Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 03-08-11, 13:07   #31
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Mie mi se pare chiar ok i40-ul iar ala cel mai scump e motorizat bine si plin de dotari iar designul e chiar deosebit.

@ GTR - sunt mai scumpe de atat reviziile la reprezentanta, cel putin la un Accent 1.5 CRDI unele sunt si 600 lei doar consumabile + manopera, poate chiar mai mult.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 14:03   #32
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Mie mi se pare chiar ok i40-ul iar ala cel mai scump e motorizat bine si plin de dotari iar designul e chiar deosebit.

@ GTR - sunt mai scumpe de atat reviziile la reprezentanta, cel putin la un Accent 1.5 CRDI unele sunt si 600 lei doar consumabile + manopera, poate chiar mai mult.
Depinde de reprezentanta (dealer).
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 14:10   #33
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by TURBOSS View Post
doamne fereste ce frustrat esti. fa o baie mai rece sa iti revii frate. vezi ca te imbolnavesti pe sistem nervos.

ca sa dai peste 37k euro pe i40, trebuie sa fii fan infocat hyundai. au inebunit coreeni astea.
nu stiam ca a aparut i40 pe piata. designul nu prea este placut, este stil coreean cu tenta de suv!
Nu este vorba de frustrarea mea, este vorba de frustrarea voastra si de ineptiile voastre tipic romanesti. Unde s-a mai auzit in lumea asta ca o garantie mare sa fie dezavantajoasa, numai la exemplare ca voi.

5 an garantie totala, fara limita de km si asistenta rutiera gartuita.

Nasol nu!?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 14:36   #34
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

In general la orice reprezentanta pretul unei revizii ajunge si dublu/triplu fata de cat ar costa sa o faci cu piesele tale in alta parte. O fi misto asta cu garantia ,dar nu in Ro. Ma rog e doar opinia mea, dar eu am fugit mereu de "masina cu garantie" tocmai din cauza reviziilor. Evident daca faci 10mii pe an si platesti o revizie pe an e ok. Dar cand faci de 4 ori revizia pe an si decartezi ceva banuti parca nu prea mai vrei .
In afara de 2 masini luate de noi , cand am asteptat sa se termine garantia , in rest numai sh de 2 3 ani maxim . Repet e optiunea si parerea mea, deci nu vreau reply-uri tampite.
CAt despre piese, la marcile unde am avut eu garantie nu iti da voie sa vii tu cu piese din alta parte. Aici avantaj ei , cu niste adaosuri de iti vine sa razi.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 14:44   #35
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
In general la orice reprezentanta pretul unei revizii ajunge si dublu/triplu fata de cat ar costa sa o faci cu piesele tale in alta parte. O fi misto asta cu garantia ,dar nu in Ro. Ma rog e doar opinia mea, dar eu am fugit mereu de "masina cu garantie" tocmai din cauza reviziilor. Evident daca faci 10mii pe an si platesti o revizie pe an e ok. Dar cand faci de 4 ori revizia pe an si decartezi ceva banuti parca nu prea mai vrei .
In afara de 2 masini luate de noi , cand am asteptat sa se termine garantia , in rest numai sh de 2 3 ani maxim . Repet e optiunea si parerea mea, deci nu vreau reply-uri tampite.
CAt despre piese, la marcile unde am avut eu garantie nu iti da voie sa vii tu cu piese din alta parte. Aici avantaj ei , cu niste adaosuri de iti vine sa razi.
Aici este greseala consumatorului. Real nu au voie sa refuze piesele tale si tot real poti sa faci reviziile la orice service autorizat fara a pierde garantia. Astea sunt norme europene si se feresc pe cat posibil sa le aplice in Romania.

Cat de revizii, nesimtite sunt la reprezenatnte, servie-urile dealer-ilor sunt in functie de patron.

Am pus mai devreme un link cu preturile practicate de unul din ele.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 15:15   #36
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Oricum ai pune problema nu e rau sa ai garantie mare. Daca ai doar 2-3 ani oricum te-ai da peste cap dupa 2-3 ani pa garantie in schimb daca ai 5-7 ani nu te obliga nimeni sa faci 5-7 ani revizii la reprezentanta, poti oricand sa o faci in spatele blocului si sa renunti la garantie, nu te obliga nimeni cu arma la tampla sa dai X lei pe revizie. Unii renunta la ea imediat, altii o duc pana la capat, fiecare cum crede mai bine dar sa spui ca e rau sa ai multi ani garantie e hilar. In mod normal sa te duci cu piesele tale nu te refuza, acum depinde, e dupa sufletul omului () si daca piesele indeplinesc normele producatorului.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 23:14   #37
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Aici este greseala consumatorului. Real nu au voie sa refuze piesele tale si tot real poti sa faci reviziile la orice service autorizat fara a pierde garantia. Astea sunt norme europene si se feresc pe cat posibil sa le aplice in Romania.

Cat de revizii, nesimtite sunt la reprezenatnte, servie-urile dealer-ilor sunt in functie de patron.

Am pus mai devreme un link cu preturile practicate de unul din ele.
Eu ştiu că īn Romānia deja nu te mai poate nimeni īmpiedica să-ţi faci reviziile la orice alt service autorizat RAR, ăsta e şi unul din motivele pentru care acum la reprezentanţe au şi preţuri decente.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 04-08-11, 02:56   #38
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Eu ştiu că īn Romānia deja nu te mai poate nimeni īmpiedica să-ţi faci reviziile la orice alt service autorizat RAR, ăsta e şi unul din motivele pentru care acum la reprezentanţe au şi preţuri decente.
Exact, dar te cam mint in fata, iti spun ca daca nu faci revizia la ei pierzi garantia. Cel mai bine este sa le pui intrebarea in scis (mail) si ori nu raspund ori in maxim 1 luna trebuie sa iti dea un raspuns care va fi desigur evaziv si interpretabil.

Last edited by GTR; 04-08-11 at 02:58.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-08-11, 10:03   #39
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Si te costa ceva daca ii lasi sa isi bata gura de pomana cu pierderea garantiei? Va spun caz concret. Am sunat un dealer Ford (nu-i dau numele deocamdata) si i-am intrebat daca pot veni cu piesele mele (toate originale Motorcraft). La telefon au spus ca nu se poate, apoi am trimis mail cu aceeasi intrebare si surpriza, raspunsul a fost ca se poate.
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-11, 14:59   #40
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Exact, dar te cam mint in fata, iti spun ca daca nu faci revizia la ei pierzi garantia. Cel mai bine este sa le pui intrebarea in scis (mail) si ori nu raspund ori in maxim 1 luna trebuie sa iti dea un raspuns care va fi desigur evaziv si interpretabil.
Sau, cum mi s-a raspuns mie: "Nu se poate"
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 04-08-11, 19:39   #41
Spot

Stage 5
 
Spot's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,114
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Intentionez sa achizionez o masina de familie, m-am saturat de problema cu bagajele, spatiul redus din spate etc, bineinteles nu voi renunta la japoneza ea ramane 1st.

VW Passat am avut B6 2.0 TDI PD ( cel mult criticat cu probleme ) si am fost multumit, acum sunt in dilema intre cele 2, ca motorizari ar fi:

2.0 TDI CR ( DSG ) 140 cp vs 2.0 DTH ( manuala ) 130 cp

sau

1.8 TSI ( DSG ) 160 cp vs 1.6 LET ( manuala ) 180 cp.
as merge pe 1.8 TSI(DSG): usor de condus,foarte receptiva la comenzi,design atragator.
Am mers cu ambele si 2.0 si 1.8 si am fost mai incantat de benzinar.
In cele din urma,e alegerea ta daca te incanta mai mult un sunet de diesel sau de benzina.
numai bine!
Spot is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 07:47   #42
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Deci fix te duci la reprezentanta sa feci reviziile cand nu prea ai probleme cu masina, problemele incepand sa apara dupa 100 k de km cand ghici ce, fix nu mai ai garantie.

Asa ca dupa parerea mea fix garantia aia de dupa 100 k de km este buna si merita din plin sa faci reviziile la reprezentanta.



Si daca ar fi dublu tot ar merita.
Eu ii dau dreptate colegului GTR.
Si ma uit la cazul Renault si Dacia Logan (e cam mult spus masina dar hai sa zicem).
Cat ai garantie masina merge perfect.
Maxim sa ti se strice pompa de servo, caseta directie, articulatii, vreun injector -doua sub 100.000 (sau chiar 50.000) dar asta e ceva normal la Renault in rest motor, cutie de viteze, planetare, pompe de injectie nu prea se strica.

Cum faci suta de mii incep sa "imbatraneasca" toate. Pompa injectie, servo, turbina, injectoare, incep sa apara probleme in bord de injectie, incepe sa dea ulei pe la distributie, pe la cutie, bordul, usile incep sa scartzaie, geamurile electrice incep sa coboare mai greu si o multime de faze oarecum normale pentru renault dar anormale la alte masini.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 00:52   #43
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Si topicul despre Passat b7 vs opel insignia unde e?Ca aici se vorbeste doar despre reviziile la reprezentante...
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 10:22   #44
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by vinyl View Post
Si topicul despre Passat b7 vs opel insignia unde e?Ca aici se vorbeste doar despre reviziile la reprezentante...
Nu este strict un versus, era o parere de achizitie si cum nu exista doar 2 marci pe lume, au mai aparut si alte propuneri cu argumente pro si contra.

Last edited by aleks; 06-08-11 at 22:02. Reason: calm...
GTR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -