Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR
Skoda Octavia RS 2.0TDI 170CP 105 47.09%
Seat Leon FR 2.0TDI 170CP 118 52.91%
Voters: 223. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-05-08, 08:53   #31
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

aaa TDI-u e varza nu fuge deloc .. adevaru e ca nu e pus pe audi motor w12tdi care face un f15
dolb is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 10:41   #32
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by yoda View Post
oare ce face?! mult fum...in mod sigur!
iar ref tdi=masini sport singura ce se preteaza ar fi R8 v12 tdi in rest...nimic doar fum...mult fum!
aham

Etapa 1
BRAZILIA - Curitiba

Prima cursa:
1. Yvan MULLER - SEAT Leon TDI
2. Rickard RYDELL - SEAT Leon TDI
3. Jorg MULLER - BMW 320si
4. Andy PRIAULX - BMW 320si
5. Gabriele TARQUINI - SEAT Leon TDI

A doua cursa:
1. Gabriele TARQUINI - SEAT Leon TDI
2. Andy PRIAULX - BMW 320si
3. Felix PORTEIRO - BMW 320si
4. Jorg MULLER - BMW 320si
5. Yvan MULLER - SEAT Leon TDI


Etapa 2
MEXIC - Puebla

Prima cursa:
1. Jordi GENE - SEAT Leon TDI
2. Rickard RYDELL - SEAT Leon TDI
3. Nicola LARINI - Chevrolet Lacetti
4. Tom CORONEL - SEAT Leon
5. Gabriele TARQUINI - SEAT Leon TDI

Cursa a doua:
1. Tiago MONTEIRO - SEAT Leon TDI
2. Rickard RYDELL - SEAT Leon TDI
3. Gabriele TARQUINI - SEAT Leon TDI
4. Yvan MULLER - SEAT Leon TDI
5. Jordi GENE - SEAT Leon TDI

Urat in cursa 2 din etapa a 2-a

Cam asta a facut deocamdata seat cu motoare TDI in motorsport
******-discutiile se refera strict la cele doua modele, nu la userii forumului-aleks
__________________
Seat Leon FR 2.0 TDI @ ~200CP

Last edited by aleks; 13-05-08 at 10:35.
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 13-05-08, 10:51   #33
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

va rog ca in posturile dumneavoastra sa faceti referire strict la octavia rs si/sau la leon fr, atacurile la persoana nu-si au locul aici
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-05-08, 11:08   #34
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
******-discutiile se refera strict la cele doua modele, nu la userii forumului-aleks
eu am condus leonul dar pe distante scurte si cu viteze mici singurul repros fiind rigiditatea ( pe atunci aveam astra ), acum am golf si este exact aceeasi rigiditate! si crede-ma am intrat in ac de par cu 150 si nu mi-a fugit de fund.

******-discutiile se refera strict la cele doua modele, nu la userii forumului-aleks
Foarte misto topicul...eram cam suparat din motive personale,insa acum mai mi-a trecut
Dolb ,io te cred,binenteles....doar ca...poate ar trebui sa treci si prin locatiile unde se tin GP-urile, sa le explici si celor din F1 procedeul folosit de tine......ca, sarmanii...aia sunt cam inapoiati si intra in acele de par cu 30-40km/h....nu ca matale cu 150.......sau era vorba de kilograme si nu de km/h ?...sau ai pus un "0" in plus acolo ...din greseala...
Vorba cuiva de mai sus,legata de varste si ce vorbeste fiecare...bag de seama ca mare dreptate avea
PS: aproppos,poate gresesc,insa erai cu un vehicul pe roti in acul ala de par la 150,sau tocmai fusesei rapit de fiinte extraterestre ?! ..in cel de-al doilea caz,te rog sa ma scuzi,m-am grabit in a trage concluzii....

Aleks, te rog sa nu stergi.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 13-05-08, 11:12   #35
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

am un sistem de viraj bazat pe GPS si vireaza singura ehe mai trebuie sa mai inveti!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-05-08, 16:58   #36
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
aham

Etapa 1
BRAZILIA - Curitiba

Prima cursa:
1. Yvan MULLER - SEAT Leon TDI
2. Rickard RYDELL - SEAT Leon TDI
3. Jorg MULLER - BMW 320si
4. Andy PRIAULX - BMW 320si
5. Gabriele TARQUINI - SEAT Leon TDI

A doua cursa:
1. Gabriele TARQUINI - SEAT Leon TDI
2. Andy PRIAULX - BMW 320si
3. Felix PORTEIRO - BMW 320si
4. Jorg MULLER - BMW 320si
5. Yvan MULLER - SEAT Leon TDI


Etapa 2
MEXIC - Puebla

Prima cursa:
1. Jordi GENE - SEAT Leon TDI
2. Rickard RYDELL - SEAT Leon TDI
3. Nicola LARINI - Chevrolet Lacetti
4. Tom CORONEL - SEAT Leon
5. Gabriele TARQUINI - SEAT Leon TDI

Cursa a doua:
1. Tiago MONTEIRO - SEAT Leon TDI
2. Rickard RYDELL - SEAT Leon TDI
3. Gabriele TARQUINI - SEAT Leon TDI
4. Yvan MULLER - SEAT Leon TDI
5. Jordi GENE - SEAT Leon TDI

Urat in cursa 2 din etapa a 2-a

Cam asta a facut deocamdata seat cu motoare TDI in motorsport
******-discutiile se refera strict la cele doua modele, nu la userii forumului-aleks
la seaturile tdi din wtcc e vorba strict de reclama, nu ca tdi-urie ar fi mai bune ca benzinarele, lumea vede si cumpara tdi si la vw le convine ca sunt mai scumpe atat la achizitie cat si la intretinere

OT: daca vrei sa cumperi dute fa un drive test cu amandoua si vezi care iti place mai mult nu te lua dupa ce spune unu sau altu
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 05:16   #37
stache

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 18
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

eu am un leon fr 2 de anul trecut si vreau sa spun ca am facut cea mai buna alegere de cand ma stiu !!!!!am 80 000 km cu ea si nu am avut nici o problema ....dar absolut nici una ,si am facut cu ea ce nici titi aur nu are curaj ....e super tare ...!!! am avut un golf inainte de 140 de cai si scartaia din toate balamalele !!!! sfatul meu este oricum sa ti iei un fr pe benzina pt ca este mai ieftin ca unul diesel este mai puternic la cossum este cu un litru 2 mai sus dar crede ma ca se merita.....intr adevar dieselul este mai fiabil dar acum depinde ce vrei ...

aaa ...am uitat ..mai vreau sa mentionez ca fr ul sta in curbe mai bine ca orice masina din clasa ei(gti rs st type r)si asta nu ca am eu ....nu am nici un motiv sa postez aiurea.. asa caaa alegerea este a ta
oricum daca as mai fi sa aleg tot leon mi as lua ....dar CUPRA

Last edited by stache; 21-05-08 at 05:20.
stache is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 07:11   #38
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

sami zic si eu parerea.deci motoare indentice de 2.0tdi si 170cp.adica skoda rs tdi si seat leon fr .da performantze indentice.consum indentic.exterior are un plus leonul.interior leonul e kk plastic de kk,pozitie de condus naspa,scaune naspa,vedere in spate naspa.skoda are un interior f bine aranjat calitatea este mult mai buna,vederea mult mai buna.plus ca la leon cand am condus pe mine mau incomodat si stalpii fatza si pozitia stergatoarelor cum sterg pe ploaie.eu as alege fara sa clipesc skoda in favoarea seatului lucru care lam si facut:)bine cu alt motor
__________________
REVO ST3,APR RSC exhaust,ITG intake,Sachs Perfomance Clutch with SMF,QUAIFFE lsd,update breather kit,FORGE dv&bov,NEUSPEED dog bone,NEUSPEED rear sway bar link,H&R sway bars,EIBACH pro kit springs,BILSTEIN B8 shock absorber,VDO TURBO boost gauge,OZ ULTRALLEGERA 18"rims with MICHELIN PS2,AUTOTECH HPFP,S3 brakes pads DS2500,S3 intercooler,FORGE twincooler,IE rods,KO4 turbo,S3 injectors,S3 camshafts,RS4 FPR VALVE,Wot box,Boost controler,MOTUL fluids,CARBON LOOK.etc
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 08:06   #39
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

da..dar pe curbe leonul sta mai bine ca skoda. si din cate stiu si suspensia e mai dura putin la leon.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 15:52   #40
Ozeze

Stage 4
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 258
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Octavia .... imi place mult
Ozeze is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 17:36   #41
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Cam asta a facut deocamdata seat cu motoare TDI in motorsport
Mi se pare echitabil.Cand te depaseste un TFSI o sa te consolezi cu ideea "da frate ma depaseste ala cu o masina MAI IEFTINA,dar masina mea are insigna cu TDI cum au baietii din WTCC"

Quote:
fr ul sta in curbe mai bine ca orice masina din clasa ei(gti rs st type r)
Sigur ! O sa admiri stopurile unui ST si pe curbe si in linie dreapta.Si in aceeasi clasa intra si R26-le (chiar mai ieftin),fata de care nici Cupra nu ridica pretentii.

Quote:
pozitie de condus naspa
Leon-ul Cupra/FR are cea mai buna pozitie de condus dintre toate hot-hatch-urile.E singurul lucru bun la interioarele alea ca de Dacia 1300.

In afara de imagine ("proaspat pensionar" vs "sofer de microbuz"),mari diferente dinamice nu sunt intre ele (Octavia e mai aerodinamica si atinge 10 km/h in plus).Cum ambele sunt la pret de GTI care e mai bun din orice punct de vedere (inclusiv imaginea de "viitor proaspat pensionar" ) alegerea ar trebui sa fie evidenta.
Race is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 14:28   #42
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Mi se pare echitabil.Cand te depaseste un TFSI o sa te consolezi cu ideea "da frate ma depaseste ala cu o masina MAI IEFTINA,dar masina mea are insigna cu TDI cum au baietii din WTCC"
bai priceputule, tu chiar crezi ca toata lumea isi ia masina doar ca sa scoata cu 0.2 mai bine decat altcineva? Maturizeaza-te Race, cand ma depaseste un TFSI il las sa treaca si eventual il salut la semafor, iti dai seama... o sa cada pamantul pe mine ca m-a depasit o masina care e cu 0.6 sec mai rapida... ce uameni...)


Quote:
Originally Posted by Race View Post
Sigur ! O sa admiri stopurile unui ST si pe curbe si in linie dreapta.Si in aceeasi clasa intra si R26-le (chiar mai ieftin),fata de care nici Cupra nu ridica pretentii.
bineinteles, ca o sa ma intrec cu ST-uri la limita la 180+ km/h pe transfagarasan... exact cum ai vazut tu in 2 fast 2 furious! Oricum tin sa precizez ca sta pe sosea mult, mult mai bine decat m-as fi asteptat cand am cumparat-o.


Quote:
Originally Posted by Race View Post
Leon-ul Cupra/FR are cea mai buna pozitie de condus dintre toate hot-hatch-urile.E singurul lucru bun la interioarele alea ca de Dacia 1300.
Aici tin sa iti dau dreptate, scaunele sunt perfecte, pozitia la volan foarte joooooos. Cu partea 2-a insa e discutabil, unora le place interiorul altora nu, nu spun ca nu se putea mai bine dar urca-te si tu intr-un leon cu navigatie MFD2 si vezi dupa daca iti place sau nu.



Quote:
Originally Posted by Race View Post
In afara de imagine ("proaspat pensionar" vs "sofer de microbuz"),mari diferente dinamice nu sunt intre ele (Octavia e mai aerodinamica si atinge 10 km/h in plus).Cum ambele sunt la pret de GTI care e mai bun din orice punct de vedere (inclusiv imaginea de "viitor proaspat pensionar" ) alegerea ar trebui sa fie evidenta.
Aici am incercat sa te inteleg dar n-am putut
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 18:36   #43
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

da aste e f adevarat suspensiile leonului sunt mai dure cele ale skodei mai moi.acum depinde intre sportivitate si amortizarea cu bine a gropilor mioritice
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 19:43   #44
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Talking Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

) ce de pescari pe aci..., mai ales astea cu leon-ul..)
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 21:37   #45
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by TURBOSS View Post
) ce de pescari pe aci..., mai ales astea cu leon-ul..)
se scrie "astia" nu "astea" oligo ce esti
alexSHO is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -