Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Golf 5 VS Golf 6
Golf 5 85 47.75%
Golf 6 93 52.25%
Voters: 178. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-09, 23:28   #31
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 5 VS Golf 6

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Golf 6 GTI nu o sa aiba LSD ci diferential blocabil electronic,la fel cum are Leon Cupra.Adica iti blocheaza roata care patineaza folosind senzorii de ABS si frana pentru ca diferentialul DESCHIS sa transmita putere la cealalta roata.Adica efect zero la condus,poate doar sa pleci de pe loc cu o roata jos si una pe cric.
Asta daca nu se razgandesc baietii si ii pun un LSD ca lumea...nu de alta dar 3 dintre hot-hatch-uri au deja.

Despre o compacta de 105 CP si 22.000 EURO (cand un GTI 5 era ~24.000) sau cat de bine trage la 1580 kg no comment...
iar ma leg de tine cu preturile,unde doamne iarta-ma golf 5 gti la 24 de mii euro? aratami-l si mie ca maine il cumpar,cand unul decent e 30 sa nu zic mai mult...
acuma referitor la golf 6 gti iti dau citat din top gear:"tratamentele pentru gti vor fi arcuri si amortizoare noi cu ACC(active chassis control) si noul diferential XDS cu alunecare limitata"...eu am inteles ca are lsd,poate gresesc dar asta am inteles
...si referitor la intepatura ta sincer nu m-au dezamagit niciodata cei 105 cai la 1579 de kg.NICIODATA(pentru o masina care nu este nicidecum un hot hatch este mai mult decat suficient si ar fi fost suficient incontinuare daca nu aveam eu mania tuningului si nu vroiam sa imbunatatesc performantele ,acuma iti zic ca merge mult mai bine si trage cam cu 2 secunde si ceva mai tare de la 0 la 100)
__________________
~Intermedieri vanzari/cumparari/inchirieri de studio-uri/garosoniere/apartamente in cea mai frumoasa statiune de vacanta de pe litoralul bulgaresc :SUNNY BEACH.PRETURI FOARTE MICI!!! Pentru detalii,informatii suplimentare sau chiar viizonari-0733 936 864-Dl.Mihaila Robert~
~turism intern,turism extern,curse charter,bilete avion,rezervari hoteliere oriunde in lume.vacante,excursii si weekenduri de vis la preturi avantajoase.Pentru detalii-0733936864-Dl Mihaila Robert~
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 06:32   #32
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Golf 5 VS Golf 6

nope man, are dreptate, e 24.000, iar ala in 3 usi e 23.000..... dar cine ar fi putut sa-l convinga pe tata sa-si ia gti plus ca in 2005 cand l-a luat , eu si masinile, baba si mitraliera.... http://www.123auto.ro/Masini-Noi/Vol...-0-FSI-200-CP/
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 11:18   #33
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 5 VS Golf 6

...pai acuma e 24 de mii,normal ca peste 2 luni apare mk6 gti...cand mi-am luat eu golful acum 1 an jumate am vrut initial gti dar era undeva la 30 mii si nu mi-am permis...
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 12:19   #34
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Golf 5 VS Golf 6

golf 6 arata bine doar in fata, copiat dupa scirocco dar in spate e urat, copiat dupa touareg.
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 12:46   #35
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Golf 5 VS Golf 6

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
iar ma leg de tine cu preturile,unde doamne iarta-ma golf 5 gti la 24 de mii euro? aratami-l si mie ca maine il cumpar,cand unul decent e 30 sa nu zic mai mult...
acuma referitor la golf 6 gti iti dau citat din top gear:"tratamentele pentru gti vor fi arcuri si amortizoare noi cu ACC(active chassis control) si noul diferential XDS cu alunecare limitata"...eu am inteles ca are lsd,poate gresesc dar asta am inteles
...si referitor la intepatura ta sincer nu m-au dezamagit niciodata cei 105 cai la 1579 de kg.NICIODATA(pentru o masina care nu este nicidecum un hot hatch este mai mult decat suficient si ar fi fost suficient incontinuare daca nu aveam eu mania tuningului si nu vroiam sa imbunatatesc performantele ,acuma iti zic ca merge mult mai bine si trage cam cu 2 secunde si ceva mai tare de la 0 la 100)
cu 2 secunde mai bine? ai 200 cai?
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 13:05   #36
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 5 VS Golf 6

...nu stiam ca iti trebuie 200 cai ca sa ajungi undeva la 9 sec juma de la 0 la 100 tinand cont ca stock demarajul este de 11,1
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 19:11   #37
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Golf 5 VS Golf 6

votez g6 ...fata arata bine spatele e cam strigat puteau pune alte stopuri..dar pe ansamblu un golf 5GTI arata mai binne ca un G6 stock...asteptam mk6 GTI in poze arata super
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 12:11   #38
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 5 VS Golf 6

...am avut ocazia sa conduc aseara desi pentru putin timp un golf 6 2.0tdi 110hp ...prima impresie a fost placuta,parca mi-a placut mai mult decat ce vazusem pana acuma stand sa o studiez mai amanuntit,era echipata cu jante pe 17" care ii dadeau un aspect cu mult mai frumos...in continuare nu imi place partea din spate a masinii cu ale ei stopuri...surpriza placuta vine la interior unde sunt folosite in principal aceleasi materiale ca la golf 5 cu un plus pentru anumite zone...plansa de bord are aceeasi baza,butoanele sunt usor restilizate la fel si cadranele de bord...nu mi-a placut noul tip de climatizare care mi se pare mai putin practic si interesant ca la golf 5...in rest aproximativ aceeasi masina,cu un plus pentru silentiozitatea motorului
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 13:25   #39
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 5 VS Golf 6

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
iar ma leg de tine cu preturile,unde doamne iarta-ma golf 5 gti la 24 de mii euro? aratami-l si mie ca maine il cumpar,cand unul decent e 30 sa nu zic mai mult...
Daca nu te grabesti, prin vara ti-l vand pe al meu la super pret.
Acum am 14.000 km cu el si nu cred ca sar de 20.000.km.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 20:26   #40
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

Nici unul din ele n-are motive sa fie votat. Acelasi ladoi de masina in haine noi, cu greutatea unei Clasa E sau Seria 5, solutii tehnice dubioase pentru probleme care nu exista, pret imens pentru o masina deloc capabila, consumabile scumpe. VW s-a prostit de tot

E unul din putinele poll-uri la care refuz, oficial, sa votez

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 18:01   #41
andrew 46

Stage 5
 
andrew 46's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,438
Member of:
[Colectionar Machete]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

am votat golf 5 datorita modelelor gti si r32
la golf 6 n-am vazut asa ceva...probabil vor aparea in curand
andrew 46 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 00:08   #42
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

Volkswagen UK a publicat pe site-ul său primele fotografii cu versiunea de producţie a noului Volkswagen Golf 6 GTI. La Salonul Auto de la Paris, producătorul german a prezentat noul Golf GTI sub formă de concept - īntr-o variantă aproape gata de producţie. Iar acum vedem că faţă de concept, varianta de serie nu diferă mai deloc.

Īn anul 1976 a fost lansat modelul Volkswagen Golf 1 GTI, iar acum la 32 de ani după ce prima generaţie Golf şi-a făcut apariţia, a fost prezentată īn formă de concept cea de a şasea generaţie Golf GTI, īnainte de a-şi face debutul la salonul Auto de la Paris.

Noul concept VW Golf GTI păstrează caracteristicile specifice GTI: dinamism, stil şi practicabilitate şi foloseşte cele mai noi tehnologii īn materie de trenuri de rulare şi şasiuri.

Suspensiile multi-link ale modelului standard Golf 6 au fost modificate special pentru a se adapta cu performanţele dinamice al noului GTI. Pentru prima oară pe un GTI au fost integrate arcuri şi amortizoare speciale alături de bare antiruliu şi sistemul ACC (Adaptiv Chassis Control) cu ajustare pneumatică a amortizoarelor. Sistemul ACC dispune de trei moduri de funcţionare - confort, normal şi sport.

Pentru prima dată noul Golf GTI a fost dotat cu un diferenţial cu alunecare limitată (XDS) conectat la un sistem sofisticat ESP pentru a maximiza răspunsul tracţiunii.

Conceptul VW Golf 6 GTI este propulsat de un motor TSI de 2.0 litri īn 4 cilindri care dezvoltă 210 CP - mai mult cu 10 CP decāt modelul precedent. Īn ciuda plusului de putere noul motor este mai eficient decāt predecesorul său avānd un consum de
6.2 litri/100 km cu emisii de CO2 de 189 g/km. Noul Golf 6 GTI ajunge de la 0-100 km/h īn 7.2 secunde şi are o viteză maximă de 238 km/h, fiind cel mai rapid model Golf GTI produs vreodată.

La noul concept GTI a lucrat o echipă formată din 3 designeri: Walter de Silva, Klaus Bischoff şi Marc Lichte. Conceptul dispune de o grilă cu traverse colorate īn roşu, şi noi faruri mai elegante cu lămpi individuale īn spatele geamului translucid. Din profil se remarcă pragurile laterale şi jantele de 18 inch cu designul specific modelului Golf 5 GTI. La partea din spate conceptul este echipat cu stopuri fumurii, şi cu un difuzor īn care sunt integrate două ţevi de eşapament cromate.

Modificările sportive ale exteriorului se continuă şi īn interiorul maşinii, acolo unde īntālnim volanul aplatizat īmbrăcat īn piele neagră īmbinată prin cusături roşii. Interiorul este dotat şi cu scaune sport, un panou de instrumente special şi inserţii cromate pentru panourile uşilor.

La fel ca toate modelele Golf 6 noul GTI este echipat cu 7 airbag-uri, un CD player, climatizare şi ESP.

Noul Volkswagen Golf 6 GTI va intra īn producţie īn primăvara lui 2009.
Attached Images
        

Last edited by robertinho; 09-02-09 at 00:14.
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 00:09   #43
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

Noul VW Golf R20 va avea 270 CP!
Cei 250 de cai putere ai versiunii Golf 5 R32 vor fi inlocuiti cu 270 CP, puterea maxima a noului Golf 6 R20. Cea mai puternica versiune a lui Golf 5, celebrul R32 de 250 de cai, va deveni o simpla amintire atunci cand Volkswagen va scoate pe piata varianta de top pe plaja sportivitatii in familia Golf 6: R20. Desi denumirea nu inspira putere si performante de top, noua versiune va beneficia de aportul propulsorului VW de 2.0 litri TSI, a carui putere va urca insa inspre maximul de potential al acestuia: 270 de cai.

Performantele lui Golf R20 vor bate inspre 5.5 secunde pentru 0-100 km/h, singura cunoscuta ramanand viteza maxima a modelului: 250 de kilometri pe ora, cu limitare electronica.

Conform imaginilor ipotetice prezentate de publicatia caranddriver, noul Golf R20 va beneficia de aportul estetic al unor spoilere agresive in partea frontala si in cea posterioara, tevile duble de evacuare montate central completand imaginea sport a modelului. Initial, Golf R20 va dispune exclusiv de versiune cu trei portiere, urmand ca, in functie de cereri, VW sa decida daca lansarea unei variante cu cinci usi este sau nu viabila.

Noul model va fi prezentat oficial la un eveniment motorsport, la Nurburgring. Este vorba de cursa ADAC de 24 de ore, care va avea loc in 21 mai 2009
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vw-golf-r20.jpg
Views:	261
Size:	46.2 KB
ID:	786220   Click image for larger version

Name:	vw-golf-r20-1.jpg
Views:	246
Size:	43.6 KB
ID:	786221  
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 01:19   #44
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

1. "Cel mai rapid GTI" in comparatie cu ceea ce spun ei a fost Golf V GTI Edition 30. Se contrazic singuri
2. Potentialul TFSI-ului e mai mare. Multe S3-uri / Leon II Cupra sar de 300 CP cu turbina de serie
3. Foarte probabil va costa mai mult ca Golf V GTI
4. E de neinteles din punct de vedere strict economic cum un producator care fabrica un produs mai scump, mai greoi si mai complex cu fiecare generatie are vanzari din ce in ce mai bune in ciuda crizei. Ramane de vazut daca in momentul in care Golf "x" GTI va costa aproape la fel de mult ca un Boxster si Golf "x" R"y" la fel de mult ca un Cayman le va mai cumpara cineva

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 06:47   #45
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: VW Golf V vs. VW Golf VI

probabil ca o sa fie vreo 35, 40.000 de la aparitie si vreo 30.000 GTI'ul... eu mi-as lua R20... pacat ca nu prea vad cum o sa fac rost de atatia bani pana atunci...
Lecca is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -