Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 11-04-08, 14:37   #1
Ed_Crane_1983

Stage 5
 
Ed_Crane_1983's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 568
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Mars moto de amploare in Capitala


Mars moto de amploare in Capitala

Asociatia Motociclistilor din Romania si cluburile moto din Bucuresti organizeaza maine, 12 aprilie, incepand cu ora 10.00, un mars moto care marcheaza debutul campaniei anti-accidente "Exista motociclisti in trafic".


Locul de intalnire va fi P-ta Constitutiei, de unde se va strabate un traseu bine stabilit: P-ta Unirii-Universitate-P-ta Romana-P-ta Victoriei-P-ta Charles de Gaulle-Arcul de Triumf. Acest demers este sprijinit de Brigada de Politie Rutiera.

Evenimentul nu se va rezuma doar la Capitala. Simultan se vor organiza intalniri in alte 22 de orase ale tarii: Timisoara, Cluj, Constanta, Calarasi, Drobeta Tr. Severin, Bistrita, Giurgiu, Brasov, Sibiu, Iasi, Zalau, Cugir/Alba, Arges, Hunedoara, Fagaras, Targoviste, Oradea, Galati, Baia Mare, Campina, Buzau.

Scopul demersului este acela de a constientiza soferii auto cu privire la numarul tot mai mare al motociclistilor din trafic si pericolele de accidentare la care acestia sunt expusi.

AMR defineste aceasta campanie ca fiind una sociala, care urmareste imbunatatire sigurantei rutiere. Sunt asteptati la aceasta manifestare, la nivelul Bucurestiului, 1000 de motociclisti, printre care se vor afla si diverse personalitati pasionate de mersul pe doua roti. AMR si Brigada de Politie Rutiera nu se opresc aici, urmand sa dedice un intreg proiect de siguranta rutiera motociclistilor.

fotografia e generica
__________________
Lars Von Trier

Last edited by Ed_Crane_1983; 11-04-08 at 14:42.
Ed_Crane_1983 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 15:07   #2
WILD_CAT

Stage 5
 
WILD_CAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 369
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Hyundai]
Default Re: Mars moto de amploare in Capitala

mult succes , cu toate ca ma indoiesc ...... de vreo reusita.......sunt prea multi si prea multe EPAVE IN TRAFIC ca sa reusiti ceva.
WILD_CAT is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 15:23   #3
Drako4Life

Stage 5
 
Drako4Life's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 437
Default Re: Mars moto de amploare in Capitala

Deci maine din pacate o sa asistam la moartea cuiva...Intradevar, prea multe "epave" in trafic, desi sunt sofer mai merg si cu atv-ul (nu e pe 2 roti dar se aproximeaza) si am vazut si cum e si lumea "moto" si pot spune ca pericole sunt cu 4 roti...daramite cu 2...prea multi "tataie" cu masini care nu stiu ce fac...bine, si pustani ca mine, dar...ramane de vazut daca o sa aiba vre-o importanta in trafic acest mars...si...Fara Accidente!
__________________
Viata in Romania
Drako4Life is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 15:47   #4
Jok3r K10

Stage 5
 
Jok3r K10's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 937
Member of:
[VW]
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Mars moto de amploare in Capitala

Mult succes ....bravo lor pentru initiativa.......
Jok3r K10 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 15:55   #5
r3mIx

Stage 1
 
r3mIx's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 15
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Mars moto de amploare in Capitala

de multe ori soferii de masini incearca sa intimideze motociclistii ...... ba se dau spre ei , ba nu ii lasa sa treaca , ba pune frana cand vine un motociclist tare din spate ........ mi s'au intamplat de n ori lucrurile astea.....asa ca bafta maine poate o sa ajung si eu
r3mIx is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 15:57   #6
xtrim

Stage 4
 
xtrim's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 205
Default Re: Mars moto de amploare in Capitala

> si eu merg maine la mine in Bv > chiar dak nu am motor .....inca .....Imi plac la nebunie > sper tare
xtrim is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 17:51   #7
OpReA

Stage 5
 
OpReA's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,016
Default Re: Mars moto de amploare in Capitala

se va inchide traficul special pt asta?
OpReA is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 19:36   #8
LOGAN91

Stage 5
 
LOGAN91's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 550
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Mars moto de amploare in Capitala

Cu riscu de ami lua diverse sanctiuni etc....imi spun si eu of-ul in legatura cu motociclisti.
Da ok sunt si multi "tataie" sau cum vreti voi care nu prea au treaba cu circulatia.....dar mai de graba voi sunteti mai in culpa.....sa va dau exemple?
Daca ati merge si voi regulamentar acolo nu zic 60km ca de voie e smecheri aveti motoare , dar da un maxim 80km/h nu ar fi atatea accidente.....
Scrie undeva in codul rutie ca motociclisti au voie sa depaseasca printre masini(intre benzi) , ar trebui sa stati si voi pe banda voastra ca toti ceilalti dar se aplica regula de mai sus "voi e smecheri aveti motoare" , cum sa te vada omu cand te uiti in oglinda in dreapta nu ie te uiti in stanga nu vine nimica si dupaia apareti de cine stiu unde......si ar mai fi multe de spus....dar si asa mi-am pus jumatate de forum in cap cu toate ca am dreptate.....Succes cu mitingul , dar si voi ar trebui sa va schimbati atitudinea...

Last edited by Bogdan_ozzy; 11-04-08 at 22:34.
LOGAN91 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 20:17   #9
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Mars moto de amploare in Capitala

sa nu-i bagam pe toti la gramada.. peste tot sunt epave ..dar aici ar fi vorba de un respect reciproc intrucat toti suntem participanti la trafic !

ps: si eu m-am speriat de cateva ori de motoare: o data a trecut unu chira cand sa scot mana pe geam sa ma aerisesc eram la semafor( intre benzi n-ai ce cauta stai la rand ca toti --- asta cam toti gresiti ) ... sa nu mai spun ca voi la 100 ajungeti imediat..normal ca in oglinda nu te uiti non stop la intervale din reflex, dar chiar cand esti atent la drum si stiind ca in urma cu 1 sec nu era nimeni in spate apare un motor si se intampla ce se intampla!
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 20:45   #10
jacksoon

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 242
Default Re: Mars moto de amploare in Capitala

e foarte bine ce fac ei..nu trebuie neglijati si privit cu dispret
jacksoon is offline   Reply With Quote
Old 12-04-08, 19:50   #11
blondu_mm

Stage 2
 
blondu_mm's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 29
Default Re: Mars moto de amploare in Capitala

bravo pt actiune,
legat de moto si tuning sunt doua 'grupuri' mai speciale in trafic.
cele mai multe accidente de genul: am facut stanga si s-a infipt in portiera, se datoreaza nesemnalizarii schimbarii directiei de mers, si apoi vitezei de 120 intre semafoare...
si nu e vorba de 'jmecher pe 2 roti', pur si simplu motorul - si mai ales cel de viteza- se simte bine la peste 100, e mic se strecoara - si nu o sa vezi motociclisti stand in coloana la semafor, sau mergand in spatele tau cu 50,

blondu_mm is offline   Reply With Quote
Old 12-04-08, 20:34   #12
Big_85

Stage 4
 
Big_85's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 290
Default Re: Mars moto de amploare in Capitala

bafta dar nu stiu ce ar putea rezolva intr-o tara care nu prea ia in seama mai nimik din ce se intampla si intr-un trafic plin de tarani de oras..
Big_85 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-08, 21:59   #13
adrian46

Stage 4
 
adrian46's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 209
Default Re: Mars moto de amploare in Capitala

nimik de zis d baietii astia care incearca sa faca ceva util,dar sunt shi unii teribilisti cu motoarele de te trezesti ca trec p langa tine cu 200 la ora
adrian46 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 00:51   #14
tuner_cata_05
Nissan Driver

Stage 5
 
tuner_cata_05's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 516
Member of:
[2 Roti]
[Nissan]
Wink Re: Mars moto de amploare in Capitala

Poze/filme are cineva???
Promit ca pun si eu cand se face asa ceva si la Baia Mare...
tuner_cata_05 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 00:57   #15
LOGAN91

Stage 5
 
LOGAN91's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 550
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Mars moto de amploare in Capitala

Parerea mea ,decat sa fac marsuri din astea , nu zic ca nu sunt utile ok , dar mai simplu mi se pare sa isi revizuiasca ei comportamentul in trafic......e cel mai simplu,.
LOGAN91 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -