Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 22-11-09, 23:02   #136
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pai este mai bun cam din toate punctele de vedere, repartitia maselor, tinuta de drum, frane etc.
Dacă ai fi făcut minimul efort de a căuta performanţele la frānare ale maşinilor VAG (platformele Golf IV / V) ai fi fost surprins de ceea ce poate face un sistem clasic monopiston dar supradimensionat...

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 23:51   #137
erickutz

Stage 4
 
erickutz's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 182
Member of:
[SKODA]
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Pentru look si brand, as alege BMW, insa pentru costuri as alege Octavia. Intretinerea la Octavia este mult mai mica decat la BMW, insa puse pe drum RS`ul nu se lasa deloc mai jos. Decat un 320d obosit mai bine un RS in "forma maxima"!

Dar ca alegere, fara a fii vorba de bani, mai mult ca sigur as opta pentru 320d!
erickutz is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 10:14   #138
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
.O Skoda oricat de RS ar fi nu poate sta in fata la un BMW, adica un BMW tot timpul o sa fie peste Skoda.Nu zic ca Skoda nu sunt masini bune (pt tara noastra) dar nu se pot compara cu BMW.
Ca de obicei, orice generalizare este falsa. Nici macar pseudo-argument nu e asta. BMW e oricand peste Skoda ? Oare ? 116i, 118d, 316, 318 si alte BMW-uri < 150 CP care nu exceleaza la nimic nu prea sunt peste o Skoda Octavia 2.0 TFSI 200 CP.

@ Nautilus - Nu am zis ca Skoda nu are frane bune sau masinile facute pe platforma de Golf V/VI nu au frane bune dar nu cred ca franeaza mai bine ca un 320d.

Chestia cu "320d obosit" vs "RS in forma maxima"...ai glumit nu ? RS in forma maxima ? Ala e 2.0 TFSI nu 2.0 TDI. Cum poti cataloga 320d 177CP ca fiind obosit avand in vedere ca este mai rapid si mai puternic ca o Skoda RS TDI...inseamna ca Skoda e si mai obosita sau cum ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 10:29   #139
erickutz

Stage 4
 
erickutz's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 182
Member of:
[SKODA]
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Chestia cu "320d obosit" vs "RS in forma maxima"...ai glumit nu ? RS in forma maxima ? Ala e 2.0 TFSI nu 2.0 TDI. Cum poti cataloga 320d 177CP ca fiind obosit avand in vedere ca este mai rapid si mai puternic ca o Skoda RS TDI...inseamna ca Skoda e si mai obosita sau cum ?
Era un mod de exprimare pentru alegerea unei masini second. Adica as prefera un RS TDI cu rulaj cat mai mic, decat un 320d cu rulaj mai mare.
Deoarece, la acelasi pret, in mod sigur BMW`ul este inferior ca an de fabricatie si are un rulaj mai mare decat un RS (nu luam in calcul preluari de leasing si alte nebunii, am vorbit la modul general)

"mai rapid si mai puternic ca o Skoda RS TDI" Mai puternic da, mai rapid nu cred. Deoarece raportul cal/kg al Skodei este mai bun decat cel de la BMW
erickutz is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 10:36   #140
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Nu am vazut ca se discuta NUMAI despre masini SH. De fapt nu am vazut ca se discuta de asa ceva, poate erau comparate in ipostaza de masini noi deci ambele rulaj ~ 0 => "forma maxima" la amandoua.

BMW 320d 177 CP / 350 NM | 0-100 - 7.9 sec / V Max - 230 km/h 116.3 CP/tona

Skoda RS TDI 170 CP / 350NM | 0-100 - 8.5 sec / V Max - 225 km/h 116.8 CP/tona

BMW - http://www.carfolio.com/specificatio...ar/?car=180191

SKoda - http://www.carfolio.com/specificatio...ar/?car=157201 sau http://autozone.phg.ro/showroom_mode...editie=2.0_TDI

Raportul KG/CP conteaza dar nu este singurul factor care conteaza la capitolul performante, mai ales cand diferenta este ~ inexistenta ca in cazul asta (320d vs RS TDI), mai sunt o gramada de factori care influenteaza pozitiv sau negativ performantele. Asa si un X5/Q7/ML de 3000 cmc diesel (~ 230 CP) au raport KG/CP similar cu un Hyundai Accent 1.5 CRDI 110 CP dar asta nu inseamna ca sunt la fel de rapide. Chiar daca SUV-urile au aerodinamica de caramida si sunt 4WD, bat crunt un Accent ca ala la orice capitol, 0-402 m, 0-1000 m, 0-100 km/h, top speed, etc.

Last edited by _anaconda_; 23-11-09 at 10:48.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 12:36   #141
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ăsta nu e argument, e pseudoargument.
Si in posturile postate la sectiunea "Versus auto" doar argumente avem voie sa scriem?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ca de obicei, orice generalizare este falsa. Nici macar pseudo-argument nu e asta. BMW e oricand peste Skoda ? Oare ? 116i, 118d, 316, 318 si alte BMW-uri < 150 CP care nu exceleaza la nimic nu prea sunt peste o Skoda Octavia 2.0 TFSI 200 CP.
Orice BMW este peste Skoda si datorita imaginii pe care o are BMW.Nu uita ca si Skoda are modele ce nu exceleaza la nimic.Imi place de tine ca te pricepi la toate masinile si tot ce tine de ele insa doar la sectiunea asta.Daca tu esti asa mare fan VAG nu inseamna ca trebuie sa te certi cu toti care "sunt impotriva" VAGului, vad ca majoritatea posturilor tale sunt doar aici si le stii pe toate despre VAG de parca tu ai inventat toate marcile de acolo.Scuza-ma dar asta este adevarul, fara suparare.Si din cate am citit la reguli la sectiunea asta trebuie sa se faca comparatii egale, aici se compara un model care se vrea sport "RS" cu o berlina de familie 320D (diesel).Care desi au putere apropiata unul pana la urma e "sport" sau asa ziceti voi si unul e un "diesel puturos" care are o putere mai mare decat "sportul" oferit de VAG.
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 13:34   #142
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Eu imi cumpar o masina daca e buna nu daca are imagine de marca buna punct. Daca Dacia ar scoate o masina mai buna ca M3, mi s-ar rupe mie ca BMW are o imagine de marca mai buna, eu cumpar masina nu marca. Citeste pe pagina precedenta ce aleg intre 320d si RS TDI punct. Sunt fan Audi nu neaparat VAG dar daca e o masina mai buna in versus nu inseamna ca sunt atat de subiectiv sa nu recunosc punct. Ia citeste mai bine ultimele 2-3 posturi ale mele sa vezi cine zicea de dizal puturos & co, esti confus la ora actuala, cred ca incurci userii. In schimb, daca tu zici ca un 316i de 100CP e mai bun ca o Skoda 2.0 TFSI 200 CP e clar ca esti mult prea subiectiv, aici nu as mai alege nici pe departe BMW-ul ci Skoda.

https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post2829175

https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post2829125

https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post2827807

Citeste ce ziceam eu mai intai, nu ce ziceau alti useri si sa imi "atribui" mie afirmatiile lor.

Last edited by _anaconda_; 23-11-09 at 13:39.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 13:59   #143
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Si in posturile postate la sectiunea "Versus auto" doar argumente avem voie sa scriem?
Da, o repet peste tot, inclusiv īn regulamentul secţiunii.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 15:35   #144
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Eu imi cumpar o masina daca e buna nu daca are imagine de marca buna punct. Daca Dacia ar scoate o masina mai buna ca M3, mi s-ar rupe mie ca BMW are o imagine de marca mai buna, eu cumpar masina nu marca. Citeste pe pagina precedenta ce aleg intre 320d si RS TDI punct. Sunt fan Audi nu neaparat VAG dar daca e o masina mai buna in versus nu inseamna ca sunt atat de subiectiv sa nu recunosc punct. Ia citeste mai bine ultimele 2-3 posturi ale mele sa vezi cine zicea de dizal puturos & co, esti confus la ora actuala, cred ca incurci userii. In schimb, daca tu zici ca un 316i de 100CP e mai bun ca o Skoda 2.0 TFSI 200 CP e clar ca esti mult prea subiectiv, aici nu as mai alege nici pe departe BMW-ul ci Skoda.

https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post2829175

https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post2829125

https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post2827807

Citeste ce ziceam eu mai intai, nu ce ziceau alti useri si sa imi "atribui" mie afirmatiile lor.
Scuza-ma dar nu ai luat bine postul meu, tot ce se referea la tine se termina la punctul de dupa "...fara suparare" dar am gresti si eu ca nu am lasat un rand liber si apoi sa scriu restul mesajului, si stiu ce am ales ca am postat exact dupa tine daca nu ai vazut.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 18:07   #145
erickutz

Stage 4
 
erickutz's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 182
Member of:
[SKODA]
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nu am vazut ca se discuta NUMAI despre masini SH. De fapt nu am vazut ca se discuta de asa ceva, poate erau comparate in ipostaza de masini noi deci ambele rulaj ~ 0 => "forma maxima" la amandoua.

"obosit" era doar o modalitate oarecum metaforica de a face referire la rulajul masinii, deci, second!

Cat despre cal/kg nu are rost sa intru in discutii polemice, mai ales pentru ca e influentat de multi factori.
Mai puternic da, mai rapid nu cred. Deci, nu cred ca am facut vre`o referire cum ca un RS ar bate 320D. Diferentele sunt suficient de mici pentru a fii recuperate sau nu de un sofer bun!

Scuze de off topic!
Multa bafta!
erickutz is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 18:33   #146
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ca de obicei, orice generalizare este falsa. Nici macar pseudo-argument nu e asta. BMW e oricand peste Skoda ? Oare ? 116i, 118d, 316, 318 si alte BMW-uri < 150 CP care nu exceleaza la nimic nu prea sunt peste o Skoda Octavia 2.0 TFSI 200 CP.
La cum trag nu au cum sa fie peste o octavia de 200 de cai dar octavia are pozitia de condus la fel ca la golf plasticele sunt la ele acasa si nu poti spune ca miroase a premium nici chiar intr-un RS. Uita-te atent la usi, la garnituri sa vezi ca aduc mai mult a logan decat a BMW. Repet la comparatia de mai sus, in afara de "cum trage masina" si spatiu din portbagaj nu ai cum sa dai skoda castigatoare.
Erikutz conteaza si cum se pune puterea aia la strada.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 18:59   #147
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Chiar daca ala e premium diferenta nu e atat de mare incat sa compenseze pana la un 2.0 turbo de 200 CP. Intr-adevar, interiorul de pe Seria 3 e peste ala de la Octavia dar majoritatea masinilor echipate cu cele mai mici motorizari nu "duhnesc" a optionale, piele, ornamente interioare de lemn si alte nebuneli care schimba destul de mult interiorul.

Un interior de Seria 3 ca in prima poza arata bine si la Octavia orice ai face nu te apropii de asa ceva dar unul ca in poza #2 nu imi inspira nimic. Totusi, cand vine vorba de un 1.6 ~ 100 CP sau un diesel de 120-130 CP nici mama interiorului de pe Seria 3 nu m-ar determina sa il aleg in detrimentul unei Octavia 2 RS TFSI.

Daca se compara insa motorizari similare as alege la orice ora BMW-ul. Daca tot vreau masina premium cu motorizare "a la Dacia" (100CP) dar interior "top notch" m-as uita la un A4 (poza 3) 1.6 mai repede decat la un 316i .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BMW 3 Series.jpg
Views:	117
Size:	517.3 KB
ID:	1187249   Click image for larger version

Name:	BMW 3 Series #2.jpg
Views:	102
Size:	81.1 KB
ID:	1187250   Click image for larger version

Name:	Audi A4 Interior.jpg
Views:	137
Size:	192.4 KB
ID:	1187251  


Last edited by _anaconda_; 23-11-09 at 19:01.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 21:19   #148
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ Nautilus - Nu am zis ca Skoda nu are frane bune sau masinile facute pe platforma de Golf V/VI nu au frane bune dar nu cred ca franeaza mai bine ca un 320d
1. Ca dimensiuni, sistemele de frānare sunt foarte apropiate - Octavia II RS are discuri de 312 mm faţă şi 286 mm spate, BMW 320d E90 are 312 mm şi 300 mm. BMWul are vreo 80 kg īn plus şi o distribuţie diferită a maselor, mai aproape de 50:50 īn timp ce Octavia e mai aproape de 60:40. Pentru a obţine o diferenţă sesizabilă la frānare ar trebui să existe o diferenţă masivă īn ceea ce priveşte dimensiunile şi calitatea anvelopelor.

2. Strict din punctul de vedere al performanţelor dinamice 2.0TDI e de tot rāsul, mult sub 1.9TDI/150, indiferent de versiune, 2.0/140 CP sau 2.0/170 CP, şi nici masa caroseriei nu avantajează cu nimic Skoda.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 13:31   #149
spint3k

Stock
 
spint3k's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 3
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

eu am avut o skoda octavia rs tdi inainte si cred ca puteam sa zic ca octavia e una dintre cele mai preferate masini ale mele ...dar dupa c am ajuns sa`mi cumpar un bmw ....mi`am dat seama ca skoda a fost o cheltuiala destul de mare .... fara rost
spint3k is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 18:04   #150
EQUANT

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 5
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Nu stiu daca a mentionat cineva coeficientul aerodinamic de la BMW (0.26 sau 0.27, nu mai retin exact). Mi-e lene sa caut acum si pt Skoda, dar bag mana in foc ca este mai mare.
Oricum, comparatia este cam deplasata ... o masina premium, construita cu sportivitatea in gand Vs. o masina banala, de familie, careia i s-a adaugat un eleron si un motor ceva mai puternic.
EQUANT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -