Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina a-ti alege si cum a-ti dori sa o achitati?
Noua in rate sa nu mai surubaresc nimic la ea 33 17.93%
Mai noua de 3-4 ani tot in rate sa mai schimb consumabilele 39 21.20%
Mai veche dar nu foarte veche cu banul jos si in timp mai surubaresc 94 51.09%
Oricat de veche si-n orice stare, cu banul jos si sa o restaurez 18 9.78%
Voters: 184. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-11, 07:23   #181
makess
Banned

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 122
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

cel mai bun raport pret/calitate ar fii o masina de 2-3 ani!
makess is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 11:01   #182
dj_luchian

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 118
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

de ce nu apare si optiunea masina noua cu banul jos? ca sunt si oameni care prefera sa stranga banii pentru masina in loc sa se imprumute
dj_luchian is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 11:05   #183
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by dj_luchian View Post
de ce nu apare si optiunea masina noua cu banul jos? ca sunt si oameni care prefera sa stranga banii pentru masina in loc sa se imprumute
Depinde de venituri. Sa ai 4-5000ron/luna si sa strangi bani cativa ani pentru o masina de ~15000eur mi se pare putin aiurea. Dupa mine leasing-ul e cea mai buna varianta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 11:30   #184
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

daca ai bani cumperi cash. nu vad rostul sa faci leasing sa platesti tot felul de chestii inutile dobanzi...decat daca ai tiruri, camioane...pe care tragi din greu si dupa 3-4 ani cand sunt cam rupte dai diferenta si iei altele noi.

daca vrei sa iei o masina buna iei una de 2 max 3 ani, care are pretul la jumatate cat este una si in principiu ar trebuii sa fie buna.

leasingul este alunecos, este posibil ca perste 1 an sa fii rupt(sa nu mai ai $ indeajuns) si sa privesti pe geam cum masina ta este incarcata pe platforma de la firma de leasing si atunci te intrebi dc nu ti-ai luat o masina pe care ti-o permite-ai si dormeai linistit, gaseai masina mereu in parcare!
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 11:59   #185
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Dupa mine leasing-ul e cea mai buna varianta.
Leasing-ul e cea mai tampita varianta pentru o masina sa zic pana in 20k de euro. Platesti la ea pana mori, ajungi sa dai dublu iar atunci cand termini ratele iti dai seama ca ai in curte o masina aproape fara valoare in comparatie cu suma de bani pe care ai dat-o pentru ea. Singurul leasing bun este cel pentru masini scumpe, "super leasing" mai nou.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 12:19   #186
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Nu iti intaleg logica , adica o dobanda de 10% de ex. este mai avantajoasa pentru o masina de 100.000 euro decat la una de 10.000 ?
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 12:48   #187
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Vorbeste si el ca sa se afle in treaba, la pariu ca nu a vazut nici macar o factura de leasing in viata lui, de spune ca platesti de 2ori masina in final.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 13:23   #188
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Vorbeste si el ca sa se afle in treaba, la pariu ca nu a vazut nici macar o factura de leasing in viata lui, de spune ca platesti de 2ori masina in final.
Platesti in plus, dar nu fantastic de mult... De exemplu la o masina de 15k eur ajungi final undeva la 17500-18000 (nu stiu cum mai sunt dobanzile acum).
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 14:43   #189
obisnuit

Stage 3
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 121
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Nu stiu cine nu a vazut in viata lui o factura la un leasing. Cert e ca la un Santa Fe luat in leasing acum 3 ani , masina care costa cash 30keuro atunci, s-a platit dupa leasing , cu val reziduala si tot tacamul 46 k euro. O fi putin ,o fi mult numai voi cei care ati vazut o factura puteti spune.
obisnuit is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 15:23   #190
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by obisnuit View Post
Nu stiu cine nu a vazut in viata lui o factura la un leasing. Cert e ca la un Santa Fe luat in leasing acum 3 ani , masina care costa cash 30keuro atunci, s-a platit dupa leasing , cu val reziduala si tot tacamul 46 k euro. O fi putin ,o fi mult numai voi cei care ati vazut o factura puteti spune.
Eu am o masina in leasing si sub nicio forma nu iese atat. Cine stie la ce firma dubioasa de leasing s-a facut contractul sau poate persoana respectiva a calculat cu tot cu CASCO, ceea ce nu se pune.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 16:45   #191
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Vorbeste si el ca sa se afle in treaba, la pariu ca nu a vazut nici macar o factura de leasing in viata lui, de spune ca platesti de 2ori masina in final.
Chiar crezi ca merita asa mult sa vezi o hartie? Vai, ti se va schimba viata daca vezi acea hartie. Spun de la cei apropiati care si-au luat masina in leasing. Ma doare in 3 litere de factura de leasing, asa ca sa stai linistit.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 21:39   #192
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Platesti in plus, dar nu fantastic de mult... De exemplu la o masina de 15k eur ajungi final undeva la 17500-18000 (nu stiu cum mai sunt dobanzile acum).
Fara casco si pe termene de sub 4 ani poate

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Vorbeste si el ca sa se afle in treaba, la pariu ca nu a vazut nici macar o factura de leasing in viata lui, de spune ca platesti de 2ori masina in final.
Sau chiar triplu daca iei pe 10 ani si cu casco si fara ceva promotie la credit....

Quote:
Originally Posted by dj_luchian View Post
de ce nu apare si optiunea masina noua cu banul jos? ca sunt si oameni care prefera sa stranga banii pentru masina in loc sa se imprumute
Pt ca aici nu sunt relevanti cei 2% din populatie care isi permit asta, care sunt mari patroni sau au vandut un teren mare si cu pret bun; si mai ales pt ca, fac pariu ca toata lumea ar prefera asta macar pt o masina de horjit nu-i asa?
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 21:58   #193
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Fara casco si pe termene de sub 4 ani poate



Sau chiar triplu daca iei pe 10 ani si cu casco si fara ceva promotie la credit....



Pt ca aici nu sunt relevanti cei 2% din populatie care isi permit asta, care sunt mari patroni sau au vandut un teren mare si cu pret bun; si mai ales pt ca, fac pariu ca toata lumea ar prefera asta macar pt o masina de horjit nu-i asa?
5 ani si fara casco, evident, nu face parte din valoarea masinii.

Pai stai asa, de ce-ai calcula casco la pretul final al masinii? Casco este oricum ceva ce platesti la o masina noua indiferent de modul de achizitie, asta daca esti om normal. Doar n-o sa-ti iei masina noua si o s-o carpesti cu piese de dezmembrari daca o lovesti.

Uite la mine o reparatie, masina Opel Vectra: bara fata + aripa + far + becuri, proiector, cablaraie si alte maruntisuri = ~14000ron daca tin minte bine. Nu a fost facuta pe casco, ci pe rca-ul celui vinovat, dar considerand ca eram vinovat si nu aveam casco, ce faceam? Aia 14000ron fac cat cativa ani de casco platit.

Sau la Opel Astra: am rata casco 400eur/an. O bara fata vopsita face cam 2200ron deci deja sare de rata/an; o tamponare banala frontala de oras implica minim alta bara fata. Nu mai bine am casco si stau linistit ca stiu ca si daca-mi cade un copac pe masina sunt acoperit? Sau daca ma loveste un nesimtit asigurat la carpatica stiu ca nu stau sa ma tarasc prin plangeri ca sa-mi recuperez banii, apelez la casco si ii las pe ei sa-si recupereze banii.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 09:24   #194
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post

Pai stai asa, de ce-ai calcula casco la pretul final al masinii? Casco este oricum ceva ce platesti la o masina noua indiferent de modul de achizitie, asta daca esti om normal. Doar n-o sa-ti iei masina noua si o s-o carpesti cu piese de dezmembrari daca o lovesti.

Uite la mine o reparatie, masina Opel Vectra: bara fata + aripa + far + becuri, proiector, cablaraie si alte maruntisuri = ~14000ron daca tin minte bine. Nu a fost facuta pe casco, ci pe rca-ul celui vinovat, dar considerand ca eram vinovat si nu aveam casco, ce faceam? Aia 14000ron fac cat cativa ani de casco platit.
Sau daca ma loveste un nesimtit asigurat la carpatica stiu ca nu stau sa ma tarasc prin plangeri ca sa-mi recuperez banii, apelez la casco si ii las pe ei sa-si recupereze banii.
Pai intr-adevar n-ar trebui socotit, dar pt ca te obliga sa ai casco cam tre oricum sa-l socotesti, pt ca pana la urma tot tu-l platesti, chiar daca sa zicem ca te ajuta intr-adevar foarte mult, la fel cum te ajuta masina la deplasat, acesta iti asigura faptul de a avea masina respectiva in stare de functionare si estetica, si astfel sa zicem ca deja intra in intretinerea masinii chiar daca nu mai intra in costurile totale cu masina respectiva....deci casco la intretinere trebuie socotit, la fel precum si dobanda din rate, pt ca si aceasta e tot un specific al achizitionarii unui lucru in rate, dar care are o valoare mai mica decat suma ratelor chiar si la achizitionare.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 00:28   #195
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Apropo de CASCO, am eu aşa o impresie, după ceva priviri pe primele de asigurare ale unora, că ăla de ţi-l bagă pe gāt lesorul e lejer mai scump decāt cel pe care l-ai putea face tu singurel īn aceleaşi condiţii (număr de rate, valoare asigurată, franşiză la daună parţială etc).
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -