Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 21-04-08, 14:44   #46
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

nu-i mai gasesti o pleoapa si pt farurile din dreapta? ca face cu ochiul saraca, fara sa vrea
aleks is offline  
Old 22-04-08, 16:10   #47
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
nu-i mai gasesti o pleoapa si pt farurile din dreapta? ca face cu ochiul saraca, fara sa vrea
intai vreau sa rezolv restul de hachite...imi place ca face cu ochiu..sa stiu mereu ca e a mea si ca are chef de prostii)
sebaaa is offline  
Old 23-04-08, 14:11   #48
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

mi-a venit mai devreme o idee
ma gandeam sa imi cumpar centuri pe fata
http://www.colina.ro/produse.php?link=1|3|984|2564
sa iau in 3 sau in 4 puncte? (am scaune sport recaro) daca iau in 3 intra printre alea in care se fixeaza tetiera si stiu o treaba..cu 4 pct cred ca e pentru scaun scoica cu gaurele in spate;
in fine..sunt 2 tipuri de prinderi acolo unu e cu nituri si altu e "clip-in"
care ar fi potrivit pentru masina mea? ala clip-in e facut sa se monteze pe rollcage sau? eu zic ca merita banii pentru niste centuri noi noute OMP
conform manualului haynes, centurile mele nu mai corespund standardelor de siguranta - deoarece nu se intorc pana la capat si nush ce nu mai faceau ele acolo.. de intors se intorc dar trebuiesc "ajutate"
sebaaa is offline  
Old 23-04-08, 14:18   #49
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
intai vreau sa rezolv restul de hachite...imi place ca face cu ochiu..sa stiu mereu ca e a mea si ca are chef de prostii)
cam 50-60 ron 2 pleoape....nu sint mult....
jakal is offline  
Old 08-05-08, 12:43   #50
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

ieri am fost la politie si am trecut-o pe numele meu in toate actele acuma
luni mi-a marit si mie salariul acum pot sa strang din nou bani ca sa pot sa ii bag in masina
in ce.. asta inca ma gandesc
am o groaza de idei in cap..nu stiu de unde sa incep
nu cu chestii de natura estetica..asta e clar
sebaaa is offline  
Old 08-05-08, 14:25   #51
quze

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,477
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Incearca sa incepi cu mecanica cel mai bine
quze is offline  
Old 08-05-08, 16:27   #52
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by quze View Post
Incearca sa incepi cu mecanica cel mai bine
la asta ma gandeam si eu dar nu stiu de unde sa incep
inainte de mecanica imi lipsesc niste mici "nimicuri",dar ma enerveaza in draci lipsa lor..am primit cadou un volan original de bmw , mai urmeaza sa fac rost de o centura pe dreapta ca nu am , si imi lipsesc manerele de la manivela pentru ridicat geamul pe spate,pe ambele parti - sunt rupte manerele si se folosesc greu , si inca cateva elemente de la interior,tot asa, din astea mici si totodata frustrante. usa soferului se inchide mai dubios si va trebui sa dau jos fata de usa sa umblu pe acolo, am inteles ca am solenoizii pentru inchiderea centralizata in usile fata, masina are si modul de alarma dar este dezafectat ca fostul proprietar a pierdut telecomanda..inca ma gandesc ce solutie sa adopt in acest sens .la usa soferului nu vine inapoi manerul cu care o deschizi de la interior, ma gandesc cum sa pun un arc acolo fara sa stric manerul.
cum functioneaza inchiderea centralizata care se inchide/deschide cand rotesti cheia in usa soferului ? nu stiu daca are rost sa ma complic cu telecomenzi si altele ..inca ma gandesc
pana sa ajung la mecanica cred ca trebuie sa cumpar si niste caucucuri , am 2 de un fel si 2 de altul si sunt puse cam aiurea, pe stanga de un fel pe dreapta de altul sau am impresia k am 3 cauciucuri la fel si unul e alta marca si are si mai putina "carne" decat celelalte
o sa le schimb pe toate cand le schimb..mai am un pic pana atunci
am inteles de la fostul proprietar ca trebuie sa schimb la cutia de viteze unul din suporti , si cred ca am sa schimb si timoneria la cutie sa fie perfecta - nu imi face probleme dar vreau sa fie "tzapana"
trebuie neaparat sa imi rezolv problema cu teava de esapament - pana in toba este fisurata la un mom dat si mai si atarna un pic , la orice groapa sau hop atinge.. este extrem de enervant si frustrant.. nu poti parca pe oriunde ,trebuie sa mergi muult mai atent decat cu un urs obijnuit -ca astea oricum sunt mai joase ca masinile obijnuite
de asemenea am lichid de frana DOT 3 in instalatie si stiu ca AR TREBUI SA FIE DOT 4 , nu stiu unde pot sa merg sa o aerisesc ca doar nu o sa torn peste desi cica ar fi compatibile dar "cica" nu e suficient pentru mine in cazul franelor , si prefer sa stiu ca am asa cum ar trebui nu ceva cu performante inferioare
cam atat..pare o lista lunga dar masina merge bine si face tot ce ar trebui sa faca , e doar putin mai zgomotoasa decat ar trebui si cam joasa asa dar nu e panica, m-am obijnuit
sebaaa is offline  
Old 11-05-08, 02:31   #53
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

va rog sa imi recomandati si mie un atelier care se ocupa de REPARATII EVACUARI, sa lucreze calumea baietii dar sa nu imi arda buzunarele.. atarna urat de tot teava pana in finala, am inteles de la fostul proprietar ca e si putin fisurata, a devenit deja ENERVANT! era cum era la inceput dar acuma fiecare hop din acela pentru reducerea vitezei ca sa nu zic de gropi - sunt adevarate pietre pe suflet ..
unde sa ma duc si cati bani ar costa o asemenea reparatie 2-3 mil ajung,nu?
sebaaa is offline  
Old 15-05-08, 12:51   #54
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

are cineva un garaj cu "groapa" in zona dr taberei -militari- chiar si ghenchea.. si rahova sa fie dar sa ma primeasca si pe mine pret de cateva minute ca vreau sa ma uit sub ea.. ca nu e safe sa ma bag sub ea doar cu cricul in fata garajului, si mai e si inclinat locul meu de parcare-se vede in poze in ce hal e..si cum ursii au nevoie de un cric diferit( si eu care aveam 2 cricuri in garaj(unul hidraulic) dar nu ma pot ajuta alea) - intrebare..pot pune ceva metalic plat sub un lonjeron si sa bag un cric sub el sa ridic sau se indoaie ? am cricul masinii dar vreau sa ridic pe 2 parti - asa daca fac treaba in fata garajului..
dar v-as fi recunoscator daca mi-a da voie cineva sa stau sa ma uit bine sub ea cateva minute.. asta pana merg si eu la un mecanic ceva -sapt viitoare
va multumesc
sebaaa is offline  
Old 15-05-08, 14:13   #55
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

daca tot te duci saptamana viitoare, ai rabdare pana atunci si te uiti
Maskatu is offline  
Old 15-05-08, 14:55   #56
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by Maskatu View Post
daca tot te duci saptamana viitoare, ai rabdare pana atunci si te uiti
*sper sa ma duc saptamana viitoare.. daca e liber mecanicul respectiv..daca nu, cine stie?? ..vreau sa merg sa vad ce e acolo jos..
sebaaa is offline  
Old 21-05-08, 18:25   #57
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

cat te`am injurat eu 2 zile cand am vazut pe bazar ca ai cumparat masina o vroiam eu dar am intrat prea tarziu oricum...buna alegere, bafta multa in viitor, sa o stapanesti sanatos, fara incidente, si ea pe tine sa te duca unde vrei misto urs. Felicitari inca o data.
P.S: glumeam la faza cu injuratu, doar m`am ofticat)
__________________
trafy-vr6 is offline  
Old 21-05-08, 18:32   #58
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
cat te`am injurat eu 2 zile cand am vazut pe bazar ca ai cumparat masina o vroiam eu dar am intrat prea tarziu oricum...buna alegere, bafta multa in viitor, sa o stapanesti sanatos, fara incidente, si ea pe tine sa te duca unde vrei misto urs. Felicitari inca o data.
P.S: glumeam la faza cu injuratu, doar m`am ofticat)
merci..
nu-i nimic.. am luat-o mai repede decat ma asteptam :P mi-a placut mult de tot senzatia din ea..si pana sa o conduc si eu numa la asta m-am gandit..dupa ce am mers cu ea am zis ca trebuie sa o am .. si asa a fost
maine merg sa ii schimb tampoanele la cutia de viteze.. sper sa rezolv maine si cu asta basta
apoi fac schimb de ulei+filtru ; si mai vedem..
ma gandesc sa imi cumpar un kit de xenon.. trebuie modificat farul in vreun fel?
vindea unul pe forum kit-uri angel eyes..daca pun angel eyes mai pot pune si xenon?
sa vad apoi cum stau cu banii ..poate imi mai cumpar cate ceva la ea..
sebaaa is offline  
Old 21-05-08, 18:35   #59
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

mai bine pui blue vision si angel....iesi mai ieftin:d si cu banii cu care puteai sa iti pui xenon iei altceva:P
trafy-vr6 is offline  
Old 21-05-08, 19:33   #60
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
mai bine pui blue vision si angel....iesi mai ieftin:d si cu banii cu care puteai sa iti pui xenon iei altceva:P
daca tot pun ,sa pun calumea..
sebaaa is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -