ul RAR_ului



Folii de protectie geamuri
In Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:

- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale;

- marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz si min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.

- foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate;

- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni;

- modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Roman, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.

Lista de ateliere autorizate o gasiti la sediile R.A.R. sau pe internet la adresa http://www.rarom.ro - Lista produselor cu certificate de conformitate RAR-OCP in termen de valabilitate
Alex4u is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 13:54   #585
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Politia: oprire/sanctionare; motiv/abuz

akum eu nu stiu ce sa zic,sunt specimene si specimene:de ex sambata trecuta am iesit de la hipodrom sa plec spre dn1,in fata mea un prieten,el apuca sa faca stanga fara sa sesizeze masina politiei si pana sa se dea organu jos o taie,akum eu in spatele lui(eu fiind cu masina unei amice si care era si diesel)fac aceiasi manevra dar numai ca la mine organu imi sare in fata si ma opreste.eu ma dau jos(deoarece nu aveam centura) il intreb ce s-a intamplat,imi explicaca ma taiat linia continua si ca nu am centura,imi ia actele se duce la masina(eu im acest tim-p vb la tel si ma cert cu prietenul meu care a fost in fata),se intoarce imi zice ca amenda ptr amandoua e vreo 400 ron,apoi eu o bag p'aia la coarda sentimentala:ca sunt student ca nu am stiut,ca m-am luat dupa cel din fata,ca sa ne intelegem cumva;el o da pa' glume,eu rad sa dea bine si pana la urma imi da doar de centura.eu multumit ii urez "servici usor"(ca era doar 2 noaptea)injur rau dieselu' si o tai.
deci vreau sa zic ca mai sunt orgene cu care te mai poti intelege(ca am intalnit si din alea care te urmaresc pana in gaura neagra si cu care te certi degeaba,ca singuru'scop cu care vine dupa tine e sa te arda neaparat)

morala din povestea mea:luati-o intai cu vorba dulce si calm si daca asta nu merge faceti scandal ca oricum amenda o sa va dea!
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -