Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-11, 18:49   #106
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: VW VS. Honda

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
https://www.youtube.com/watch?v=3Mp0JtmCLi8 ia
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 18:50   #107
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: VW VS. Honda

Pe mine nu, poate pe alt Gti )... frate nu ma atac, nu imi pasa de ce crezi tu, mai am un 3.0v6 aspirat, am si un 2.0 16v tot aspirat...daca vreau imi sufla, imi canta, imi face si cartofi prajiti )
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 18:53   #108
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: VW VS. Honda

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
Ia https://www.youtube.com/watch?v=fUCuM34HucI )))
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 19:05   #109
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: VW VS. Honda

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
ia 1.6 https://www.youtube.com/watch?v=6KO3eMyEeOg

https://www.youtube.com/watch?v=HWvkLk-Gfmk

Last edited by sKyNeT; 16-01-11 at 19:07.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 19:07   #110
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: VW VS. Honda

Quote:
Originally Posted by apache View Post
Bine,hai sa iti explic mai pe larg.Eram sigur ca o sa sari ca si ars din auza acelei afirmatii ,fara sa stai sa o analizezi.

In primul rand v-ati contrazis singuri cu propriile voastre argumente in ceea ce priveste performanta. O dadeati incontinuu pe aia cu DSG-ul ,ca vai ce face si cum face si totusi ca si performanta gti nu se detaseaza de type-r asa evident din aceasta cauza. Deci in concluzie daca ambele au aceeasi performanta ,dar GTI are o cutie mai buna rezulta prin rationament LOGIC ca type-r este ajutat de un motor mai bun.
Buuun, cand am adus argumentul asta ,brusc VACAROZ a dat-o in diverse,cum ca trebuie sa schimbi 3 terpte in jos pt o depasire (adica el din a4a baga treapta 1) ,sau ca vw are si masini dealea si dealea ceea ce honda nu fabrica.
Trecand peste metafora aia cu treptele in jos,ajungem si la gama de modele a vw, pot spune ca DA, vw are mult mai mare oferta.
Ai de ales model deala sau deala sau deala sau deala si nu numai ...ii poti pune si motor din ala si din ala si din ala , si dotari pe gustul tau dar asta nu face vw un producator mai bun . Dupa astfel de rationament putem spune ca lamborghini sunt vai de capul lor pentru ca in momentul asta ofera 5 modele cu 3 motorizari si cam atat.
Ce am incercat sa demonstrez este ca honda este un pic peste vw pana acolo unde i se intinde plapuma..dupa aia vw are monopol la ce vor ei.
Lasati fanteziile cu inginerii bugatti,porche si etc ca nu au ei treaba cu dezvoltarea VW cum nici inginerii formula 1 renault nu au treaba cu dezvoltarea dacia logan.

Si sa ajung acolo unde il doare pe domnul cristi_407.

Da vw are fani indieni la noi in tara,multi multi fani indieni. Cel mai bun exemplu ti-l dau din clasa mai ieftina. E plin de golf 3 cu motoare 1.4 ,.1.6 si 1.8 obosite si tavalite la noi in tara. Cate Civicuri eg3,eg4,eg5,eg6 ai vazut in romania ? ,nu prea sunt cu toate ca un civic 1.3 CARBURATIE ! ofera mult mai multa senzatie decat 1.4,1.6 si 1.8.
Dar vezi tu ,asa e indianul in loc sa aduca din Germania un Eg, aduce un golf 3 la care ii pune "folie,jante si toba sport" ca sa fie si el tare printre " baieti ".
Dupa ce s-a dus din Romania boala cu cielo,nubira si alte masini coreene ce au inceput sa apara pe strada ?Vw passat B5 .Aia cred ca a ramas pe veci platforma indienilor. TOTI ciuturii cu cefe late conduceau B5.
Daca tot te simti jignit de afirmatia mea am sa fac un efort zilele astea sa-ti pozez vre-o 10-15 indieni calare pe vw cu "geamuri si toba".

Numai bine
ce logica ai domnu "apache" daca tu vezi motorul de pe gti net inferior fata de cel de pe cupra. la motoare sunt cam egali, plusul care-l are honda cred ca e sasiul si ca e orientata mai pe sport, in comparatie cu golf care e si pe confort.
deci eu vad ca la motoare sunt identitce, cu plusul ca in cazul in care sunt conduse de oameni de rand gti-ul are un avantaj ca nu trebuie sa-l turezi la 6000 rpm pentru "senzatii" (ca vad ca punctezi mult pe asta la honda)
cu DSG este peste honfa. deci rezulta ca cutia este mai buna fata de cea de la honda.
si pan la urma dc sa nu luam in considerare dsg-ul? nu este un lucru necesar pentru functionalitatea unei masini cutia de viteze? nu este produsa de vw?
si cu fanii indieni pentru vw. e bine ca-i au. asta inseamna vanzari si ca masinile asta au ceva ce-i atrage si pe ei. sau tu ai fi vrut sa fie mai multi fani honda decat vw. cu rationamentul ala iLOGIC cine are mai multi fani in general (indiferent ca sunt petarde nemtesti cum ai lasat sa se vada mai sus si ca sunt prea prea vandute in ro si europa fata de cat ofera) honda sau vw? care se vinde mai bine?tu gandesti la fel ca aia care spun ca a auzit el de la mecanicii lui ca vw sunt proaste ca mecanicul repara mai multe si honda mai putine. daca in tara raportul de vw in comparatie cu honda e mai mare de 10 la 1 ce te asteptai? sa repare mecanicul in mod egal si si? atunci clar honda era o petarda
atata timp cat tiganii au dreptul de a cumpara o masina o sa-i vezi si in logan, si mertan si vw, honda, bentley, etc etc. doar un copil poate spune ca o masina e proasta ca a vazut el un tigan ca o conducea cu geamrui fumurii si toba sport
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 19:16   #111
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: VW VS. Honda

Dar hai sa facem cv mai tare, punem cu masinile personale..care e mai tare vreti? )
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 19:29   #112
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: VW VS. Honda

n-am carnet, umblu cu autobuzul si cer bani de bilet la parinti, so vw is the best
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 19:30   #113
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: VW VS. Honda

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
n-am carnet, umblu cu autobuzul si cer bani de bilet la parinti, so vw is the best
Sau macar sa punem type Ruri din Ro si Gti uri din Ro
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 19:30   #114
ugod

Stage 5
 
ugod's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,804
Default Re: VW VS. Honda

Motoarele japoneze in general sunt de admirat capacitati mici puteri mari singurul dezavantaj este pretul enorm la piese in cazul in care le gasesti ...
La vag noua generatie a iesit foate bine fiind premiate ca si motoarele anului acum cativa ani , nu mai stiu exact cand ...si mai precis tfsi-urile ...ieftine si foarte fiabile ....
Ca si comparatie este greu de facut ...totul tine de preferinte ..sau de destinul care ti-a fost dat sa ai prima masina si aceea ramane ce-a mai buna .
__________________
execut Evacuari Inox ,admisii aluminiu custom. Suduri in Inox ,Aluminiu ,Magneziu in mediu protector .Taieri flanse cu plasma pt admisi sau evacuari .
DEZMEMBRARI VW GOLF 1,2,3,4, PASSAT B3 B4 Corrado
Diferite motorizari: 1400, 1600, 1800, 2000 8v, 2000 16v, 2800 VR6, 1900 D, TD, TDI
YM/ID: ugodvamesu
E-mail:ugodvamesu@yahoo.com
TEL: 0722410820
ugod is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 19:32   #115
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: VW VS. Honda

man nu o mai dati cotita cu piesele la japoneze, cel putin la honda. am avut 2 ani de zile honda si piese s-au gasit la toate magazinele si daca doresti mai ieftin ebayul sau hondapartsdeals sunt pline de piese.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 19:34   #116
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: VW VS. Honda

Sau pot sa va pun poze cu mine(persoana), filme nu am facut, dar promit ca o sa fac un film )))...apropo schimb Gti cu Type R, ofer 10 000 diferenta )
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 19:35   #117
ugod

Stage 5
 
ugod's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,804
Default Re: VW VS. Honda

eu am pajero si nu gasesc nici pe original nici la reprezentanta nici pe ebay ..deci unde sa mai merg ? si masina e din 2000
ugod is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 19:37   #118
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: VW VS. Honda

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
Sau pot sa va pun poze cu mine(persoana), filme nu am facut, dar promit ca o sa fac un film )))...apropo schimb Gti cu Type R, ofer 10 000 diferenta )
cu ce pui poze ? ne arati cum sta pe curbe ?
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 19:51   #119
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: VW VS. Honda

A mea sigur sta mai bine ca un type R, am suspensia schimbata )...
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 19:53   #120
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: VW VS. Honda

din cate am citit p-aici type r-u vine cu suspensie mai rigida
sKyNeT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -