Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR
Skoda Octavia RS 2.0TDI 170CP 105 47.09%
Seat Leon FR 2.0TDI 170CP 118 52.91%
Voters: 223. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-08, 19:56   #61
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by mbrad_26 View Post
Adica eu inteleg asa...1.TDi -urile castiga pentru ca au reclama .....sau
2.Benzinarele se lasa batute ca sa faca reclama tdi - urilor
Dogy e o vb ...Caii putere vand masinile, cuplul castiga cursele ...cred ca stiai deja.
nu ai inteles ce am zis, grupul vag au ales sa dezvolte motoare tdi pt wtcc pt a face reclama motoarelor tdi, cred ca tot asa de bine puteau sa mearga pe tfsi si sa castige curse, nush daca m-ai inteles, e vb ca au ales tdi si nu tfsi nu pt ca tdi ar fi mult mai performant ci pt a face reclama motoarelor dti
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 20:07   #62
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
nu ai inteles ce am zis, grupul vag au ales sa dezvolte motoare tdi pt wtcc pt a face reclama motoarelor tdi, cred ca tot asa de bine puteau sa mearga pe tfsi si sa castige curse, nush daca m-ai inteles, e vb ca au ales tdi si nu tfsi nu pt ca tdi ar fi mult mai performant ci pt a face reclama motoarelor dti
pentru a fi si ele vandute
dolb is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 19:30   #63
mbrad_26

Stage 1
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 18
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
nu ai inteles ce am zis, grupul vag au ales sa dezvolte motoare tdi pt wtcc pt a face reclama motoarelor tdi, cred ca tot asa de bine puteau sa mearga pe tfsi si sa castige curse, nush daca m-ai inteles, e vb ca au ales tdi si nu tfsi nu pt ca tdi ar fi mult mai performant ci pt a face reclama motoarelor dti
Pe ce te bazezi cand zici asta??? ...ai surse din interior sau e doar un fragment din logica ta???
In momentul in care tdi bate tot in wtcc eu am sa inteleg ca e doar o chestiune de marketing....sau ca tdi ul are un potential enorm pe circuite, potential dovedit prin cursele castigate in fata unor motoare pe benzina provenite de la BMW .
Cred ca in ceea ce ai zis mai sus te contrazici singur...
mbrad_26 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-08, 01:02   #64
T E N N Y - E

Stage 5
 
T E N N Y - E's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 496
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Colectionar Machete]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Skoda pentru ca nu-mi plac masinile inalte
T E N N Y - E is offline   Reply With Quote
Old 06-08-08, 11:50   #65
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Sunt curios cate persoane de aici au ajuns in perioada aceea a vietii in care sa aiba nevoie de o Octavia , si cati au masini ca sa se duca de colo colo, sa scoata fetele in oras.
Personal, aleg Seat`ul (Am avut de ales si cand l`am achizitionat, intre el , Golf, Octavia, Mondeo, A3, si alegerea a fost simpla si rapida)
TRX is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 08:57   #66
79BYG

Stage 5
 
79BYG's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 529
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Skoda fara ezitare .... seatul e jalnic la interior !!!!
79BYG is offline   Reply With Quote
Old 09-08-08, 19:52   #67
SylverOne

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

cu parere de rau, insa multi dintre cei ce au postat conduc masini de pe google sau wikipedia.

Designul e subiectiv in primul rand: interior si exterior si are un rol important in alegrea masinii. Unuia ii place hatchback-ul, altuia notchback-ul, altuia sedan-ul si asa mai departe. La interior unul poate prefera brizz brituri multe, altul ergonomia spartana gen Golf, Leon. Strict on-topic, Skoda are materiale mai bune calitativ, insa doar putin mai bune. Nu mai dati la poze prin google la leon si aruncati cu vorbe aici, mergeti sa verificati calitatea plasticelor. Ce e drept, aspectul asta oarecum de imitatie de fibra de carbon la leon e un fel de "love it or hate it". Dar repet, slab calitativ nu e. Nu ca ar conta mult, cat timp nu scartaie. Ca oricum nu stai cu mana pe bord, pe plansa, pe usi in timp ce conduci. Asta daca evident nu ai anumite fetisuri necontrolate. Cat despre stabilitate: daca leon nu e stabiul, atunci o2 e barca. Pt ca leon-ul are suspensii mai rigide, setate mai mult spre sportivitate: mai stabila in curbe dar cu un confort usor mai redus. Referitor la personajul care a zis de scaune superioare la O2: nu ai nici cea mai mica idee despre ce vorbesti. Du-te sa stai in ambele masini si apoi mai vorbim.

Ce as alege intre cele 2? Pai depinde pt ce anume se preteaza masina si pt numarul de persoane si bagajul prezent constant in masina. Leon-ul e o masina mai tinereasca, se adreseaza unei alte clientele decat octavia. Diferente intre cele 2 exista, insa tehnice destul de reduse, mai mult dpdv al design-ului (sau plasticelor slabe calitativ de la leon, cum probabil se spune pe wikipedia) si ergonomiei. Ambele sunt variante bune.
SylverOne is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 14:15   #68
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

...tinand cont ca sunt 2 masini cu aceeasi motorizare si aproximativ aceleasi performante alegerea uneia dintre ele tine doar de design(interior si exterior) si de gustul fiecaruia...personal nu as putea alege nici una dintre ele pentru ca la exterior imi place mult mai mult leonul(mai ales daca are si kitul acela sport) iar la interior imi place mai mult skoda(bordul mai bine inchegat,simetric in genul celui de la golf)...cea mai buna alegere dintre cele 2 pentru mine ar fi golf gt de 2.0 tdi 170 cai
__________________
~Intermedieri vanzari/cumparari/inchirieri de studio-uri/garosoniere/apartamente in cea mai frumoasa statiune de vacanta de pe litoralul bulgaresc :SUNNY BEACH.PRETURI FOARTE MICI!!! Pentru detalii,informatii suplimentare sau chiar viizonari-0733 936 864-Dl.Mihaila Robert~
~turism intern,turism extern,curse charter,bilete avion,rezervari hoteliere oriunde in lume.vacante,excursii si weekenduri de vis la preturi avantajoase.Pentru detalii-0733936864-Dl Mihaila Robert~
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 16:17   #69
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by 12gaby12 View Post
nu dau un banutz pe nici una dintre ele!! VW e baza in categoria asta de auto,mai ales modelu GTi
Tu esti un pic ... aerian
Varianta "GTI" al producatorului SEAT e Cupra ... si e net superioara GTI`ului
TRX is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 16:22   #70
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

la 16 ani cata minte crezi ca are?

in fine.. si eu as alege gti in schimbul cuprei doar pt ca imi place gti-ul.. nu ca ar fi mai tare decat cupra
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 16:26   #71
12gaby12

Stage 3
 
12gaby12's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 116
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

PRAF!!la varsta mea stiu destule despre masini.Sunt multi increzuti in lume kre se vad mai destepti doar k sunt superiori varstei
12gaby12 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 16:29   #72
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

nu am zis-o ca as fi superior varstei.. insa asa cum ti-ai afisat tu varsta si pe langa asta ai lasat un comentariu care nu a picat bine nimanui...

acuma referitor la varsta si comentariul tau eu ce sa deduc?

si mie ca si tie ... imi place gti-ul insa nu poti spune ca un leon cupra e praf! are si el partile lui bune
dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 16:38   #73
12gaby12

Stage 3
 
12gaby12's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 116
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

imi cer scuze celor pe care i-am deranjat cu comentariul meu

referitor la masini,imi sustin punctul de vedere.Pentru mine golf (indiferent de motorizare) este superior.Este doar o parere..adevaru poate este altu
12gaby12 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 19:52   #74
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

de curiozitate te-ai urcat intr-un leon ? sau intr-un c-klasse din 2005?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 20:21   #75
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,521
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by GroupieLuvva View Post
Tu esti un pic ... aerian
Varianta "GTI" al producatorului SEAT e Cupra ... si e net superioara GTI`ului
gti=cupra? si fr ce mai e?
b01uxd is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -