Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-09, 18:25   #61
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Quote:
Originally Posted by JohnnyX View Post
Ia cauta pe google sau pe forum Peugeot 4007 sau Peugeot 3007 sa vezi cum iti schimbi parerea despre designul lor....
aia-s copii nedoriti, ce-i drept
nu au nicio legatura cu restul modelelor, probabil trebuia acoperita si nişa aia de piaţă...
ma rog, nu prea are legatura cu topicul nostru...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 20:33   #62
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

mda, probabil ca tovarasii care ii am eu sunt de pe alta planeta, pt ca nici unul nu a spus ca designul de la peugeot ar fii frumos sau iesit din comun, ci chiar ... obisnuit... si vb de parerile a zeci de amici , de-a lungul timpului... unii dintre ei chiar au peugeot,dar l-au luat pt motor (hdi) si pt confort, dotari, etc... dar nu pt aspect toti ar spune ca are un aspect decent... dar nah, probabil ca anturajul meu e extraterestru ...

ca sa rezum, peugeot in general e o masina cu un aspect rezonabil, dragutz sau elegant in anumite variante, in general interioarele sunt frumoase, motoare diesel sunt f bune, si cam atat... nu o sa o vad niciodata o masina frumoasa, decat cele cu tuning exterior, dar vorba aia, asa aproape orice masina poate sa arate bine...
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 21:42   #63
r0xanicutza

Stage 4
 
r0xanicutza's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

eu am avut o ibiza din 2004, masina e buna... nu am avut deloc probleme cu ea, merge bine, e silentioasa, confortabila, frumoasa... doar ca, avea motor de 1.2 si consuma cam mult... motor mai mic, nu inseamna neaparat consum mic
daca te hotarasti sa-ti iei ibiza, recomand 1.4; stiu pe cineva care a avut si mergea f bine si consuma putin; era f multumit de ea.

mie mi se pare mai frumoasa ibiza din 2004, decat peugeot din acelasi an
__________________
Nu te cobori la nivelul prostilor, te vor aduce la nivelul lor si te vor bate cu experienta!
r0xanicutza is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 22:07   #64
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
mda, probabil ca tovarasii care ii am eu sunt de pe alta planeta, pt ca nici unul nu a spus ca designul de la peugeot ar fii frumos sau iesit din comun, ci chiar ... obisnuit... si vb de parerile a zeci de amici , de-a lungul timpului... unii dintre ei chiar au peugeot,dar l-au luat pt motor (hdi) si pt confort, dotari, etc... dar nu pt aspect toti ar spune ca are un aspect decent... dar nah, probabil ca anturajul meu e extraterestru ...

ca sa rezum, peugeot in general e o masina cu un aspect rezonabil, dragutz sau elegant in anumite variante, in general interioarele sunt frumoase, motoare diesel sunt f bune, si cam atat... nu o sa o vad niciodata o masina frumoasa, decat cele cu tuning exterior, dar vorba aia, asa aproape orice masina poate sa arate bine...
nu contrazic, completez: 406 coupe mi se pare una dintre cele mai frumoase masini facute vreodata.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 22:45   #65
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj
nu contrazic, completez: 406 coupe mi se pare una dintre cele mai frumoase masini facute vreodata.
Subscriu !
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 03:38   #66
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

207-le sau ibiza?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 18:09   #67
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Stiu ca o sa zica multi ca ma bag si eu in seama ca am Peugeot, dar as vrea sa fac si eu cateva observatii:

1. Daca stam sa comparam Seatul ca design cu VW sau Skoda, e cam cea mai frumoasa...(mie intotdeauna mi-a placut mai mult).
2. Daca stam sa comparam Peugeot cu Renault, nu degeaba i se spune leului din Sochaux "Mercedesul frantuzesc".
3. Daca stam sa comparam Ibiza de cand se fabrica cu orice tip al gamei 20X, intotdeauna ca sportivitate a invins detasat Peugeot.
4. Daca ne uitam la vanzari, cred ca Peugeot se va vinde mai bine.
5. Sa stiti ca in Romania nu se comercializeaza decat pe comanda exact motoarele care fac 207-le sa se transforme din masina lu' domnisoara in bestia ucigatoare de Passat-uri si Kia Ceed-uri adica 1.6 THP 150 Cp si febletea mea 1.6 THP 175 Cp, bineinteles imprumutate de la varul BMW.
6. In incheiere, cu riscul de a fi offtopic, nu inteleg de ce s-au c*c*t pe ei cei de la Peugeot sa scoata o balena de masina cum e 3008 dintr-un splendid SUV.
Iata ce trebuia sa iasa si ce a iesit:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	308ssuv.jpg
Views:	214
Size:	46.1 KB
ID:	762680   Click image for larger version

Name:	686470l-576x432-h-09c9065c.jpg
Views:	66
Size:	53.7 KB
ID:	762681  
__________________
The OFFICE is for the hardworking people
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 20:15   #68
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Quote:
Originally Posted by nos2techno View Post
Stiu ca o sa zica multi ca ma bag si eu in seama ca am Peugeot, dar as vrea sa fac si eu cateva observatii:

1. Daca stam sa comparam Seatul ca design cu VW sau Skoda, e cam cea mai frumoasa...(mie intotdeauna mi-a placut mai mult).
2. Daca stam sa comparam Peugeot cu Renault, nu degeaba i se spune leului din Sochaux "Mercedesul frantuzesc".
3. Daca stam sa comparam Ibiza de cand se fabrica cu orice tip al gamei 20X, intotdeauna ca sportivitate a invins detasat Peugeot.
4. Daca ne uitam la vanzari, cred ca Peugeot se va vinde mai bine.
5. Sa stiti ca in Romania nu se comercializeaza decat pe comanda exact motoarele care fac 207-le sa se transforme din masina lu' domnisoara in bestia ucigatoare de Passat-uri si Kia Ceed-uri adica 1.6 THP 150 Cp si febletea mea 1.6 THP 175 Cp, bineinteles imprumutate de la varul BMW.
6. In incheiere, cu riscul de a fi offtopic, nu inteleg de ce s-au c*c*t pe ei cei de la Peugeot sa scoata o balena de masina cum e 3008 dintr-un splendid SUV.
Iata ce trebuia sa iasa si ce a iesit:
Nu le-au ajuns materialele
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 00:17   #69
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Quote:
Originally Posted by nos2techno View Post
si febletea mea 1.6 THP 175 Cp, bineinteles imprumutate de la varul BMW.
ntz... acest motor e dezvoltat impreuna de Peugeot si BMW
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 11:37   #70
alex_102

Stage 5
 
alex_102's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 483
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

eu am mers mult si cu 207 si cu ibiza. nu exista comparatie. ibiza este mult mai misto din orice punct de vedere. designul nu se pune, este o chestie subiectiva.

intr-o lume normala, peugeot trebuia inchis de mult
__________________
Mazda MX5 NC

http://www.americanmusclecars.ro/
alex_102 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 13:01   #71
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

te rog sa ne descrii acel: mult mia misto din orice punct de vedere.
si sutn curios care sunt motivele pentru care peugeot trebuia inchis demult.
dar la concret te-as ruga
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 16:39   #72
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default

207 dupa mine arata mult mai bine decat noua Ibiza. Mie unu imi placea mai mult Ibiza veche decat noul model care dupa mine e oribil. Iar daca vrei diesel fara discutie 207 pentru renumitul HDI.

Quote:
Originally Posted by alex_102 View Post
eu am mers mult si cu 207 si cu ibiza. nu exista comparatie. ibiza este mult mai misto din orice punct de vedere. designul nu se pune, este o chestie subiectiva.

intr-o lume normala, peugeot trebuia inchis de mult
De ce ar trebuii inchis prietene? K tu pe barca ta de octavia ai motor diesel de la vag de 1,9 90cp si Peugeot produce din 1,6 90cp sa nu mai zic de ce de 110cp? Sau ar trebuii inchisa ca domina vanzarile in Germania cu 207 si 308? Astea sunt motive pentru care ar trebuii inchisa nu? Sau ne explici si noua la restul lumii care nu se pricepe asa bine ca tine. Eu unu te rog sa imi explici si mie de ce ibiza e "mult mai misto din orice punct de vedere" bine dak vrei si ai timp k inteleg k expertii k tine nu au timp si pentru muritorii de rand.

Last edited by aleks; 02-03-09 at 11:39.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 20:16   #73
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

eu nu stiu de ce s-a ajuns pe multe topicuri la atacuri semi-personale cand aici e vorba de masini. si eu am facut greseala asta si regret. fiecare cu masina lui, cu parerile lui, ne contrazicem, dar nu referindu-ne la persoane, ci la masini. eu o sa incerc sa ma cenzurez, iar maxim ar trebui spus "prietene, cred ca gresesti, Peugeot produce din 1,6 90cp sa nu mai zic de cel de 110cp si domina vanzarile in Germania cu 207 si 308"
eu la raman la parerea mea, 207'ele nu e asa frumos ca ibiza... in rest the battle is hard :P
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 16:25   #74
spiderweb03

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 43
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Ar trebui inchis pt ca au depasit 2 milioane de unitati produse cu 206-le si acum cu 207-le au depasit 1 milion....de-aia trebuiau sa fie de mult in faliment
spiderweb03 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 10:04   #75
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

207-comfort .mai practic design exterior reusit interioru cam simplist
IBIZA -sportivitate designu exterior nu ma da pe spate chiar apreciez fosta generatie mai ales variantele CUPRA
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -