Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > BMW Styling

BMW Styling Stiluri de tuning pentru bmw. Topicuri exemplificative pentru fiecare serie si model

Reply
 
Thread Tools
Old 27-02-12, 21:49   #1
AndreyHKS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 35
Arrow Jante Deosebite e36 ! HELP !

Salutare tuturor forumiştilor !

Timpul se scurge încet încet şi vremea viitoarei mele pisicuţe se apropie . Mai exact în vară urmează să achiziţionez un 3ar e36 Coupe şi preventiv am început să strâng bănuţu' pentru viitoarele modificări .

Am ajuns la capitolul jante !! ( Nu genţi , giante , jenţi ! )
După luuungi căutări şi fotografii , modele şi siteuri , threaduri şi searchuri .. m-am oprit la câteva modele .
Aş dori foarte mult dacă m-aţi ajuta cu ceva informaţii ( Modelul în special ; preţul pot să-l Googălesc şi eu ) al acestor jante din imagini ..

Dacă mai aveţi şi alte propuneri , sugestii ( că n-am văzut eu toate modelele posibile ) , sunt binevenite şi v-aş fii recunoscător .

Baftă !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo.jpg
Views:	165
Size:	48.2 KB
ID:	2342193   Click image for larger version

Name:	Photo (1).jpeg
Views:	150
Size:	106.5 KB
ID:	2342194   Click image for larger version

Name:	Photo (2).jpeg
Views:	167
Size:	453.7 KB
ID:	2342195  

Click image for larger version

Name:	Photo (3).jpg
Views:	129
Size:	60.1 KB
ID:	2342196   Click image for larger version

Name:	Photo (5).jpeg
Views:	197
Size:	111.8 KB
ID:	2342197   Click image for larger version

Name:	Photo (6).jpg
Views:	108
Size:	109.1 KB
ID:	2342198  

Click image for larger version

Name:	Photo (7).jpg
Views:	121
Size:	233.8 KB
ID:	2342199   Click image for larger version

Name:	Photo (9).jpeg
Views:	211
Size:	109.6 KB
ID:	2342200  
AndreyHKS is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 21:57   #2
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

Pana la jante trebuie sa te asiguri ca masina este la linie din punct de vedere tehnic , la noi foarte putine masini sunt bine ingrijite si la nivelul acceptabil ca stare tehnica , degeaba ai jante si tu ai aripile mancate de rugina si sunt ca foita, degeaba ai jante daca motorul e varza , tinuta de drum si etc , ma gandesc ca nu ai mai avut o alta masina pana acum si deaia ai facut topicul asta , e potrivit daca vrei sa visezi sau sa iti faci o idee in mare despre cum ai vrea sa faci masina , daca vrei iti pot da un sfat prietenesc zic eu ,,,,banii care ii strangi tu pentru jante sa ii adaugi la banii de masina pt a ridica putin rangul in cautarile tale, conteaza foarte mult, o masina de 2000 de euro e fix de 2000 ,,,,una de 3500 poate sa iti ofere o masina fara rugina , cu mai multe dotari si poate chiar cu niste jante dragute care sa ii vina foarte bine ,,,,

P.S Daca ne uitam putin la pozele alea ce le-ai postat tu vedem ca masinile sunt tzipla din toate punctele de vedere ....asta ar trebuii sa dea de gandit la multi
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 22:23   #3
AndreyHKS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 35
Default Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Pana la jante trebuie sa te asiguri ca masina este la linie din punct de vedere tehnic , la noi foarte putine masini sunt bine ingrijite si la nivelul acceptabil ca stare tehnica , degeaba ai jante si tu ai aripile mancate de rugina si sunt ca foita, degeaba ai jante daca motorul e varza , tinuta de drum si etc , ma gandesc ca nu ai mai avut o alta masina pana acum si deaia ai facut topicul asta , e potrivit daca vrei sa visezi sau sa iti faci o idee in mare despre cum ai vrea sa faci masina , daca vrei iti pot da un sfat prietenesc zic eu ,,,,banii care ii strangi tu pentru jante sa ii adaugi la banii de masina pt a ridica putin rangul in cautarile tale, conteaza foarte mult, o masina de 2000 de euro e fix de 2000 ,,,,una de 3500 poate sa iti ofere o masina fara rugina , cu mai multe dotari si poate chiar cu niste jante dragute care sa ii vina foarte bine ,,,,

P.S Daca ne uitam putin la pozele alea ce le-ai postat tu vedem ca masinile sunt tzipla din toate punctele de vedere ....asta ar trebuii sa dea de gandit la multi
Exact ! Înţeleg perfect ceea ce-mi spui şi pot considera tot postul tău ca pe un sfat . ( Ţi-am studiat maşina , ştiu despre ce vorbeşti ) .
Să te lămuresc puţin . La vară voi pleca în Uk ( o piaţă mai largă în materie de maşini , zic eu ) . După achiziţie , aş avea în plan o restaurare completă a maşinii ( şi când spun completă mă refer la dezmembrare completă , sudat , înlocuit , întărit , întelegi tu ) . ( Bugetul actual este de 3200e şi mulţumesc că încă creşte semnificativ )
Aceasta a fost primu' lucru la care m-am gândit când am spus : " Vreau maşină ! " , pentru că totuşi fie ea şi BMW , are o vechime de peste 10 ani , şi fieru' e fier indiferent de marcă . EFECTIV NU ARE ROST să mă apuc de modificat la până nu va fi tehnic cât şi estestic foarte bine pusă la punct ( Păi ce fac ?! Pun pe stânga , cade pe dreapta ? Mno . ) N-avea rost acum să deschid un thread gen " Viitoarea mea maşină " până nu o voi avea , sunt destule deschise de unde pot culege informaţii . Numai că acum aveam nevoie doar aşa orientativ de nişte informaţii la capitolul " Jante " .

Vreau doar să ştiu modelul acelor jante.
Sper că m-am făcut cât de cât înţeles .

Last edited by AndreyHKS; 27-02-12 at 22:35.
AndreyHKS is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 22:43   #4
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

Quote:
Originally Posted by AndreyHKS View Post
Exact ! Înţeleg perfect ceea ce-mi spui şi pot considera tot postul tău ca pe un sfat . ( Ţi-am studiat maşina , ştiu despre ce vorbeşti ) .
Să te lămuresc puţin . La vară voi pleca în Uk ( o piaţă mai largă în materie de maşini , zic eu ) . După achiziţie , aş avea în plan o restaurare completă a maşinii ( şi când spun completă mă refer la dezmembrare completă , sudat , înlocuit , întărit , întelegi tu ) . ( Bugetul actual este de 3200e şi mulţumesc că încă creşte semnificativ )
Aceasta a fost primu' lucru la care m-am gândit când am spus : " Vreau maşină ! " , pentru că totuşi fie ea şi BMW , are o vechime de peste 10 ani , şi fieru' e fier indiferent de marcă . EFECTIV NU ARE ROST să mă apuc de modificat la până nu va fi tehnic cât şi estestic foarte bine pusă la punct ( Păi ce fac ?! Pun pe stânga , cade pe dreapta ? Mno . ) N-avea rost acum să deschid un thread gen " Viitoarea mea maşină " până nu o voi avea , sunt destule deschise de unde pot culege informaţii . Numai că acum aveam nevoie doar aşa orientativ de nişte informaţii la capitolul " Jante " .

Sper că m-am făcut cât de cât înţeles .
Bun , am inteles , sa iti zic eu cum am facut ,,,,,primul set de jante pt bmw l-am luat de la un bun coleg de forum pentru ca aveau buza mare , iar mie unul personal imi plac jantele cu buza ,,,,cred ca fiecare isi alege jantele dupa placul lui nu dupa ce zic unii altii pe forum , daca tie iti plac pisicile de exemplu si sunt sigur ca ai poze cu pisici de afara nu exista sa nu fie un stil care sa te prinda sa te faca sa zici , da domne asta e o pisica adevarata .Cred ca ar trebuii sa te indrepti spre stilul ala de jante , cum au pisicile care pe tine te lasa fara aer
Cum ziceam am luat jantele alea cu buza , eu fiind mort duba Brock B1 ,,,,dupa mine sunt niste jante ¨must have¨ pe pisica , apoi am vazut ca se poarta BBS RC mare greseala... da dau bine , sunt ok ...mi-am luat un set si dupa ce le-am reconditionat , polishat etc sincer nu mi-a placut cum dau pe masina , am facut o greseala ca am luat jantele alea doar ca erau la moda sa zic , in poze imi placea cum dadeau pe masini dar live am ramas putin WTF???...Deaia zic , mergi pe stilul care iti place tie , multi o sa zica wow BBS , wow turbins ,,ce rare sunt ....ce bine dau , mie personal nu imi plac dar poate tie iti provoaca o erectie jantele alea , e doar un exemplu ) Incerc sa iti spun sa alegi tu jantele pt masina ta nu altii pt ca s-ar putea sa fi dezamagit mai apoi .Bafta

Am vazut abia dupa ce am postat editul

1 Nu stiu
2 Sallad Shooters ( corvette parca)
3 Ceva Hamman cred , nu bag mana in foc
4 Braid
5 Throwing stars M5 E34
6 BBS RC 9J
7 OZ Hartge
8 Borbet A

Last edited by RIcKO; 27-02-12 at 22:49.
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 23:02   #5
AndreyHKS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 35
Default Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

That's all I need . Mulţumesc foarte mult . Referitor la BBS chiar mă gândeam .. am văzut că sunt tare căutate , dar personal .. NU-MI PLAC ! ) ( BBS RC 9J excepţie pentru că verdele ăla m-a năucit , este culoarea mea preferată ! )

Inspiraţie .. https://www.facebook.com/media/set/?...6907904&type=3 Asta fiind doar o parte ( Btw , am văzut toate cele 2k + poze .. ) ) .. şi sincer , cum spui tu gusturile nu se discută , din atâtea exemple încă n-am găsit mâţa mea albă exact aşa cum visez eu . .

Anyway , mulţumesc pentru timpul acordat .
AndreyHKS is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 23:06   #6
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

salut,
e bine ca te gandesti din timp la toate, in felul asta iti poti indeplini dorinta si poti gestiona mai bine banii, care, observ ca nu sunt chiar o problema (adica nu iti vei lua masina si sa nu mai ai bani de benzina...la asta ma refer, nu la faptul ca te dau afara...atunci ai opta ptr ceva mai scump probabil).
Deci, jantele fac, zic eu, cel putin 80% din aspectul masinii.
Eu personal am gasit o masina in stare foarte buna ....la inceput nici nu visam la renumitele bari M(consideram ca daca BMW a pus barile astea pe masina sunt OK si gata...ce m-am schimbat de atunci) In schimb visam la jante. Abia acum am reusit sa-mi iau un set de jante pe sufletul meu, cu toate ca visul meu sunt BBS RS care, cred ca sunt facute anume ptr pisik.
Deci, dupa parerea mea, ptr e36 cele mai potrivite jante sunt pe 17". Cele pe 18 sunt mari din cate am vazut eu la prieteni, iar pe 16" sunt mici. La astea iti pot spune din experienta ca pe fata nu o sa arate niciodata locul ala de la aripa plin, asa cum vine o janta pe 17", iar daca o lasi jos vei freca cu podeaua toate denivelarile de pe minunatele noastre drumuri. Sa nu crezi ca lasata jos si cu jante pe 17" nu vei atinge, dar conteaza aprox. 1,5 cm aia mai sus, ridicata din jante si nu din suspensie.
Fiind o masina cu linie sport dau bine pe ea jantele cu "buza" si cauciucuri foarte intinse (care tehnic nu prea sunt OK) in doua dimensiuni, aici referindu-ma la latimea jantelor. Pana sa-mi iau jantele astea nu prea vroiam sa-mi trag aripile (si acum am remuscari fiindca voi face asta), dar am vazut ca nu iese nimic spectaculos fara chestia asta....asa ca mi-am ales jante cu ET-uri mici si destul de late, urmand sa "operez" aripile spate

De aici totul tine de gusturi si buget ptr alegerea unor jante care sa-ti placa tie in primul rand si, sa te faca sa zambesti cand te apropii de masina....

Nu inseamna ca masinile cu jante clasice ca dimensiuni nu sunt frumoase, sau ca toate pisicile trebuie sa aibe jante cu buza si aripi umflate....fiecare proprietar are dreptul la propriile sale gusturi care trebuie respectate

Iti doresc bafta, sa gasesti o masina care sa fie OK din punct de vedere tehnic si apoi vezi tu ce faci la ea....
Nu imi permit sa dau sfaturi, dar eu cred ca ar fi bine la achizitionarea unei masini sa sti exact ce vrei de la ea, ma refer aici la faptul ca nu e OK sa iti iei un 316 si sa visezi la transformarea ei intr-un monstru....asta e alta discutie, pe tine te interesau jantele....
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 23:23   #7
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

Sincer,cred ca jantele astea le dau clasa la tot ce ai pus tu acolo.
http://www.ebay.de/itm/Holzel-Motors...item19cdef1140
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 23:37   #8
AndreyHKS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 35
Default Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

Mulţumesc foarte mult pentru mica povestire , orice experienţă este binevenită şi îţi permit eu să îmi dai sfaturi .

Mare dreptate ai în privinţa jantelor , dă o notă majoră aspectului maşinii .
Aşa cât de cât planuri pentru început mi-am pus în minte câteva repere pe care sper că le voi atinge şi nimic mai mult n-o să mai cer de la ea :
96-97' ar fi super dacă găsesc , coupe , restaurare caroserie complet !!! , Kit ///M-tech , până în 200k km , 2.0 24v Vanos + CIP şi resoftare este mai mult decât suficient( targetul pentru motor după mine ar fi desfacerea totală , înlocuit interne şi făcut ca la carte )
( !!! Aici aberez : un melc acolo sub capotă la 0.8bar să şuiere BOVu' pe London Bridge nu mă deranjează )
discuri de frână mari ventilate HKS / Brembo - vedem noi şi preţu' , la suspensie aş opta ceva reglabil de pe M3 originală
evacuare din inox să facă glăgieee
jantee .. preferate sunt Braid ,Throwing stars M5 E34 , Borbet A ( restilizate puţin ) , Badboy ( MM 15 Mys - să nu pui ACTA pe mine ) , AngelEyes cu xenon H11 , lampe şi stopuri clasice clean , interior black&white , folie 70% pe toate geamurile ( sună ilegal , ştiu ) , şi ceva gălăgie interioară în materie de muzică ( în principiu merg pe Boose , au preţuri foarte avantajoase prin Uk )

Cât mai clean şi elegantă .

şi alte detalii .. dar în mare cam asta mi-aş dori de la ea la final . ( Când ăsta ?! Nu ştim . ) Sunt vise mari , vise scumpe( mă aştept să bag în ea mai mult decât am dat ,dar toate cu timpul , sunt vise în care trebuie să pun suflet şi foarte mult timp dedicat , dar asta vreau să rămână maşina mea pentru muuult timp .

Last edited by AndreyHKS; 28-02-12 at 00:04.
AndreyHKS is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 23:38   #9
AndreyHKS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 35
Default Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

Quote:
Originally Posted by zepolikahhh_ View Post
Sincer,cred ca jantele astea le dau clasa la tot ce ai pus tu acolo.
http://www.ebay.de/itm/Holzel-Motors...item19cdef1140
SĂ ştii că m-am gândit şi la ceva OEM şi astea au fost primele care mi-au venit în minte . Depinde şi ce pică mai uşor la îndemână .
AndreyHKS is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 23:41   #10
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

CIP sau resoftare e acelasi lucru , suspensia m3 nu stiu sa fie reglabila
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 23:49   #11
AndreyHKS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 35
Default Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
CIP sau resoftare e acelasi lucru , suspensia m3 nu stiu sa fie reglabila
Scuze , my bad . Oboseala e de vină . Muuulte ore în jurul cutiilor ăstora numite calculatoare astăzi ( În domeniul acesta lucrez . )

Am văzut acum ceva timp pe la nişte băieţii în Uk un model puţin modificat ( ceva OEM sachs E36 M3 dacă nu mă înşel .. ) şi putea regla undeva la +- 5cm
AndreyHKS is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 23:52   #12
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

Quote:
Originally Posted by AndreyHKS View Post
SĂ ştii că m-am gândit şi la ceva OEM şi astea au fost primele care mi-au venit în minte . Depinde şi ce pică mai uşor la îndemână .
Sunt OEM doar ca astepect,ca dimensiuni nu mai
2x 8jx17 ET 35
2x 9,5jx17 ET 30 prea faine dimensiunile astea
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 11:00   #13
da_joint
BMW Driver

Stage 5
 
da_joint's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,728
Member of:
[BMW]
[2 Roti]
Talking Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

BBS RC sau Style 5 cum vreti sa le spuneti sunt fumate,asa ca propun sa scapati toti de ele.
da_joint is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 15:00   #14
Z E K Y

Stage 5
 
Z E K Y's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,401
Member of:
[BMW]
Default Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

Quote:
Originally Posted by da_joint View Post
BBS RC sau Style 5 cum vreti sa le spuneti sunt fumate,asa ca propun sa scapati toti de ele.
de ce ma, sa ramai numai tu cu style 5? hotomanule!

parca acum o vreme nu conta cat de multe sunt si era important cat de bine dau pe masina

P.S. Cumpar style 5..
__________________
Oamenii sunt faptele lor!

Last edited by Z E K Y; 28-02-12 at 15:04.
Z E K Y is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 17:28   #15
da_joint
BMW Driver

Stage 5
 
da_joint's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,728
Member of:
[BMW]
[2 Roti]
Default Re: Jante Deosebite e36 ! HELP !

Quote:
Originally Posted by Z E K Y View Post
de ce ma, sa ramai numai tu cu style 5? hotomanule!

parca acum o vreme nu conta cat de multe sunt si era important cat de bine dau pe masina

P.S. Cumpar style 5..
) Da ma Samsare! A zis cineva mai sus o chestie f adevarata,conteaza si masina cum arata inainte de jante.Daca te apuci sa pui jante si suspensie ,da masina e muci ai facut rahatu praf...si sunt multi dinastia care nu schimba o bucsa la masina sau uleiul dar au jante.Personal am vazut o masina de genu asta,a pus suspensie,vaderele care au trecut pe la noi,angel eyes,jante modulare(parca) cu buza mica-buza mare insa vopseaua era praf,aripile spate trase la refuz ...cu un deget daca apucai de ele si trageai... ramaneai cu tabla in mana.A incercat un amic sa o dea de cur si nu a reusit,atat de lesinata era...in fine!

Revenind cred ca mai conteaza si o alta chestie pe care eu am observat-o la pisici.Incearca sa pui acelasi tip de janta pe doua masini de culori total diferite si vei vedea ca pe una da mai bine pe alta mai putin bine.
__________________
da_joint is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -