Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina ati alege?
VW Polo Gti 126 23.20%
Opel Corsa OPC 185 34.07%
Seat Ibiza Cupra 67 12.34%
Renault Clio RS 165 30.39%
Voters: 543. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-08, 23:11   #121
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

aici cred ca gresesti un pic. eu pot sa iti dau cateva link-uri ale cu teste ale unor emisiuni de prestigiu (gen 5th gear, top gear etc) si articole din reviste de specialitate de afara unde iti spun sigur ca rs iese castigator. ultima confruntare: clio rs 197 cup vs mini cooper s works, 5th gear

https://www.youtube.com/watch?v=UsGbUs7XjAM

alte link-uri voi posta la cerere, asta e doar un exemplu.

ideea e ca rs-urile ies castigatoare datorita raportului pret/performanta de cela mai multe ori, si evident pentru faptul ca sunt si mai rapide decat concurenta
__________________
renaultsport clio 182
riptor is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 14:45   #122
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

sincer nu`mi plac genul de discutii pt k mai depinde si ce vrei de la o masina.si pe net poti gasi filmari si linkuri care sa`ti arate si k o dacie e mai buna decat un ml sau cine mai stie ce.eu ma opresc aici
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 20:07   #123
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Wink Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
sincer nu`mi plac genul de discutii pt k mai depinde si ce vrei de la o masina.si pe net poti gasi filmari si linkuri care sa`ti arate si k o dacie e mai buna decat un ml sau cine mai stie ce.eu ma opresc aici
un raspuns foarte frumos cu o morala adevarata
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 07-04-08, 15:33   #124
iogen

Stage 2
 
iogen's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 64
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

clio rs...no comment
iogen is offline   Reply With Quote
Old 07-04-08, 17:18   #125
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

imi place foarte mult opc-u, mult mai agresiva ca restul si sper sa fie viitoarea mea masina in vara
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 03:54   #126
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
sincer nu`mi plac genul de discutii pt k mai depinde si ce vrei de la o masina.si pe net poti gasi filmari si linkuri care sa`ti arate si k o dacie e mai buna decat un ml sau cine mai stie ce.eu ma opresc aici
nu am obiceiul sa ma iau dupa povesti de genu dacia>ML.. consider ca linkul pe care l-am dat nu contine nici o exagerare.
propun sa tregem o concluzie ca sa nu continue topicul pana in 2050..

-daca vrei strict performanta : clio
-daca vrei mai mult de atat: celelalte (cu opc-ul in frunte, parerea mea)
riptor is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 11:25   #127
cristian_seven

Stage 3
 
cristian_seven's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 79
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Observ ca esti foarte activ. Eu ziceam ca am incheiat subiectul dar tu nu si nu.

-Daca vrei performante ---> Corsa OPC
-Daca nu prea stii ce vrei de la viata + interior de Solenza nitel bibilit ---> Clio RS

Si explic din nou de ce. Pt. ca mai dai 500e si pierzi 10min pentru 225cp la Corsa. Altfel poti sa te imbeti cu apa rece ca stock sunt tot pe acolo. Si daca dai peste o Corsa tunata ce faci? Iti mananci unghiile ca nu prea ai ce sa-i faci, te-ar costa prea mult la Clio sa-i faci ceva din cauza ca e aspirat.
Plus ca anul asta o sa apara un kit turbo de aprox 270cp pt Corsa OPC. Cu Clio ce-o sa faci? Plus la revanzare, gasesti pe cineva sa cumpere un Renault de 2000cmc benzina?
cristian_seven is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 16:18   #128
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by cristian_seven View Post
Observ ca esti foarte activ. Eu ziceam ca am incheiat subiectul dar tu nu si nu.

-Daca vrei performante ---> Corsa OPC
-Daca nu prea stii ce vrei de la viata + interior de Solenza nitel bibilit ---> Clio RS

Si explic din nou de ce. Pt. ca mai dai 500e si pierzi 10min pentru 225cp la Corsa. Altfel poti sa te imbeti cu apa rece ca stock sunt tot pe acolo. Si daca dai peste o Corsa tunata ce faci? Iti mananci unghiile ca nu prea ai ce sa-i faci, te-ar costa prea mult la Clio sa-i faci ceva din cauza ca e aspirat.
Plus ca anul asta o sa apara un kit turbo de aprox 270cp pt Corsa OPC. Cu Clio ce-o sa faci? Plus la revanzare, gasesti pe cineva sa cumpere un Renault de 2000cmc benzina?
aham.. si daca dai de vreun proprietar de clio cu buzunaru mai adanc? ma intreb ce se poate scoate dintr-un motor de 2000 fata de unu de 1,6.. voua va place corsa ca e accesibila la tuning cu bani putini. ok, si dupa ce bagi aia 500 de euro pt cip ce mai faci? iti zic eu ca vor incepe sa curga banii gramada. cat crezi ca tzin internele in motoru ala de 1,6? hai sa fim seriosi ca dupa vreo cateva mii de euro aruncati in ambele masini ma indoiesc ca opc-ul va mai fi in fata. si cu franele ce faci? clio vine cu brembo; mai dai si acolo ceva bani. va tot alarmati ca domle bag 500 de euro si e racheta... si le pui dupa aia pe transfagarasan pe amandoua si corsa va scoate doar fum din roti cu aia 225 cai, pt ca ma indoiesc ca masina e capabila saii puna la asfalt asa cum o face clio
riptor is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 16:21   #129
BAMBAKE

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
Wink Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by riptor View Post
si le pui dupa aia pe transfagarasan pe amandoua si corsa va scoate doar fum din roti cu aia 225 cai, pt ca ma indoiesc ca masina e capabila saii puna la asfalt asa cum o face clio
pe transagarasan intra cuplul corse, care ii da mult fum rs-ului.
era o vb batraneasca&romaneasca> "masina in panta se vede"!

oricum comparatia este putin forata 2.0 vs 1.6, oricum masinile sunt aprox la fel!
__________________
cuplul castiga curse, iar caii putere vand masini
BAMBAKE is offline   Reply With Quote
Old 12-04-08, 21:22   #130
cristian_seven

Stage 3
 
cristian_seven's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 79
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Riptor, daca sunt bani probabil ai dreptate, doar ca la Clio e vorba de un turbo conversion care nu e ceva simplu. Frane Brembo a avut Leon Cupra1 dar s-a renuntat la Cupra2. Doar o observatie.

Daniwmk, eu nu te-am facut in nici un fel, dar daca s-ar intampla chestia asta sigur nu m-as limita la "naiv", care apropos ti se potriveste perfect.

http://www.fastestlaps.com/track2.html
Corsa OPC pe locul 152 inainte de Golf R32 si ClioV6 care avea 226cp.
cristian_seven is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 03:58   #131
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

bambake:
da asa e, aia de la fabrica aia amarata din dieppe nu au avut habar sa puna turbo pe clio... au pus si ei acolo un sasiu excelelnt, frane si suspensii.. DA DACA N-AI CUPLU N-AI NIMIC,NU-I ASA? ce ma amuz.. oare era vreun hatch care sa bata precedentul type r acu vreo cativa ani? nu, nu era nici unul. si ctr avea motor aspirat. si mai putin cuplu chiar decat am eu. si uite ca se descurca.

cristian_seven:

da, mare pacat ca s-a renuntat la franele brembo la cupra II! crezi ca e mai bine ca au facut-o? sunt sigur ca au facut-o ca sa nu sara pretul masinii prea mult, exact cum au facut cu noul type r: au schimbat puntea spate cu una standard in loc de punte independenta cum avea CTR-ul vechi. de ce? din cauza costurilor. rezultatul? CTR-ul nou nu e la fel de rapid si costa la fel. l-as lua pe cel vechi la orice ora

link: https://www.youtube.com/watch?v=KfqN_...eature=related
riptor is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 15:40   #132
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

informativ... http://ca.youtube.com/watch?v=tjlQaM-EXqQ
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 20:07   #133
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Cred ca ati uitat de Fiesta ST, bate Polo GTI-ul si Ibiza cupra de departe, iar noua corsa gsi are mari emotii in fata fiestei Se poate da un search pe youtube.

P.S. corsa opc si clio RS sunt deja la un alt nivel, nu ar trebui bagate in aceeasi oala.. parerea mea.
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 23:55   #134
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

HAHAHA!!! Da, corect, Polo e in alta categorie alaturi de Fiesta.Dar CupraR, ceva mai sus, peste ST cu siguranta. Si sa nu mai spunem ca este o diferenta de ~100kg intre ele... Tare! Le bate ST-ul de nu se vad... LOL!!!

Si, nu stiu cati dintre voi s-au uitat pe toate circuitele dupa www.fastestlaps.com, dar probabil inca nu a intrat Renault-ul Clio Sport pe Nurburgring, ca altfel nu imi explic de ce pe toate circuitele din lumea asta unde au intrat amandoua masinile (a se citi Corsa OPC si Clio Sport) cacatul ala fara cuplu a fost tot timpul in fata, si nu era vb de miimi de secunda, ci de secunde!!! Hai, fratilor, deschideti ochii, fiti realisti, fiti obiectivi... Dati Cezarului ce-i al Cezarului!!! Get real!!!
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 01:07   #135
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

26 wrc:

da, la liniute e mai rapid corsa, o stie toata lumea. dar cunoscatorii stiu ca un hot hatch nu e masina de liniute, desi multi la asta o folosesc.

recBeat:

la care fiesta te referi? la cel actual de 150 cai sau la asta care va aparea?
cel actual mi se pare cea mai buna alegere la cca 15k euro, e o masina reusita la banii aia

zyx:

pe fastest laps oricum nu sunt 100 % relevante deoarece nu sunt conduse de aceeasi persoana masinile, mai mult am impresia ca multi din timpii de acolo sunt facuti de jurnalisti sau soferi amatori, nu de piloti. asa ca deocamdata cea mai sigura sursa de comparatie sunt emisiunile gen 5th si top gear unde masinile sunt conduse de aceeasi persoana care mai e si pilot.
apreciez ca tu dai cezarului ce-i al cezarului.. apropo, ce mai face micul polo?
riptor is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -