Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Focus ST vs Golf GTI
Ford Focus ST 335 54.12%
VW Golf GTI 284 45.88%
Voters: 619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-03-07, 17:01   #511
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Nu contest performantele masinilor deoarece fordu are cu 25cp mai mult k gti da vreau sa spun k pe ansamblu cred k Honda Civic depaseste orice limite k design si tehnologie
Pai citeste reviewul celor de la autocar.co.uk si o sa afli impresile unora care au testat-o deja! Nu contest designul dar un mare minus este suspensia spate care nu este indepententa ca la ST si GTI! Daca nu ai rabdare sa il citesti iti postez concluzile lor:

"On the right road, when you’re in the mood, there’s much to like about the latest Civic Type R. Once you’re rowing through the gears and listening to that remarkable engine, you’d forgive it a lot. But this is still a disappointing car overall, with a chassis that is exposed by the retrograde rear suspension. Like the manic Astra VXR, the Type R will have its fans, but we aren’t among them".
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 05-03-07, 20:25   #512
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Astept si din partea celor care detin GTI sa ne spuna cam ce consum real are masina
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-07, 21:50   #513
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Mers in oras combinat cu Dn1 in fiecare zi ...mers agresiv.. consum mediu 14-16.. (DSG). Mers mai usor si daca e mai liber : 11-13. St-ul presupun ca, consuma un pic mai mult..
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.

Last edited by Bemelo; 05-03-07 at 21:53.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 08:44   #514
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

zetemte ai incercat cu GTI cipuit? doar din curiozitate..
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 12:59   #515
KYL

Stage 3
 
KYL's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 78
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

o sa incerc eu cu gti cu cutie manuala, chip, evacuare si filtru si o sa va spun.
eu cred ca o sa fie in fata pt ca stiu masina, am condus-o si trage.
KYL is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 13:10   #516
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

la DSG :de obicei in oras 16 ,mai mult de 18 in oras nu mi-a consumat niciodata .si in afara orikt de tare am mers 10 maxim 11 .
cum spunea cineva knd imi conducea masina pe DN1 spre brasov : "esti nebun consuma numai 10 si ii omor pe astia pe sosea " ))) ,
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 13:16   #517
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

tre sa caut si eu un ST stock ....sa vad si eu cum stau.
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 13:18   #518
KYL

Stage 3
 
KYL's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 78
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

oricat de tare ai mers insemnand maxim 150 km/h?
KYL is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 18:01   #519
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

oricat de tare am mers , adik de la cj la bucuresti ,mai multe drumuri , exceptie autostrada , si 200 , si 180 ,si 220 si 160 ,si 150 , si 140 ,si 90 si 30 si 20 si 100 si tot asa , de fiecare data kt am putut pana vine curba sau o masina sau o carutza sau un tir sau ...... , ai inteles ? mers rapid hhhhhh ...))))
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 07-03-07, 21:00   #520
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

e un consum destul de bun pentru cum trage masina ,e un mare plus aici fata de ST
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-07, 22:54   #521
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

O reclama haioasa la ST! Ca am cam epuizat subiectul versusului! https://www.youtube.com/watch?v=1VEDOIjPFE8
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 00:15   #522
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
race esti cel mai subiectiv din istoria forumului 4tuning
http://dexonline.ro/
Acolo poti sa cauti definitii pentru cuvintele pe care nu le stii.

Quote:
in afara orikt de tare am mers 10 maxim 11

Ce tare e asta !
Inainte sa incepi cu "cum sa ma acuzi ca nu stiu cat consuma masina mea",nu te acuz ca nu stii,ci ca minti de ingheata apele.
Trecand peste faptul ca la mers la maxim ala e consum de masina de 70 CP si 900 kg nu de 200 CP si 1400 kg,uite ce zic baietii de la Evo despre mers la maxim cu GTI:" I also found it was rarely worth revving out the last thousand rpm, the GTI’s punch being lower down the range. This approach resulted in almost acceptable fuel consumption, too – I saw 10.2mpg when thrashing it, but teens when I was more gentle."
10,2 mpg (galoane imperiale nu americane) inseamna 27,7 litri 100/km.E drept ca e mers pe circuit,dar pana la 11 e cale lunga.
Consumul lor MEDIU in luna respectiva a fost 9,26 litri/100 km.Ca sa nu zici ca au ei ceva cu GTI-ul
Race is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 07:36   #523
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

nu o fi chiar 11, dar nici 27!! las-o incolo ca am mers cu GTI destul si destul de tare. 27 nu are.... si de cand comparam consumul pe circuit cu mers zilnic? sunt curios aceeasi baietzi pe acelasi circuit cu ST...
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 09:41   #524
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

@race tata ...hai sa iti mai explic odata , ok ? k pt unii am inteles k tre sa le explici de 2 ori .
dak merg pe autostrada numai peste 200 de km/h e normal k imi consuma de la 18 in sus. dar eu vb de drum intins , unde nu poti sa o tii numai 200 k nu esti avion , mai dai de o curba , o masina ...ect. deci la un drum buc - cj fara sa merg la consum , si mers kt am avut loc sa spun asa , mi-a consumat doar 10.2 . si deja am facut vreo 20 de drumuri buc - cj de knd am masina si nu a sarit de 11 niciodata . fac plinul si sunt cam 480 de km si imi mai raman vreo 60 , km de mers. deci nu tre sa ma inveti pe mine kt consuma masina mea , dak vrei sa crezi bine dak nu e problema ta.
si faza cea mai tare e aici ,u ai pus consum de 27 ,7 pe circuit , pai ma baiatule nu stiu cum sa iti explic , ai condus vreodata DSG ? ...nu cred k dak conduceai stiai , dar iti spun eu , pe circuit se pune pe " S " , ma refer la DSG k despre asta e vb , si din moment ce o pui pe S credk iti dai si u seama de consum . dar in nici un caz nu sunt atat de bou sa o pun la drum intins pe S.
(Inainte sa incepi cu "cum sa ma acuzi ca nu stiu cat consuma masina mea",nu te acuz ca nu stii,ci ca minti de ingheata apele.) ....si cu faza asta m-ai spart. exact pe tine vroiam sa te mint kt consuma masina mea , ...esti praf ma . mai bine vezi kt consuma tramvaiul cu care mergi u . )))))
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 09:44   #525
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
O reclama haioasa la ST! Ca am cam epuizat subiectul versusului! https://www.youtube.com/watch?v=1VEDOIjPFE8


super tare reclama ))))))
BYG'u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -