Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Alfa Brera V6 vs Golf V R32
Alfa Brera V6 78 60.47%
Golf V R32 51 39.53%
Voters: 129. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-10, 19:45   #46
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
GTR daca nu poti suporta contactul social si parerile dintr-o comuntitate, atunci da sign out, ia-ti un bilet dus catre antarctica si distreaza-te singur.
Intre timp invata sa respecti pe cei din jurul tau si lasa apucaturile de cocalar doar pentru ca restul nu au aceleasi pareri ca si tine. Nu poti tu dormi noaptea ca aleg altii alfa doar dupa criterii de design. Eu dorm, cu sau fara rochite si fustite, pana incepe sa ma jigneasca vre-un user frustrat pe un forum oarecare, cu apucaturi de analist psiho-social, aere de superioritate si iq de primata.
Posul meu nr. 34 este tot o opinie, adica tot o parere referitoare la o parte din comunitate. Daca comunismul tau condamna parerile mele hazlii este treaba ta, pe mine ma lasa indiferent.

Ma miram , este vorba de un forum auto si discutia era intr-un topic care compara 2 masini cu puternic accent spotiv in categoria lor, subiectul topicului sunand asa:

"Cum spune si titlul Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Alfa - 3.2 JTS 260cp , 4x4
Golf - 3.2 250cp , 4x4"

Fara nici o fotografie doar cu niste SPECIFICATII TEHNICE.

Si atunci imi exprim nedumerirea de a comenta hazliu userii cu niste comentarii care nu au legatura cu subiectul si cererea deschizatorului de topic, pareri referitoare strict la design de parca am fi pe un forum de arhitectura, pictura, floricultura, etc.

Cocalar poti fi tu numit pentru inteligenta si umorul de care dai dovada (lipsa).

O seara buna!

P.S.
Asa sunt eu mai nesimtit, nu respect subiectivistii, cocalarii, manelistii, lipsitii de caracter si oamenii care comenteaza si contrazic fara sa aibe macar habar, o problema caracteristica multor romani care "stiu de toate si nimic din fiecare".
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 19:49   #47
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
P.S.
Asa sunt eu mai nesimtit, nu respect subiectivistii, cocalarii, manelistii, lipsitii de caracter si oamenii care comenteaza si contrazic fara sa aibe macar habar, o problema caracteristica multor romani care "stiu de toate si nimic din fiecare".
Eroule!

P.S. Sa inteleg ca nu te suporti nici macar pe tine?
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 20:23   #48
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Eroule!

P.S. Sa inteleg ca nu te suporti nici macar pe tine?
Subiectivist - rar
Cocalar - nici vorba
Manelist - niciodata
Comentez si contrazic cand am idee

tu? )
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 20:37   #49
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

@GTR: parerile tale "tehnice" si "hazlii" le-ai conceput in asa fel incat sa jigneasca pe putin 4-5 persoane, care au ales Alfa datorita faptului ca arata mai bine, lucru cu care de fapt esti si tu de acord.
Asta denota o atitudine de specimen exact de genul celor pe care pretinzi tu ca nu-i suporti (desi nu au nicio legatura preferintele auto cu apucaturile fiecaruia - cocalar, manelist, subiectivist etc.).
Pur si simplu te-ai luat de cativa oameni pe motiv ca parerea lor nu coincidea cu a ta. Iar felul in care te-ai luat de ei (noi) este inadecvat. Ma mir ca ai tupeul sa aduci in discutie regulamentul! L-ai citit macar?
De curiozitate, tu crezi ca un manelist ar alege Alfa in loc de Golf? Sau un cocalar, un lipsit de caracter? Eu sunt convins ca nu.
Parerea mea e ca nu ai varsta afisata sub avatarul tau, iar daca intr-adevar o ai, imi pare rau pentru tine, sincer!

Ca sa ne lamuresti si pe noi: pe ce criterii sustii tu ca ar trebui sa votam in acest thread? Sau mai bine zis, ce astepti tu sa citesti aici?
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 20:55   #50
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
@GTR: parerile tale "tehnice" si "hazlii" le-ai conceput in asa fel incat sa jigneasca pe putin 4-5 persoane, care au ales Alfa datorita faptului ca arata mai bine, lucru cu care de fapt esti si tu de acord.
Asta denota o atitudine de specimen exact de genul celor pe care pretinzi tu ca nu-i suporti (desi nu au nicio legatura preferintele auto cu apucaturile fiecaruia - cocalar, manelist, subiectivist etc.).
Pur si simplu te-ai luat de cativa oameni pe motiv ca parerea lor nu coincidea cu a ta. Iar felul in care te-ai luat de ei (noi) este inadecvat. Ma mir ca ai tupeul sa aduci in discutie regulamentul! L-ai citit macar?
De curiozitate, tu crezi ca un manelist ar alege Alfa in loc de Golf? Sau un cocalar, un lipsit de caracter? Eu sunt convins ca nu.
Parerea mea e ca nu ai varsta afisata sub avatarul tau, iar daca intr-adevar o ai, imi pare rau pentru tine, sincer!

Ca sa ne lamuresti si pe noi: pe ce criterii sustii tu ca ar trebui sa votam in acest thread? Sau mai bine zis, ce astepti tu sa citesti aici?
Eu sunt curios daca intelegi limba romana?

Deschizatorul topicului specifica:

"Cum spune si titlul Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Alfa - 3.2 JTS 260cp , 4x4
Golf - 3.2 250cp , 4x4"

Fara nici o fotografie doar cu niste SPECIFICATII TEHNICE.

ce voiai sa specifice in plus?? ca sa intelegi ca-l intereseaza in mod special partea tehnica si noi vedem pareri feministe gen "asta o aleg, pentru ca este mai frumoasa"

O seara buna!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 21:03   #51
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

1.alfa ca si aspect este absolut superba. golful 5 nu mi-a placut niciodata, nu o sa imi placa vreodata, e un gogoșar pe roti. asa ca din punctul asta de vedere eu aleg alfa.

2.ca si fiabilitate nu poti contesta superioritatea golfului.

3.ca si interior, cel al alfei arata ceva mai bine. diferenta nu e mare dar parca alfa ma atrage mai mult.

4.ca si posibilitate de tuning golful castiga detasat pentru ca r32 tunat am vazut, brera abia daca o vezi normala

5. ca si exclusivism alfa all the way.

6. ca si tinuta de drum probabil golful e superior, nu am condus asa ca dau cu presupusul.

scorul pentru mine e 3-3 asa ca am votat alfa, pentru ca e o masina pe care nu o vezi zilnic si care e suficienta prin simpla ei prezenta sa te faca fericit.
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 21:05   #52
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
1.alfa ca si aspect este absolut superba. golful 5 nu mi-a placut niciodata, nu o sa imi placa vreodata, e un gogoșar pe roti. asa ca din punctul asta de vedere eu aleg alfa.

2.ca si fiabilitate nu poti contesta superioritatea golfului.

3.ca si interior, cel al alfei arata ceva mai bine. diferenta nu e mare dar parca alfa ma atrage mai mult.

4.ca si posibilitate de tuning golful castiga detasat pentru ca r32 tunat am vazut, brera abia daca o vezi normala

5. ca si exclusivism alfa all the way.

6. ca si tinuta de drum probabil golful e superior, nu am condus asa ca dau cu presupusul.

scorul pentru mine e 3-3 asa ca am votat alfa, pentru ca e o masina pe care nu o vezi zilnic si care e suficienta prin simpla ei prezenta sa te faca fericit.
iti respect decizia , dar ai dat-o in bara!
De ce?
Pentru ca:

tu deja i-ai dat un punct alfei la capitolul exclusivism, deci in incheiere nu trebuia sa ii mai dai inca unu, trebuia sa cauti alta chichitza la care una din ele avea punctul tau ! Sper ca m-am facut inteles.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 21:14   #53
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

inteleg ce vrei tu sa spui, dar prin altceva nu prea pot sa fac diferenta, asa ca din cele 3 puncte am ales unul care sa atarne mai greu si sa fie decisiv.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 01:25   #54
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Eu sunt curios daca intelegi limba romana?

Deschizatorul topicului specifica:

"Cum spune si titlul Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Alfa - 3.2 JTS 260cp , 4x4
Golf - 3.2 250cp , 4x4"

Fara nici o fotografie doar cu niste SPECIFICATII TEHNICE.

ce voiai sa specifice in plus?? ca sa intelegi ca-l intereseaza in mod special partea tehnica si noi vedem pareri feministe gen "asta o aleg, pentru ca este mai frumoasa"

O seara buna!

Dintre toti se pare ca tocmai tu ai probleme cu limba romana!!!
Unde scrie ca-l intereseaza in mod special partea tehnica? Unde scrie ca n-am voie sa iau in considerare design-ul masinii. Scrie numele masinii, motorizarea si tractiunea, tocmai pentru ca Brera are mai multe motorizari si nu e numai 4x4. Daca nu le specifica sigur se gasea vreunu sa compare diesel cu benzina sau mai stiu eu ce.

Sfatul meu e sa nu te mai umflii de machisme pe aici si sa incetezi comportamentul de femeie nesatisfacuta.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 14:18   #55
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

eu o aleg pe cea rosie, se poate ?

r32 din toate punctele de vedere, chiar si la look, imi place mai mult design-ul spartan al r32-ului. Singurul detaliu ce imi surade de la alfa este sky-view.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 17:04   #56
audirs5

Stage 1
 
audirs5's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 11
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Designul si aerodinamica masinilor imi plac la aman2 ... eu ash alege r32
audirs5 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 17:14   #57
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Ca si performante golf , dar ca desingn alfa are un mare avantaj din punctul meu de vedere , dar cum performantele sunt cat de cat apropiate m-as da o tura cu o alfa .
__________________
De ce sa bei si sa conduci ....cand poti sa fumezi si sa zbori?
Goose is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 00:23   #58
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by audirs5 View Post
Designul si aerodinamica masinilor imi plac la aman2 ... eu ash alege r32
Motivul tău e care? Motivaţia alegerii lipseste cu desăvārşire.
Bonus, să ştii că dacă scrii ca oamenii, īn limba romānă aşa cum ai īnvăţat-o īn clasele 1-4 n-o să rādă nimeni de tine.
aleks is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -