Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-11, 19:09   #1
georginho

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 25
Default Macheta auto din fibra de sticla!

Salutare,

Ma intereseaza sa obtin o macheta din fibra de sticla pe baza unei machete din argila.
Intrebarea mea este ce fel de fibra sa folosesc, stratimat sau tesatura, ce grosime sau densitate, avand in vedere ca macheta este de dimensiuni reduse:
L x l x h = 45 x 20 x 15 cm.
Nu ma intereseaza sa fie foarte rezistenta structural, nu o voi folosi la nimic altceva decat ca macheta statica...deocamdata, asa ca nu stiu cate straturi am nevoie.
Conform dimensiunilor machetei, orientativ, cam de cat material am nevoie? fibra + rasina + intaritor, si de unde as putea procura aceste lucruri in cantitate redusa.
Multumesc anticipat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	C360_2011-07-24 13-06-31.jpg
Views:	190
Size:	181.8 KB
ID:	2099127   Click image for larger version

Name:	IMG084.jpg
Views:	129
Size:	531.8 KB
ID:	2099128  
georginho is offline   Reply With Quote
Old 29-07-11, 16:52   #2
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: Macheta auto din fibra de sticla!

Quote:
Originally Posted by georginho View Post
Salutare,

Ma intereseaza sa obtin o macheta din fibra de sticla pe baza unei machete din argila.
Intrebarea mea este ce fel de fibra sa folosesc, stratimat sau tesatura, ce grosime sau densitate, avand in vedere ca macheta este de dimensiuni reduse:
L x l x h = 45 x 20 x 15 cm.
Nu ma intereseaza sa fie foarte rezistenta structural, nu o voi folosi la nimic altceva decat ca macheta statica...deocamdata, asa ca nu stiu cate straturi am nevoie.
Conform dimensiunilor machetei, orientativ, cam de cat material am nevoie? fibra + rasina + intaritor, si de unde as putea procura aceste lucruri in cantitate redusa.
Multumesc anticipat.
facem un schimb de experienta?ma intereseaza si pe mine argila folosita iti las pe pm nr meu bafta
compozite is offline   Reply With Quote
Old 29-07-11, 18:09   #3
georginho

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 25
Default Re: Macheta auto din fibra de sticla!

Perfect, ne auzim la telefon.
Oricum, cine vrea detalii aici despre cum am folosit argila, de unde am luat, cat costa, procedee, pot detalia aici.
georginho is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 01:05   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Macheta auto din fibra de sticla!

Chiar bine ar fi sa detaliezi putin lucrul in argila.
Da-i bataie !
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 05:34   #5
georginho

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 25
Default Re: Macheta auto din fibra de sticla!

Salut, ma bucur ca exista interesati de lucrul cu argila. E un material relativ ieftin si foarte organic cu care se poate lucra.
Aici am deschis thread despre lucrul cu argila.
https://forum.4tuning.ro/506-tuning-m...to-argila.html
georginho is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -