Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-06, 10:43   #1
msiu

Stage 4
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 173
Thumbs up Trepidatii In Volan

salut. am o problema demna de sefe.
am un cielo executv din 2005 are 30000 km si am o problema cel putin ciudata si anume:
intre 100 si 1300 km/h volanul incepe sa trepideze nu foarte tare dar trepideaza dupa asta nu mai trepideaza nici la 160. problema am sesizat-o de pe la sa zicem 4000 km
am echilibrat de nustiu cate ori rotile am schimbat cauciucurile cu unele noi bune fulda adevarat de iarna dar bune pe care le-am ecilibrat si tot asa face
am fost la service si le-am spus au zis ca este numai si numai din roti si ca, cu cauciucuri de iarna nu se "pune" ca astea au pe dracu datimi si mie o idei de la ce ar putea sa fie si ce este de facut eu as avea cateva variante dar astep de la voi sugestii
__________________
misu
msiu is offline   Reply With Quote
Old 15-03-06, 11:27   #2
pdw

Stage 3
 
Join Date: May 2005
Posts: 125
Talking Re: Trepidati In Volan

Quote:
Originally Posted by msiu
... intre 100 si 1300 km/h volanul incepe sa trepideze nu foarte tare dar trepideaza...
Te asteptai sa nu trepideze la 1300 km/h?
pdw is offline   Reply With Quote
Old 15-03-06, 11:32   #3
markizu

Stage 5
 
markizu's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,151
Member of:
[VW]
[Honda]
Default Re: Trepidati In Volan

interesant aceasi probleme si eu
su dupa lungi echilibrari si verificari discuri frana sa nu fie ovale
nu am ajuns la nici un rezultat
poate gasim aici un mester
markizu is offline   Reply With Quote
Old 15-03-06, 13:19   #4
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default Re: Trepidati In Volan

la un sl 500 din 2004 existau si aceste simptome pe langa altele asemanatoare... iar mashina se manifesta atat de violent, incat foarte greu putea fi stapanita si mentinuta pe sosea la viteze pana in 130 km/h.
dupa indelungi cautari si drumuri in reprezentante (fara succes, normal), cineva de la o vulcanizare mai de doamne-ajuta a remediat problema: rotile au fost date jos si au fost restranse 100% cu mashina ridicata...
nu a mai facut probleme de atunci

ps: se pare ca strangerea initiala a rotilor 90% ridicata si 10% cu mashina coborata a creat toate aceste probleme...
__________________
www.mavturism.ro
STEP ON IT & FLY TO HEAVEN...
Proud owner of SAAB...car for the moment, planning for a plane...
the_mav is offline   Reply With Quote
Old 15-03-06, 14:39   #5
msiu

Stage 4
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 173
Angry Re: Trepidati In Volan

Quote:
Originally Posted by pdw
Te asteptai sa nu trepideze la 1300 km/h?
esti bun ramai la noi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
de ce te bagi ai habar de ce vorbim daca da esti bine venit daca nu ........
msiu is offline   Reply With Quote
Old 15-03-06, 19:17   #6
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Trepidati In Volan

uite care e faza...daca trepideaza doar cand mergi e de la geometrie sau roti descentrate...... daca trepideaza cand atingi usor frana e de la discuri.... si mi-e mi s-a mai intamplat...oricum e de la rotii cam 90%
__________________
Chip tuning si Diagnoza Auto pt Wv,Audi,Seat si Skoda.....0745188592
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 15-03-06, 22:13   #7
WRX

Stage 2
 
WRX's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 38
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Trepidati In Volan

trepidatiile in volan pot fi date si de deformarea jantelor din prindere sau din cauza planetarelor care am impresia ca la cielo se echilibreaza si ele incearca sa imprumuti alte roti daca problema persista .. posibil sa fie si din tampoane slabe la motor
WRX is offline   Reply With Quote
Old 16-03-06, 01:08   #8
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Trepidati In Volan

opel astra 2005,11000km,aceiasi belea.
gropile din bucuresti.
jante deformate,la peste 100km/h tremura volanul.
a cumparat omu roti noi,centrate si echilibrate,a mers la reprezentanta si ia schimbat directia,masina in garantie.
daca si a ta este in garantie inainte sa mergi la reprezentanta,verifica-ti rotile.
daca sint strimbe,platesti reparatia.
__________________
ariel
ariel is offline   Reply With Quote
Old 16-03-06, 11:16   #9
msiu

Stage 4
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 173
Exclamation Re: Trepidati In Volan

am sa incerc sa merg la echilibrat la roluit si la tot ce tine de roti.
inclin sa-ti dau dreptate wrx cu prinderea rotilor ma gandesc si eu la tot felul de chestii am auzit de la un mecanic pe care il cunosc bine si in care as avea incredere dar nu 100% ca un posibil defect ar fi de la supapele de la servo care se deschid in momentul in care ei viraj si deci se poate ca una dintre ele sa nu functioneze cum trebuie, nustiu daca este adevarat sau nu astept sfaturi si repet inca o dat TREPIDATIA SE INCADREAZA INTRE 100 km/h si 130km/h INAINTE SI DUPA NU MAI FACE DE CE ?
msiu is offline   Reply With Quote
Old 16-03-06, 11:55   #10
SpyDer_ThE

Stage 3
 
SpyDer_ThE's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 157
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Trepidati In Volan

Sal am tot un cielo si tot aceeasi problema , am schimbat discuriile , am facut echilibrarea la roti ramane sa fac si geometria si va tin la curent cu evolutia acestei probleme... La mine trepidatile se simt doar intre 110,115 pana pe la 135 km/h dubios nu ...
SpyDer_ThE is offline   Reply With Quote
Old 16-03-06, 15:03   #11
rossi_upb4

Stage 2
 
rossi_upb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 49
Default Re: Trepidati In Volan

sunt convins ca e vorba de o vibratie care intra in rezonanta la viteza respectiva a masinii (o anumita viteza unghiulara a rotii)...amplificandu-se astfel. cred ca rotile sunt de vina. incearca sa iei niste roti de la cineva care nu are problema asta...cum a mai spus cineva mai sus...sau macar schimba rotile fata cu cele spate...poate sunt mai bine echilibrate.
rossi_upb4 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-06, 12:11   #12
msiu

Stage 4
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 173
Default Re: Trepidati In Volan

Quote:
Originally Posted by rossi_upb4
sunt convins ca e vorba de o vibratie care intra in rezonanta la viteza respectiva a masinii (o anumita viteza unghiulara a rotii)...amplificandu-se astfel. cred ca rotile sunt de vina. incearca sa iei niste roti de la cineva care nu are problema asta...cum a mai spus cineva mai sus...sau macar schimba rotile fata cu cele spate...poate sunt mai bine echilibrate.
le-am schibat si le-am si echilibrat inainte si to asa face morti........... ca nu stiu ce are ultima operatiune a fost de echilibrare si de unchi acum astept sa ies cu ia si sa vad daca mai face.
msiu is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 01:33   #13
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Trepidati In Volan

incearca sa vezi cum e unghiul de fuga, ele nu sunt perfect perpendiculare, este posibil sa ti se fi afectat datorita drumului si la acea viteza probabil ca pozitia cauciucului pe asfalt sa dea acele vibratii.
am sa mai documentez si cand ma duc cu a mea la inspectie o sa intreb si de problema ta ... sper sa primesc si un raspuns de la cei de la service.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 20-03-06, 00:27   #14
msiu

Stage 4
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 173
Default Re: Trepidati In Volan

am facut unghiul si era deplast foarte putin.
apropo NWZEU daca te duci la service daewoo ferdinand nu te obosi sa intrebi ca iti spune ca este din roti ne echilibrate sau caucucuri naspa.ei scapa repede de problem adar eu va spun sunt aproape sigur ca este di caseta sau ceva di pratele casetei
msiu is offline   Reply With Quote
Old 20-03-06, 01:39   #15
Opelino

Stage 3
 
Opelino's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 146
Smile Re: Trepidati In Volan

salut!
eu am opel kadett E sedan-ul dupa care s-a facut cielo.....si am aceeasi problema....de la 100 la 120 km/ora tremura volanul fara sa ating vreun pic frana...accelerand sau mergand constant...nu conteaza...e la fel...dupa 120 la ora nu mai simti nimik....mergi cu 160 fara probleme...nu se simte nici o vibratie, nimik....
am fost cu ea la service si au spus ca e de la cauciucuri, le-am schimbat, am michelin energy 185/60 R14 echilibrate jentile...degeaba, tot face....nu are jocuri...nici la capete de bara, unghiul de fuga e bun....de la ce sa fie?
__________________
Red Bull Iti Da Aripi!!!!
Opelino is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -