Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: pe care ai vrea sa pui mana?
Porsche 911 Turbo 36 12.46%
Bugatti Veyron 40 13.84%
McLaren F1 62 21.45%
Lamborghini Murcielago LP640 14 4.84%
Porsche Carrera GT 13 4.50%
Ferrari Enzo 13 4.50%
Ferrari F50 10 3.46%
Porsche 911 GT3 9 3.11%
Ford GT 6 2.08%
Lamborghini Diablo 8 2.77%
Nissan GT-R 44 15.22%
Ferrari F40 12 4.15%
Lamborghini Gallardo Superleggara 10 3.46%
Ferrari F430 5 1.73%
Lotus Elise 7 2.42%
Voters: 289. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-09, 08:27   #46
speed_csn
2 Roti


Stage 5
 
speed_csn's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 389
Member of:
[Opel]
[4Tuning International]
[2 Roti]
Default Re: best car ever made

interesant topicul, stransa batalia...... sunt curios ce iese la sfarsit.... eu personal as fi ales cel putin 2 sau 3
speed_csn is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 10:33   #47
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: best car ever made

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
iar citesti doar ce vrei... si ma mir sincer, ca vad ca ai o varsta. am spus ca jumatate de forum i`mi sarea in cap daca nu puneam gt-r`ul.si daca am pareri bune sau rele despre o masina sincer e problema mea nu trebuie sa sari ca un copil de 12 ani
Scuza-ma ca mi-am permis sa am un comentariu referitor la aberatiile tale, asa cum ti-ai spus tu parerea despre GT-R asa mi-am spus si eu parerea despre tine.

Mor cand vad tot felul de exemplare extremiste ca tine, PDV, etc., care vin si comenteaza aberant o masina sau alta (pe care de multe ori nu a vazut-o decat pe monitor si in poze), care isi dau pareri strict subiective pe baza unor spicuiri de pe net.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 11:23   #48
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: best car ever made

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Scuza-ma ca mi-am permis sa am un comentariu referitor la aberatiile tale, asa cum ti-ai spus tu parerea despre GT-R asa mi-am spus si eu parerea despre tine.

Mor cand vad tot felul de exemplare extremiste ca tine, PDV, etc., care vin si comenteaza aberant o masina sau alta (pe care de multe ori nu a vazut-o decat pe monitor si in poze), care isi dau pareri strict subiective pe baza unor spicuiri de pe net.
nu mi`am permis sa jignesc oameni asa cum o faci tu. nu sunt extremist deloc, dar cand vad ca marketingul se vinde in proportie de 99% fata de produsul in sine chiar ca mi se scarbeste. in comparatie cu tine am comentat o masina, care fiind in vanzare e si normal sa dai cu parerea.dar vad ca nu mereu varsta te face mai inteligent si cu bun simt.
si mai spun odata...titlul fiind best car ever made chiar acest gt-r nu are ce cauta aici. dc? pai simplu....cand spui best car nu inseamna o caruta care dupa ce ai achizitionato trebuie sa cauti in primul rand piese after market ca sa o si poti conduce, altfel face fas. clar o astfel de masina nu are cum sa fie best.... trebuie sa fie si cat de cat fiabila. nici macar car nu e....asta ca sa te mai irite pe tine putin vazand ca esti avocatul gt-r`ului
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 12:02   #49
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: best car ever made

Sunt curios ce VW conduci tu daca un Nissan GT-R e caruta pentru tine. Nu zic ca este cea mai buna sau ca nu are anumite greseli de proiectare dar mai e mult pana departe si anume sa o denumesti caruta.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 13:01   #50
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: best car ever made

Quote:
Originally Posted by Alex_55 View Post
911 turbo pentru ca este singurul supercar ce poate fii folosit si zi de zi si in weekenduri pe circuit fara a avea probleme de fiabilitate.

cand spui "cea mai tare masina facuta" nu te referi doar la faptul ca "fuge tare" ci te gandesti si la fiabilitatea ei, la felul in care se conduce samd, parerea mea...
+1

as mai adauga.. e singura masina(din lista) in care nu as arata penibil in parcare la munca, este o masina pe care vreau sa cred ca mi-o voi permite in urmatorii 5 ani (si gtr-u e, dar inca nu sunt la andropauza )
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 13:08   #51
Razvan_DOI

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 431
Default Re: best car ever made

n-am inteles legatura dintre gt-r si andropauza..
Razvan_DOI is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 16:22   #52
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: best car ever made

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
nu mi`am permis sa jignesc oameni asa cum o faci tu. nu sunt extremist deloc, dar cand vad ca marketingul se vinde in proportie de 99% fata de produsul in sine chiar ca mi se scarbeste. in comparatie cu tine am comentat o masina, care fiind in vanzare e si normal sa dai cu parerea.dar vad ca nu mereu varsta te face mai inteligent si cu bun simt.
si mai spun odata...titlul fiind best car ever made chiar acest gt-r nu are ce cauta aici. dc? pai simplu....cand spui best car nu inseamna o caruta care dupa ce ai achizitionato trebuie sa cauti in primul rand piese after market ca sa o si poti conduce, altfel face fas. clar o astfel de masina nu are cum sa fie best.... trebuie sa fie si cat de cat fiabila. nici macar car nu e....asta ca sa te mai irite pe tine putin vazand ca esti avocatul gt-r`ului
Prefer sa fiu nesimtit decat partinitor, extremist, fixist, aberant, exagerat si .... ca merge.

Eu nu am vazut marketing GT-R, am vazut masina live, am vazut-o in curse, am vazut-o desfacuta, am vazut-o refacuta, am vazut ce poate, am vb. cu propietari de GT-R si stock si tunate, nu vorbesc doar din 2,3 articole si alea vechi.
Apreciez masina pentru ce a demonstart pe pista, pt cat de multumiti sunt propietarii, pentru pretul exceptional, pentru potentialul de tuning si accesibilitatea lui ca pret, etc.

Tu, de unde ai parerea asta asa proasta si care sunt problemele ei grave si frecvente?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 16:26   #53
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: best car ever made

Sa scoata ma si supercar-uri de-astea 1.9 tdi, ca sa nu mai fie discutii despre fiabilitate. Cred ca 99% din poporul roman ar fi in extaz.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 16:59   #54
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: best car ever made

Unul dintre motivele pentru care as alege 911tt in fata GT-R-ului (si nu doar) :

GT-R : https://www.youtube.com/watch?v=w1bHG...layer_embedded
997 : https://www.youtube.com/watch?v=W-6JU...layer_embedded

Diferenta ce imi sare in ochi este modul in care se abordeaza problema, simplu si eficient la porsche in schimb la GT-R dupa atata timp tot naste controverse.

Dintre cele de mai sus, 997 este cea mai polivalenta masina dar nu mediocra, in cele mai multe ipostaze exceleaza. Poate nu stiu eu, insa as vrea sa vad o masina care acelereaza pana la 100 km/h mai repede ca si orice masina de serie (exceptand veyron si alte raritati de 10 ori mai scumpe), scoate timpi foarte buni pe circuit, se descurca ok chiar daca afara ploua/ninge, + ce a mentionat beck + multe altele. Probabil ar intra si GT-R-ul in categoria asta, dar din cauza diversele probleme ce au aparut (legat de cutie, de o banala lovitura ce a cauzat reparatii de 13.000€ ) ma fac sa fiu putin cam sceptic.

p.s. F430 Scuderia ar fi fost o optiune interesanta.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 17:00   #55
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: best car ever made

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Prefer sa fiu nesimtit decat partinitor, extremist, fixist, aberant, exagerat si .... ca merge.

Eu nu am vazut marketing GT-R, am vazut masina live, am vazut-o in curse, am vazut-o desfacuta, am vazut-o refacuta, am vazut ce poate, am vb. cu propietari de GT-R si stock si tunate, nu vorbesc doar din 2,3 articole si alea vechi.
Apreciez masina pentru ce a demonstart pe pista, pt cat de multumiti sunt propietarii, pentru pretul exceptional, pentru potentialul de tuning si accesibilitatea lui ca pret, etc.

Tu, de unde ai parerea asta asa proasta si care sunt problemele ei grave si frecvente?
DOVEZI nu vorbe. asa eu cel putin pot taiadiferite citate din reviste de specialitate despre...nu doar am auzit am vazut si am facut un faraon mic si maroniu pe bancheta din spate
asa cum tu i`ti [permiti si logic ca ai dreptate sa jignesti ca esti mai cultivant ca ai vazut si ai palpat un "supercar" altii inseamna ca nu au dreptul la pareri, opinii si daca vad ceva prost inseamna ca sunt prosti, partinitori, comunisti si mai stiu eu cum.
e foarte simplu, orcine are dreptul la parere, si chiar daca este eronata nu cred ca avem dreptul sa jignim. dar ma scuzati domnule in romania inca exista dreptul da avea atitudini dictatoriale si jigniri repetate .... ca tot vorbeai de vadim, vad ca tu`ti permiti si culmea, ti se pare normal sa jignesti.
ca idee mai uitete si ce sa discutat/disputat in ro vis-a-vis de aceasta masina, nu vreau sa aduc in discutie pentru ca nu vreau sa jignesc sau sa lovesc in cineva indirect doar facandu`ti pe plac sa arat cateva "calitati" ale gt-r`ului
incearca sa ramai strict la subiect, si nu mai sari ca ars cand cineva blameaza gtr-ul ca un copil care vede doar nfs un etalon in domeniul auto
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 23:41   #56
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: best car ever made

hai ca transformi si topicul asta intr-un "razboi" nea GTR lasa-ne cu chinezaria ta ) fanaticule ))

pana una alta vad ca apar din ce in ce mai multe probleme cu aceasta masina, pacat !
__________________
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 00:52   #57
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: best car ever made

Ne întoarcem şi noi la discuţii STRICT despre maşini ?
p.s.: vacaroz, adu dovezi concrete în susţinerea afirmaţiilor radicale şi o să eviţi "meciurile".

Last edited by aleks; 05-12-09 at 10:59.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 02:06   #58
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: best car ever made

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Unul dintre motivele pentru care as alege 911tt in fata GT-R-ului (si nu doar) :

GT-R : https://www.youtube.com/watch?v=w1bHG...layer_embedded
997 : https://www.youtube.com/watch?v=W-6JU...layer_embedded

Diferenta ce imi sare in ochi este modul in care se abordeaza problema, simplu si eficient la porsche in schimb la GT-R dupa atata timp tot naste controverse.

Dintre cele de mai sus, 997 este cea mai polivalenta masina dar nu mediocra, in cele mai multe ipostaze exceleaza. Poate nu stiu eu, insa as vrea sa vad o masina care acelereaza pana la 100 km/h mai repede ca si orice masina de serie (exceptand veyron si alte raritati de 10 ori mai scumpe), scoate timpi foarte buni pe circuit, se descurca ok chiar daca afara ploua/ninge, + ce a mentionat beck + multe altele. Probabil ar intra si GT-R-ul in categoria asta, dar din cauza diversele probleme ce au aparut (legat de cutie, de o banala lovitura ce a cauzat reparatii de 13.000€ ) ma fac sa fiu putin cam sceptic.

p.s. F430 Scuderia ar fi fost o optiune interesanta.
Valabil si pt. Vacaroz

1.http://www.fastestlaps.com/index.php...=4717b80e35715

2. https://www.youtube.com/watch?v=LTm8a...eature=related vad ca tine bine si la 700 CP cu un kitt de transmisie, normal.

3. 90 k EUR vs 130 k EUR

4. "997 este cea mai polivalenta masina"
GT-R-ul este mult mai polivalent, mai placut de condus si mai controlabil decat Porsche, spuse chiar de persoane care au condus ambele modele si care sunt foarte obiective.

5. Nu pot sa contest performantele si meritele Porsche, cel putin 997 GT3-RS facelift si nu numai sunt absolut superbe, probabil singurul avantaj actual GT-R este pretul.

Incercati sa nu mai fiti fanatici si orbi, pe lume nu exista numai un brand, sau un tip de masina, imi place GT-R-ul dar cam in aceeasi masura imi place si ZR1 si GT3 si STI etc. diferentierea fiind facuta de raportul pret/performanta.

O zi buna!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 14:06   #59
laur1705

Stage 2
 
laur1705's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: best car ever made

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Da, e plina Romania de SSC-uri trase prin santuri cu motoarele puscate
nu inteleg comentariul tau. am spus "eu cred" deci e o parere personala. da-mi argumente contra si poate stam de vorba.

Last edited by aleks; 05-12-09 at 23:54.
laur1705 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 16:54   #60
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: best car ever made

Pai se pare ca tu te-ai varsat atotstiutor pe forumul asta, ai testat si detinut toate exemplarele puse in discutie de poll, dar mai ales SSC, despre care stii tu 100% ca e slab la fiabilitate.

Acum ai inteles comentariul meu?
__________________

Official Porsche hater.

Last edited by aleks; 05-12-09 at 23:56.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -