Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-10, 15:25   #16
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

Quote:
Originally Posted by Alex30 View Post
Nu inteleg de ce cand cineva spune ca daca ai 10.500e iei o masina buna toata lumea sare si spune LOGAN ?! Capul sus oamenilor mai sunt si alte masini care la 10.500 sunt peste Logan
Pai la banii aia cumperi Loganul NOU, si are niste dotari acceptabile (servo, geamuri, aer, aribag). Daca vrei ceva gen Audi SH, poti sa faci si asa ceva, dar pe cand vecinu sta si se uita la Loganu lui cum merge frumos, si mai are si garantie, Audi al tau are deja peste 100 mii de km, si ceva piese schimbate, si inca altele care urmeaza sa le schimbi tu, la niste preturi mai mari decat la Logan.
Dar ca sa-l ajutam si pe colegu cu nelamurirea lui.... Prietene, vrei masina noua sau ramai la Audi/Passat second hand? Strict din astea doua, ti-as recomanda Passatul, tinand cont si de aspectul intretinerii....
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 15:28   #17
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

A4 are suspensia prea dura pentru drumurile noastre
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 20:20   #18
Alex

Stage 4
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 295
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
A4 are suspensia prea dura pentru drumurile noastre
Asta in cazul in care te referi la S- Line,in cazul in care sunt audiuri normale,nu prea simti gropile,te asigur eu.
Alex is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 21:51   #19
cca_golf

Stage 5
 
cca_golf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 528
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Pai la banii aia cumperi Loganul NOU, si are niste dotari acceptabile (servo, geamuri, aer, aribag). Daca vrei ceva gen Audi SH, poti sa faci si asa ceva, dar pe cand vecinu sta si se uita la Loganu lui cum merge frumos, si mai are si garantie, Audi al tau are deja peste 100 mii de km, si ceva piese schimbate, si inca altele care urmeaza sa le schimbi tu, la niste preturi mai mari decat la Logan.
Dar ca sa-l ajutam si pe colegu cu nelamurirea lui.... Prietene, vrei masina noua sau ramai la Audi/Passat second hand? Strict din astea doua, ti-as recomanda Passatul, tinand cont si de aspectul intretinerii....
pfoa.......audi vs dacia..........mda...dar audiul nu se strica la fiecare 100 de km.........si gandeste asa putin.......cum arata un audi si cum arata un logan
cca_golf is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 22:09   #20
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

Quote:
Originally Posted by cca_golf View Post
pfoa.......audi vs dacia..........mda...dar audiul nu se strica la fiecare 100 de km
Era vorba de Logan în postul respectiv, Loganul se strică la fiecare 100 de km?
Eu am o 1300 din 1973 şi am făcut drumuri de sute de km fără probleme, nu va daţi cu părerea degeaba.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 16-08-10, 11:45   #21
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

Audi poate sa se strice la 10000 de km la fel cum si Dacia poate merge 150 de mii decat cu ulei si filtre. Lasati generalizarile ca a trecut epoca masinilor facute sa reziste . Tot ce se produce in ziua de azi e "consumabil ". A trecut vremea cobrei facuta sa mearga 30 de ani .
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 16:58   #22
manu07

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 105
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

Quote:
Originally Posted by Alex View Post
Asta in cazul in care te referi la S- Line,in cazul in care sunt audiuri normale,nu prea simti gropile,te asigur eu.
da, nu o sa le simta in sensu ca o sa fie foaarte confortabil, si eu am un passat cu suspensie multilink, dar va simti la bani daca nu are grija de suspensia aia.nu zic cat costa schimbatu de brate si toate cele ca nu stiu exact...
manu07 is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 17:27   #23
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

Passatul penultima generatie NU are suspensie multilink..pentru ca este in aceeasi perioada cu Golf 4.daca detii unul din noua generatie imi cer scuze,desi am citit ca ai 110 cai la el..
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 17:34   #24
manu07

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 105
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

atunci bratele de sub rotile mele din fata ce is? passat b5 nu are suspensie multilink? daca gresesc corecteaza-ma(e modelu fabricat din 97 pana prin 2001) doar ca are motorul euro 2 de 110 cai (afn) care mai e pe mai multe masini : golf 3, passat b4, A6... ..

Last edited by manu07; 20-08-10 at 17:49.
manu07 is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 22:24   #25
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

Nu are pe spate(decat in varianta 4motion)...pe fata cam orice masina are suspensie independenta

cat despre a4 eu am mers cu a4 normal nu s-line si mi s-a parut prea dura suspenisa, si cei de la top gear au zis la fel "ride is too hard" ceva de genul...
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 22:32   #26
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

@manu,motorul ala AFN ar da foarte bine sub capota Golfului meu :P mai pui niste iepuroi de un chip si aia e
-nu am mers cu Audi A4 dar daca am mers cu Octavia se pune? :P
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 08:21   #27
manu07

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 105
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
@manu,motorul ala AFN ar da foarte bine sub capota Golfului meu :P mai pui niste iepuroi de un chip si aia e
-nu am mers cu Audi A4 dar daca am mers cu Octavia se pune? :P
cred si eu, golfu e mai usor decat passatu, io am o tona jumate si te asigur ca la caii si greutatea aia mananca jar mai ales ca e euro 2 si nu are atata cuplu cat un euro 3.
manu07 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 08:22   #28
manu07

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 105
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Nu are pe spate(decat in varianta 4motion)...pe fata cam orice masina are suspensie independenta

cat despre a4 eu am mers cu a4 normal nu s-line si mi s-a parut prea dura suspenisa, si cei de la top gear au zis la fel "ride is too hard" ceva de genul...
independenta da, da nu multilink...
manu07 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 08:36   #29
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

Tu sigur nu stii ce inseamna multilink. Google search.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 12:42   #30
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: A4 1.9 tdi sau Passat 1.9 tdi?

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Pai la banii aia cumperi Loganul NOU, si are niste dotari acceptabile (servo, geamuri, aer, aribag). Daca vrei ceva gen Audi SH, poti sa faci si asa ceva, dar pe cand vecinu sta si se uita la Loganu lui cum merge frumos, si mai are si garantie, Audi al tau are deja peste 100 mii de km, si ceva piese schimbate, si inca altele care urmeaza sa le schimbi tu, la niste preturi mai mari decat la Logan.
Dar ca sa-l ajutam si pe colegu cu nelamurirea lui.... Prietene, vrei masina noua sau ramai la Audi/Passat second hand? Strict din astea doua, ti-as recomanda Passatul, tinand cont si de aspectul intretinerii....
Daca loganuul este atat de bun de ce se vinde peste 2-3 ani cu mult sub pretul unui audi mult mai vechi?

Nu cred ca se poate compara deocamdata logan cu orice audi de orice varsta din lumea asta.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -