Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 30-07-11, 20:30   #16
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Deci aberezi de la cap la coada.

La ML-ul nou este imposibil ca la 2 masini noi ale aceluiasi cumparataor sa se strice cutia de viteze in 15 mii de km, singura explicatie este o exploatare aberanta a cutiei (daca te lasa sa faci asta) si atunci nu este vina producatorului.

Ce treaba are treaba ta prin santierul Mangalia cu ce masini fac coreenii!?!?!?!?

Ssang Yong si Daewoo nu mai sunt coreeni.
"deci" tu aberezi cu fitele astea de Doctor honoris causa, atotstiutorul...

vb sa nu adormi. eu cunosc coreeni care au tot felul de masini coreene, vb cu ei s.s.m.d. SI STIU. nu stiu dc trebuie sa iti explic eu toate chestiile astea.
nu stiu ce ti se pare asa imposibil sa se strice 2 cutii? o fii fost dintr-un lot mai slab. fierul nu se strica? chiar si eu ii stiu si am vb cu ei, pe tema asta.
oricum departe de a ma face unul ca tine ca aberez!
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 30-07-11, 21:36   #17
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
"deci" tu aberezi cu fitele astea de Doctor honoris causa, atotstiutorul...

vb sa nu adormi. eu cunosc coreeni care au tot felul de masini coreene, vb cu ei s.s.m.d. SI STIU. nu stiu dc trebuie sa iti explic eu toate chestiile astea.
nu stiu ce ti se pare asa imposibil sa se strice 2 cutii? o fii fost dintr-un lot mai slab. fierul nu se strica? chiar si eu ii stiu si am vb cu ei, pe tema asta.
oricum departe de a ma face unul ca tine ca aberez!

Pai romanii sunt coplesiti de experientele prietenilor si vecinilor, au mai putina treaba ei cu testele, strtisticile, condusul lor.

Daca intrebi romanii de exemplu cum este Dacia, jumatate o sa raspunda ca este un cacat de masina si ca este si foarte proasta, ceea ce este foarte departe de realitate, cam asaq si cu coreeni tai.

Ia si citeste asta:


"Revistă germană Auto Bild a acordat mărcii Hyundai poziţia cea mai înaltă a clasamentului "Auto Bild Qualitätsreport 2010" (Raportul de Calitate Auto Bild 2010), devansând producători auto europeni de renume.


Hyundai a atins performanţa în urma unei analize detaliate la nivel de fiabilitate, calitate şi satisfacţia clientului.

Evaluarea Auto Bild are la bază şapte criterii prevăzute cu valoare egală în punctajul total şi include părerile a peste 9.000 de posesori auto, informaţii despre garanţia oferită de producătorii auto, despre rechemările în service şi raportul TÜV (Technische Überwachung Verein) - care cuprinde la rândul său informaţii despre inspecţiile a peste 7,5 milioane de autovehicule.

Reprezentând unul dintre cele mai respectate rapoarte în domeniul calităţii auto, premiul „Auto Bild Qualitätsreport 2010” reconfirmă evoluţia pe care Hyundai a înregistrat-o odată cu ridicarea standardelor de calitate la nivel de produs, servicii şi relaţie cu clientul.

Titlul succede altor premii importante adjudecate de către Hyundai şi menţionăm aici clasarea modelului i30 pe prima poziţie în raportul de satisfacţie a clientului englez, conform „Auto Express Driver Power”. Tot i30 a fost numit cel mai fiabil model de clasă medie de către publicul ghidului „Which?”.

Allan Rushforth, vicepreşedinte Hyundai Motor Europe, a declarat: “Este o onoare să primim acest titlu de excepţie, mai ales pe o piaţă atât de competitivă precum Germania. Hyundai a triumfat încă o dată asupra mărcilor considerate etalon în general de către clienţi.”

“Calitatea rămâne prioritatea Hyundai. Sub sloganul «Adevărata Calitate Contează» («True Quality Matters») am abordat de fapt o direcţie strategică orientată către obţinerea supremaţiei la capitolul satisfacţia clientului. Ne propunem atingerea acestui obiectiv cel târziu în anul 2015. Programe inovative dedicate clientului Hyudai, precum «Five Year Triple Care» aduc în avantaj clientul mărcii noastre, iar promisiunea Hyundai este aceea de a ne menţine constant în topul pieţei auto.”

Programul „Five Year Triple Care” este disponibil pentru noile modele ix35 şi i30 şi urmează să se regăsească în curând şi pe noul model i20. Pachetul cuprinde 5 ani de garanţie integrală, 5 ani de asistenţă rutieră şi 5 ani de verificări tehnice periodice.
afişări: 882 "




Adica Hyundai si Kia lucreaza mai bine acum ca niciodata, altfel nu si-ar fi permis sa ofere o garantie internationala de 5 ani fara limita de km, indiferent daca se schimba propietarul sau nu.

Este cea mai mare garantie oferita vre-odata de vre-un producator auto (garantie internationala).

Romanule, spre deosebire de tine EU chiar am pareri pertinente din experiente proprii, reviste, teste, forumuri de spacialitate etc, nu dobitoci posesori de ML si Coreeni obositi intalniti pe santierul curului.

Last edited by GTR; 30-07-11 at 21:40.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 11:44   #18
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Romanule, spre deosebire de tine EU chiar am pareri pertinente din experiente proprii, reviste, teste, forumuri de spacialitate etc, nu dobitoci posesori de ML si Coreeni obositi intalniti pe santierul curului.

am vazut ca te dai rotund pe toate topicurile si le stii pe toate.
posesorii de ml fac parte din creme de la creme din ct. batranu' care are ml merge normal, a trecut de mult timp de pubertate si nu rupe masina. poate fiul lui sa fie mai violent cu masina. cert ca a fost un lot mai slab, dar degeaba pt ca tu le stii pe toate.
coreeni aia obositi, cativa dintre ei sunt si putin milionari in dolari, iar santierul curului vinde vapoare pe an de aproape 1 miliard de dolari.
nu cred ca mai avem ce sa discutam si nu mai vad rostul unui replay din partea ta.

on: opel insignia zic ca ar fii o alegere mai buna.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 11:51   #19
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
posesorii de ml fac parte din creme de la creme din ct. batranu' care are ml merge normal, a trecut de mult timp de pubertate si nu rupe masina. p
O exagerezi putin.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 14:52   #20
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
am vazut ca te dai rotund pe toate topicurile si le stii pe toate.
posesorii de ml fac parte din creme de la creme din ct. batranu' care are ml merge normal, a trecut de mult timp de pubertate si nu rupe masina. poate fiul lui sa fie mai violent cu masina. cert ca a fost un lot mai slab, dar degeaba pt ca tu le stii pe toate.
coreeni aia obositi, cativa dintre ei sunt si putin milionari in dolari, iar santierul curului vinde vapoare pe an de aproape 1 miliard de dolari.
nu cred ca mai avem ce sa discutam si nu mai vad rostul unui replay din partea ta.

on: opel insignia zic ca ar fii o alegere mai buna.
Poti sa fi si multimiliardar, nu are nici o legatura cu cultura auto si nu prea au ei legatura cu categoria asta de masini.

Ma dau rotund pentu ca am avut multe masini, am condus multe masini, m-am documentat si ma documentez foarte mult si cam tot ce sustin, argumentez.

Tocmai ti-am aratat ca Hyundai ofera masini mai bune ca niciodata, tu spuneai fix invers.

Si Insignia este o alegere foarte buna, nu neg. Este si frumoasa si buna, singurul mare minus comparativ fiind garantia.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-08-11, 21:44   #21
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

"singurul mare minus comparativ fiind garantia."

Acuma depinde pe cine intrebi. Eu vad treaba asta un plus pentru Insignia nu un minus.

Faptul ca esti legat de reprezentanta 5 ani unde un schimb de ulei + filtre te duce spre 1000 lei iar in orice alt service aproape jumate nu vad a fi un plus. Sa nu vorbim de distributie si alte consumabile.

My 2 cents.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 00:52   #22
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
"singurul mare minus comparativ fiind garantia."

Acuma depinde pe cine intrebi. Eu vad treaba asta un plus pentru Insignia nu un minus.

Faptul ca esti legat de reprezentanta 5 ani unde un schimb de ulei + filtre te duce spre 1000 lei iar in orice alt service aproape jumate nu vad a fi un plus. Sa nu vorbim de distributie si alte consumabile.

My 2 cents.
corect. reviziile la reprezentanta(ca sa mai ai garantie) sunt foarte scumpe.
law53 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 02:24   #23
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by law53 View Post
corect. reviziile la reprezentanta(ca sa mai ai garantie) sunt foarte scumpe.
Repet, poate nu ai inteles:

reviziile se pot face la reprezentanta cu consumabilele clientului, adica 7-8 milioane.

Oricum tare mult ma amuzati voi astia care considerati ca o garantie mare este un dezavantaj, mai ales la masinile de generatie noua unde o revizie se face la 15-25 k de km, in functie de motorizare.

Si mai tare este cand iti cade caseta de direcatie sau alt rahat de gen, nu mai ai garantie si hop sare >1000 de EURO din buzunarel. Proasta garantia mare.

Doamneeeee, ce minte de roman !!!!!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 13:09   #24
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

800 lei pe langa 300(ulei+filtre+manopera) lei este o diferenta, pt un om de rand cum sunt 80% dintre romani si chiar se simte. daca tie nu prea ti se pare mult sa platesti mai mult cu 50% este treaba ta.

tu ai minte de bogatan?
__________________
bmw 530 & cali turbo+++
law53 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 13:12   #25
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Atunci de ce pana mea alegi masina scumpa daca ai telemea pe dinti ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 18:22   #26
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Atunci de ce pana mea alegi masina scumpa daca ai telemea pe dinti ?
) hyundai accent de 10.000 euro este masina scumpa?
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 19:03   #27
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by TURBOSS View Post
) hyundai accent de 10.000 euro este masina scumpa?
Te-ai trezit vorbind? ))

Hyundai I40 (ca asta era in discutie) este intre 20-36 k de EUR.

Si daca e 10k de EUR, acum garantia mare la o masina ieftina este nasoala!?... ca asa zicea romanul ala!

Last edited by GTR; 02-08-11 at 19:06.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 00:50   #28
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

http://www.mediasinfo.ro/hyundai-i40...ro/2011/05/12/

nu vad rostul sa duci masina(10 k euro) la garantie timp de 10 ani si sa platesti per revizie 1000 lei, inginere.
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 10:42   #29
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by TURBOSS View Post
http://www.mediasinfo.ro/hyundai-i40...ro/2011/05/12/

nu vad rostul sa duci masina(10 k euro) la garantie timp de 10 ani si sa platesti per revizie 1000 lei, inginere.
1. MOBILE.RO - masini noi - pret Germania.

Cea mai ieftina - 19120 EUR - ce mai scumpa - 37.640 EUR - ca sa nu ne mai luam dupa toti amatorii.

2. Marea majoritate isi fac reviziile la reprezentanta pe periada garantiei si majoritatea au garantie 100 k de km si/sau 2-3 ani.

Deci fix te duci la reprezentanta sa feci reviziile cand nu prea ai probleme cu masina, problemele incepand sa apara dupa 100 k de km cand ghici ce, fix nu mai ai garantie.

Asa ca dupa parerea mea fix garantia aia de dupa 100 k de km este buna si merita din plin sa faci reviziile la reprezentanta.

Si ca sa nu mai mancati RAHAT cu LOPATA - luati preturi de revizii:

http://www.pieseautohyundai.ro/Info-...0-16-CRDI.html

Adica ce mai scumpa revizie 276 RON, calcul cost revizii/160 k de km - 2006 RON.

Si daca ar fi dublu tot ar merita.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 11:38   #30
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: VW Passat B7 vs Opel Insignia

doamne fereste ce frustrat esti. fa o baie mai rece sa iti revii frate. vezi ca te imbolnavesti pe sistem nervos.

ca sa dai peste 37k euro pe i40, trebuie sa fii fan infocat hyundai. au inebunit coreeni astea.
nu stiam ca a aparut i40 pe piata. designul nu prea este placut, este stil coreean cu tenta de suv!

Last edited by TURBOSS; 03-08-11 at 11:42.
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -