Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-09, 10:15   #271
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

SI eu, dar el sta in Iasi...
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 17:44   #272
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by GodfatherN View Post
SI eu, dar el sta in Iasi...
...la jumatatea distantei

Last edited by UNLORD; 14-01-09 at 19:54.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 21:40   #273
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
ii cam indoaie S3u
Asa e ! Si nu costa decat 39.000 EURO...asta in conditiile in care cea mai ieftina din celelalte masini,R26,costa 21.000 EURO (ambele cu TVA)
Race is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 23:03   #274
BoCox

Stage 4
 
BoCox's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 177
Member of:
[VW]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

opc`u e peste focus din punctule meu de vedere ..
BoCox is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 07:04   #275
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Asa e ! Si nu costa decat 39.000 EURO...asta in conditiile in care cea mai ieftina din celelalte masini,R26,costa 21.000 EURO (ambele cu TVA)
da..dar te-ai gandit ca e mai scump pt ca ofera mai multe? pe langa alte 2 roti motrice? pe langa un interior de bun gust, niste materiale placute la atingere, si o consola centrala care nu arata ca un kk?
si niste scaune in care nu te cocoti?

unde mai pui ca daca ii arunci o evacuare, o admisie si un soft bun ajungi la 380 de cai. vreau sa vad la r26 asa ceva...
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 08:36   #276
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by BoCox View Post
opc`u e peste focus din punctule meu de vedere ..
De ce e peste? argumenteaza la concret te rog.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 08:53   #277
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by BoCox View Post
opc`u e peste focus din punctule meu de vedere ..
E simplu de argumentat, le bagi intr-o parcare pe mai multe nivele, pui opc-ul pe un nivel superior si va fi peste focus.

Masinile sunt oarecum egale la multe chestii, si oricare putem sa afirmam ca aia e peste aia sau invers. Sincer cred ca e o chestie de gusturi. Eu unul sunt fan Ford, chiar unul inrait as putea spune, imi place ST-ul mai mult, am o oarecare reticenta fata de opel si desi s-ar gasi argumente sa aleg OPC nu o voi face.
Aici totul tine de gusturi, de experiente anterioare, masinile astea si-asa isi au originea in marketing si nu in profit (din vanzarea lor exclusiva). Reprezinta un procent mic din totalul de vanzari pe model si se investeste in ele pentru reclama care o aduc cand apar pe strazi. Chestiile care se vand la televizor cu hatchback-ul cu care iti duci copii la scoala si te poti grabi in drum spre lucru alea sunt reclame. Nu stiu cati isi iau masinile astea pentru asa ceva. Cine conduce 95% batraneste si ar tine un 2.5turbo sub capota sa il rupa la intretinere si consum numai ca ii e drag din cand in cand sa ii dea talpa. Teste de circuit, 0-100, 400m , etc etc etc. In ro masini d`astea isi iau tinerei ca mine sa impresioneze o fetitza si sa castige un conflict moral cu prietenii care au 320 D. Aici nu reusim ca inca se practica gandirea eu am bmw si tu ai doar opel.
Si sa ajung unde vreau sa ajung. Pe langa aceste categorii si multe altele sunt impatimitii ce vor sa simta asfaltul fugind pe sub ei la o viteza exorbitanta intr-un viraj cu limita prea mica de viteza. Cei ce vor sa fie mereu primii la semafor si sa plece mereu primii. Cei ce au cifra octanica in sange. Cand vorbim de oamenii astia, ei bine oamenii astia stiu bine ce vor, stiu bine ce au, si pasiunea lor va castiga mereu aceasta comparatie indiferent de pret, performante, calitate, fiabilitate, design.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 09:51   #278
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

fff bun post!!! bravo!!

iar primu paragraf, face toti banii ! )
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 11:53   #279
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
da..dar te-ai gandit ca e mai scump pt ca ofera mai multe? pe langa alte 2 roti motrice? pe langa un interior de bun gust, niste materiale placute la atingere, si o consola centrala care nu arata ca un kk?
si niste scaune in care nu te cocoti?

unde mai pui ca daca ii arunci o evacuare, o admisie si un soft bun ajungi la 380 de cai. vreau sa vad la r26 asa ceva...
PFoaa ce materiale, ce feeling haudi mancatas...
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 12:07   #280
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

...in comparatie cu renault cam asa e...de fapt in comparatie cu majoritatea competitorilor din clasa asta...termenul de marca premium are si el o semnificatie,nuh?
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 19:52   #281
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
da..dar te-ai gandit ca e mai scump pt ca ofera mai multe? pe langa alte 2 roti motrice? pe langa un interior de bun gust, niste materiale placute la atingere, si o consola centrala care nu arata ca un kk?
si niste scaune in care nu te cocoti?

unde mai pui ca daca ii arunci o evacuare, o admisie si un soft bun ajungi la 380 de cai. vreau sa vad la r26 asa ceva...
N-am zis niciodata ca R26 e mai bun decat S3.Daca vrei in scris da,S3 e mai bun decat orice hot-hatch la orice capitol.
Insa intr-o clasa in care masinile costa intre 21.000 (R26) si 27.000 EURO (OPC),e logic ca una de 38.000,orientata tot spre performanta (adica fara 5-uri in 4 cilindri si mai stiu ce cacaturi poti cumpara de 38.000 EURO) va fi mai buna.E la fel de logic ca NU merita banii aia in plus,enorm de multi,fata de un MPS,un R26 sau un OPC.De asemenea,nu are ce cauta in versus-ul asta unde cele doua masini costa 25 si 27.0000 EURO.

Si complet OFF-TOPIC,daca pui S3-ul ala in clasa de pret de ~40.000,un 135i e mai bun din absolut orice punct de vedere.E hilar ca un Golf pe steroizi costa cat un coupe sport.
Race is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 19:59   #282
papucoiu

Stage 3
 
papucoiu's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 86
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Si complet OFF-TOPIC,daca pui S3-ul ala in clasa de pret de ~40.000,un 135i e mai bun din absolut orice punct de vedere.E hilar ca un Golf pe steroizi costa cat un coupe sport.
La ~ 40.000, deja ar intra si STI-u la bataie
Scuze de O.T.
papucoiu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 23:05   #283
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by Race View Post
N-am zis niciodata ca R26 e mai bun decat S3.Daca vrei in scris da,S3 e mai bun decat orice hot-hatch la orice capitol.
Insa intr-o clasa in care masinile costa intre 21.000 (R26) si 27.000 EURO (OPC),e logic ca una de 38.000,orientata tot spre performanta (adica fara 5-uri in 4 cilindri si mai stiu ce cacaturi poti cumpara de 38.000 EURO) va fi mai buna.E la fel de logic ca NU merita banii aia in plus,enorm de multi,fata de un MPS,un R26 sau un OPC.De asemenea,nu are ce cauta in versus-ul asta unde cele doua masini costa 25 si 27.0000 EURO.

Si complet OFF-TOPIC,daca pui S3-ul ala in clasa de pret de ~40.000,un 135i e mai bun din absolut orice punct de vedere.E hilar ca un Golf pe steroizi costa cat un coupe sport.
...da-mi voie sa imi exprim si eu parerea care o va contrazice pe a ta...preturile de unde le iei? 21.000 un r 26? poate cip, fara nici o optiune probabil! la fel si opc-ul la 27.000 euro.eu am condus opc si proprietarul ,coleg cu mine a dat putin peste 35 de mii pe el,e adevarat ca are cam tot ce se poate pe el...s3 sa zicem(repet sa zicem) ca nu isi merita banii pentru ca platesti mult sigla si termenul de marca premium...DAR sa fim seriosi confort si dotari si lux nu gasesti in nici un alt hot -hatch cum gasesti in s3,despre performante nu are rost sa vorbim pentru ca iarasi in afara de subaru care deja joaca in alta liga nu se poate compara cu nimeni...o mazda mps cu toti cei 260 de cai ai ei(daca ii scoate pe toti pt ca s-au auzit destulde cazuri cum ca nu ar face asta) nu va tine niciodata pasul cu un s3 si daca mai punem la socoteala si niste drumuri virajate e clar...deci s3 e awd,un avantaj in fata tuturor competitorilor si mai are si un motor foarte performant si anume 2.0 tfsi foarte pretabil la tuning(bogdan te poate lamuri mai mult decat mine daca te intereseaza si ela re totusi 1.8 t)...la fel poti cauta pe forumul audi sa vezi niste capodopere ale unor posesori de s3...SCUZE DE OFF TOPIC SI ALEKS SPER SA NU STERGI E TOTUSI O DISCUTIE CONSTRUCTIVA,POATE AR FI INTERESANT UN TOPIC DE ACEST GEN S3 VS CONCURENTA...multumesc anticipat
...si inca odata ma leg de preturi masinile din versus poate costa cip si fara dotari intre 25 si 27...asta vara un focus st expus in reprezentanta care pe mine nu ma satisfacea dpdv al dotarilor(adica as fi renuntat lejer la unele si as fi ales altele) costa 31 .000...la fel un opc configurat de mine ,cu optiuni de bun simt a ajuns la 33.000 ...stiu adevarul e dureros,si nu ma incanta cu nimic ca ,(virgula) costa atat un hot-hatch si unde mai pui ca nu focus rs se va invarti in jurul sumei de 40.000
__________________
~Intermedieri vanzari/cumparari/inchirieri de studio-uri/garosoniere/apartamente in cea mai frumoasa statiune de vacanta de pe litoralul bulgaresc :SUNNY BEACH.PRETURI FOARTE MICI!!! Pentru detalii,informatii suplimentare sau chiar viizonari-0733 936 864-Dl.Mihaila Robert~
~turism intern,turism extern,curse charter,bilete avion,rezervari hoteliere oriunde in lume.vacante,excursii si weekenduri de vis la preturi avantajoase.Pentru detalii-0733936864-Dl Mihaila Robert~

Last edited by robertinho; 27-01-09 at 23:12.
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 18:02   #284
SSST
Ford Driver

Stage 3
 
SSST's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 155
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[Pole Position Racers]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Inainte de ST am avut GTC turbo resoftat de EDS 220cp plus cutie de OPC cu rapoartele mai scurte fata de cea anterioara(de la 3,94 la 3,83 raportul final).Incerc sa nu fiu subiectiv acum ca am ST si cu tot respectul pt GTC si fara sa super pe nimeni.....pot spune f clar sa STul sta mai bine in viraje.Sunt curbe in Bucuresti pe care le luam zilnic cu GTCul (rond Unirii,rond Alba Iulia,etc) unde simteam tendinta subvibratoare. Cu STul ,in aceleasi curbe ,cu aceeiasi viteza pot spune ca sta mult mai bine.In rest ambele masini sunt super,cu plusuri si minusuri de fiecare parte,iar gustul fiecaruia cred ca face diferenta finala.
Inainte sa imi cumpar ST,ii banuiam pe cei de la Top Gear de subiectivism cand pomeneau de tendinta subvibratoare a OPCului,dar acum imi dau seama ca aveau oarece dreptate.
SSST is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 23:09   #285
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

robertinho sa stii ca nu e greu sa te informezi inainte sa postezi.Toti producatorii au site-uri,dealeri ai tuturor marcilor sunt peste tot,chiar nu e greu sa afli pretul unei masini.R26 e 21.000 cu tot cu TVA si are pe el destule chestii,incluzand scaune Recaro,spalator de faruri si cruise control.OPC-ul costa cu tot cu TVA 27.000 pretul de baza acum un an,si il luai sub 25.000 real daca intrebai la dealer (tot pret de baza,evident).Se pare ca acum s-a ieftinit pana la 26.200,si cine stie cat o o costa real
Ce ai mai zis tu acolo (ST cu 6.000 in optiuni,Astra cu 6-8.000,GTI-ul din celalalt topic) duce la o concluzie,si anume ca esti ahtiat dupa cacaturi fara sens.Nu degeaba conduci o compacta de ~100 CP si 22.000 EURO.
Pe ideea asta,si la S3 pretul era fara optiuni.Sunt convins ca in opinia ta un S3 cu un minim de dotari,dar minim pe care poti sa-l suporti fara sa vomiti de scarba ca te afli intr-o masina "cheala",costa 50 sau poate 55.000 EURO

Revenind:S3 e prea scump si nu are ce cauta in comparatia asta,chiar daca e mai bun.
Mai jos,un PDF cu preturi pentru Astra,ca pentru unii e greu sa caute singuri.
Attached Files
File Type: pdf astra[1].pdf (564.1 KB, 8 views)
Race is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -