Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-09, 15:53   #1
Darksanta

Stage 2
 
Darksanta's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 49
Default Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

Salutare,

Azi am dat o liniuta cu un prieten de al meu care conduce unul dintre cele mai puternice motoare din Romania. A avut bafta de un ZX 10 ce a masurat 176 BWHP numai cu evacuare Akrapovic. Ca sa nu mai lungesc vorba, iata cum sta treaba:

Daca are bulan de o plecare perfecta... pana la 240 este in fata construind constant dupa 120 km/h cand trebuie sa schimb a doua aprox. 15 m, dupa care masina incepe sa recupereze. Deci, categoric primii 400 m sunt ai motocicletei iar mila a masinii.
Daca pleaca putin ezitant (derapaj sau se ridica pe o roata putin mai mult) nu mai are nici o sansa sa treaca in fata, nici macar la indicatorul de 400 m.

Incerc sa lipesc niste imagini pe care le-a filmat un bun prieten de al meu si dau link dupa ce-l urc pe youtube... La ce garduri a filmat am de lucru nu gluma
Darksanta is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 16:32   #2
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

Felicitari, poate la primavara scoti masina la o cursa si cu mine.
As fi curios cum merge un ZR1 vs Supra.
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 16:51   #3
ady_viteza

Stage 5
 
ady_viteza's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,221
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[BMW]
[4Rally]
[SUBARU]
Default Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

In ce conditii ati dat liniutza?...de pe loc pe 400 de m....sau din mers plecand de la 70-80 ??
Mi se pare destul de ciudat ca o masina sa stea langa un zx10 pe demaraj cel putin primii 400 de m....chiar daca masina respectiva are peste 600 de cai si V8 biturbo
Sa asteptam imaginile
__________________
My Race car-SUBARU IMPREZA GC8 COUPE PRODRIVE
My car-E46 Coupe 320 CI 170 CP
My family car- E38 728i
ady_viteza is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 17:56   #4
Darksanta

Stage 2
 
Darksanta's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 49
Default Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

Am luat startul de pe loc.
La prima liniuta l-am batut fara drept de apel... iar a doua s-a dus in fata dupa ce am schimbat a doua ( pe la 120) iar dupa aia l-am mai prins la 240 cand incepusem sa ma urc pe el... Din cauza traficului a trebuit sa reduca gazul pana sa trec in fata...

@DZ1... Nu judec pe nimeni si toata lumea este libera sa faca ce vrea... insa ce faci tu mi se pare foarte periculos. Masina cu care m-am dat azi contra ZX 10 este gandita pentru a merge in conditii de siguranta la 330 km/h viteza reala, ZX 10-ele cu care am facut testul de azi are top speed maxim real de 300 km/h. Acea motocicleta este gandita sa se comporte normal la acea viteza... riscul pilotului de a pati ceva este minim.
Eu personal inteleg tuningul stradal, dar intr-o anumita masura... (20 - 30% mai multa putere este suficient). Vrei mai mult? Absolut nici o problema... insa nu iesi pe strada ca poti ucide oameni care nu au nici o legatura cu pasiunea ta...
Daca vrei si ai curiozitatea asta.... am sa fac o filmare cu start de pe loc pana cand ating top speed-ul (asta daca am sa gasesc suficient spatiu). Dupa ce iti dau filmul te poti cronometra si poti vedea daca esti mai rapid sau nu...

Liniuta unde a luat-o in fata ZX 10 este aici:
https://www.youtube.com/watch?v=Z12MYWWiDYg


/cheer Mos Craciun

Last edited by Darksanta; 29-11-09 at 18:00.
Darksanta is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 18:14   #5
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

Nu inteleg ce vrei sa insinuezi?
Ai zis ca ai batut unul din cele mai puternice motoare din Romania !!!
Eu te-am intrebat daca vrei si tu imi spui ca pun oameni in pericol cu masina mea!!!
Esti constient ce vorbesti? Daca iesi la 300 km/h dupa sosea cu zr1 sau moto sau supra este egal, sansele sunt minime de à trai!!!
Dupa filmarea ta si timpul filmat Te bat rau dar vroiam sa fac ceva live.
Nu vrei ok, ai o masina oricum tare .
__________________
Nu te certa niciodata cu idiotii ! Te fac sa cobori la nivelul lor si acolo te bat cu experienta !
...

Acum 3 ani: Supra-DZ1 1047Cp si 1250Nm...la ora actuala....mai mult
...
Singurul lucru care pare ca este impartit corect pe planeta este inteligenta!!!Toti avem impresia ca am primit destul.....
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 18:59   #6
YouLost20

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 153
Default Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

Quote:
Originally Posted by Darksanta View Post
ZX 10-ele cu care am facut testul de azi are top speed maxim real de 300 km/h. Acea motocicleta este gandita sa se comporte normal la acea viteza... riscul pilotului de a pati ceva este minim.
Pai scuza-ma ca intervin dar din cate stiu eu Supra a atins de mai multe ori 400km\h in deplina siguranta pe cand pilotul de pe motor ajunge de obicei donator de organe.
Nu prea inteleg viziunea ta despre cursa perfecta
YouLost20 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 19:02   #7
ady_viteza

Stage 5
 
ady_viteza's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,221
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[BMW]
[4Rally]
[SUBARU]
Default Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

Din ce am vazut pe filmare plecarea zx10-lui e destul de slaba.....daca dai o liniutza cu cineva care stie sa plece de pe loc n-ai nici o sansa pe 400 de metri.Nu neg faptul ca dupa aceea treci cu masina pe langa mobra destul de usor
ady_viteza is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 19:17   #8
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

Quote:
Originally Posted by Darksanta View Post
Am luat startul de pe loc.
La prima liniuta l-am batut fara drept de apel... iar a doua s-a dus in fata dupa ce am schimbat a doua ( pe la 120) iar dupa aia l-am mai prins la 240 cand incepusem sa ma urc pe el... Din cauza traficului a trebuit sa reduca gazul pana sa trec in fata...

@DZ1... Nu judec pe nimeni si toata lumea este libera sa faca ce vrea... insa ce faci tu mi se pare foarte periculos. Masina cu care m-am dat azi contra ZX 10 este gandita pentru a merge in conditii de siguranta la 330 km/h viteza reala, ZX 10-ele cu care am facut testul de azi are top speed maxim real de 300 km/h. Acea motocicleta este gandita sa se comporte normal la acea viteza... riscul pilotului de a pati ceva este minim.
Eu personal inteleg tuningul stradal, dar intr-o anumita masura... (20 - 30% mai multa putere este suficient). Vrei mai mult? Absolut nici o problema... insa nu iesi pe strada ca poti ucide oameni care nu au nici o legatura cu pasiunea ta...
Daca vrei si ai curiozitatea asta.... am sa fac o filmare cu start de pe loc pana cand ating top speed-ul (asta daca am sa gasesc suficient spatiu). Dupa ce iti dau filmul te poti cronometra si poti vedea daca esti mai rapid sau nu...

Liniuta unde a luat-o in fata ZX 10 este aici:
https://www.youtube.com/watch?v=Z12MYWWiDYg


/cheer Mos Craciun

Santa ... oameni ca DZ1 investesc la fel de multi bani ca tine in acest ZR1 si crede ca o mare parte din ei sunt bagati in stabilitate/anvelope/siguranta etc. De ce spui ca el ucide oameni si tu NU ? Se poate intampla oricui un accident doamne fereste.
In plus DZ1 cred ca-si cunoaste comportamentul masini mult mai bine decat alti. Nu sunt avocatul nimanui dar sunt intrigat de ceea ce ai afirmat.

Concluzie.... Felicitati pentru achizitia ta si daca ai pasiune pentru drag race continua ce ai inceput si nu refuza "liniutele" cu plecare de pe loc bineinteles. Incearca sa eviti noile tipuri de curse autohtone "din mers cu tubina incarcata etc..."
__________________

Drag Race Car - E34 M5 engine Turbo by BFC
SuperStreetCar - SBC 427 TwinTurbo by BFC
https://youtu.be/aAVagNqaT7I
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 20:47   #9
Darksanta

Stage 2
 
Darksanta's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 49
Default Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

Quote:
Originally Posted by ady_viteza View Post
Din ce am vazut pe filmare plecarea zx10-lui e destul de slaba.....daca dai o liniutza cu cineva care stie sa plece de pe loc n-ai nici o sansa pe 400 de metri.Nu neg faptul ca dupa aceea treci cu masina pe langa mobra destul de usor
Plecarea ZX 10-ului a fost aproape perfecta in viziunea mea....... Cum spuneam, cand motorul rata startul, nu mai avea nici o sansa sa vina in fata nici macar pe 400 m. si de obicei cursa se oprea undeva inainte de 200 pentru ca distanta era insurmontabila.
In ceea ce priveste provocarea Toyotei Supra despre care era vorba mai devreme nu ii mai inteleg rostul. Daca se stie ca bate ZR1 de-l rupe.... la ce mai cheltuim banii pe benzina? Nu pot decat sa felicit posesorul pentru achizitia facuta si sa ma bucur pentru el ca poate sa se bucure de astfel de senzatii.

PS: Am pus toate filmuletele cu ZR1 gandindu-ma ca sunt oameni ca si mine care au rupt internetul in doua cautand filme cu "Satana". Nu din dorinta de afirmare sau de a incepe sa fac provocari.

PSS: Cat despre experienta mea in materie de curse o puteti considera nula... Sunt doar un sofer de duminica care se bucura atunci cand depaseste o dacie condusa de un pensionar = nici o provocare pentru voi.

/cheer Mos Craciun
Darksanta is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 23:09   #10
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

Quote:
Originally Posted by Darksanta View Post
Plecarea ZX 10-ului a fost aproape perfecta in viziunea mea....... Cum spuneam, cand motorul rata startul, nu mai avea nici o sansa sa vina in fata nici macar pe 400 m. si de obicei cursa se oprea undeva inainte de 200 pentru ca distanta era insurmontabila.
In ceea ce priveste provocarea Toyotei Supra despre care era vorba mai devreme nu ii mai inteleg rostul. Daca se stie ca bate ZR1 de-l rupe.... la ce mai cheltuim banii pe benzina? Nu pot decat sa felicit posesorul pentru achizitia facuta si sa ma bucur pentru el ca poate sa se bucure de astfel de senzatii.

PS: Am pus toate filmuletele cu ZR1 gandindu-ma ca sunt oameni ca si mine care au rupt internetul in doua cautand filme cu "Satana". Nu din dorinta de afirmare sau de a incepe sa fac provocari.

PSS: Cat despre experienta mea in materie de curse o puteti considera nula... Sunt doar un sofer de duminica care se bucura atunci cand depaseste o dacie condusa de un pensionar = nici o provocare pentru voi.

/cheer Mos Craciun
La ce ne spui noua atunci nu vad rostul deschiderii topicului, din filmuletul pe care l-ai prezentat nu vad vre-o sansa sa bati ZX-10 nici pe 1 km cu un motociclist care stie sa-i dea si este logic, un ZR1 stock nu are cum sa o bata.

Dealtfel masina pe care ti-ai luat-o e f. tare, sa o stapanesti sanatos si fara necazuri, dar daca refuzi liniute pe motive stupide gen masina periculoasa etc. nu prea mai are rost sa deschizi topicuri de gen.
Din punctul meu de vedere este mai periculos un "sofer de Duminica" pe o masina puternica si f sigura "cum spui tu" decat un sofer experimentat cu o masina bine tunata.

Cred ca sunt cateva masini si pe la noi care te papa pe 400 m si chiar si pe 1 km, dar interesant ar fi sa aflam.

Zi buna!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 13:33   #11
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

Quote:
Originally Posted by Darksanta View Post
Plecarea ZX 10-ului a fost aproape perfecta in viziunea mea....... Cum spuneam, cand motorul rata startul, nu mai avea nici o sansa sa vina in fata nici macar pe 400 m. si de obicei cursa se oprea undeva inainte de 200 pentru ca distanta era insurmontabila.
In ceea ce priveste provocarea Toyotei Supra despre care era vorba mai devreme nu ii mai inteleg rostul. Daca se stie ca bate ZR1 de-l rupe.... la ce mai cheltuim banii pe benzina? Nu pot decat sa felicit posesorul pentru achizitia facuta si sa ma bucur pentru el ca poate sa se bucure de astfel de senzatii.

PS: Am pus toate filmuletele cu ZR1 gandindu-ma ca sunt oameni ca si mine care au rupt internetul in doua cautand filme cu "Satana". Nu din dorinta de afirmare sau de a incepe sa fac provocari.

PSS: Cat despre experienta mea in materie de curse o puteti considera nula... Sunt doar un sofer de duminica care se bucura atunci cand depaseste o dacie condusa de un pensionar = nici o provocare pentru voi.

/cheer Mos Craciun

in primul rand felicitari pentru masina !!!!

si doi as vrea sa te avertizez ca trebuie sa platesti drepturi de autor pt vorba cu "satana" ) este inregistrat la osim de mine

sper sa postezi mai multe filme cu... Satana ucigand motorete si masini !!
__________________
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 20:30   #12
76BPR

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 748
Default

Quote:
Originally Posted by Darksanta View Post
Am luat startul de pe loc.
La prima liniuta l-am batut fara drept de apel... iar a doua s-a dus in fata dupa ce am schimbat a doua ( pe la 120) iar dupa aia l-am mai prins la 240 cand incepusem sa ma urc pe el... Din cauza traficului a trebuit sa reduca gazul pana sa trec in fata...

@DZ1... Nu judec pe nimeni si toata lumea este libera sa faca ce vrea... insa ce faci tu mi se pare foarte periculos. Masina cu care m-am dat azi contra ZX 10 este gandita pentru a merge in conditii de siguranta la 330 km/h viteza reala, ZX 10-ele cu care am facut testul de azi are top speed maxim real de 300 km/h. Acea motocicleta este gandita sa se comporte normal la acea viteza... riscul pilotului de a pati ceva este minim.
Eu personal inteleg tuningul stradal, dar intr-o anumita masura... (20 - 30% mai multa putere este suficient). Vrei mai mult? Absolut nici o problema... insa nu iesi pe strada ca poti ucide oameni care nu au nici o legatura cu pasiunea ta...
Daca vrei si ai curiozitatea asta.... am sa fac o filmare cu start de pe loc pana cand ating top speed-ul (asta daca am sa gasesc suficient spatiu). Dupa ce iti dau filmul te poti cronometra si poti vedea daca esti mai rapid sau nu...

Liniuta unde a luat-o in fata ZX 10 este aici:
https://www.youtube.com/watch?v=Z12MYWWiDYg

/cheer Mos Craciun
Am si eu o honda cbr 1000......an 2008 180 cp vreau sa ma dau si eu cu tine cum vrei tu.
Te las pe tine sa pui conditile ,dar crede-ma ca din ce vad pe filmulet baiatul ala cu motorul ,nu prea are nici o treaba cu motoarele.

E foarte tare comentariul cu BROSCUTA si ca (te duceai peste el).
Pai cand te duceai peste el cand a luat mana din gaz motociclistul

Last edited by Gabi; 01-12-09 at 21:48.
76BPR is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 21:28   #13
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

bpr-ule tu nu sti sa citesti sau nu intelegi?
Omul a spus clar ca sa dat cu unul dintre cele mai tari motoare din Romania.
Ce vrei tu sa faci cand concurenta era de nivel mai mare ?
Nu pune oamenii in pericol cu (trotineta) ta)
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 09:43   #14
Darksanta

Stage 2
 
Darksanta's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 49
Default Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

Quote:
Originally Posted by 76BPR View Post
Am si eu o honda cbr 1000......an 2008 180 cp vreau sa ma dau si eu cu tine cum vrei tu.
Te las pe tine sa pui conditile ,dar crede-ma ca din ce vad pe filmulet baiatul ala cu motorul ,nu prea are nici o treaba cu motoarele.

E foarte tare comentariul cu BROSCUTA si ca (te duceai peste el).
Pai cand te duceai peste el cand a luat mana din gaz motociclistul
Inca o data vreau sa-mi cer scuze pentru ca am deschis acest topic... Daca stiam ca aici am sa gasesc cei mai tari piloti auto si cei mai tari piloti moto nu-mi permiteam nici macar sa citesc acest forum.

Felicitari pentru Honda ta de 180 cp dar daca discutam de puterea la axul motor ZX10-ele cu care m-am dat are peste 205 HP... Pe dyno nu ai sa ai niciodata mai mult de 165 BWHP fata de cei 176 pe care i-a scos motoreta inculpata despre care vorbeam mai devreme. Poate daca mai pui o toba racing ajungi undeva in jur de 170 HP. Daca ai sa ai curiozitatea sa vezi ce face un akrapovic pe un ZX 10 te rog uite-te pe site-ul www.akrapovic.com .

Mai mult decat atat, eu m-am dat cu motorul acestui "neinitiat" si crede-ma ca este mai rau decat motorul meu de competitie. Nu stiu daca cunosti pilotii din ROSBK care se dau pe ZX 10 insa nici unul ... chiar cu tuning nu a ajuns sa scoata 176 la roata cat a reusit sa scoata motorul tipului de pe A2... Spune-i noroc, spune-i cum vrei tu... insa omul a avut bafta de motor iar asta nu poti contesta.

Despre arta plecarii de pe loc nu prea pot discuta pentru ca mi se pare penibil... Asta poate face un copil de 6 ani daca are o masina cu care sa se dea jumatate de ora si daca poate cineva sa-i explice unde e acceleratia si unde este abreiajul, daca nu, va avea nevoie de 45 de min .

PS: Nu trebuie sa-mi explicati ce face si cum accelereaza un motor pentru ca domeniul moto il cunosc....

PPS: DZ1, nu trebuie sa te simti jignit ca am zis ca nu ma dau cu tine ca sa nu pun in pericol pe nimeni... sunt convins ca daca te-ai fi straduit putin sa parcurgi textul complet ai fi inteles mesajul corect... S-a explicat intr-un post ca ai investit bani si in siguranta nu numai in performantele motorului asa cum am crezut initial, din aceasta cazua vreau sa te felicit inca o data pentru rezultatul obtinut si sa-mi cer scuze ca te-am judecat gresit. La modul cel mai sincer sunt interesat sa vad un filmulet cu masina ta si as aprecia un link cu micul tau monstru.

Mos Craciun

Last edited by Darksanta; 02-12-09 at 09:45.
Darksanta is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 11:21   #15
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R

Am stat candva pe un aeroport la curse pe 400m la cronometru . Erau 3 motociclete cu timpi sub 10 sec . Majoritatea se incadrau in 10-11 sec. destul cat sa bata orice masina de acolo.Cea mai rapida masina a fost un M5 la 11sec. si un pic. N-am idee cat face un Corvette dar e cam greu pentru multe masini tari sa bata motociclete , in 400m cel putin.
!41! is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -