Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-11, 14:54   #46
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Sincer, din interior si cu maraitul de diesel, imi da un aspect de subaru
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 18:16   #47
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

@Thomas everywhere stiam scopul capacului dar ma gandeam ca are si el o denumire a lui. Ca altfel ce ceri la magazin ... dati-mi un capac de ala de la capota de papuc ce se pune la dieseluri ca e prea inalt motorul

@Nemesh 17 inseamna ca nu ai condus Subaru de le compari
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 18:35   #48
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Ce sanse erau sa conduc Subaru?
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 19:43   #49
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by Nemesh17 View Post
Ce sanse erau sa conduc Subaru?
Pe calculator mari..... real mici ) hai sa nu fim offtopic
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 21:09   #50
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
@Thomas everywhere stiam scopul capacului dar ma gandeam ca are si el o denumire a lui. Ca altfel ce ceri la magazin ... dati-mi un capac de ala de la capota de papuc ce se pune la dieseluri ca e prea inalt motorul

@Nemesh 17 inseamna ca nu ai condus Subaru de le compari
priza de aer se numeste un obiect asemanator ca cel de pe papuc. Nu stiu daca aia de la magazin habar au de denumirile astea, dar asa se numesc.

@Nemesh17: nu cred ca are vreo legatura cu Subaru, papucul diesel...in afara ca la unele forjate urla motorul ca la tractor si trepideaza din toate incheieturile nu vad.... ce ar putea semana. Interiorul(bordul) aduce mult cu interioarele de la Saab 9-3 si 9-5 seamana izbitor demult Parerea mea cel mai frumos interior de Dacia.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 21:55   #51
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
priza de aer se numeste un obiect asemanator ca cel de pe papuc. Nu stiu daca aia de la magazin habar au de denumirile astea, dar asa se numesc.

@Nemesh17: nu cred ca are vreo legatura cu Subaru, papucul diesel...in afara ca la unele forjate urla motorul ca la tractor si trepideaza din toate incheieturile nu vad.... ce ar putea semana. Interiorul(bordul) aduce mult cu interioarele de la Saab 9-3 si 9-5 seamana izbitor demult Parerea mea cel mai frumos interior de Dacia.
PRIZA DE AER SEAMANA=))
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 22:26   #52
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by Nemesh17 View Post
PRIZA DE AER SEAMANA=))
aia da...
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 15:32   #53
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Am fost ieri in pietele de masini din Arad si Timisoara si am fost uimit ce preturi mari au Daciile pickup si mai ales drop-sideurile. Pe siteurile de vanzari auto se gasesc la un pret considerabil mai mic..interesant
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 17:43   #54
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Am fost ieri in pietele de masini din Arad si Timisoara si am fost uimit ce preturi mari au Daciile pickup si mai ales drop-sideurile. Pe siteurile de vanzari auto se gasesc la un pret considerabil mai mic..interesant
toti pun preturi mari ca la o negociere sa aiba de unde sa piarda sa-i ramana pretul care ii convine, fi tu linistit, ca nu mai da nimeni 3000 de euro pe o Dacia DropSide fie din ce an o fi si 1.6i si 1.9D....tot 2200 ia pe ea...e belea mare cu ei cat cer unii, asa si eu as putea sa cer pe dacia mea 1000 E dar nu-mi da nimeni, si scad din pret pana o dau cu 500 euro ) n-amfacut nimic...daca vrei scapi de ea, o dai si gata...dar nah toti se uita sa castige un ban...e foame mare.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 18:34   #55
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
toti pun preturi mari ca la o negociere sa aiba de unde sa piarda sa-i ramana pretul care ii convine, fi tu linistit, ca nu mai da nimeni 3000 de euro pe o Dacia DropSide fie din ce an o fi si 1.6i si 1.9D....tot 2200 ia pe ea...e belea mare cu ei cat cer unii, asa si eu as putea sa cer pe dacia mea 1000 E dar nu-mi da nimeni, si scad din pret pana o dau cu 500 euro ) n-amfacut nimic...daca vrei scapi de ea, o dai si gata...dar nah toti se uita sa castige un ban...e foame mare.
Am vazut Pickup si cu 6000 in piata
Sa stii ca am intrebat vanzatorul la un dropside cat lasa din pret si mai mult de 200 nu lasa
Deci jur nici un pickup sau dropside dupa anul 2000 nu gaseai sub 2300 euro.
Pe carburatie nici nu am vazut de vanzare... adevarul e ca au fost foarte putine masini in piata in comparatie cu alte dati.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 18:41   #56
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Am vazut Pickup si cu 6000 in piata
Sa stii ca am intrebat vanzatorul la un dropside cat lasa din pret si mai mult de 200 nu lasa
Deci jur nici un pickup sau dropside dupa anul 2000 nu gaseai sub 2300 euro.
Pe carburatie nici nu am vazut de vanzare... adevarul e ca au fost foarte putine masini in piata in comparatie cu alte dati.
atunci sa stea cu el acolo pana ii da cineva 6000 de euro, mi se pare exagerat, chiar daca e o masina de transport marfa, nu prea mai face banii aia avand in vedere anul de fabricatie(vechimea) km etc....nu stiu ce sa zic destul de scumpe acolo la tine. Aici pe la Pitesti, Valcea, Bucuresti preturile de bun simt zic eu sau Tg. Auto de la Sibiu iarasi
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 20:36   #57
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

incearca uite site-ul asta gasesti ceva papuci auto.ro unele par acceptabile si masinile arata bine "din poze" nu stiu realitate..ca in poza dispar intotdeauan defectele )
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 20:55   #58
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
incearca uite site-ul asta gasesti ceva papuci auto.ro unele par acceptabile si masinile arata bine "din poze" nu stiu realitate..ca in poza dispar intotdeauan defectele )
oki...mersi mult. am sa intru sa vad
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 00:53   #59
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Da corect... total alta viata alte preturi pe site..pe net...online
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 07:45   #60
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

hai sa imi spun si eu parerea....

1)DACIA 1410 BERLINA Li.....am acasa pe langa masina mea....si o dacie din 2003 pe injectie cu vreo 30000 de km la bord(e a lu tata si nu prea a mers cu ea)....este o masina buna....care consuma putin 5-6 afara daca mergi pana in 110km/h.....baga caldurica iarna(mai bine decat cielo al meu)...se sta bine in ea avand in vedere ca scaunele sunt aproape noi si pe bancheta din spate nu a stat nimeni...iar in cei 8 ani de viata nu a cerut decat un set de placute,ulei+filtru ulei si atat insa incepe sa apara rugina prin locuri mai ascunse(ex capetele de la lonjeroane)....nu rau dar e acolo(se mai ocupa tata si va disparea)...

2)DACIA pickup 5locuri 1.9D 4x4.....masina de la munca...cand m-am angajat eu avea in jur de 78000 de km la bord si schimbase mai multi soferi(acum are 130000)si merge ok......insa e mult mai scumpa la intretinere fata de berlina...deja cand ceri o piesa de dacie si zici ca e 1.9 d sare pretul imediat...insa ea ca masina e buna...consuma cam 7-8% in oras cu mers sportiv....are ceva probleme cu grupul si cu cardanu(le avea de cand m-am angajat eu)....am renuntat la catalizator...ca se infundase...MAREA PROBLEMA:in spate pot sta maxim 2 persoane foarte inghesuite.....daca cele 4 persoane din masina au sub 1.70 m nu e problema..dar cu un sofer de 1.93 m ca mine nu sta nimeni bine in spate...ca 4x4 se comporta bine...am iesit cu ea din multe noroaie mari si zapezi...alta problema cad repede tampoane motor, bucsi,pivoti si alte chestii destul de scumpe la articulatia fata din cauza greutatii motorului...si cel mai dureros e rovinieta care costa 410 ron pe un an ca e utilitara....fata de dacia berlina care costa 120 ron

daca te hotaresti ia-ti o berlina buna 2003-2004 pe injectie sau break....si daca stii ca ai de carat mult un pickup cu 2 locuri pe langa berlina ....dupa 2001 1.6 cu gpl pe el
__________________
mandru posesor de cielo rosu
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -