Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-08, 21:08   #31
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fast hatchback

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Mai incerc o data ca nu mai pot si crd k parasesc forumul k nu mai are rost.
GTR tu ai zis asa "Hatchback is a term designating an automobile design, containing a passenger cabin with an integrated cargo space, accessed from behind the vehicle by a single, top-hinged tailgate or large flip-up window. The vehicle commonly has two rows of seats, with the rear seat able to fold down to increase cargo space."
In traducere "hatchback este un termen automobilistic, care contine cabina pasagerului cu un spatiu de bagaj integrat in ea, ce se acceseaza din spatele vehiculului".Pai poza mea nu arata celas lucru stiu k Octavia este si sedan dar este si hatchback chiar din traducerea ta. Normal k este mai mare si are aspect de sedan dar nu este si v-am aratat in poza. Cu tine GTR nu am nimic cu toate ca primul topic a fost scris cu rautate macar ai fost pe subiect eu am ce am cu oamenii obositi care posteaza pe forum lucruri de genu "ce am mai ras fara sa stie ce si cum".
Pai eu ti-am pus si continuitatea articolului, daca vrei sa-l citesti integral ia adresa asta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hatchback

Da chiar nu are rost sa te enervezi, comparatia poate fi facuta chiar daca nu este un Hatchback.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 16:36   #32
rapid_1923

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 47
Default Re: Fast hatchback

focus ST . . . oricand
rapid_1923 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-08, 15:39   #33
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Fast hatchback

Din 3 pagini ale acestui topic am vazut doar 2 posturi in care sa se vorbeasca de Hatchback-urile noastre in rest m-ati omorat cu Skoda Octavia si alte prostii.
Chiar e asa de greu sa discutam despre masinile in cauza?
S-a impamantenit ideea ca hatchback e o masina mica. Dupa definitiile voastre si Renault Velsatis sau Seat Altea sunt hatchback.
__________________
The OFFICE is for the hardworking people
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 30-09-08, 20:57   #34
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Fast hatchback

...topul pentru mine ar arata cam ajea:
1. opel astra opc
2.renault megane rs(daca s-ar putea f1 team r 26 ar fi si mai bine)
3.vw golf 5 gti
ordinea in continuare ar fi urmatoarea: focus st,mazda 3 mps iar la ultimele 2 am o dilema(la alfa romeo ma dezgusta cilindreea foarte mare si puterea mica in comparatie cu ceilalti candidati,iar skoda octavia rs nu-mi place deloc)
__________________
~Intermedieri vanzari/cumparari/inchirieri de studio-uri/garosoniere/apartamente in cea mai frumoasa statiune de vacanta de pe litoralul bulgaresc :SUNNY BEACH.PRETURI FOARTE MICI!!! Pentru detalii,informatii suplimentare sau chiar viizonari-0733 936 864-Dl.Mihaila Robert~
~turism intern,turism extern,curse charter,bilete avion,rezervari hoteliere oriunde in lume.vacante,excursii si weekenduri de vis la preturi avantajoase.Pentru detalii-0733936864-Dl Mihaila Robert~
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 00:34   #35
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Fast hatchback

Imprezza WRX STI
BMW 135i
Audi S3
VW Golf R32
Seat Leon Cupra
steffan is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 11:17   #36
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Fast hatchback

...nici una dintre masinile mentionate de tine nu fac subiectul topiculuiri nu ai avut rabdare sa citesti si inceputul si te-ai ghidat numai dupa titlu,ori nu stiu ce sa zic
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 11:58   #37
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Fast hatchback

greseala mea.. mam luat doar dupa titlu... deci prefer pe primul loc pe Alfa Romeo, pe 2 Mazda

totusi skoda octavia este hatchback?!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 13-10-08, 19:11   #38
nsl_iuli

Stage 5
 
nsl_iuli's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 708
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: Fast hatchback

1- Megane RS, sau mai bine F1 R26 (I love it)
2-3 nu mai isi au rostul...
nsl_iuli is offline   Reply With Quote
Old 22-10-08, 09:02   #39
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Fast hatchback

Acum ceva timp am inceput sa caut masini de genul celor din lista cu mentiunea ca voiam sa aiba usi pentru toate locurile (deci 4/5). Astfel am ajuns la o lista, nu neaparat in ordine preferintelor:
- megane2 rs 5p;
- leon cupra;
- impreza wrx 2008;
- golf gti 30ed;
- mazda 3 mps;
- focus st.

Au sarit din schema din start:
- asta opc - doar 3 usi, stabilitate deplorabila, putere si cuplu relativ mari pentru o masina fara lsd, etc;
- civic typeR - doar 3 uri, pret marisor in comparatie cu altele care ofera si dotari mai multe;
- golf gti - stabilitate indoielnica (viteze de intrare in viraje cu 1Kmph mai mici decit un citroen C4 cu 110CP), distante de frinare mari (ii ia vreo 5-6m in plus fata de un C4 VTS sa se opreasca de la 100Kmph pe asfalt ud), costa mai mult decit face, service execrabil in reteaua porsche;
- bmw 130i si 123d, pret extraordinar de mare, chiar daca e in parte justificat, bmw fiind una dintre marcile cu adevarat germane;
- lancer X rallyart - nu iesise inca.

Si le-am exclus pe rind:
- megane rs - e facut de renault sport ce nu prea au treaba cu renault, deci fiabilitatea si performantele sint ok. E foarte ok pe circuit, idem pe strazi, consuma rezonabil in oras, arata bine in exterior. Minus: arata oribil in interior. Insa are un pret excelent si dotari foarte bune in acel pret
- leon cupra - acelasi lucru ca si megane-ul rs, mai putin remarca despre pret
- golf gti 30ed - costa semnificativ ai mult decit face (ca si gti-ul normal de 200cp), si mai mult ca sigur a imprumutat din lipsurile dinamice ale GTI-ului de 200cp;
- focus st: 2.5T 5 cilindri si doar 225CP? In rest rezonabil;
- impreza wrx: pentru o masina de zi cu zi (da, si asta se vrea) interiorul racing-like e destul de putin primitor. In rest masina vireaza si accelereaza bine... pina pe la 160-170Kmph, consuma cam mult dar e explicabil din cauza tractiunii integrale, etc. E cam ciudata, stilul asta e intru totul de inteles la un sti, nu si la wrx-ul normal. Si costa multisor.
- mazda 3 mps - accelereaza si frineaza ca un porsche mai mic, sta pe viraje ca o impreza wrx sau focus st, are un interior foarte bine lucrat si gindit, arata bine si in acelasi timp discret, la puterea si cuplul ala primesti evident si autoblocant ca sa nu dai cu masina de gard (cum se intimpla la astra opc), pret foarte bun, fiabilitate mazda. Am comandat-o si am luat-o iar dupa aproape 18k km nu regret decit ca tre' sa-mi pun eu o priza de 12v prin habitaclu ca nu am decit bricheta (la modelele dupa martie 2008 au bagat asta ca standard, probabil s-au trezit).

Deci relativ la lista pe care ai facut-o tu:
1. mazda 3 mps;
2. megane RS (best buy!);
3. focus ST.

Cele de mai sus sint si tunabile daca asta se doreste. Megane-ul rs 5p dupa chip tuning ajunge pe la 270cp, ST-ul pe la 260, MPS-ul pe la 290 sau 310-315 (depinde cine-l face). 3MPS-ul dupa schimbarea evacuarii, admisiei, pompei de injectie si eventual montarea unui FMIC trece mult de 300cp (probabil 320-330 cu turbo stock), samd.

Last edited by mituc; 22-10-08 at 09:32.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 23:13   #40
rapid_1923

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 47
Default Re: Fast hatchback

Quote:
Originally Posted by mituc View Post
Cele de mai sus sint si tunabile daca asta se doreste. Megane-ul rs 5p dupa chip tuning ajunge pe la 270cp, ST-ul pe la 260, MPS-ul pe la 290 sau 310-315 (depinde cine-l face). 3MPS-ul dupa schimbarea evacuarii, admisiei, pompei de injectie si eventual montarea unui FMIC trece mult de 300cp (probabil 320-330 cp cu turbo stock), samd.

320 cp si FWD . . . totusi . . .
rapid_1923 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-08, 07:56   #41
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Fast hatchback

Atita timp cit masina e echilibrata cum trebuie nu vad care ar putea fi problema. In plus, discutam despre fast hatchback.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 02-11-08, 15:48   #42
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Fast hatchback

Si ST poate ajunge la 320cp (Wolf-Pack am inteles ca-l duce acolo...nu mai stiu daca include sau nu alt turbo).Si intr-adevar, problema cu "dar 300+ cp pe fwd?" devine tot mai "palida".

Last edited by carutasu; 02-11-08 at 15:50.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-08, 21:48   #43
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Fast hatchback

Cu riscul sa ma repet, s-a ajuns la 400 CP pe FWD. Alfa Romeo 147 "Autodelta 147 GTA AM Super". Ah...da...e si aspirat natural =P~
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 03-11-08, 11:04   #44
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Fast hatchback

si eu am fost in situatia de a alege un hot hatch si am testat si am studiat cateva dintre ele

golf gti - multi bani ptr putine satisfactii foarte multe pe strazi design banal nu se diferentiaza prea mult de un golf normal
leon cupra - doar cu 5 usi si imi doream cu 3 iar interiorul este uratzel
mazda mps - nu imi place designul de nici un fel
type r - am avut comandat dar dupa ce am mers cu unul am renuntat
megane r26 - cele mai multe senzatii in spatele volanului lsd din fabrica super frane de fabrica si super raport pret / dotari (ca minus interiorul imbatranit)

am luat pana la urma megane r26 si nu regret nici un moment
am 19.000 km nici o problema cu el si multe satisfactii
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 03-11-08, 11:17   #45
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: Fast hatchback

Te urasc............Eu unu as merge pe mazda 3 mps....la banii aia primesti cam de toate!!!!

Arata si merge intr-un mare fel!!!
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -