Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto.html)
-   -   Trepidatii In Volan (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/14452-trepidatii-volan.html)

msiu 15-03-06 09:43

Trepidatii In Volan
 
salut. am o problema demna de sefe.
am un cielo executv din 2005 are 30000 km si am o problema cel putin ciudata si anume:
intre 100 si 1300 km/h volanul incepe sa trepideze nu foarte tare dar trepideaza dupa asta nu mai trepideaza nici la 160. problema am sesizat-o de pe la sa zicem 4000 km
am echilibrat de nustiu cate ori rotile am schimbat cauciucurile cu unele noi bune fulda adevarat de iarna dar bune pe care le-am ecilibrat si tot asa face
am fost la service si le-am spus au zis ca este numai si numai din roti si ca, cu cauciucuri de iarna nu se "pune" ca astea au pe dracu datimi si mie o idei de la ce ar putea sa fie si ce este de facut eu as avea cateva variante dar astep de la voi sugestii

pdw 15-03-06 10:27

Re: Trepidati In Volan
 
Quote:

Originally Posted by msiu
... intre 100 si 1300 km/h volanul incepe sa trepideze nu foarte tare dar trepideaza...

Te asteptai sa nu trepideze la 1300 km/h? :shock:

markizu 15-03-06 10:32

Re: Trepidati In Volan
 
interesant aceasi probleme si eu
su dupa lungi echilibrari si verificari discuri frana sa nu fie ovale
nu am ajuns la nici un rezultat
poate gasim aici un mester

the_mav 15-03-06 12:19

Re: Trepidati In Volan
 
la un sl 500 din 2004 existau si aceste simptome pe langa altele asemanatoare... iar mashina se manifesta atat de violent, incat foarte greu putea fi stapanita si mentinuta pe sosea la viteze pana in 130 km/h.
dupa indelungi cautari si drumuri in reprezentante (fara succes, normal), cineva de la o vulcanizare mai de doamne-ajuta a remediat problema: rotile au fost date jos si au fost restranse 100% cu mashina ridicata...
nu a mai facut probleme de atunci

ps: se pare ca strangerea initiala a rotilor 90% ridicata si 10% cu mashina coborata a creat toate aceste probleme...

msiu 15-03-06 13:39

Re: Trepidati In Volan
 
Quote:

Originally Posted by pdw
Te asteptai sa nu trepideze la 1300 km/h? :shock:

esti bun ramai la noi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
de ce te bagi ai habar de ce vorbim daca da esti bine venit daca nu ........

Swat-Cat 15-03-06 18:17

Re: Trepidati In Volan
 
uite care e faza...daca trepideaza doar cand mergi e de la geometrie sau roti descentrate...... daca trepideaza cand atingi usor frana e de la discuri.... si mi-e mi s-a mai intamplat...oricum e de la rotii cam 90%

WRX 15-03-06 21:13

Re: Trepidati In Volan
 
trepidatiile in volan pot fi date si de deformarea jantelor din prindere sau din cauza planetarelor care am impresia ca la cielo se echilibreaza si ele incearca sa imprumuti alte roti daca problema persista .. posibil sa fie si din tampoane slabe la motor

ariel 16-03-06 00:08

Re: Trepidati In Volan
 
opel astra 2005,11000km,aceiasi belea.
gropile din bucuresti.
jante deformate,la peste 100km/h tremura volanul.
a cumparat omu roti noi,centrate si echilibrate,a mers la reprezentanta si ia schimbat directia,masina in garantie.
daca si a ta este in garantie inainte sa mergi la reprezentanta,verifica-ti rotile.
daca sint strimbe,platesti reparatia.

msiu 16-03-06 10:16

Re: Trepidati In Volan
 
am sa incerc sa merg la echilibrat la roluit si la tot ce tine de roti.
inclin sa-ti dau dreptate wrx cu prinderea rotilor ma gandesc si eu la tot felul de chestii am auzit de la un mecanic pe care il cunosc bine si in care as avea incredere dar nu 100% ca un posibil defect ar fi de la supapele de la servo care se deschid in momentul in care ei viraj si deci se poate ca una dintre ele sa nu functioneze cum trebuie, nustiu daca este adevarat sau nu astept sfaturi si repet inca o dat TREPIDATIA SE INCADREAZA INTRE 100 km/h si 130km/h INAINTE SI DUPA NU MAI FACE DE CE ?

SpyDer_ThE 16-03-06 10:55

Re: Trepidati In Volan
 
Sal am tot un cielo si tot aceeasi problema , am schimbat discuriile , am facut echilibrarea la roti ramane sa fac si geometria si va tin la curent cu evolutia acestei probleme... La mine trepidatile se simt doar intre 110,115 pana pe la 135 km/h dubios nu ...

rossi_upb4 16-03-06 14:03

Re: Trepidati In Volan
 
sunt convins ca e vorba de o vibratie care intra in rezonanta la viteza respectiva a masinii (o anumita viteza unghiulara a rotii)...amplificandu-se astfel. cred ca rotile sunt de vina. incearca sa iei niste roti de la cineva care nu are problema asta...cum a mai spus cineva mai sus...sau macar schimba rotile fata cu cele spate...poate sunt mai bine echilibrate.

msiu 17-03-06 11:11

Re: Trepidati In Volan
 
Quote:

Originally Posted by rossi_upb4
sunt convins ca e vorba de o vibratie care intra in rezonanta la viteza respectiva a masinii (o anumita viteza unghiulara a rotii)...amplificandu-se astfel. cred ca rotile sunt de vina. incearca sa iei niste roti de la cineva care nu are problema asta...cum a mai spus cineva mai sus...sau macar schimba rotile fata cu cele spate...poate sunt mai bine echilibrate.

le-am schibat si le-am si echilibrat inainte si to asa face morti........... ca nu stiu ce are ultima operatiune a fost de echilibrare si de unchi acum astept sa ies cu ia si sa vad daca mai face.

NWZeu 18-03-06 00:33

Re: Trepidati In Volan
 
incearca sa vezi cum e unghiul de fuga, ele nu sunt perfect perpendiculare, este posibil sa ti se fi afectat datorita drumului si la acea viteza probabil ca pozitia cauciucului pe asfalt sa dea acele vibratii.
am sa mai documentez si cand ma duc cu a mea la inspectie o sa intreb si de problema ta ... sper sa primesc si un raspuns de la cei de la service.

msiu 19-03-06 23:27

Re: Trepidati In Volan
 
am facut unghiul si era deplast foarte putin.
apropo NWZEU daca te duci la service daewoo ferdinand nu te obosi sa intrebi ca iti spune ca este din roti ne echilibrate sau caucucuri naspa.ei scapa repede de problem adar eu va spun sunt aproape sigur ca este di caseta sau ceva di pratele casetei

Opelino 20-03-06 00:39

Re: Trepidati In Volan
 
salut!:D
eu am opel kadett E sedan-ul dupa care s-a facut cielo.....si am aceeasi problema....de la 100 la 120 km/ora tremura volanul fara sa ating vreun pic frana...accelerand sau mergand constant...nu conteaza...e la fel...dupa 120 la ora nu mai simti nimik....mergi cu 160 fara probleme...nu se simte nici o vibratie, nimik....
am fost cu ea la service si au spus ca e de la cauciucuri, le-am schimbat, am michelin energy 185/60 R14 echilibrate jentile...degeaba, tot face....nu are jocuri...nici la capete de bara, unghiul de fuga e bun....de la ce sa fie?:?:

NWZeu 20-03-06 18:06

Re: Trepidatii In Volan
 
opelino - cat ai dat pe cauciucuri si de unde (vara sau iarna / intermadiare)
msiu - daca e de la casta e nasola treaba - ms ptr info legat de cei de pe Ferdinand

Opelino 20-03-06 20:05

Re: Trepidatii In Volan
 
NWZeu....eu le-am luat de la un prieten si erau aproape noi...le-am luat cu 3 milioane amandoua...nu aveau 9000 km facuti cu ele.......la magazin sunt in jur de 240-260 ron...cred bucata la dimensiunile mele adik 185/60/R14 82H si 82T
sper ca ti-am fost de ajutor:-P

msiu 21-03-06 08:10

Re: Trepidatii In Volan
 
nasoala treaba cu caseta da dar uite ca nu stiu sigur daca este ea iar astia de la service sunt mai mult decat siguri ca nu este din caseta si nu stiu ce sa zic chiar nu se gaseste nimeni pe aici care sa stie mai multe.
mar interesa parerea unuia ca sebi ca doar era tatic la cielo?!!!!!!

juana_man 21-03-06 11:25

Re: Trepidatii In Volan
 
eu asa umblu cu masina de firma si are aceeasi problema.sapt trecuta am fost in ger si am intrat intr-un service k m-a enervat deja si mi-au spus k e din kauza gumelor de iarna. trepidatia imi apare la 120 si p la 140 se termina.

juana_man 21-03-06 11:28

Re: Trepidatii In Volan
 
scuze la mine se pune problema la un a4 nu la cielo dar cred k dak ai schimba gumele de iarna cu cele de vara ai afla mai multe!

NWZeu 21-03-06 19:31

Re: Trepidatii In Volan
 
ok , opelino, o sa raman la Firestone, aceleasi dimensiuni all weather. multam oricum

msiu 28-03-06 08:51

Re: Trepidatii In Volan
 
chiar nu este nimeni care sa aiba un raspuns la treaba asta.
Sebi tu erai tare la cielo, sau este prea veche masina

robie@max 31-03-06 01:23

Re: Trepidatii In Volan
 
E o problema veche si generala la cielo. In principal se datoreaza cauciucurilor vechi sau uzate si bineinteles proastei arhitecturi a directiei gandite de aia de la Daewoo. Le echilibrezi degeaba cauciucurile , ca la 130km/h tot iti sare ceasul de la mana. Asa ca...ia-ti cauciucuri NOI!!!!

tek_tm3 17-05-07 15:57

Re: Trepidatii In Volan
 
fratilor...probleme....am un seat ibiza...mai vechi....problema e ca dupa 90km/h incepe volanu sa trepideze da nu constant...cam la interval de 3 secunde...si nu stiu ce sa-i fac....rotile sunt echilibrate....pls help:headache:

Bicuss 17-05-07 16:01

Re: Trepidatii In Volan
 
imi facea asa dor la aceleratie brusca si la viteza peste 80...am schimbat rotile de pe fata cu cele de pe spate si ...no problemo :)

lagdryan v6 17-05-07 18:54

Re: Trepidatii In Volan
 
Quote:

Originally Posted by msiu (Post 358108)
chiar nu este nimeni care sa aiba un raspuns la treaba asta.
Sebi tu erai tare la cielo, sau este prea veche masina

ai jenti de tabla sau magneziu?problema asta este numai de la roti,nu este de la caseta de directie sau altele,vibratile se produc cand se invart rotile si caseta de directie nu se invarte,(ex.:!: cind indoi roata la bicicleta si iti fuleaza roata e de vina ghidonul:?: :no: )daca sant din magneziu s-ar putea sa fie descentrate din butuc sau daca nu ai suruburile speciale pe care ti le dau cind iei jentile sau lipsa inelului de centrare de la ele ai aceas problema,dc ai de tabla incearca sale pui pe alea dupa spate daca tot nu vrea, aruncale si iati unele noi cu cauciucuri noi,pt ca mai exista posibilitatea(mai mult ca sigur)dupa ce ai mers asa cu rotile strimbe cauciucurile sau tocit dupa cum au batut si poti sa le centrezi pina iti vine rau

mae 18-05-07 16:15

Re: Trepidatii In Volan
 
echilibrarea rotilor la vulcanizari se face pentru o viteza mica. adica nu cred ca turatia rotii in acel aparat este foarte mare adica echhivalenta cu o viteza de peste 100 km cu masina. :D deci din ce im izicea cineva sunt echilibrata la o turatie echivalenta pentru viteza de 50 km/h deci e o diferenta. faptul ca atunci se simte este caatunci frecventade vibrare a rotilor intra in rezonanta cu restul masinii si atunci se simte. faptul ca dispare la o viteza mai mare e caeste depasita aceasta frecventa de rezonanta.

stef29 18-05-07 20:56

Re: Trepidatii In Volan
 
sunt 100% deacord cu "lagdryan".in cazutl in care ai jante aliaj si nu ai inele de centrare la ele, sigur asta e problema.am avut aceeasi problema cu niste jante de '17 pe un audi.jate drepte,roti echilibrate,cauciucuri perfecte si la fel, imi sarea volanul din mana doar intre anumite viteze.in cazul in care ai jantele originale nu stiu care ar fi problema.succes in rezolvarea dilemei.

Bogdan YBR 23-05-07 12:33

Re: Trepidatii In Volan
 
si mie la cielo intre 110-130 imi trepideaza volanul apoi dupa 130 revine la normal. si incepe iar trepidatul dupa 170-175.la 180-185 dardai cu volanu in mana :)

markizu 23-05-07 17:06

Re: Trepidatii In Volan
 
salut
dupa cautari indelungi
cineva m-a luminat
am schimbat cauciucurile de pe fata cu altele noi (echilibrat tot tacamul )
am echilibreat si cauciucurile de pe spate si acum alta viata
nu mai dardaie volanul
bafta la toti

PH-04-WPD 30-05-07 23:50

Re: Trepidatii In Volan
 
totul din cauza drumurilor bune din romania. cred ca 75% din cei de pe acest forum avem problema asta cu dardaitul

turbojack 31-05-07 01:37

Re: Trepidatii In Volan
 
Quote:

Originally Posted by PH-04-WPD (Post 926455)
totul din cauza drumurilor bune din romania. cred ca 75% din cei de pe acest forum avem problema asta cu dardaitul


Mai degraba cauciucurile SH sau cele noname,coroborat cu ageamii in ale echilibratului. ;)


ps. de cite ori pe an spalati jantele de jeg si pe interior ,mai ales la cele de tabla cu capace?

Urban per4mance 31-05-07 02:10

Re: Trepidatii In Volan
 
Fratilor eu va scriu din Irlanda unde cica ar fi civilizatie respectiv drumuri bune..departe de a fi adevarat...drumurile laterale(in dublin)sunt 40% similare cu ale noastre,praful e la el acasa..deci cred ca problema asta cu "bataia "in volan o au si altii nu doar romanii,nu stiu daca va simtiti mai bine dar..

Sindrom 08-06-07 23:10

Re: Trepidatii In Volan
 
mai nush da mie imi vibreaza volanu de la 90 pana la 120 km/h ....dupa viteza asta resptectiv nu mai are nimic e totu lin.....
masina: matiz...an:2000

FIGHET 09-06-07 02:02

Re: Trepidatii In Volan
 
Echilibreaza Rotile Sau Schimba Capetele De Bara Poate Sunt Uzate

NORBERTYNO 09-10-09 00:28

Re: Trepidatii In Volan
 
PT BAIETII CU TREPIDATII IN VOLAN ...AM ACEEASI PROBLEMA LA UN FORD MONDEO MK2 DIN 97...AM SKIMBAT ABSOLUT TOT CE S POATE SKIMBA LA ARTICULATIILE MASINII ATAT FATZA KT SI SPATE SI DEGEABA:(AM SKIMBAT 3 SETURI D JANTE SI CAUCIUCURI,DEGEABA INCLUSIV DISCURILE SUNT NOI SI PLACUTELE...KND PLEC D P LOC SI BAG PICIORUL IN EA TREMURA FATZA APOI ISI REVINE,LA VITEZA PESTE 40KM/H KND PUN FRANA AM TREPIDATII(JOC)IN VOLAN IAR LA VITEZA PESTE 110TREMURA VOLANUL FARA SA FRANEZ DAR KND PUN FRANA E GRAV ...TREMURA SI BORDUL URAT ...AM SKIMBAT ABSOLUT TOT C TINE DE ARTICULATII!!!DAK STIE CAREVA CE-I D FACUT VA ROG SA MA SFATUITI.MULTUMESC

turbojack 10-10-09 16:31

Re: Trepidatii In Volan
 
Verifica flansa cap telescop.


ps. nu mai scrie cu "caps lock".

Marcel77 10-10-09 22:10

Re: Trepidatii In Volan
 
Jentile se centreaza bine? Curata bine de rugina sau ce mai este pe acolo si butucii si jentile. Eu am scapat de trepidatii, asa.

NORBERTYNO 10-10-09 22:24

Re: Trepidatii In Volan
 
MS DAR ASTEA SUNT LUCRURI MINORE P KREA LEAM FACUT D PRIMA OARA ...

Marcel77 10-10-09 22:39

Re: Trepidatii In Volan
 
Crede-ma ca am schimbat 2 directii, discuri si placute, pana si caseta de directie si nu am scapat de trepidatii. Nu am crezut sa aiba asa mare efect, pana am gasit o reclama la niste scule si am zis sa incerc si asta.


All times are GMT +2. The time now is 01:12.

- Copyright 2024 4Tuning